Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

description-=*Nëna*=-

more_horiz
Po e Hapi kete teme me fol veq per Nënat ,per ato qe sakrifikojne shume per ne ....

Dua te flas e para ti them se e dua shume mamin time NDOSHTA NDONJEHER E NEROVOZOJ , por shpresoj se e kupton qe e dua shuuuuuum edhe pse nganjehere edhe i kerkoj falje per te gjithat edhe shpresoj se do e kupton nje dite.................


Te dua Like a Star @ heaven MMAM Like a Star @ heaven ...me e SHTRENJTA IME nbot ...


Kiss mami... zemra qe rreh

descriptionRe: -=*Nëna*=-

more_horiz
Nene!!
"Na ishte nje here nje nene qe kishte nje djale. Djali u rrit dhe u martua me nje shtrige. Shtriga nuk donte te jetonte me nenen dhe i kerkoi djalit te jetonin vetem. Nena i tha djalit: Ska gje biri im,nena te mban ne zemer.
Shtriga nuk u kenaq dhe i kerkoi djalit te mos e takonte me nenen. Nena i tha djalit: Ska gje bir nena te mban ne zemer
Por shtriga e keqe nuk u kenaqte dhe i erdhi ne mendje nje ide e zeze. Ajo i kerkoi djalit zemren e nenes. Djali shkoi te nena i trishtuar dhe i tregoi deshiren e shtriges. Ska gje bir i tha nena,me vrit,une te mbaj perseri ne zemer.
Djali e vrau nenen dhe i mori zemren. Zemra e nenes rrihte fort ne duart e djalit. Ate nuk e mbanin kembet dhe u pengua ne nje gur e u rrezua. OH! U degjua nje renkim... Djali ngriti syte dhe perreth nuk ishte njeri...
U VRAVE BIR? Degjoi nje ze.
Ishte zeri qe vinte nga zemra e nenes...."

descriptionRe: -=*Nëna*=-

more_horiz
NENE!


Sa e ngrohte vjen kjo fjale!

Cdo te thote nene te jesh? Cfare te duhet te besh te meritosh kete titull? Cfare eshte nena? Pse ekzistojne nenat? Cili eshte roli i tyre ne jeten tone?

Ah,nene cdo te thote....
NENE,do te thote te jesh burimi i jetes,te krijosh njeriun dhe per te te jetosh. Femer lind per tu bere nene nje dite. Lind nje vajze e brishte,rritesh duke u bere nje vajze e forte,gjate jetes forcohesh per te merituar kete titull,NENE! Nena eshte qenia me e forte dhe e brishte ne bote,eshte ajo femer qe ndjen fuqishem,qe bashke me krijimin e njeriut krijon brenda saj instikte te tjera,ndjenja me te fuqishme,rrit ndjeshmerine dhe dhembshurine e saj me te njejten force sic rrit dhe egersine,fuqine e mbrojtjes ndaj asaj krijese qe po sjell ne jete. NENAT,ekzistojne per te krijuar vazhdimesine e jetes,per te sjelle ne jete njerez te tjere,per ti dhene fryme nje krijese e per te mbjelle ne bote dashurine. Roli i nenave ne jeten tone eshte me i rendesishmi,pa nenat ne sdo kishim as jete dhe as ndjenja. Ato mbjellin dashurine,miresine,embelsine,brishtesine.

Nenat jane ato qe lindin per te qene skllave te jetes,sherbetore te perjetshme te familjes dhe fara kryesore per te mbjelle dashurine dhe ndjeshmerine ne zemrat e cdo kujt. Nene nuk lind,nene behesh. 

Ushqehemi per 9 muaj me gjakun e saj,e leme pa gjume duke shkelmuar barkun e saj,levizim,rendohet duke na mbajtur ne bark per muaj te tere pa u ankuar asnjehere. Lindim duke i shkaktuar asaj dhimbjet me te fuqishme qe mund te ndjeje nje qenie humane,e veme ne nje dyluftim me jeten,por ajo nuk ankohet,lufton deri ne fund dhe eshte e gatshme te jape jeten e saj per te shpetuar tonen. Qajme kur dalim ne kete bote,ndoshta sepse ndjejme qe shkeputemi nga "foleza" e ngrohte dhe e mbrojtur,ndoshta sepse duam ti tregojme nenes qe fitoi betejen mes jetes dhe vdekjes. Hidhemi ne krahet e saj dhe per muaj te tere ushqehemi ne gjirin e saj. Mesojme te ecim duke na mesuar nenat,e leme pa gjume me tekat e foshnjes,lodhet me ne,por nuk ankohet...Rritemi dhe shkeputemi nga krahet e saj,kalojme femijerine mes mbrojtjes dhe keshillave te nenes,por vjen mosha e adoleshences ku e lendojme,pa dashur,por e vrasim cdo dite me shperthimet tona rebele. E nena,eshte aty,e palodhur,duke na mbajtur afer pavarsisht sa e lendojme. Ajo rri aty prane nesh duke na keshilluar e mesuar se pas cdo hapi qe do hedhim Ajo do jete aty,gjithmone,per ne. Rritemi dhe marrim drejtimet tona. Shpesh drejtime te gabuara e me shume se vetes duke i shkaktuar nje dhimbje te madhe nenes ne shpirt tani,jo me dhimbjet e forta te trupit kur lindem. Eshte nena ajo qe edhe pas gabimeve qe bejme eshte e vetmja tek e cila gjejme prehje,mbeshtetje...pavarsisht gabimeve,pavarsisht dhimbjeve qe i japim. 
Ah,nene...rrudhat e ballit ti shtojne vec femijet. Pas cdo viti qe kalon,pas cdo viti qe ato rriten te shtohen rrudhat ne balle e ne zemer. Cdo thinje,cdo semundje,cdo dhimbje e ke nga femijet e tu per te cilet sakrifikon aq shume sa vetflijohesh. Edhe ne,femijet e nenave tona e kuptojme vone,shume vone sa ben nje nene per ne,kush eshte nena e cila eshte vertete vlera e saj.

Sepse...


Nena eshte ajo qe sakrifikon deshirat e saj per te plotesuar ato te krijeses dhe jo vetem,por per te gjithe familjen. Eshte ajo qe do me zemer e jo me fjale,eshte ajo e cila shtrihet e fundit ne shtrat. Eshte ajo qe nuk e ze gjumi pa u siguruar se cdo gje eshte ne rregull,se krijesat e saj nuk po vuajne por po bejne gjumin e nje engjelli. Nena eshte ajo qe edhe pse e lodhur nga punet e perditshme,ulet dhe te flet,te keshillon. Eshte e vetmja e cila te kupton kur je e merzitun edhe nese perpiqesh te mos dukesh. E lodhur,e merzitur ajo lumturohet vetem nga lumturia e femijeve te saj,merr jete dhe fryme nga frymarrja e krijesave te saj.

Sepse...

GJERDANI ME I BUKUR I NJE NENE JANE DUART E FEMIJES SE SAJ RRETH QAFES...!!!

descriptionRe: -=*Nëna*=-

more_horiz
E kanë pyetur një nënë:
Cili nga fëmijët është më i dashur për ty ?!
Ajo u përgjigj:
I vogli deri sa të rritet, i sëmuri deri sa të shërohet dhe ai që është në udhëtim deri sa të kthehet..!

descriptionRe: -=*Nëna*=-

more_horiz

descriptionRe: -=*Nëna*=-

more_horiz
Nena esht Gjithshka Very Happy 
Esht vet jeta jon 
ajo qe na edukon 
qe na meson per te folur, per te ecur, per gjithshka
Ne pa nen jemi agje Smile

descriptionRe: -=*Nëna*=-

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi