Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Naim Frasheri

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 13:24

Histori e Skėnderbeut (pjesa e tretė)

E zeza Adrinopojė!
Q'u bėre burim i zisė,
Vure botėn nė nevojė,
Nė helmit tė ligėsisė!
Djemthitė ndaj teje erdhė,
O qytet i mallėkuar!
Sa lot tė varfėrit derdhė
Me zėmrė tė dėshėruar!
Ishte mbushurė qyteti
Me njerėzit tė Azisė,
Ardhurė gjithė rrėmeti,
Posi tuf' e bagėtisė,
Zėmrėtrumbull e shpirterrėt,
Tė egėr' e tė tmerruar,
Tė gjithė pėr nė skėterrėt,
Tė tresh' e tė shėmėtuar;
Tė tėr' ishin kokėpshjellė,
S'kishinė gjė tė pėlqyer,
S'dijnė tė korr' e tė mbjellė,
Po tė marr' e tė rrėmbyer;
Ishinė tė sgurdulluar,
Tė veshurė ndėr lėvere,
Turi-e buzėlėshuar,
E ndė tė rreme pėrherė
Me tumane gjithė veshur,
Dhe me hekura ngarkuar,
Tė vrenjtur' e tė paqeshur,
Tė keq e tė zėmėruar.
M'i madh'i tyre, Murati,
S'kish ndėr mėnt kurrė tė mirė,
Posi e gjet nga i ati,
Mė tė ligat kish dėshirė
Nė jetė njeri s'peshonte,
Dhen' e zij gjithė tė tinė,
Kostandinopojėn donte
Dhe Romėn' e Italinė
Doj tė hynj nė gjith' Evropė,
E gjithė kombet qė qenė
Rrih t'i bėnte mijė copė
Ta shkretonte gjithė dhenė.
Urdhėr i tij': "Vraje! Vare!"
Kėto dy fjalė dij mbreti,
Hell edhe grep e lavare
Ishte mbushurė qyteti!
Prinsėrit' e Shqipėrisė
Rrininė tė papėrzjerė,
Nukė dilnin prej shtėpisė,
S'trazoheshin me tė tjerė.
Ajy m'i vogėl'i tyre,
Qė vij nga gjithė m'i ēquar,
Prej fytyr' e prej mėnyre,
Zoti e kish lartėsuar,
Tė mirat gjith' i kish dhėnė,
Tė ligat ja kish mėrguar,
Gjė tė metė s'i kish lėnė,
Sė gjithash e kish mbaruar.
Kish shpirt e zėmėr' e ndjenjė,
Edhe mėnt e njoh' e hije,
Shtat edhe sjell' e rrėfenjė,
Dhe fuqi prej Perėndije.
Nė krah tė djathtė, kur lindi,
Kishte njė shenjė si shpatė,
Gjithė botėnė e bindi,
Edhe miq e mėm' e atė,
Qė do tė bėhėj trim burrė,
Mėmėdhenė ta nderonte,
Nukė do tė mundej kurrė
Sa tė ish e sa tė rronte;
Ėndėrr' e ėma kish parė,
Sikur polli njė dragua,
Kur ishte mė tė me barrė,
Pa andaj shum' u gėzua.
Mėsoj gjithė dituritė,
U bė njeri i mėsuar;
Shpirtit i dha dhe mė dritė,
Ndritoj zėmrėn' e qėruar;
Kishte gjithė urtėsitė,
Ish mėndje me shumė dritė,
Kish me vet'he Perėndinė.
Kordhėn' aqė mir' e msojti,
Sa kushdo q'e shih, ēuditej,
Njeri t'i dilte s'kuxojti,
Se e dij qė do tė shtritej;
Aqė keq shtij me shigjetė,
E me ushtė kur shėnonte,
Trimi burr' e i vėrtetė
Kurrė dėm nukė qėllonte.
Kohėn' e shkoj duke msuar,
Mbushi vjet tetėmbėdhjetė,
Ishte ėngjėll i uruar,
Pa u bė, si deshi vetė
Aqė shum' i shėndosh' ishte
Sa njėqint burra ta zinin,
Ajy brengė nukė kishte
Se poshtė dot nuk' e vinin.
Njė ditė qė kishte dalė
Me tė tijtė, tė dėfrente
Jashtė, hipurė nė kalė,
Dhe posi hėna ēkėlqente,
Dukej q'ishte bir pej mbreti,
Gjithė duallė dh'e shihnin;
U ēudit gjithė qyteti,
Qė s'e dinin' e s'e njihnin;
Sa qe i vogėl' e djalė,
Rrij brėnda, msont'e s'delte,
Herė tjatėrė s'kish dalė,
Jashtė derės nukė shkelte.
Dielli qė del nga qarku
Mos pandeh q'e pjellėn retė,
Edhe ky s'lindi nga barku,
E dėrgoj Zot'i vėrtetė.
Sulltani e pa tek vinte,
Edhe tha: "Ē'ėsht' ajy burrė?",
Se gjer ahere s'e dinte,
Nuk' e kishte parė kurrė.
"Pa e ktheni e ma bini,
Tha, se qenka trim' i mirė,
Cili vall' ėsht', a e dini?
Ndrin si ylli mė tė ngdhirė."
Mbreti ish me parėsinė,
Prinsi zbriti edhe hyri,
Tė gjithė kryetė ngrinė,
Shumė ua zuri syri;
Pastaj si e kupėtuan,
Gjithė mė kėmbė ju ngrinė,
Me fjalė shum' e lėvduan,
E me nder tė math e prinė,
Gjith' ishinė kokėpshjellė,
Dhe fytyrėshėmėtuar,
Kok' e tyre ish si shpellė,
Rrininė buzėlėshuar.
Tė gjithė shum' e pėlqenin
Tė parėt' e mbretėrisė,
Njė emrė donin t'i gjenin,
Pas mėnyrės' sė Turqisė,
Nj'ėngjėll nga qiell'i lartė
Perėndija me vrap nxori,
Zbriti me njė re tė zjarrtė,
Fytyrė dervishi mori;
Dervishi i lar', i ndrruar,
U dha si dritė mė derė,
Sa ishinė rrotull shtruar,
Gjith' u ngrinė menjėherė,
"O i mirė!" i tha mbreti,
"Nga na vjen e nga tė kemi?
S'mė ngjan tė jesh nga qyteti,
Se s'tė njeh ndonjė nga ē'jemi."
"Jo, tha, unė jam i huaj,
Qė rendin me udhėtarė,
S'rri as me jav' as me muaj,
Po sa munt ikėnj mė parė."
Mbreti i tha: "Ti i mirė,
Qė shėnditke gjithėmonė,
E shum' ujėra ke pirė,
E di kėtė trim ē'e thonė?"
Dervishi fjalėn ja preu;
Tha: "Un' atė sot s'e pashė,
Ky zot ėshtė Skėnderbeu;
Me t'an' aty lasht' u ndashė.
Ja pruri ėngjėlli vetė,
Kėtė emėr' edhe nderė,
Q'e kish pasurė nė jetė
Aleksandr'i math njėherė!
Se dhe shpirt'ish i atija,
Nė mėmėdhet tė tij prapė
Dėrguar nga Perėndija,
Frik' armikėvet t'u apė,
Si dhe njė herė qėmoti,
Q'ishte trim, burr' i vėrtetė
U tregua aq' i zoti
Sa la emėrė pėrjetė."
Po turqitė nuk' e dinin
Shqipėtar' e math tė shkuar,
Pa at' emėrė s'ja vinin,
Q'e kishte pėr tė nderuar.
Nė shumė tė madhe punė
E qeshi mėndja sulltanė,
E gjeti si firaunė, { firaunė = faraonin }
Qė rrit' mė shtėpi Mosanė! { Mosa = Moisi }
Pas ca kohė Skėnderbeu
Njeri i math u tregua,
Trimėrinė e rrėfeu,
Nga gjithė burrat' u ēqua.
E lartėsoj trimėrija,
Trimn' e vėrtetė me pallė,
Aqė sa e vu Turqija
Nė shumė tė lartė shkallė.
Fat'i bardh' i mirėsisė
Nė mijėra ushtėtarė
Zgjodhi trimn' e Shqipėrisė,
E vu mbi gjithė tė parė.
Skėnderbeu kudo lėftonte,
Njeri pėrpara s'i rrinte,
Burrė s'u gjent t'i qėndronte,
Po i muntte ngado vinte.
Na erdhi n'Adrinopojė
Njė tatar i math ng'Asija,
Qė nuk i flitej me gojė,
I rėndė nga trimėrija;
Ishte i math sa dy buaj,
I egėr e i tmerruar,
Kish fuqi sa katrė kuaj,
Ish si lum' i trumbulluar.
Tatari njė trim kėrkonte,
Me sqimė tė madhe delte,
Po njeri nukė kuxonte
Nė gjurmėt e tij tė shkelte;
Po mburrohej me njė fjalė
Dhe i trėmbte gjithė ē'qenė:
"Kush ėsht' i zoti tė dalė,
Thosh, tė njohė vetėhenė!"
Njė njeriu, qė tek shkelte,
Tronditej i tėrė dheu,
Kush mundte tjatrė t'i delte,
Veē trim'i math Skėnderbeu?
Duallė tė dy kaluar,
Nė hekur tė rėndė veshur,
Mburojat marrė nėr duar
E kordhat' e prehta ngjeshur;
Mėnjan' ish fytyrėqari,
Qė si nat' e zezė nxinte,
M'anėt tjatrė shqipėtari
Si dielli vetėtinte.
Bota qė e panė djalė
Prinsinė, kundrejt tatarit,
Hipur si ėngjėll mė kalė,
Gjithė ja dhanė tė qarit;
Me shumė re po shikonin,
Luteshin pėr Skėnderbenė,
Se si perėndin' e donin,
Gjithė njerėzit qė qenė,
E dinin q'ish trim tatari,
S'pandehninė qė tė mundej,
Ish i math si qipi bari,
Pa nga vėndi nukė tundej.
Skėnderbe, o jetėgjatė!
I tha: "Ti mik, mase thua
Me mburrje shum' e lėvdatė,
"Nukė ma del njeri mua";
Edhe me shpresė gėnjehesh,
Nė mėmėdhet tėnt tė thuash,
Nonjėherė kur tė kthehesh,
"Unė kurrė s'u rrėzuash!"
Po shpesit q'i ėshtė shkruar,
Tė mos shohė mė folenė,
Futetė si i verbuar,
E heth nė rrezik vet'henė."
Kėto tha dhe ju lėshua,
Prins' i bukurė si ylli,
U derth posi njė dragua
Qė po suletė nga pylli.
Tė dy kordhėtė i hoqnė,
Njėri-tjatėrin tė priste,
Me fuqi shum' u pėrpoqnė,
Shoku-shoknė s'munt ta vriste,
Se ishin veshur nė hekur,
Dhe dininė tė lėftonin,
Ishin fort mirė tė pjekur,
Pa vet'henė e mburronin;
Po trimi, q'i lij pas shokėt,
Hoqi fort mirė njė shpatė,
Tatarit i ra nė kokėt,
Ra i ziu si lopatė.
Gjithė ē'qen' atj'edh'e panė,
Thirr' e thanė shumė fjalė,
Pastaj i erdh' atje pranė
Skėnderbegut e ju falė
Pleqt' u ēudinė nga fati
Dhe i dhanė shum' urata,
Me dorėt tė tij Murati
I fali disa dhurata.
Pas kėtij shumė tė tjerė,
Qė kuxuan' e lėftuan,
U ndenė mbi dhet tė mjerė,
Nga vdekja nuk' u mėrguan.
Dy persė trima tė msuar
Kėtė punė e dėgjojnė,
Edhe duke ashpėruar
Erdhė nė Brus' e kėrkojnė
Nga mbret'i gjithė Turqisė
Njė burrė qė tė lėftojnė,
E nė mest tė njerėzisė
Trimėrinė ta tregojnė:
"Zgjith nė gjithė ushtėtarė
E nga gjithė qė ke pranė,
Tė dėgjuar' e tė parė,
Njė trim tė lėftojm", i thanė.
Murati trimat i psholli,
Qė kish nė mest t'ushtėrisė,
Po asnjė nga gjithė s'dolli
Drejt trimavet tė Persisė.
Skėnderbe'u ashpėrua,
U ngrit e hekurat veshi,
Pastaj dolli si dragua,
U vėrsul posi rrebeshi.
Persėtė vėllezėr' ishin,
Dhe m'i madhi Jahja thuhej,
Trimėri te madhe kishin,
M'i vogli Mustafa quhej.
Jahjaj sė pari qėllojti,
Po shigjeta prap' u kthye,
Mburronjėnė nuk' e shpojti,
Maj' e hekurtė ju thye;
Pastaj Skėnderbeu qėllojti
E me rrėmbim shumė shturi,
Shigjeta mi kok' i shkojti
Persit, e nė shtat s'e zuri;
Ahere posi petriti
Mi Jahjanė u lėshua,
Dhe shpatėn' e lar' e qiti,
Pers'i varfėr' u tmerrua.
Ndihmė s'gjeti veē me vrapi,
Se e pa qė s'mundej kurrė,
Mori dhenė posi capi,
Nukė qėndroj dot si burrė.
Mustafaj q'ishte mėnjanė,
Dhe luftėn' e tyr'e shihte,
E pa q'u munt tė vėllanė,
U derth fshehtazi t'i ndihte.
Trimi shpejt e kupėtojti,
Qė po vinte me tė qetė,
Me bisht tė syrit shikojti,
Hoqi me vrap njė shigjetė,
Gjithė fuqinė e mblodhi,
Dhe Mustafan' e shėnojti,
Si rrufe me vrap e hodhi,
Tejpėrtej tė zin' e shpojti;
I ēpoj hekur e mburrojė,
Edhe shtatn' e tij shigjeta,
U kėput, pa, si sgėrbonjė,
Vdekja e mbuloj e shkreta;
Jahjaj mori shumė frikė
Dhe s'e priti Skėnderbejnė.
Skėnderbeu tha: "Mos ikė,
Se trimat shpinė s'rrėfejnė."
U derth me kordhė nė dorė,
Si dragoj i ashpėruar,
E kohė persit tė gjorė
Nuk' i la pėr tė mėrguar.
Me shumė tmerr e pa shpresė,
Skėnderbeut ju kėthye,
Hoqi kordhėnė ta presė,
Jahja trimi u gėnjye!
Posi dragonjtė u zunė,
Me kordhatė tė kėqija,
Njėri mė tjatėrin shtunė,
Po s'i vrau Perėndija!
Luanin shpatat e prehta,
Ndrininė e vetėtinin
Nd'erė si pėndė tė lehta,
Njėra-tjatrėnė godinin,
Pa kur e panė Jahjanė
Gjithė bota, q'ishin mbledhur,
Tė shtriturė posi kanė,
Mbyturė nė gjak e verdhur,
Kokėn' e trupin' i kish ēarė
Me njė shpatė q'i kish hequr,
Dhe mė dy e kishte ndarė,
E pa ndjerė kishte vdekur!
I kish rėn' e shkreta shpatė,
Pėrnjėherė si rrufeja,
Ja bėri ditėnė natė,
Gjaku i vij si rrėkeja;
I venitur' ishte nderė,
Ishte pa frym' e i qetė,
Me tė vdekurit pėrzjerė
Ish i mjeri n'atė jetė.
Gjithė bota u ēudinė
Me fuqit tė Skėnderbeut;
S'ja kish njeri trimėrinė,
S'kish shok mbi faqet tė dheut;
Nderi edhe dashurija
Nga gjithė bota i shtohej,
Papo gjithė njerėzia
Pėr atė trim pėrgjėrohej;
Dhe vetė sulltan Murati
E donte keq Skėndrbenė,
Mė shumė dhe nga i ati
E mė teprė se Mehmenė
Skėnder' e math prap' e ngjalli
Zot'i math e i vėrtetė,
Muratnė shpresa e talli
Pandaj e lartėsoj vetė
Ngaha vėnt' i Perėndisė
Skėnder' i math prapė dolli
E i dha nder Shqipėrisė,
Se ajo sėrish e polli.
Skėnderbe'u bė i parė
Mi ushtėrit tė Turqisė,
Mi mijėra ushtėtarė
Kryeprins' i Shqipėrisė.
U hoth tė parėnė herė
Nd'Azi ng'Adrinopoja,
Se ishte vend i pėrzjerė,
Pa atje e doj nevoja;
Si u hodhė pėrtej denė,
Skėnderbegu me tė dalė,
Mbloth ushtėtarėt, qė qenė
Rreth, e u tha kėto fjalė:
"O vėllezrė ushtėtarė,
Q'u nistė bashkė me mua,
Unė punė tė pambarė,
E tė papėlqyer s'dua!
Duhet tė jini tė mirė
E tė kini trimėrinė,
Tė mos bėhi egėrsirė,
Po tė mbani njerėzinė
Jo tė merrni, tė rrėmbeni,
Tė shani e tė godini,
Tė rripni e tė gėnjeni,
Po faqebardhė tė jini;
Grat' e foshnjat t'i mburroni,
Dhe pleqet t'u bėni nderė,
Tė falurit t'i lėshoni,
Mos i pėrdorni si berrė
Trimi e ēėmon njerinė,
E sheh si vet'hen' e tija,
S'do tė likn' e ligėsinė.
Punėnė mir' e mejtoni,
E ndonjė tė mos gėnjehet,
Se pastaj mė turpėroni,
Po kush do, qė sot tė kthehet;
Njeri s'duhetė tė qahet
Nga shokėt e mij ndė jetė
Dhe asnjė mėnt tė mos mbahet
Pėr tė keq e pėr tė metė
Dua tė kini dėshirė
Pėr tė drejt' e tė vėrtetė,
Pėr tė mbar' e pėr tė mirė,
Gjithėnjė nė kėtė jetė
Luftėtarėt t'i lėftoni,
Nė luftė do t'i godini,
Po pastaj mirė vėshtroni,
Njerės tė urtė tė jini;
Unė dua trimėrinė,
Dhe i falem burrėrisė,
Po dua dhe njerėzinė,
Qė ėsht' udh' e Perėndisė
U kam vėllezėr' e shokė
E miq me gjithė dėshirė,
Edhe mbi sy e mbi kokė,
Kur t'u shoh n'udhėt tė mirė
N'u pafsha nė prapėsirėt,
Nė dėm e nė tė kėqija,
Nė tė lig' e tė pėshtirėt,
S'shpėtoni duarvet t'mija."
Unjnė kokėn' ushtėtarėt
E Skėnderbegut ju falė,
Vegjėlija dhe tė parėt
I dhanė besė dhe fjalė
E shtroi kaq mirė Azinė,
Sa gjėsendi s'pėpėrinte,
Ngriti dėmn' e kusėrinė,
Qėngji me ujkunė flinte;
U bė mbret'i gjith' Azisė,
Ēdo pun' e vuri ndė udhė,
Doj udhėn' e Perėndisė
Njeri s'mir asnjė kėrpudhė,
S'bėri njė gjė tė pėrhirė,
Njė punė tė papėlqyer,
Botėn' e linte tė lirė,
Kurrė zėmrė s'kishte thyer;
Kish udhėn' e njerėzisė,
Pa njerėzit gjith' e donin,
E tėrė bot' e Azisė
Atė me gisht e tregonin.
Mėnt shum' e urtėsi kishte
Dhe tė ēquara vetija,
Ėngjėll' i qiellit ishte
Dėrguar nga Perėndija;
Nė zėmrė kish mirėsitė
E ndė mėndje diturinė,
Nė shpirt kish tė madhe dritė,
Kish tė bėn' me Perėndinė
Ishte sė gjithash i zoti,
Si shqipėtarėt' e parė,
Si Pirroja q'ish qėmoti
E tė tjerė kordhėtarė
Dinte mirė tė lėftonte,
Edhe kishte fuqi shumė,
Dhe zėmėra i punonte,
Trimėrija s'i kish gjumė.
Kur mirrte kordhėn nė dorė,
Edhe delte tė lėftonte,
Ish si dashi me kurorė,
Njeri kundrejt s'i qėndronte.
Kishte nė mėnt urtėsinė,
Qė ēdo pun' e ēquan mirė,
Mirėsin' e ligėsinė
S'i pėrzjen t'i bėnjė kllirė,
Ish burr' i gjall' e i gjatė,
E nė shpatullat i gjerė,
S'ish i ligur' e i thatė,
Po ish si lulja nė verė.
Ish i bardh' e faqezjarrtė,
S'kish gjėsendi tė pėshtirė,
Ish i florinjt' e i artė,
Edhe i leht' e shtatmirė.
Ishte mbret i bukurisė,
Si dielli epte dritė,
Kish hijen' e Perėndisė,
Natėnė e bėnte ditė.
Fytyrėn' e kish tė mirė,
Zėnė t'ėmbėlė si mjaltė,
Zėmėrnė plot mėshirė,
Vetėdijėnė tė naltė.
Kish tė gjitha mirėsitė
Dhe tė tėrė urtėsinė,
Njerėzin' e dituritė
Dhe fuqin' e trimėrinė.
Armėtė e ati zoti
Burra tė fortė t'i zinin,
Katrė a pesė qėmoti,
Nga vėndi dot nuk' e ngrinin!
Lufta posa zij tė ndizej,
Ajy s'duronte aspakė,
I hipėn kalit e hidhej
Pėrmbi armikėt si flakė
Edhe nuk mirrte tė tjerė,
Tė shumėt nė vėnt i linte,
Vetėm dyzet jeniēerė,
Edhe si rrufeja binte.
Kali mė fort hingėllinte
Dhe hidhej si vetėtima,
Asgjėsendi s'doj tė dinte,
Si rrufeja bij mi trima;
Posi shqipja fluturonte
Edhe ngrihej drejt pėrpjetė,
Nga goja shkumbė lėshonte,
Thoshnje do tė pijė retė.
Skėnderbegu kordhėzhveshur,
Lėshohej posi fajkua,
Me fytyrėzė tė qeshur,
I bukurė si pallua;
Ish nė luftė shum' i pjekur,
Nukė frikėsohej kurrė,
Ishte i veshur ndė hekur
Edhe trim i fort' e burrė.
S'u munt kurrė Skėnderbeu,
Qė lėftonte nat' e ditė
Njeri udhėnė s'ja preu
As me luftė, as me mitė.
Turqisė i ndihu fati,
Skėnderbegu e zgjeronte,
Dhe nė front prehej Murati,
Burri trim pėr tė lėftonte.
Mundi Europ' e Azinė,
Si Skėnder' i Math njėherė,
E madhoj shumė Turqinė,
Bėri Mbretėri tė gjerė.
Trimėri e Shqipėrisė,
Skėnderbe' burr'i vėrtetė,
I hodhi themel Turqisė,
Fat i zi, o fat i shkretė!
Gjithė bota Skėnderbenė
E dėgjoj edh'e zij ngoje,
Emėr'i tij mori dhenė,
E gjithė dridheshin soje.
Edhe nė Adrinopojė
Sulltan e tė tjerė ē'qenė,
Mė s'kishin tjatrė nė gojė,
Po gjithėnjė Skėnderbenė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 13:25

Histori e Skėnderbeut (pjesa e katėrt)

Gjoni dėrgoj shumė herė
Njerės nė Adrinopojė,
Kėrkoj djemtė mbret' i mjerė,
Se kishte mall e nevojė
Po sulltani i pėrgjigjej
Sot e nesrė, pas zakonit,
Nat' e ditė po i digjej
Zemėr' e varfėrė Gjonit.
Nė Evropė kish dėrguar
Njerės e ndihm' u kėrkonte,
Po s'e kishinė dėgjuar,
Se njeri s'doj tė lėftonte.
U tha: "Tė bėhemi shokė
E ta pėrzėmė Turqinė,
Kemi armiknė mi kokė,
Po tė bėjmė miqėsinė."
Evrop' e shkret' atėherė
Ishte pėr djall' e pėr lumė,
Priste Ruson' e Volterė,
Ta zgjuanin ng'ajy gjumė:
Kokėn nė trastė ta vėnė
Disa njerės tė vėrtetė,
Pa ta bėjnė si e bėnė,
Tė lulėzuar pėr jetė.
E kish mbuluar fe-zija,
Njeriu s'e doj njerinė,
Mbretėronte e padija,
Nukė ishte si taninė.
Shqipėtarėtė punojnė,
Gjith' ata kombet' e shuar
Pėrpiqenė qė t'i zgjojnė
Ng'ajy gjum' i mallėkuar.
Gjon'i gjorė u mundua,
Po ndihmė s'gjet dot gjėkundi,
Sa u plak, u dobėtua,
Pa ra e vdiq mė sė fundi!
Murati posa dėgjojti,
Qė mbet pa mbret Shqipėrija,
Gjithė ē'kish thėn' i harrojti
Dhe dolli nga njerėzija;
Fjalėn s'e mbajti Murati,
Me tė pabesė punojti,
Dorėnė me vrap e zgjati,
Shqipėrinė e shkretojti!
Vėllezrėt e Skėnderbeut,
Q'ishin nė Adrinopojė,
Lark shtėpis' e mėmėdheut,
S'i lanė tė hapnin gojė,
Po tė tėr' me vrap i zunė,
Me njė tmerr tė keq i mblodhė,
Pa nė burg tė thell' i vunė,
Edhe hekurat' u hodhė!
Pastaj dėrgoj Xhybelinė,
Q'e kish tė math e tė parė,
Pėr tė marrė Shqipėrinė,
Me njėzet mij' ushtėtarė.
Shqipėtarėt pisk e panė,
Se kish djemthitė Murati,
Ng'ajo frikė nuk' u ranė,
Mos i vriste dorėgjati.
Hyri armiku nė Krujė
Edhe zuri Shqipėrinė,
Vendi gjith' u bė rrėmujė,
Njeriu harroj njerinė!
Ish thėnė vallė nga Zoti
Kėjo pun' e mallėkuar?
Mot' i zi, mot' i verbuar!
Opopo, Zot i vėrtetė,
Qė ke ligė mirėsinė,
Qysh munde ta shohē nė jetė
Ndė robėri Shqipėrinė?!
Mbretėresha qė pa fatnė,
E gjith' ato hidhėrime,
U hoq, vate zuri Matnė
Me lot e me mallėngjime!
Ėshtė keq njerith' i mjerė
Kur ka qėnė si desh vetė,
Pastaj bije menjėherė
E s'i mbetet gjė nė jetė!
Po shumė trima me besė
Pas mbretėreshės' i ranė,
Pa ngushėllim e pa shpresė
Edhe vetėm nuk' e lanė.
Katrė nga vashat' e tija
Mbreti vet' i kish martuar,
Pa nxjerrė nga Shqipėrija,
Dhe m'e vogėla ish vluar.
Mbretėresh' e gjorė rrojti
Sa arriti dhe atėzė,
Me njė trim burr' e martojti,
Q'ish e bukur si thėllėzė.
Rroj', se vėrtet s'e harrojnė
Helmin' e zi kurrė gratė,
Po bashkė mė atė rrojnė
Tė pandarė dit' e natė.
Helmin nė zemėr' e pshehin
Edhe me tė pėrdėllehen,
Armiknė mik e pandehin,
O, tė gjoratė ē'gėnjehen!
E burratė nuk' e qasin,
E njohėn mė mir' armiknė,
Papo duanė ta vrasin,
Andaj e gjejnė rreziknė.
Mbretėresha ish drobitur,
Ra nė sėmundj'e nė lėngime,
Posi dritėz' e venitur.
Nat' e dit' ish nė mejtime,
Se la plėnkn' e la shtėpinė
Edhe gjithė ē'kish nė jetė,
Humbi djemt' e mbretėrinė,
Mbet e varfėra e shkretė!
Pa u tret e u kullua
Dhe zėmrėn' e pėrxhėlliti,
U doq e u pėrvėlua,
Syn' e bukur e veniti.
Qė kur u nda, mė s'qe thėnė
T'i shihte me sy nė jetė,
Mė nuk' ua dėgjoi zėnė,
Po mbet kėrcurez' e shkretė!
Dit' e bardhė iu bė natė,
Nat' e tmerruar' e sterrė,
U bė njė plakėz' e thatė,
E jeta iu bė skėterrė.
Mejtonte djemt' edhe qante,
I dridhej buza sė mjerės,
Lott' e saj s'muntte t'i mbante,
Ishin si breshėr' i verės.
Ah! o jet' e shkreta jetė!
Qė s'qėndron mė njė, po ndrohesh,
Je e rreme, s'j'e vėrtetė,
Vet'e vete, pa ndryshohesh!
E mėson njerin' e mjerė
Tė heqnjė e tė duronjė,
Tė ngrihetė e tė bjerė
Dhe tė parat t'i harronjė.

Dimėri kish shėmėtuar
Faqen' e dheut q'ish tharė,
Moti, q'ishte egėrsuar,
Kish fishkur lulet' e barė.
Shpestė ishinė tė qetė,
As lėvrinin, as kėndonin,
Kishinė zėnė foletė,
Dridheshin edhe rėnkonin,
E retė sterrė tė zeza
Dhen' e kishinė mbuluar,
Q'ish i bardhė posi veza,
Nė mest tė tyre qėndruar.
Gjė e gjallė s'pėpėrinte,
Jeta gjithė ishte shuar,
Ish thėllim e frynt' e binte,
Bota ishte e shkretuar!
E bukura ishte kthyer
E kishte zėnė verinė
Edhe prap' e kish gėnjyer
Tė bukurin, ditėzinė
Dhe Afėrdita nė verė
Hipėn sipėr' e zė malė
Edh'e dėrgon Shtun' e mjerė
Nėpėr veri me njė fjalė
Nė dimėr' e nė dėborė
Vetė vet'e zė verinė,
Ahere Shtunit tė gjorė
I ep mal' e arratinė.
Ajy e kėrkon ta gjenjė,
Pa shėndin e shpreh ta pjeknjė,
E ajo rreh ta gėnjenjė,
Zėmrėnė vėshtron t'i djeknjė,
Andaj kurrė s'e ka pjekur,
Si ajy qė kėrkon fatnė,
E ndjek, po nuk' e ka gjetur
Kėmbėdjall' e sylugatnė.
Afėrdita zu verinė,
Dimėri e pushtoi dhenė,
Shtuni mori malėsinė,
Dhe qielli lėshoi renė
Syri mė s'tė shihte qiell,
Yll a hėnė nukė shihej,
As ditė, as drit', as diell,
Ishte nat' e dita s'ngdhihej.
Kur munt errėsira dritėn,
Dhe nata si qen' i qetė
E kafshon edh'e ha ditėn,
Ē'tė mira tė shohē nė jetė?
Udh' e dyer ishin zėnė,
E drurėtė kishin ngrirė,
Njė zi e keqe kish rėnė,
Gjithė botėn' e kish mpirė
Jeta ishte nė pushime
Edhe dukej e tmerruar,
Kulloninė hidhėrime,
Vdekja gjith' i kish mbuluar!
Qielli me Perėndinė,
Hedhurė cipėn' e zisė,
Po qante pėr Shqipėrinė
Qė humbi vahn' e lirisė.
Njė natė tė tėmerruar,
Qė ia kish thurur dėbora,
Mbretėresh' e dėshėruar
Ishte keq pėr vdekj'e gjora!
Kish kėnduar gjel'i parė,
Po kėndonte gjel'i dytė,
Buz' e shkretė i ish tharė,
Po kur hapi tė dy sytė!
"Djemtė!" tha dhe psherėtiti
Dhe rreth e rrotull shikojti,
Sytė pėrpjetė i ngriti,
Pa e la jetėn' e shojti!
E! po pėrse Perėndia
Mbretėreshės' i dha vallė
Kaqė shumė tė kėqija?
E pati shkruar nė ballė?
Mėngjezi e gjeti vdekur
Posi njė thėngjill tė shuar,
Ftohur' e bėrė si hekur
Edhe tretur' e kulluar.
Dukej brenga qė kish hequr,
Nė buzėt tė pėrzhėlitur,
Dhėmbj' e zėmrės i kish mbetur
Mbi syt, q'ishte i venitur!
Jeta kėrkon ta mundonjė,
Po vdekja s'e lė njerinė,
Papo i vjen ta shpėtonjė,
Dhe s'ia dinė mirėsinė!
Mė nestrėt hapnė dėborėn
Edhe mihnė dhen' e shkretė,
E vunė nė varrt tė gjorėn,
E mbaroi tė zezėn jetė!
Vashatė mbenė pa mėmė
Dhe pa vėlla e pa atė,
U erth' gjėmė pėrmi gjėmė,
Dit' e tyre u bė natė!
O Adrinopoj' e shkretė!
Q'ishe fron' i ligėsisė,
Njė emrė tė keq pėrjetė
Ke marrė ndaj njerėzisė
Se ty se pari tė zunė
Njerėzit' e mallėkuar,
Gjithė tė ligat' i prunė,
T'i hodhė nė krahėruar!
Si mjer' ata, qė i zinin!
Kurrė s'kishinė shpėtime,
Ndėr thonjt tė tyre i vinin,
E mė s'lininė kursime!
Skėterr' e jetės' ish burgu,
Se kishte shumė mundime,
Dhe ajy qė hynte, murgu,
Bij nė helm' e nd'idhėrime!
Ish nė t'errėt nat' e ditė,
Gjė s'shihte e gjė s'dėgjonte,
Nukė shihte kurrė dritė,
Jetėn nė tė zez' e shkonte!
Ishin ca tė mallėkuar,
Vinin rrotull n'errėsirė,
T'egėr' e tė tėmerruar,
Mundonjės e tė pėshtirė!
Kėmbėzbathur, kėrsinjthatė
E shumė tė shėmėtuar,
Lakuriq e mjekrėgjatė,
Pa zėmrė nė krahėruar;
Gjithė gėrxhe kok' e tyre
Nga rreckat' e nga lėveret,
Me fytyrė prej mynxyre,
U vininė rreth tė mjerėt!
Kishin nėpėr breza thika
Dhe ndėr supa kordhe vartur,
T'i shihnje tė merrte frika,
Ndjenje nė zemrė tė mardhur!
N'emėrit tė Perėndisė
N'atė vėnt tė mallėkuar
I faleshin djallėzisė
Duke larė kėmb' e duar!
Muret' e burgut tė errėt,
Gjak edhe helmė kullonin,
Mjerė kush hyn nė skėterrėt,
Egėrsirat' e mundonin!
Atje brėnda gjente djallė
Dhe mundime tė kėqija
Mė nukė delte i gjallė,
Atje mbretėronte zija!
Ca pėr jetė i mundonin,
I vrisninė ca tė tjerė,
I mbytnin' e i helmonin,
A i therrninė si berrė
Prinsėrit e Shqipėrisė,
Vėllezėrit e Skėnderbeut,
Q'ishinė penk ndaj Turqisė,
Edhe shpres' e mėmėdheut,
Ata mė shum' i munduan
Nė burgut, q'i kishin vėnė,
Se fron' e t'et e kėrkuan
Pas fjalėsė qė qe dhėnė.
Njė natė tė tre i zunė,
Njė e mbyn' e njė e helmuan;
Mė tė madhė posht' e vunė,
E pren' edh'e copėtuan!
Me tė pabesė e pati,
E gjettė me Perėndinė!
Ku kish bes' e fe Murati,
Qė shtu nė lakt Shqipėrinė!
E pėrmbysi Shqipėrinė
Dhe shtėpin' e mbretėrisė,
Edhe pruri ligėsinė
E djallėzin' e Azisė.
Tė parėt s'i lij nakari,
Qė kishin mė Skėnderbenė,
Thoshin': "Erdhi shqipėtari,
E na vu nė dorė mbrenė
Tė gjithė na la pas soje,
E dolli vetė nė ballė,
Neve njeri s'na zė ngoje,
Sa tė jet' ajy i gjallė."
Zunė ta bintninė mbrenė,
Sicilido tjatrė fjalė
I thoshte pėr Skėnderbenė
Edhe kėlliste njė halė.
Me fuqit tė dhelpėrisė
Donin ta humbnin pėrjetė,
Pas mėnyrės' sė Turqisė,
Qė tė ha si qėn' i qetė.
I thoshinė: "Skėnderbeu
Ėshtė njeri i pabesė,
Zotn' e math tėn' e gėnjeu,
Dh'e shtu me lajka nė shpresė
Mos pandeh kurr' e mos thuaj,
Se pėr ne nukė pėrpiqet
Njė njeri, qė ėsht' i huaj;
Ėsht' armik, po si mik hiqet;
Edhe sot e kėtė ditė
S'i pėlqen njerėzit tanė
E mban gjithnjė tė titė,
Shqipėtarėtė ka pranė
Mban rrobėn' e Shqipėrisė,
Ėshtė shqipėtar i tėrė,
S'ėshtė miku i Turqisė,
Kėmbėn' e t'et rreh tė zėrė.
Nuk' e do kombinė tėnė,
Punėt tona s'i pėlqejnė,
Njė tjatėr' udhė ka zėnė,
Si na thon' e na rrėfėjnė.
Sa ka trima e tė parė,
Qė i ka me nder e shokė,
Janė gjithė shqipėtarė,
Q'i mban pėr vdekj'e pėr kokė.
E mori gjithė Sirinė,
Dhe bota sindėkur thonė,
Kėrkon ta bėnjė tė tinė,
Edhe ta ngrehnj' atje fronė,
Pandaj pėrpiqet e vuan,
Ka synė te mbretėrija,
Ushtėtarėt shum' e duan,
S'dalinė nga fjal' e tija.
Froni yt nuk' ėshtė mirė,
Sa tė jet' ajy i gjallė,
Po ki pėr neve mėshirė,
Se pastaj mė t'i kesh mallė."
Kėto fjalė vėnt i bėnė
Muratit, dhe po mentohej,
Ethetė nisnė ta zėnė,
Fytyra zu t'i ndryshohej.
Thosh: "Mos marrė Arabinė,
A mos vinj' e marrė fronė,
A tė zėrė Shqipėrinė,
E ma bėn sindėkur thonė!"
Doj ta vriste po s'kuxonte,
Se ushtėtarėt' e donin,
Kish frikė mos e pėsonte,
Ngriheshin' e ja kėrkonin.
Pastaj tha me mėnt tė tija:
"Tani pėr pakė ta lemė,
Po sė shpejti nga Sirija
Me njė mėnyrė ta ngremė.
T'i shkruanj: "Shum' u mundove,
Mė paē uratė, matanė,
Asinė tani e shtrove,
Dua tė jesh kėtu pranė
Tė vinē, se munt tė na ngjanjė
Nonjė luftė mė kėt' anė,
Vendin' aty le ta mbanjė,
Njė nga tė parėt qė janė"
Ta sjell kėtu e tė mbesė
Ca kohė n'Adrinopojė,
Ta mbanj me fjal' e me shpresė
Edhe ta lė ndė nevojė
Sa tė humbasė fuqinė,
Ushtėtarėtė tė ftohen,
Ta harrojnė dashurinė,
Pėr tė mė tė mos mejtohen.
Pastaj moti do ta shtjerė
Dhe atė ndėr duart' tona.
Si shturi shumė tė tjerė,
Se sot dita ėshtė jona.
Skėnderbeu do e vuan,
Sa tė jetė gjall' Murati!
Tė tjerėtė ē'gjė fituan,
Ē'mundi tė bėnte i ati?
Nė mos ndihtė Perėndija,
Kėtu janė dhelpėritė,
Rroft' e qoftė pabesija,
Dhe djalli e djallėzitė!"
Kshu tha dhe karta u shkrua,
Kartėshpėnėsin' e nxori,
Dhe ajy mė s'u mėnua,
Udhėn' e Sirisė mori.
Dielli posa kish dalė,
Edhe drit' e tij kish rėnė,
Kishte ndriturė malė,
Hijeja rrėzat kish zėnė
E kish zbukuruar vera
Vendinė me lule t'arta,
Fushat' e ndera, tė gjera
Ishinė bėrė tė zjarrta.
Trim'i madh dolli nga tėnda,
Thėllėzatė po dėgjonte,
Zėn' e tyre ja kish ėnda,
Dhe mėngjezė shum' e donte,
Po vinte rreth duke shkelur
Pėrmbi luletė me vesė,
Qė posa ishin ēelur,
Si zėmėra kur ka shpresė
Ushtėtarėt kishin dalė,
Nėpėr sheshe po shėnditnin,
Shikonin fushėn' e malė,
Syt' e zėmratė zbavitnin;
Bujqitė gjithė lėronin
E tėrė bota lėvrinte,
Njerėzitė po punonin,
Asnjeri pa punė s'rrinte;
Lumenjtė me vrap nxitonin
E dheu po lulėzonte,
Shpesėtė gjithė kėndonin,
Trimi po shiht'e dėgjonte.
Pasi shkoj njė copė ditė,
Mblodhi gjithė parėsinė,
Pa gjyqet e gjithėsitė
Qė duheshin pėr Sirinė.
Dita kishte marrė vrapnė,
Gjėkundi nukė qėndronte,
Se nata kish hapur ēapnė
E pas soje po nxitonte;
U ngrys e po errėsohej,
Bilbili zu e kėndonte,
Skėnderbeu po mejtohej
Edhe bilbilė dėgjonte;
Shumė herė psherėtiti
Nga ajo zemėr' e gjerė,
Breshėrimė lotsh i xbriti,
Po kur heth sytė mė derė,
Pa, tek po vinte, Hasanė,
Njė plak me bes' e i vjetrė,
Q'e mbante gjithėnjė pranė,
Dh'e doj nga gjithė mė teprė.
"Jak', i tha, Hasan, pa jakė,
Se kam rėnė nė mejtime,
Shko, rri, tė tė tregonj pakė
Nga ē'mė thotė mėndja ime.
Mė nuk' e duronj dot mallė
Qė kam pėr mėm' e pėr atė,
Dhe s'di a janė tė gjallė,
I kam ndėr sy dit' e natė.
Kam fort mall pėr Shqipėrinė,
Pėr miq e pėr tė njohur
E pėr gjithė njerėzinė,
I kam lottė tė pashtrohur;
Shumė kohė kėtė herė
Shkoj pa marrė ndonjė kartė,
Zėmėrn' e ndjenj fort tė mjerė
Edhe nga malli tė zjartė.
Zėmrėnė dhėmbja ma mbushi
Me helm e me hidhėrime,
Pa mė digjetė si prushi,
E kam plot me mallėngjime
Pėr motėrat' e pėr farėt,
Pėr vėllezėr' e tė tjerė
Dhe pėr gjithė shqipėtarėt
E pėr mėmėdhen' e mjerė.
Aqė kam njė mall tė shumė
Pėr Shqipėrit nat' e ditė,
Sa s'kam as prėhje as gjumė,
Mė gjeti si ēilimitė!
Unė vuanj pėr Turqinė,
Po nukė mė mbeti shpresė,
Mė vjen keq pėr Shqipėrinė,
Turqit' i shoh tė pabesė.
Ti e di si kam lėftuar
Gjithėnjė pėr mbretėrinė
E ē'punėra kam punuar,
Po tė mirėnė s'e dinė.
Si desha unė Turqinė,
Ashtu dua dhe Murati
Tė mė dojė Shqipėrinė
E t'i bėnjė nder tim ati."
Tek tha dhe njė psherėtimė
E zjart' i del Skėnderbeut,
Q'ish nj'e madhe dėshmimė
Pėr dhėmbjet tė mėmėdheut.
Hasanit, q'e dij ē'ish bėrė,
Ē'kish pėsuar Shqipėria,
Kėto fjalė si gjilpėrė
I shkuan nė shpirt tė tija:
Dy-tri herė psherėtiti
Edhe erth' u mallėngjye,
Mė pasdaj dorėnė ngriti
Edhe drejtpėrdrejt iu kthye,
Pa i tha: "T'u ngjattė jeta!
I ke tė tėra nė dorė,
Nė tė ndritoft' e vėrteta.
Kurrė s'mbetemi tė gjorė."
Kėto pakė fjalė thanė
Burri trim e i uruar
Bashkė me ēelė Hasanė,
Qė e kishte tė besuar;
Pastaj dolli Skėnderbeu,
Po vij rrotull si dragua,
Fjalėnė atje e preu,
Parėsija ju afrua.
I pėrshėndoshi me rradhė,
Buzėnė mė gas e vuri,
Tė vogėlin' e tė madhė,
Gjithė pėr dore i zuri.
Tė mugėtitė po vinte,
Sė qetazi nata delte,
Hapėsirėnė e nxinte,
Ndė erėt lehtazi shkelte.
Mishratė ndė hell u vunė,
Parėsija po dėfrenin,
Trimatė vallen' e zunė,
Nėpėr sheshe po kėrcenin.
Ndėnjnė dhe hangėr' e pinė,
Duke thėnė fjalė shumė,
Njė copė her' u zbavinė,
Po pastaj ranė nė gjumė.
Nė zi ishte Shqipėrija
E nė tė kėqija shumė,
E kish shkelur ligėsija,
Ish nė robėri pėr lumė!
Kėtė radhė erdhi vera,
Po zėmrat' i gjet tė ftohta,
Nukė si herėt e tjera,
Q'ishin me gas e tė ngrohta!
Mė s'ish zonjė Shqipėrija,
Shqipėtari s'ish i zoti,
E kish zėnė dobėtija,
Q'i kish prur' i shkreti moti.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 13:26

Histori e Skėnderbeut (pjesa e pestė)

U ngrit fat' i Shqipėrisė
Si i vdekuri nga varri,
Mori udhėn' e Asisė,
Duke ikur si i marri,
Me njė rrobėzė tė ēqyer,
Me fytyrė tė tmerruar
Dhe me gjak lyer e ngjyer
E me sy tė zgurdulluar;
Posi hije mori dhenė,
Duke ecur me vrap shumė,
Papo u hodh pėrtej denė
Si ajy q'ikėn nė gjumė.
U shėmbėllye me Gjonė,
Mori fytyrėn e tija,
Shtanė dhe zėn' e zakonė
Edhe u derth nga Syria.
Plaku me shkop duke shkuar,
Posi nata mori dhenė,
Pa vėndethit e uruar
Dh'erth e gjeti Skėnderbenė
Pa iu qas edh'e fėrkojti
Me mall shum' i mjeri atė,
Nė mest tė tendės qėndrojti,
I zi sterrė posi natė!
I ligur, i dobėtuar,
I grisur, i ēkatėrryer,
I shkretė, i varfėruar,
I qar' e i mallėngjyer!
Ish i venitur, i vdekur,
I rrithte si lumė gjaku,
Ishte pėrgjynjur' e tretur
Dhe dridhej i tėrė plaku!
Si ajy lipės' i gjorė
Qė ka mbeturė pa bukė,
Rri ndė shi e nė dėborė,
Ngjeshur i mjeri me zhukė!
Ahere kur fryn e bije,
Jeta ėshtė gjith' e qetė,
Reja dėborėnė shtije
Mbi dhet tė ftoht' e tė shkretė!
Ajo plakėz' e sėmurė,
Kur i vjen e zeza natė,
Pandeh qė s'gdhihetė kurrė,
Aq i duketė e gjatė!
Po kur kthehet sėrish vera,
Qė vjen me lul'e me fletė,
Dhe me tė mira tė tjera,
Bėnetė tjatėrė jetė,
Dita sa vjen madhėsohet,
E vė posht ahere natėn,
Pa tretet e dobėtohet,
Ngjan me plakė brengėgjatėn.
Bujku zė e lėron arėn,
Duke parė mirė motnė,
Heth mir' e bukurė farėn,
Pa shpresėn' e ka mė Zotnė
S'i mallėkon kurrė qetė,
Se ėsht' e madhe mėkatė,
Nuk' e do Zot'i vėrtetė,
Pa i quan mėm' e atė.
Kėthehetė prapė moti,
Po ēdo kohė ka njė shijė,
Ashtu e ka bėrė Zoti,
Q'i vu tė gjitha mė vijė.
Vinė, venė, sėrish vinė
Tė gjitha ē'janė nė jetė,
Pa vėre re njerėzinė,
Ta njohē fjalėn' e vėrtetė.
Qysh bije nė vjeshtė shiu,
Lumi qysh i vete detit,
Ashtu tė thotė njeriu
I derdheshin lotėt mbretit!
Posi rrėkeja i vinin
Dhe i mirrin krahėrorė,
Nga mjekėr' e bardh' i binin,
Qė e kishte si dėborė!
"Fle? i tha, o jetėgjatė!
Nuk' e di se ē'ėshtė bėrė,
Ē'e gjet tė zinė tėt atė
E Shqipėrinė tė tėrė?
T'u shua fare shtėpia
Nga turqit' e mallėkuar,
Hyri ndė kurth Shqipėria,
Ėshtė shuar' e shkretuar!
Turqitė si egėrsira,
Armikėt' e njerėzisė,
Me mėnyra tė pėshtira,
Me dhelpėrit tė Azisė.
E muarrė Shqipėrinė
Dhe shkoj e vate lirija!
Prunė dėmn' e babėzinė!
Po mbretėron ligėsija.
Vėndet' e shumė i zunė,
I prishnė duke shkretuar,
Nė zgjedhė tė keq'e vunė
Shqipėtar' e varfėruar.
Ē'hoqi Shqipėriz' e gjorė,
Vashatė gjith' u pėrmblodhė,
Pėr tė mos rėnė nė dorė,
Nga shkėmbi pėrposh u hodhė.
Tėt vėllezėrė tė tėrė
Egėrsiratė i vranė,
S'tregonetė ē'kanė bėrė,
Gjė tė gjallė nukė lanė!
Fle ti, shpres' e Shqipėrisė?
Mėmėdheu tė ka shpresė,
T'i pėrzėsh mbren' e Turqisė,
Qė ia ka me tė pabesė.
Ti pėrpiqesh si i marrė!
Jakė nė mėnt e mos vuaj,
Murati po tė bėn varrė,
Armiknė tėnt mos e duaj!
Ati qė tė shoi shtėpinė
Dhe bėri rop shqipėtarė
E tė shkretoi Shqipėrinė,
Duke ndar' e duke vrarė,
Armikut tė Shqipėrisė
I bėn tė mirė nė jetė?
Errėsirės' sė Asisė
Qė tė la kėrcu tė shkretė!
Apo rreh tė marē Asinė,
Si Skėnder' i Math njėherė,
Tė ngrehsh kėtu mbretėrinė,
Pa ta lėsh nėpėr tė tjerė?
Ish i math me tė vėrtetė,
Mbi tė gjithė mbretėrojti,
Po pastaj fron' e la shkretė,
Mėmėdheu gjė s'fitojti.
Pirroja lėftoi Greqinė,
Edhe Romėn' e tė tjera,
N'Afrikė Evgjitėrinė,
Sindėkur ja pruri hera,
I dhan' emrė Shqipėrisė,
Po veē emėrin i lanė,
T'ish urdhėr i Perėndisė,
Ishin ndryshe vėndet tanė.
Burratė, qė pinin retė,
Botėnė nė dor' e vinin,
Muntnin njė themel pėrjetė
Vėndit tė tyre t'i shtinin.
Ty ta la rradhėnė moti,
Qė ta nderonē Shqipėrinė,
Fuqi mė tė dhėntė Zoti,
E bėfsh gjithė mbarėsinė!
Tė gjithė humburė venė,
Veē njė munt emrė tė lerė,
Qė lėfton pėr mėmėdhenė,
S'mundohetė pėr tė tjerė,
Mėmėdheu tė ka shpresė
Qė ta nxjerē prej robėrie,
Nėnė zgjedhė tė mos mbesė,
T'i apē dritė si ka hije.
Qysh munt tė lėsh Shqipėrinė
Nė kurth e nė tė kėqija
E tė vuanē pėr Turqinė?
Ē'tė mirė pe nga Turqia?
S'tė vjen keq pėr shqipėtarėt
E pėr Shqipėrin' e mjerė
E s'tė merr, biro, tė qarėt,
Qė humbi lirin' e nderė?
Robėrin' e Shqipėrisė
Edhe gjėmėn' e tyt eti
Dhe mynxyrėn' e shtėpisė
Qysh munt ta shohē, qė tė gjeti?
Gjakn' e gjithė Shqipėrisė
Tani ti je nėnė barrė
T'ia nxjerrē nga hundėt Turqisė,
Veē teje s'ka kush ta marrė.
Do tė lėsh nė kėtė jetė
Nj'emrė shumė tė uruar
E njė dritė tė vėrtetė,
Q'ajo kurrė s'ka tė shuar.
A mė sheh ti mua plaknė?
Tė qenkėsha si ti djalė,
Muratit i pinja gjaknė,
Sot s'gėnjehesha me fjalė,
Tė shoh vėllezėrit vrarė,
Shtėpinė time tė shuar,
Shqipėrin' e shqipėtarė
Tė lidhurė kėmb' e duar!"
Kėshtu tha, dhe posi era
Iku duke qar' i gjori
E dolli me vrap nga dera,
Ajy qėnėke Mėnttori!
Skėnderbeu u tmerrua,
Dhe zėmėra q'e kish trime,
Ju doq e ju pėrvėlua,
Ju bė cop' edhe thėrrime.
Me tmerr e me breng' u zgjua,
Burr' i math e trim i mirė,
Dhe ndėnj pak' e u mejtua,
Kur sheh qė posa ish ngdhirė
Qiellin' e kishin zėnė
E gjithė qarkunė retė,
Dukej sikur kishte rėnė
Njė zi e madhe ndė jetė.
Derėn' e tėndės' e hapnė,
Njė kalorės po thėrriste,
Kali kishte marrė vrapnė,
Ajy, sa mundte, bėrtiste.
Vinte nga kryeqyteti,
Nga Adrinopoj' e shkretė,
Sillte kartėnė nga mbreti,
Qė s'kish fjalė tė vėrtetė.
Skėnderbeu e kėndojti,
E mori vesh pabesinė
Dhe njė shėrbėtor dėrgojti
E thirri vetė njerinė
I tha: "Kartė pse s'mė prure
Nga im at', apo s'tė dhanė?"
At'i ra tė zi pej ure
Posa i zu ngoje t'anė,
Po e mblodhi, s'u rrėfye,
Tha "Vetėm kėtė mė dhanė"
Edhe fytyra ju kthye,
Djersė tė ftohta i ranė.
I tha: "Po nga Shqipėrija
Nonjė fjalė s'ke dėgjuar?"
Ajy mbloth supat e tija,
Dhe vu dorėn nė krahėruar.
Skėnderbeu tha: "Ē'mė thua?
Tim vėllezrė s'i ke parė
Dhe s'tė thanė gjė pėr mua?
Kėjo punė s'ėsht' e mbarė."
Ajy me gjuhėt tė trashė
Tha: "S'i njoh, t'u ngjattė jeta!
E s'tė them dot se i pashė,
Se s'fshihetė e vėrteta."
Trimi mė tej nuk' e shpuri,
Po qėndroj e u mejtua,
Ėngjėlli ndėr mėnt ja pruri
Dhe lott' i vanė si krua.
Mė s'ndenj, po qė atė ditė
Mblodhi pleqt' e parėsinė
Urdhėroj, bėnė gatitė,
Tė parė la njė tė tinė.
E dėgjuan ushtėtarėt
Qė ikėnte Skėnderbeu,
Pa gjith' i mori tė qarėt,
Thanė "Tė na pikė dheu!"
Mė nesėret gjith' u ngrinė,
Edhe pleqt' e parėsija
Skėnderbeut po i vinė
Brėnda nė tėndėt tė tija.
Ajy ish ngritur pa ngdhirė,
Kishte zėn' e po mejtohej,
Punėtė s'i gjeti mirė,
Pa zėmėra i pėrvėlohej.
Kur ata nė der' u dhanė
Tė vrėnjtur e tė helmuar,
Tė gjithė afėr i vanė
Me fytyrė tė tmerruar!
Popo, ish bėrė zapati!
Mynxyr' e madhe kish ngjarė,
S'kish mbetur njeri nga ē'pati,
Ē'gjė t'i thoshinė mė parė!
Pėr vėllezėr' a pėr mėmė,
Pėr t'an' a pėr Shqipėrinė,
Nuk' ishte njė e dy gjėmė,
I kishin mbyllur shtėpinė!
Desh t'i thosh atė Sandushi
Nga gjithė ē'qenė mė parė,
Po sytė me lot i mbushi
Edhe u mbyt duke qarė.
Skėnderbeu: "Pse s'mė thoni?"
U tha, "Shokė! Ē'ėshtė bėrė?
Tė gjitha tė m'i tregoni!
Mos bėhi si gra tė tėrė!"
Pastaj tė tėra ja thanė
Me vaj e me mallėngjime,
Mijėra rrufe i ranė
Nė atė zėmėrėn trime!
Tė gjithė shokėtė qanin
E mė shumė shqipėtarėt,
Ngashėrimėnė s'e mbanin,
Nuk' e prisnin dot tė qarėt.
Skėnderbeu ish mahnitur,
I dridhej buza dhe qante,
Rrufet' e kishin goditur,
Lottė mė s'mundte t'i mbante.
Ajo zėmėr' aqė trime,
Qė s'doj tė dij nga shigjeta,
Nga tė tilla hidhėrime
U munt far'e ju nxi jeta.
Kish shpresė tė vij njė herė,
E t'i gjen si i kish lėnė.
Popo, njeriu i mjerė!
S'kemi gjė nė doShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 7th March 2008, 12:24

Bageti e Buqesia

O malet' e Shqipėrisė e ju o lisat' e gjatė!
Fushat e gjėra me lule, q'u kam ndėr mėnt dit' e natė!
Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt' e kulluar!
Ēuka, kodra, brinja, gėrxhe dhe pylle tė gjelbėruar!
Do tė kėndonj bagėtinė qė mbani ju e ushqeni,
O vendėthit e bekuar, ju mėndjen ma dėfreni.

Ti Shqipėri, mė ep nderė, mė ep emrin shqipėtar,
Zėmrėn ti ma gatove plot me dėshirė dhe me zjarr.

Shqipėri, o mėma ime, ndonėse jam i mėrguar,
Dashurinė tėnde kurrė zemėra s'e ka harruar.

Kur dėgjon zėthin e s'ėmės qysh e le qengji kopenė,
Blegėrin dy a tri herė edhe ikėn e merr dhenė,
Edhe nė i prefshin udhėn njėzet a tridhjetė vetė,
E ta trėmbin, ajy s'kthehet, po shkon nė mes si shigjetė,
Ashtu dhe zėmėra ime mė le kėtu tek jam mua,
Vjen me vrap e me dėshirė aty nėr viset e tua.
Tek buron ujėt e ftohtė edhe fryn veriu nė verė,
Tek mbin lulja me gas shumė dhe me bukuri e m'erė,
Ku i fryn bariu xhurasė, tek kullosin bagėtija,
Ku mėrzen cjapi me zile, atje i kam ment e mija.
Atje lint diell' i qeshur edhe hėna e gėzuar,
Fat' i bardh' e mirėsija nė atė vėnt janė mbluar;
Nat'atje'shtė tjatrė natė edhe dita tjatėr ditė,
Nė pyjet' e gjelbėruar, atje rrinė perėnditė.
Mendje! merr fushat e malet, jashtė, jashtė nga qyteti,
Nga brengat, nga thashethemet, nga rrėmuja, nga rrėmeti.
Tek kėndon thėllėza me gas edhe zogu me dėshirė,
E qyqja duke qeshur, bilbili me ėmbėlsirė,
Tek hapetė trėndafili, atje ma ka ėnda tė jem,
Bashkė me shpest edhe unė t'ia thėrres kėngės e t'ia them;
Tė shoh kedhėrit' e shqerrat, deshtė, cjeptė, dhėntė, dhitė,
Qiellin' e sbukuruar, dhenė me lul'e me dritė.
Vashė bukurosh'e bariut! qė vjen me llėrė pėrveshur,
Me zemėrė tė dėfryer e me buzėzė tė qeshur,
Me dy shqerėza ndėr duar, tė bukura si dhe vetė,
Nė sythit tėnt e shoh gazė, qė s'e kam gjetur ndė jetė.
Dashi sysk e me kėmborė, q'e ke manar, po tė vjen pas,
Dhe qeni me bes' i larmė tė ndjek me dėshir' e me gas.
Dashē Perėndinė, pa mė thua, a mos na pe bagėtinė?
- Pash' atje pas mė tė gdhirė,... ja atje pėrtej tek vinė!

O! sa bukuri ka tufa! Sa gas bije bagėtija!
Vinė posi mblet' e plotė! I bekoftė Perėndija!
Nėpėr shesh' e nėr bregore janė pėrhapurė shqerrat,
E kecėrit nėpėr rripat dhe nė gjethet e nė ferrat;
Sa me vrap e me gas bredhin edhe lozin shok me shok,
Aty pėrhapenė me nxit aty mblidhenė prapė tok,
Edhe prapė tufė-tufė pėrhapenė duke bredhur,
Duke ikur me vrap shumė, duke lojtur, duke hedhur.
Nxitojn' e s'lodhenė kurrė edhe, kur i merr urija,
Secili futet nė tufė, suletė ne mėm' e tija,
Posa gjen mėmėn e dashur edhe me vrap i hyn nė gji,
Rri mė gjunjė dhe zė sisėn e qumėshtin e ėmbėl pi;
Pa e ėma me mall shumė, ndo dhi qoftė a ndo dele,
Bir' e vetėm e merr nė gji me gas e me pėrkėdhele.
Sa tė mirazė ke dhėnė, Zot i math e i vėrtetė!
E ē'nom tė bekuar vure pėr ēdo gjė q'ėshtė nė jetė!

Sa mė pėlqen blegėrima, zėr'i ėmbėl' i bagėtisė,
Qėngji edhe kec'i bukur, qė rri mė gjunj' e pi sisė!
Pėrhapurė bagėtija nėpėr sheshe, nėpėr brinja,
Nėr lajthi e nėpėr dushnja, ndėr murriza, nė dėllinja;
Bijen zilet' e kėmborėt e fyelli e xhuraja,
Dheu bleron e gjelbėrojnė fusha, male, brigje, maja,
Edhe gjithė gjė e gjallė ndjen nė zemėr njė dėshirė,
Njė gas t'ėmbėl' e tė shumė, o! sa bukur e sa mirė!
Pelėn e ndjek mėz'i bukur, lopės i vete viēi pas,
Dellėndyshja punėtore bėn folenė me tė math gas,
Ogiēi ikėn pėrpara, i bije tufės nė ballė,
Me zemėr tė ēelur shumė vete si trimi me pallė,
Zoqtė zėnė kėng' e valle dhe po kėrcejn' e kėndojnė,
E nėpėr dega me lule si ėngjėllit fluturojnė,
Larashi ngrihet pėrpjetė, thua q'i shpie Perėndisė
Njė lėvdatė tė bekuar pėr gėzimt tė gjithėsisė,

Qielli sa ėsht' i kthiellt e sa ėshtė sbukuruar!
E dielli sa ndrin bukur mbi lulet tė lulėzuar!
Gjithė kėto lule ē'janė, qė u ngjallė menjėherė?
Ngaha qielli ke xbritur? Ver', o e bukura verė!
Ēdo lulezė ka me vehte njė emėr e njė fytyrė,
Njė bukuri, njė mirėsi, njė shtat, nj'erė e njė ngjyrė,
Si dhe ēdo dru e ēdo pemė, edhe ēdo bar e ēdo fletė;
Sa ėshtė e bukur faq' e dheut! S'tė zė syri gjė tė metė.
Gjithė kjo bukuri vallė nga dheu tė ketė mbleruar,
A me tė matht tė ti' Zoti pej parajs'e ka dėrguar?

Veē njė njeri shoh pa punė dhe tė mjer' e tė brengosur,
Tė kėputur, tė mjeruar, tė grisur e tė rreckosur;
Lipėn i gjori pa shpresė, se atje e pru pėrtimi,
S'i ka mbetur gas nė zemrė, se s'i la vėnt idhėrimi.
Eshtė njeri, si dhe neve, po epini, o tė pasur,
E mos e lini tė urėt dhe tė mjer' e buzėplasur,
Se pėrtimn' e zi, q'e pruri tė gjorėn mė kėtė ditė,
Nuk' e dimė vet' e zgjodhi, apo ia dhanė Perėnditė.
Edhe pėr njė mizė, kur heq, i vjen keq njeriut tė mirė,
Zėmėra s'thuhetė zėmrė me mos pasurė mėshirė.

Ah! edh' atje tej mbi udhė i duket i shkreti varri,
Rrethuar me lul'e me bar, njė tė gjori udhėtari,
Qė ka vdekur i ri shumė e ka rarė lark shtėpisė,
Mėrguar nga mėm' e motrė dhe pej gjithė njerėzisė;
Njė zok i helmuar mi varrt i rri si mėmėzė dh'e qan,
Ndarė nga tė gjithė shokėt edhe zi pėr tė mjerė mban.

Tomor! o mal i bekuar, fron i lartė, qė rrij Zoti,
Pas fesė vjetrė qė kishinė shqipėtarėtė qėmoti,
Dhe ti Mali-Plak i lartė, qė me syt' e tu ke parė
Luftėra tė mėdha shumė e punė qė kanė ngjarė.
O malet' e Shqipėrisė, qė mbani kryet pėrpjetė,
Tėmerr e frikė pėrhapni, pėrpini qiejt e retė!
Tė patundurė pėrjetė jini, pa, kur oshėtini,
Udhėtarit nė zemėr frikė tė madhe i vini;
Keni shkėmbėnj, gėrxhe, lisa, lumėnj dhe dėborė ndė gji,
Pėrsiprė lulez' e gjethe dhe brėnda ergjėnt e flori,
E ju fusha bukuroshe edhe tė majm'e pėllore,
Ju sheshet e lulėzuar, ju bregore gjelbėrore,
Q'u fali Zoti tė mira, u mba me shumė pekule,
U dha bar e gjeth e veri, zoq e flutura e lule,
Zemėrn' e varfėrė time aty ndėr ju e kam mbluar,
Tek buron nga gjithi juaj uj'i ftoht' e i kulluar;
Jam lark jush i dėshėruar edhe s'e duronj dot mallė,
Po s'e di si dua unė do t'u shoh njė herė vallė?

Tė paskėsha vrapn' e veriut, tė kisha krahė pėllumbi,
Nxitimn' e lumit me valė, q'ikėn me vėrtik si plumbi,
E tė vija nė gjit tuaj, nj' ujė tė ftohtė tė pinja,
Edhe nėpėr ato hije njė copė herė tė rrinja,
Syt' e ballit t'i xbavitnja, zėmėrėnė ta dėfrenja,
Gazė, qė paēė njėherė, prap' aty ndėr ju ta gjenja.
Opopo! Kshu pse mė vini pėrpara syve pa pushim,
O ditėt' e djalėrisė, o moj kohėz' e tė rit tim?

O flutura krahėshkruar, qė fluturon nėpėr erė,
As merr dhe zėmrėnė time me vehtezė dhe ma shpjerė
Nėr malet tė Shqipėrisė, tek kullosėn bagėtija,
Tek i fryn bariu xhurasė, tek mė rrinė mėnt' e mija,
Ku shkon me zile tė madhe ogiēi pėrmes lajthisė,
Pa zjen e oshėtin mali ngaha zėr'i bagėtisė;
Marrėnė vrapn' e nxitojnė, derdhen nė gjollė pėr kripė,
Dhėntė ndėr shesh'e ndėr brigje, dhitė nė shkėmb e nė rripė.

Bariu plak krabėn nė dorė edhe urdhėron tė rinjtė,
E ata gjithė punojnė, ngriturė mė bres pėrqinjtė;
Ca bėjnė vathėn e shtrungėn, ca ngrehin tėndėn e stanė,
Kush sjell gjeth e karthj' e shkarpa, sicilido ndih mė nj'anė;
Kush pėrvjel, kush qeth sheleknė, kush mjel dhitė, kush mjel dhėntė,
Njėri merr ushqen kėlyshnė, jatėri pėrgėzon qėntė.
Stopani, bėr'i zi sterrė, shikon bulmetn' e bekuar,
Tunt, bėn gjalpė, djathė, gjizė edhe punon pa pėrtuar;
Udhėtar' e gjahėtorė, q'u bije udha ndėr male,
U ep mish, qumėsht, kos, dhallė, ajkė, djathė, bukėvale...
Kec'i mbeturė pa mėmė dhe i varfėr' e i shkretė
Mėnt mėmėnė, qė ka mbetur pa bir e pa gas nė jetė.
Dėgjohet nga mez'i pyllit krism' e sėpatės s'druvarit,
E sharrėsė qė bėn lėndė, edhe fyell'i shterparit.

Shterpari s'i qaset stanit, po nėr pyje bij'e ngrihet,
Nėpėr maja, nėr bregore, rri, kėndon a gdhėnt, a shtrihet;
S'i trembetė syri kurrė, vetėm ajy dit' e natė,
Nga ujku e nga kusari s'ka frik', as nga lis'i gjatė,
As nga shkėmbėnjt' e nga pylli, as gogolėtė s'e hanė,
Armėtė ka shok e vėlla, mėm' e motėrė xhuranė;
Miqt' e ti shqeratė janė, kecėrit, dhitė, dhėntė,
Cjeptė, ziletė, kėmborėt, deshtė e mė tepėr qėntė,
Qė s'flenė, po rrin' e ruajn bagėtinė dhe barinė,
Kur e shohin, tundin bishtin dhe me gas tė math i vinė;
S'e hanė njerin' e mirė edhe mikun' e udhėtarė,
Se i njohėn; po tė liknė, egėrsirėnė, kusarė.
Vjen nata, e lė nė t'errėt, del hėna, i pėrhap dritėn,
Vjen mėngjesi, sbardhėllehet, lint' dielli, i bije ditėn.
Yjtė, hėna, dielli, shėnja, lindin e prapė perėndojnė,
Gjithė ē'lėvrijnė nėr qiej, pėrpara syvet i shkojnė.
Mblidhen ret' e hapėsira bėnetė e zezė sterrė,
Vetėtimat e gjėmimet nisin e shiu zė tė bjerė;
Bariu vė gunėn nė kokė, z'eshkėn me herėt tė parė,
Ndes shkarpat sakaqėherė, e lisnė fyl, dhe bėn zjarrė;
Fishėllen e thėrret qentė sicilin me emėr veēan,
Pa, kur derdhetė Baliku, ujkun' e zė edh'e pėrlan,
Se bisha, qė bije dėmnė, errėsir' e mjergull kėrkon,
Papo bariu shum' ahere vė re dhe mba vesh e dėgjon,
Dhe sokėllin me zė tė madh, tunden malet e shkėmbenjtė,
Gumzhitin pyjet' e veshur e oshėtijnė pėrrenjtė!

Esht' e lehtė dhi e stanit, qė kullot gjethen e malit,
Dhe bij'e fle majė shkėmbit e pi ujėthit e zallit;
Dhi e shtėpis' ėsht' e plokshtė, fle nė vath' e nėnė strehė
E pi ujėt e rrėkesė edhe shtrihetė nė plehė;
Esht' e butėz' edh'e qetė dhe e urtė si manare,
Nuk' ėshtė si malėsorja, andaj i thonė bravare.

Nė pshat, posa sbardhėllehet, sheh njė plakėzė tė gjorė,
Ngrihet, hap derėn ngadale, e del me kusi nė dorė,
Rri nė derėzėt tė shtrungės, dhe djali duke dremitur
I nget bagėtin' e delen, i mjel plakėz' e drobitur.
Plaku lė shkopnė mėnjanė e bėn gardhin a zė shteknė,
Bariu vė tufėn pėrpara, vasha pėrkėdhel sheleknė,
Nusja pshi e ndreq shtėpinė edhe bėn bukėn e gjellėn,
I shoqi sheh kanė, lopėn, viēnė, demnė, kalėn, pelėn,
Mushkėn, qė ėsht' e harbuar edhe bashkė me gomarė
Rrahėnė tė hedhin murė, tė hanė bimėn a barė.
Njė grua vete nė krua, e jatėra zė tė tuntnjė,
Njė sheh pulat, miskat, rosat, dhe tjatėra bėn ētė muntnjė.

Na hyjnė shumė nė punė kafshėtė dhe bagėtija,
Na i dha nė kėtė jetė shok' e ndihmės Perėndija.
Tė mos ishte gjė e gjallė, njeriu s'rronte dot nė jetė,
Do tė vdiste nga uria, do t'ish lakuriq e shkretė;
Gjė e gjallė na vesh, na mbath dhe na ushqen e na xbavit,
Kur shtohet e vete mbarė; jetėnė tėn' e pėrsėrit.
Edhe dheu, qė na ep drithė, sido ta kemi punuar,
Nukė pjell mirė si duam, po s'e patmė plehėruar.
O shokėtė e njeriut, Zoti u shtoftė e u bekoftė!
Dhe shpirti im mik pėrjetė, sindėkur ka qėn' u qoftė.
Kafshėt, edhe bagėtinė, qė u ka kaqė nevojė,
Njeriu duhetė t'i shohė, t'i ketė kujdes, t'i dojė.
Tė mos t'i mundojmė kurrė, po si fėmijė t'i kemi,
Eshtė mėkat edhe fjalė tė ligė pėr to tė themi.
(vazhdon)...Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 7th March 2008, 12:25

(vazhdimi)....
Dellėndyshe bukuroshe, qė thua mijėra fjalė,
Dhe tė k'ėnda vahn' e lumėn, qė vjen me vrap e me valė,
A mos vjen nga Shqipėria? Eni vjen pej Ēamėrie
Me kėto milėra fjalė e me gluhė perėndie?
Apo vjen nga Labėria, pra mė duke kaqė trime,
Edhe fjalėtė qė thua mė gėzojnė zėmrėn time,
Q'ėshtė thier, bėrė posi njė pasqirė,
Duke kėputur nga cmagu, qė s'e kanė vartur mirė,
Apo vjen nga fush'e Korēės, nga vėnd'i mir' e i gjerė,
Pej zembrėsė Shqipėrisė, qė del gjithė bot' e ndjerė?
A mė vjen pej Malėsie, pej Skrapari, pej Dobreje,
Nga Vijosa, nga Devolli, pej Vlor' e pej Myzeqeje?

Tė munjam tė fluturonja e tė kishnjam krahė si ti,
Me gas tė math do t'i vinjam Shqipėrisė brėnda nė gji!
Pėr me marrė drejt Shkumbinė edh' Elbasan' e Tiranėn,
E me ardh ke ti, o Shkodrė, tė shof Drinin e Bujanėn,
Kostur, Pėrlep, Fėllėrinė, Dibrė, Ipek e Jakovėn,
Mat' e Ysqyp e Prėshtinė dhe Mirėdit' e Tetovėn;
Krojėnė e Skėnderbegut, q'i ka pas dhan ner Shqypnisė,
Tue bam me trimni luftė, e m'e munt mren e Tyrqisė.

Durres, o qytet i bukur, qė je kėrthiz' e mėmėdheut!
Edhe ti Leshi me emrė, qė ke eshtrat e Skėnderbeut!
Burrat tuaj aqė trima do ta lenė vall' Ylqinė
Edhe gjithė shqipėtarėt ta mbanjė armiku ynė?
Nukė mė ngjan e s'e besonj, kam te zoti shumė shpresė,
Shqipėria kėtej-tutje kshu po nukė do tė mbesė.

Dua tė dal majė malit, tė shoh gjithė Arbėrinė,
Vėllezėrit shqipėtarė, qė venė nė pun' e vinė,
Burrat trima me besė dhe shpirtmir' e punėtorė,
Dhe fushatė gjithė lule e malet me dėborė.

O fushazėtė pėllore, qė m'ushqeni Shqipėrinė,
Do tė kėndoj bukurinė tuaj edhe bujqėsinė.

Ti perndi e ligjėrisė, qė rri nė malt tė Tomorit,
Unju posht' e mė ndih pakė, o motra im'e tė gjorit!
Mė ke leshrat tė florinjta e tė ergjėndtė krahrorė,
Ball' e gush' e faq'e llėrė dhe kėmb' e duar dėborė;
Sikundėr do malėsorėt dhe pyjet e bagėtinė,
Duaj edhe fusharakėt dhe arat' e bujqėsinė,

Edhe ti, o mėmėz' e dheut, q'i fale dheut aq' uratė,
Sa pjell mijėra tė mira e kurrė s'mbetetė thatė,
I dhe lul'e bar e gjethe, bim' e drith' e pem' e drurė,
Mlodhe gjithė bukuritė edhe kanisk ia ke prurė.

Tė keqen, o symėshqerė, shikomė njė herė nė syt!
Si lulet' e si bilbili edhe unė jam djali yt.

Gjithė kėto farė lulesh e kėtė tė bukur erė,
Kėtė mblerim, kėto gjyrė vallė nga ē'vent'i kesh nxjerrė!
O sa e madhe bukuri! As mė thua ku e more!
O bukuroshe, t'u bėfsha, ngaha gjiri yt e nxore?
Apo me dorėt tė bukur e more nga gjir'i Zotit,
Nga qielli, nga parajsa, nga prehėr' e plotė i motit?
Kudo shkel kėmbėza jote, gėzohet vendi e mbleron,
Tekdo heth sythit e qeshur, bukuri' atje lulėzon!

Ti zbukuron faqen' e dheut, ti do e ushqen njerinė,
Mė tė gjallė, dhe pas vdekjes e pret duke hapur gjinė!
Vjen dimėri, t'i than lulet, ti me njė frym' i ngjall prapė,
Napėnė q'u heth pėrsiprė, ua heq me ver' e me vapė.

Bujkun e xgjuan me natė edhe vė pėrpara qetė,
Nisetė pa zbardhėllyer pėr punėzėt tė vėrtetė;
Mer pluarin e parmėndėn, zgjedhėn, tevliknė, hostenė,
Kafshėn, farėn, shoknė, bukėn, trajstėnė, lakrorė, qenė...
Shėrbėtor'i mėmės' sė dheut, q'e ka zėmrėnė plot shpresė,
Del kur hapet trėndafili dhe bari 'shtė gjithė vesė;
I falet Zotit t'vėrtetė dhe zihet nga pun' e mbarė,
Zėmėrzėn e ka tė bardhė dhe tė qruar e tė larė.

Pa lodhur e pa kėputur, pa djersė e pa mundime,
Njeriu i gjorė nė jetė nukė gjen dot as thėrrime,
Si tė punosh dit' e natė e tė bėsh ē'duhenė gjithė,
Ahere kėrko nga Zoti tė t'apė bukėz' e drithė.

Njeri, puno, mos psho kurrė dhe lark nga makutėrija,
Zėmėrnė kije tė gjerė, mos ki keq, pa t'ep Perndija.

Puna ka duk e uratė, Zot'i math e ka bekuar,
Njerinė mi faqet tė dheut e dėrgoi pėr tė punuar.

Ver' o e bukura verė, qė na vjen nga i madhi Zot
Me mirėsi, me bukuri, me gas tė math, me duar plot,
Sindėkur ēel trėndafilė, e i fal bilbilit zėnė,
Ashtu na bije nga qielli njė gas nė zėmėrt tėnė.

Zot'i e i vėrtetė pėr tė ushqyer njerinė,
Pėr tė zbukuruar dhenė, pėr tė shtuar mirėsinė,
I dha zjarr e flakė diellit, i fali dhe shinė resė,
Bėri dimėrin e verėn dhe zemrės san' i dha shpresė.

Pėr tė arriturė rrushnė ē'ka punuar Perėndija,
Qielli, dheu, dielli, shiu, njeriu, tėrė gjithėsija!
S'ėshtė ēudi pse na dėfren ver' e bukur zemrėn tėnė;
Ē'ka punuar Perėndija edhe njeriu, sa e bėnė!
Ju shokė, kur pini verėn, mos dehi, mos zėmėrohi,
Mos u zihni, mos u shani, mos lėvdohi, mos qėrtohi,
Se pėrēmoni Perėndinė, q'i ka falur hardhisė rrush,
Edhe kėrkon dashurinė e ndodhet pshetazi ndaj jush;
Po gėzohi, prehi, qeshni, duhi, xbaviti, dėfreni,
Flisni fjalė tė pėlqyer, loni, kėndoni, kėrceni,
Bėjeni zėmrėn tė gjerė edhe shtoni dashurinė,
Mirėsinė, njerėzinė dhe besėn e miqėsinė,
Se nė breng' e nė tė keqe, nė punė e nė tė pirė,
Mirretė vesh njeriu i lik, njihetė njeriu i mirė.

A e shihni gjithėsinė, yjtė, Diellinė, Hėnėn,
Dhenė, erėn, retė, kohėn, Kashtėn' e Kumtėrit, Shėnjėn,
Si janė pėrveshur gjithė edhe lėēijn' e punojnė,
Njėri-tjatėrit i ndihin, ashtu punėn e mbarojnė.
Nė mest tė kėti rrėmeti, tė punėtorėve shumė,
Njeriu duhet tė lėēinjė, apo tė bjerė nė gjumė?

Mundohetė punėtori, po nė zemėrzėt tė qetė
Sa gas tė math ndjen, kur njėra qė hoth, i pjell dymbėdhjetė!
Kur e sheh kallin' e plotė tė kėrrusurė nga barra,
Dhe parajsėn e vėrtetė tė tfaqurė nėpėr ara,
Kur heth lėmėn e mbleth toknė, ndan bykn' e kashtėn mėnjanė,
U heth kuajve e qevet, qė janė lodhur, tė hanė,
Kur e pėrmbush plot shtėpinė me drith' e me gjė tė gjallė,
Shtrohet me uri nė bukė e ha me djersė nė ballė.

Sheh pjergullnė, manė, fiknė, thanėnė, arrėn, ullinė,
Mollėn, dardhėn, pjeshkėn, shegėn, vadhėnė, ftuan, qershinė,
Kumbullatė, zerdelinė, ngarkuar me pemė gjithė,
Oborrė plot gjė tė gjallė, shtėpinė mbushur me drithė,
Dhe zėmėra i gėzohet, pa i faletė Perėndisė,
Q'e ēpėrblen punėn e djersėn e mundimn' e njerėzisė.

Qysh rroit mblet' e uruar dhe ven' e vin e lėēijnė,
Ca huallinė ndėrtojnė, ca nėpėr lule shėndijnė.
O ē'punė me mėnt punojnė, sa bukur e bėjn' e mirė!
N'apin dyllėtė, q'ep dritė, dhe mjaltė fjesht' ėmbėlsirė.
Dhe punėtorėt' e mirė m'atė mėndyrė punojnė,
Edhe gjithė njerėzija me mundimt t'atyre shkojnė;
Njėri mih, jatėri lėron, njėri mbjell, jatėri prashit,
Kush t'harr, kush korr, kush mbledh duaj, kush shin, kush sharton, kush krasit,
Njė bėn pluar' e sėpatėn, njė parmendėn, njė shtėpinė,
Njė pret e qep, njė merr e ep, njė mbath, njė shikon mullinė,
Ēdo njeri njė farė pune bėn nė mest tė shoqėrisė,
Kjo ėsht' udh' e Perėndisė, ky ė nom i gjithėsisė.
Edh' ajo miza pėrdhese, ē'i duhetė pėr tė ngrėnė,
Eshtė rrahur e pėrpjekur e me kohėz' e ka vėnė.
Ka njė punė tė punonjė si ēdo gjė q'ėshtė nė jetė,
Kshu e ka thėnė me kohė Zot'i math e i vėrtetė.

Bujku mundohet nė verė, po nė dimėr rri e prėhet,
Sheh shtėpizėnė mė kamje, edhe zėmėra i bėhet,
Gratė tė gjitha punojnė n'avlėmėnt e nė tė tjera,
Edhe jashtė fryn e bije, por kur na trokėllin dera:
Eshtė nj'udhėtar i gjorė, qė ka mbetur nė dėborė,
I kanė ngrirė tė mjerit vesh' e goj, e kėmb' e dorė;
Ngrihet i zot'i shtėpisė edhe tė huajthin e merr,
E vė nė kryet tė vatrės me njerėzi, me tė math nder,
Posa e shohėnė qė vjen, i ngrihen gjithė fėmija,
Se tė huajnė mė derė na e dėrgon Perėndia,
Pa i bėjnė zjarr e ngrohet edh'e mbajnė me tė mirė,
I sjellin shtresė tė flerė edhe tė ngrėn' e tė pirė.

Kėshtu tė huajt' e miqtė njeriu q'ėshtė i uruar
I pret me krahėror hapur e i pėrcjell tė gėzuar.

Nė verė qė ēelen lulet, qielli ndrin si pasqyrė,
Sbukurohetė faq'e dheut e merr mijėra fytyrė;
Pa ngjallenė mė ēdo lule, mė ēdo bar e mė ēdo fletė
Gjėra tė gjalla me mijė, rroitin nga dheu si mbletė.

Shpest' e mizatė kėndojnė e kuajtė hingėllijnė,
Lulet' e bukura m'erė si ar e si flori ndrijnė,
Bujku nget pėndėn e lėron, mbjell a bėn gati ugarė,
Kalorėsi i shkon njatė dhe i thotė -- puna mbarė --
Papo merr anėn e lumit me zėmėrė tė gėzuar,
Kėndon, fishėllen e vete ngadalė, duke mejtuar;
Vė re lumėn e kulluar, qė ikėn me ligjėrime,
E ndėr ment tė ti i bije ca t'ėmbla shumė mejtime.
Vashazėtė bukuroshe, posi shqerratė manare,
Si kapėrollet e malit, si thėllėzatė mitare,
Venė tė lajnė nė lumė gjithė tok duke kėnduar,
Me gas nė sy e nė buzė e me lulezė nėr duar;
Pėrveshin llėrėt' e bardha dhe tė majm'e tė perndijta,
Pulpazėtė bukuroshe e kėmbėzėt' e kėrthijta.
Dellėndyshja qė fluturon e ndehetė pėrmi lumė,
U afrohetė si mike e u thotė fjalė shumė,
Dhe mėshqer' e pėrkėdhelur vjen nė lumė tė pij' ujė,
A tė prėhetė nė hije, a tė bėnjė gjė rrėmujė.

Bari, bima vatur mė bres e bujku shum' i gėzuar,
Si bariu kur merr kėrthinė edh'e pėrkėdhel ndėr duar.

Bilbili ia thotė bukur, lumi vete gjithė valė,
Ep erėn e Perėndisė trėndafili palė-palė.

Veē njė vashėz' e mjerė qan tė motrėnė, q'e ka lėnė,
O! ėshtė mbuluar nė dhe vashėza fytyrėhėnė!
Mėma dhe motėra mbetur nė zi e nė vaj tė shumė,
Dhe shqerra manarez' e saj, e pėrzieshmez' e pėr lumė!
Tė kėput shpirtinė plaka, kur zė dhe nėmėron e qan,
Ah, i ziu njeri nė jetė sa heq e sa duron e mban!

Vashėn vėrtet e mbuluan, po shpirt'i saj nė qiej shkoi,
Hapi krahėthit e lehtė, nė hapėsirat fluturoi;
Bukuri e saj u pėrzje me bukurizėt tė prillit,
Me fjalėzėt tė bilbilit, me erėt tė trėndafilit,
Gjėsendi s'humbetė kurrė e gjė s'vdes me tė vėrtetė,
Mase ndryshohenė pakė, po janė nė kėtė jetė;
As shtohet, as pakėsohet, as prishetė gjithėsija,
Vdesėn e ngjallenė prapė si gjith' edhe njerėzija.
Kėtu janė gjithė ē'janė e gjithė ē'gjė munt tė jetė,
Engjėllitė, Perėnditė dhe ajy Zot'i vėrtetė!
Se njė trup e njė shpirt ėshtė gjithėsia, qė s'ka anė,
Tė gjallė edhe tė vdekur gjithė brėnda nė tė janė.

Perėndija njerin' e parė e mori prej dore vetė,
E zbriti mi faqet e dheut, q'ish me lulez' e fletė,
Mė tė drejtėnė tė themi, mbi faqet tė dheut e ngriti,
E bėri tė zotthin' e dheut edhe kėshtu e porsiti:

Nga kjo baltė tė kam bėrė, rri kėtu, mė paē uratė,
Mos u loth e mos psho kurrė, po pėrpiqu dit' e natė,
Sheh si punon gjithėsija? Ashtu tė punosh edhe ti,
Tė mos rrish kurrė pa punė e tė vėsh duartė nė gji.
Mos u bėj i lik e i keq, i paudh' e i pabesė,
I rrem, i ndyrė, i dėmshim, i rėnduar e pa shpresė,
Mėrgohu nga tė kėqijat, pej ēdo farė ligėsije,
Pej nakari, pej lakmimi, pej vjedhjeje, pej marrėzije,
Mos vra, mos merr tek s'ke vėnė, edhe ki nom dashurinė,
Bes' e fe ki urtėsinė, tė drejtėnė, mirėsinė.
Nė bėfsh mirė, liksht s'gjen kurrė, po, nė bėfsh liksht, mos prit mirė,
Ki dėshirė pėr tė mirė dhe nė zemėrė mėshirė,
Ji i but', i urt', i vyer e mos u bėj kurrė makut,
I egėr e i mėrzitur dh'i mahnitur si madut,
Mos ju afro dhelpėrisė, po sė drejtėsė iu nis pas;
Nė dėgjofsh fjalėt' e mija, do tė jesh gjithėnjė nė gas.

Nga gjithė ē'pat gjithėsia, tė kam dhėnė dhe ty pjesė,
Nė u bėfsh si them, i mirė, emr'i math do tė tė mbesė.
Tė kam dhėnė mėnt tė mėsosh, tė vėrtetėn me tė ta shohē,
Dhe zėmėr' e vetėdijė, tė mir' e tė drejtėn ta njohē,
Do tė tė lė dhe nevojėn, udhėn tė tė tregonjė,
Tė tė ndihnjė mė ēdo punė, tė tė psonj' e tė tė zgjonjė.
Gjithė tė mirat qė janė, kėtu nė dhet i kam mbuluar,
Po gjėsendi nė shesh s'nxjerr dot pa dirsur e pa munduar;
I gjen tė gjitha me kohė, po rrėmo thell' e mė thellė,
C'do gjė qė tė duhet, kėrkoje, barku i ti do ta pjellė.
Sa gjėrėrazė tė vlera do tė gjesh ti kėtu brenda,
Edhe pėrsipėrė soje, e sa do tė t'i ket ėnda!

Me fuqit qė tė kam dhėnė, them qė tė vinjė njė ditė
Tė marrē udhėn e sė mirės e tė gjesh tė madhe dritė,
Tė marrē vesh dalengadalė sa punėra qė kam bėrė,
Diell, hėnė, yj, dhe, qiej e gjithėsinė tė tėrė!

Po qė u bėre i urtė, mua mė ke afėr teje,
Ndryshe, qofsh i mallėkuar edhe mėrguar prej meje!

Tė parit tėnė perndia kėto fjalė vetėm i tha,
I fali gjithė tė mirat, i dha uratėn dhe e la.
Det i p'an'i mirėsisė, q'emrin tėnd s'e zė dot ngoje,
Qysh e ngrehe gjithėsinė pa lėnė farė nevoje!
Fali njeriut urtėsinė, mirėsinė, njerėzinė,
Butėsinė, miqėsinė, dashuri, vėllazėrinė;
Epu sheshevet lul' e bar dhe pyjevet gjeth e fletė,
Resė shi, aravet bimė e mos lerė gjė tė metė,
Fali erė trėndelinės, manushaqes, trėndafilit,
Kalliut bukė, mizės pjesė, zogut ngrėnie, zė bilbilit,
E drurėvet epu pemė dhe uratė bagėtisė,
Dėrgo dhėmbj' e kujdes pėr to nė zėmėrt tė njerėzisė;
Epi pjergulls' e vėshtit rrush dhe vozėsė fali verė,
Mos e lerė pa tė kurrė, kurrė thatė mos e lerė;
Fali diellit flak e zjarr dhe hėnės e yjet dritė,
Edhe detit uj' e kripė, gjithėsisė jet e ditė.
Yjtė le tė vinė rrotull dhe njerėzit tė punojnė,
Tė dėfrejn' e tė gėzohen dhe si vėllezėr tė shkojnė.

Tregomu dhe shqipėtaret udhėn e punės sė mbarė,
Bashkomi, bėmi vėllezėr edhe fjeshtė shqipėtarė,
Falmi, falmi Shqipėrisė ditėn e bardh' e lirisė,
Udhėn e vėllazėrisė, vahn' e gjithė mirėsisė.

Nxirr tė vėrtetėn nė shesht, paskėtaj tė mbretėronjė,
Errėsira tė pėrndahet, gėnjeshtėra tė pushonjė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 7th March 2008, 12:28

Lutja e Naimit

Det i p'an'i mirėsisė, q'emrin tėnd s'e zė dot ngoje,
Qysh e ngrehe gjithėsinė pa lėnė farė nevoje!
Fali njeriut urtėsinė, mirėsinė, njerėzinė,
Butėsinė, miqėsinė, dashuri, vėllazėrinė
Epu sheshevet lul' e bar dhe pyjevet gjeth e fletė,
Resė shi, aravet bimė e mos lerė gjė tė metė,
Fali erė trėndelinės, manushaqes, trėndafilit,
Kalliut bukė, mizės pjesė, zogut ngrėnie, zė bilbilit,
E drurėvet epu pemė dhe uratė bagėtisė,
Dėrgo dhėmbj' e kujdes pėr to nė zėmėrt tė njerėzisė
Epi pjergulls' e vėshtit rrush dhe vozėsė fali verė,
Mos e lerė pa tė kurrė, kurrė thatė mos e lerė
Fali diellit flak e zjarr dhe hėnės e yjet dritė,
Edhe detit uj' e kripė, gjithėsisė jet e ditė.
Yjtė le tė vinė rrotull dhe njerėzit tė punojnė,
Tė dėfrejn' e tė gėzohen dhe si vėllezėr tė shkojnė.
Tregomu dhe shqipėtaret udhėn e punės sė mbarė,
Bashkomi, bėmi vėllezėr edhe fjeshtė shqipėtarė,
Falmi, falmi Shqipėrisė ditėn e bardh' e lirisė,
Udhėn e vėllazėrisė, vahn' e gjithė mirėsisė.
Nxirr tė vėrtetėn nė shesht, paskėtaj tė mbretėronjė,
Errėsira tė pėrndahet, gėnjeshtėra tė pushonjė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


#27

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi