Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Elita kombėtare »
Theodor Kolokotroni (Bythguri)

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 1st March 2008, 14:36

Theodor Kolokotroni (Bythguri) ishte arvanitas luftarė i shquar dhe gjeneral dhe udhėheqes i kryengritjes nė Greqi kundėr Perandorisė Osmane.


Ndryshe niheje dhe si “Plaku i Moresė” u lind mė 3 prill 1770 poshtė njė peme nė Mesininė e vjetėr. Gjithė jeta e Kollokotronit rrjedh midis arbėrorėve, qofshi mysliman apo tė krishterė. Kollokotroni ishte bėrė vėlla me tė krishterin, Marko Boēarin, dhe me njė mysliman, Ali Farmaqin. Ushtarėt e Kolokotronit ishin arbėror ose nga Morea, ose nga Ēamėria. Epiteti Kolokotron ėshtė pėrkthimi i saktė i shprehjes arbėrore “Byth-Guri” dhe iu dha sė pari gjyshit tė tij, Janit. Nė shtator tė 1833 Kollokotronine burgosin nė Fregatėn detare greke dhe kėrkonin dėnimin e tij me vdekje. Nė kujtimet e tij Kollokotroni, me tė drejtė do tė thotė: “Mė vunė 9 muaj burg, pa parė askėnd, pėrveē gardianėve. Kaq muaj nuk e dija ē’ndodhte jashtė, kush vdes, kė tjetėr kanė burgosur. Nuk e dija pėrse mė kishin burgosur. Kurrė nuk besoja se do tė arrinjnė nė kėtė shkallė tė sajojnė dėshmitarė tė rremė...”. Avokati mbrojtės Klonari - tha nė fjalėn e tij. “Deri kur zotėrinjė gjykatės, do tė vazhdoni kėtė sulmim barbar? Deri kur pėrndjekja e pamėshirshėm kundėr atyre qė ēliruan, i ngritėn lavdinė dhe vazhdojnė t’i japin shkėlqim Greqisė..?” Kollokotroni pas daljes nga burgu u vra nė pabesi si shumė heronj arbėrorė tė kryengritjes sė 1821.

Ēėshtja e mbiemrit dhe domethėnjes sė tijė ishte i mistershem,sepse u keqkuptua emri Gjin,qė mendohej se ishte thjesht emri qė perdorej,por ne te vertetė domethėnja e tijė e vertetė e fjalės "gjin(sh.gjinja qė do tė thot njerez".

*Mbiemri* i Kolokotroni ėshtė perkthim nė greqisht i emrit Bythguri,por mbiemri i tyre i lashtė ėshtė Ēergjini,mbiemer arbrorė,qė do tė thot : ēer= i meēur dhe gjin(gjinja)= njerez,pra Njerez tė meēur do te ishte varianti ne standard. Fjala "gjin" ne gjuhėn shqipe,sidomos tek Gegerishtja nėnkupton njerez dhe mendoj se kjo mund te nėnkuptoj te njejten gjė edhe ne dialektin arvanitas,fjal e cila perdoret edhe ne ditet e sotme kryesisht ne Veri.

Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi