Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
8MARSI-DITA NDĖRKOMBĖTARE E GRUAS

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 5th March 2008, 20:55

Dita ndėrkombėtare e gruas,8marsi,ėshtė njė ngjarje e shėnuar pėr gratė nė gjithė botėn.

Mė 8 mars 1857 nė akcionet e para tė organizimit tė grave,kur qindra gra qe punonin nė ndėrmarrjet e tekstilit nė Nju-Jork,nisėn njė grevė kundėr pagės sė ulėt,orarit tė gjatė tė punės dhe kundėr kushteve ēnjerėzore tė punės.Prej atehere grate kanė vazhduar tė shėnonin kėtė ditė nė qdo diele tė fundshkurtit deri nė vitin 1913.

Me 1910 nė Copenhagen nė Mbledhjen e socialistėve u tubuan 100 gra nga 17 vende tė botės tė cilat kėrkuan trajtim tė njejtė nė shoqėri,kushte tė mira pune dhe shkurtime oraresh te punes dhe tė drejten e votes.

Me 19 mars 1911 mbi nje milion burra e gra nga Austria,Danimarka, Gjermania dhe Zvicrra
shenuan diten nderkombetare tė grave.Aty grate kerkuan paga sipas punes,orar te shkurter pune,kualifikime perkatse dhe drejtvotim.
Me 1913-1914 nė prag tė Luftės sė Parė botėrore,gratė ruseprotestuan kunder luftes dhe u solidarizuan me motrat e tyre duke shenuar keshtu diten e grave.

E diela e vitit 1917 qe hyri ne histori ishte23 shkurti i cili llogaritej sipas kalendarit Julian qe perdorej ne Rusi,dhe atij Gregorian i perdorur ne mbare boten,perkonte me 8 marsin qe do te shenohej dita nderkombetare egrave.Prej atehere eshte punuar shume ne progresin dhe ndryshimet e mundshme,aktet e guximshme dhe te vendosura ne realizimin e te drejtave te grave.Padyshimedhe femra jone shqiptare e gjendur ne kohe te veshtira dhe nen pushtues ka dhene edhe sakrifica,por nuk eshte lekundur nga vendoshmeria per mbrojtejen e drejtave te tyre.Fatbardhesisht sot femra jonee emancipuar po haperon krah me meshkujt ne qdo pore te jetes.Permes ketyre rreshtave
me lejoni qe femrave shqiptare kudo qendodhen te u uroj 8 marsin,diten e tyre duke u deshiruar shendet,sukses fat e lumturi ne qdo fushe te jetes.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 5th March 2008, 21:07

thuhet se eshte nderkombetare por eshte tejet feste e kene pasdore, u festua me shume ne vendet ish prokumuniste dhe sot sikur nuk gjen ndonjevend te posaqem kjo feste sidomos ne shtetin ku jetoni ju shaban cakolli.

pyeti neser shoket e punes se cfare dite eshte 8 marsi, tegarantoj se nuk e dinė.

respekt per temen
te pershendesShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 5th March 2008, 21:36

Festė pėr mėsuesit dhe nėnat e SOS-it

Qendra Kulturore Kombėtare e Fėmijėve dhe Fshati Sos organizuan sot njė aktivitet me rastin e Festave tė 7-8 marsit, kushtuar mėsuesve dhe nėnave tė SOS-it. Aktiviteti parashikonte njė ekspozitė tė pėrbashkėt tė fėmijėve me temėn e festave, ndeshje futbolli mes fėmijėve SOS me njė shkollė nėntėvjeēare tė Tiranės. Pėr tė vijuar me njė spektakėl me kėngė, aktrim e kėrcime. Njė mundėsi kjo pėr tė integruar nė shoqėri fėmijėt qė vijnė nga shtresa sociale nė nevojė. Aktiviteti i paraprin njė serie tė gjatė organizimesh kombėtare tė QKKF-sė me shtėpitė e fėmijės, Institutin e Fėmijėve qė nuk Dėgjojnė, etj, qė synon t'i ketė pjesė tė vetėn, nė javėn kombėtare tė kulturės pėr fėmijė, qė do tė zhvillohet nė Sarandė, nė muajin qershor.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 5th March 2008, 23:19

vertet ne e kemi festue si dita nderkombetare 8marsin e drejta e femeres apo e drejta e barabart e dy gjinive ,ketu ne ch sod e 20 vjet jetoj askush ket fest nuk e ben dhe nuk festojn ndoshta ne u lindem ne socializem dhe atje kishte vet sistemi ket dite te festes por shtet kapitaliste nuk ju intereson festa dita e nenave qe te festohet ,per nenat shqiptare qe e festojn uroj ket dite feste te ju sjelli barazi ne pune ,ne familje ,ne istutucione ,edhe deri ne vendim marrje te jen te barabarta .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 6th March 2008, 11:20

haha,albini,vertete dita e nenave ne Gjermani festohet muaj me vone,por une bera nje historik te shkurtit pse dhe si festohet dita nderkombetare e grave,dhe mendoj se femrave tona ndihemi borgjlinjė tė ju urojmė kėtė festė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 6th March 2008, 12:16

urojm tera nenave te jen te lumtura ,urojm qe askund ne asnji cep te botes mos te ket thun ndaj nens dhe te jen te barabarta ne cdo spekter te jetes me burrin .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 19th March 2016, 12:34

Urime te Gjith Femrave ne Bote
Gezuar 8 Marsin SmileShiko profilin e anėtarit


#8

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi