Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
NĖ DITĖN E MĖSUESIT-7 MARSIN

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 4th March 2008, 15:03

Fillet e arsimit shqip i gjejmė qė nė shk XVII,madje edhe mė herėt.Mėsojtorja e parė shqipe u hap nė Korēė nė vitin 1887,kurse nė Kosovė mė 1889 nė Prizren.Shkolla e parė pėr pregaditje pėr mėsues u hap jasht vendit nė Bukuresht mė 1892,kurse shkolla e parė shqipe
pėr vajza u hap nė Korēė mė 1891.Mė vonė shkolla pėr pregaditjen e mėsuesve u hap edhe nė Shqipėri mė 1909 qė njihej si Normalja e Elbasanit,prej cilės dolėn shumė mėsues qė mbulonin mėsimet nė shkollat anekėnd Shqipėrisė dhe Kosovės.Megjithatė shkollat tona dhe mėsuesit tanė u hasėn nė shumė vėshtėrsi e represione nga pushtuesit turq dhe sllav,u uhtrua dhunė kulturore,u mbyllėn shumė shkolla,ku patriotėt lėshuan shtėpitė e tyre pėr shkolla,kurse mėsuesit kryanin misionet e tyre tė sukseshme pa paga.Qė nga atėherė mėsuesit tonė u pėrballuan me shumė stihi e represione,ku u vranė mėsues nga pushtuesit vetėm pse shpėrndanin dituri te gjeneratat e reja.Po mėsuesit e paguan haraqin edhe me jetėn e tyre,por asnjėherė nuk lan pas dore misionin e tyre tė shejtė,ata ngelen mėsues tė fjalės shqipe,tė shkronjave tė shejta shqipe qoftė nė diasporė qoftė nė atdhe.Mėsuesit nė Kosovė edhe pse gjeneratat tona sot kanė arritur kualifikimin mė tė lartė tė mundshėm,nė dhjetė vjetorin e fundit qė lam pas edhe para grykave tė tankseve serbe,mbrojtėn misionin e tyre tė shejtė edhe me gjakun e tyre,qė rrezet e dritės tė bien mbi gjeneratat e reja.Mėsues shqiptarė kudo qė sot ndodheni,urime 7 marsin,ditėn tuaj dhe mbarė diturisė kombėtare.Tani pas pavarėsimit tė Kosovės,dituria juaj do tė jenė mė e madhe,ju do tė jini gjenerator diturie,ku rrezet e diturisė do i shpėrndani kudo ku ka fėmijė shqiptar.Gėzuar ditėn e dritės dhe diturisė kombėtare.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 4th March 2008, 15:47

urime 7marsi dita e mesuesit ,dhe me shum respekt per mesuesit sepsa ata perqojn diturin tek femijet tane .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 5th March 2008, 10:23

Me duket se sdo na e bejne pushim fare 7 marsin, madje do marrin dhe mungesat, na paralajmeruan... LaughingShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 31st March 2016, 08:30

Dikur 7 marsi festohet me nxenesit e sot festohen me Striptista PerqeshShiko profilin e anėtarit


#5

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi