Forumi Zeri YT! » Argėtim - Humor » Nė kėrkim tė romancės »
Sa besojnė njerėzit nė dashurinė me shikim tė parė

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 3rd March 2008, 20:23

Sa besojnė njerėzit nė dashurinė me shikim tė parė

Tė gjithė, besoj kush mė shumė dhe kush mė pak, keni dėgjuar apo besoni se ekziston njė person i caktuar me tė cilin jeni tė destinuar tė kaloni tė gjithė jetėn tuaj. Kėtė person mund ta takoni ēdo ditė, mund ta keni shumė pranė dhe megjithatė shumė pak njerėz arrijnė tė gjejnė gjysmėn e tyre perfekte. Kjo ėshtė edhe arsyeja pėrse shumica e tė martuarve harrojnė menjėherė betimin: “Derisa vdekja tė na ndajė”. Ardhja jonė nė jetė ėshtė njė ēėshtje qė nuk vihet nė plan tė diskutimit. Kemi lindur nga bashkimi i njė dashurie tė madhe mes dy njerėzve, apo nga njė molepsje respekti dhe planifikimi. Personi qė beson nė faktin qė shumė gjėra janė tė shkruara dhe shumė prej tyre janė tė paracaktuara, me pak fjalė beson nė fat, do t'i duket kjo teori e besueshme dhe aspak e ēuditshme. Qenia njerėzore kur lind, lind ēift, jo tek. Nė tė njėjtin moment me tė lind dhe njė ndjenjė qė nė momentet e para ėshtė e strukur nė subkoshiencėn e tij. Ėshtė pikėrisht kjo ndjenjė, e cila do t'i shfaqet shumė shpesh gjatė periudhės sė adoleshencės dhe do ta "shqetėsojė" nė kėrkim tė dhėnies pėrgjigje tė shumė pyetjeve lidhur mbi fatin e tij, arsyen pėrse ėshtė nė kėtė botė, ēfarė do tė bėhet me tė mė pas dhe pėr mė shumė, cili do tė jetė ai/ajo person qė do tė kalojė jetėn me tė? Teoria e plotėsimit qėndron nė bashkimin e dy personave, tė cilėt plotėsojnė njėri-tjetrin nė tė gjitha drejtimet: intelektual, shoqėror, emocional, fizik dhe shpirtėror. Teoria e plotėsimit mbėshtet shumė dhe tė dashuruarin me shikim tė parė.
Dashuria me shikim tė parė
Dy persona qėndrojnė pėrballė njėri-tjetrit, shikojnė nė sytė e njėri-tjetrit dhe jo thjesht paraqitjen, por mė thellė, ata shikojnė drejt e nė shpirtin e njėri-tjetrit dhe gjejnė nė tė atė ndjesinė e plotėsimit. Kėshtu ėshtė dashuria me shikim tė parė, plotėsimi i diēkaje qė deri nė ato momente mungonte tek tė dy personat, plotėsimi i tė qenit i tėrė. Shpesh, nė momente tė ndryshme personi vihet pėrpara ndjenjave tė tilla se cili ėshtė personi ideal pėr mua, cili ėshtė shpirti im binjak, cili ėshtė personi i cili do tė mė plotėsojė mua, cili ėshtė personi qė do tė arrijė tė ma shuajė kėtė ndjenjė qė ndizet e zjarrtė nė mendjen dhe zemrėn time? Shumė njerėz mendojnė se ky nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse njė trillim, njė mundėsi reflektimi, njė mekanizėm mbrojtjes pėr tė vėnė pėrpara vetes njė aleat tė mirė, pėr tė mos qenė i ashtuquajturi "dėshtak" nė dashuri. Shumė tė tjerė, tė cilėt nuk kanė arritur ta shijojnė atė ndjesi qė ndien nė momentin e plotėsimit, mendojnė dhe "bėrtasin" me tė madhe se diēka e tillė nuk ekziston, mbėshtesin faktin se njė plotėsim i tillė ėshtė i pamundur dhe ėshtė njė "idiotėsi" lidhja e dy personave me shikim tė parė. Nuk diskutohet, ėshtė mė se e qartė se nėse ty tė pėlqen dikush dhe nė momente tė caktuara tek ty ndizet njė ndjesi. Teoria e plotėsimit thekson faktin se nėse dy persona arrijnė tė gjejnė njėri-tjetrin, ata nuk ndahen mė, pėr ta nuk ekziston mė asnjė dyshim, nė dashurinė e tyre dhe nė mundėsinė se pėr ta mund tė ekzistojė dikush tjetėr qė t'i ndajė, apo tė bėhet barrierė midis tyre. Nuk ka femėr qė mund t'i ndryshojė mendjen njė mashkulli tė "plotėsuar", sado e bukur tė jetė, sado inteligjente dhe e zgjuar tė jetė, ēfarėdo lloj teknike apo metodike tė pėrdorur pėr joshje, tė vėnė nė jetė nga ajo. E njėjta gjė vlen dhe pėr femrėn e "plotėsuar"

Jeni te mirepritur te jepni mendimin tuaj ne lidhje me kete teme.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 3rd March 2008, 20:42

une besoj shum ne dashurin me shikim te pare ,keshtu qe mos hezitoni qe te refuzoni ne shikim e pare .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 7th March 2008, 22:14

Mendoj se me shikim te pare mund te ndjesh nje terheqje te madhe fizike per nje person dhe kjo me pas mund te shnderrohet ne dashuri,por dashuri te mirefillte jo.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 7th March 2008, 23:01

kete mendim tuajin Angel,ekam shprehur edhe une diku me lartShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 8th March 2008, 02:59

une mendoj deri sa njerzit po bien ne dashuri vetem me shkronja pa e pare personin fare as ne foto ,dhe pa ja ndier zerin ne mes telave te telefonit ,eh me shikim te pare ka dashuri qe edhe eshte perforcuar por edhe ka perfunduar ne martes ,keshtu sod jetojm nji kohe qe cdo gje eshte emundure ,kjo mvaret nga tipi njeri .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 8th March 2008, 13:36

Se di me besoj apo sbesoj...Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 8th March 2008, 14:58

titulli qenka ne shumes dhe jo per ju forumistė por per njerezit se sa ata i besojne dashurise ne shikimin e parė!?

mendoj se njerezit jane shume, miliardė janė bere dhe ka prej tyre qe besojne dhe nuk i besojne dashurise ne shikim te parė!

AlbiniShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 21st March 2008, 01:15

jaja po si ska njerz qe ne shikimin e pare bijn ne dashuri ,plot ka ne bote edhe pse njohim ne apo nuk njohim kesi njerze ,mendoj se eshte mese e vertet qe ka ne shikim te pare fillon flutura ne stomak te fluturoj .Shiko profilin e anėtarit


#9

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi