Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

description8MARSI-DITA NDËRKOMBËTARE E GRUAS

more_horiz
Dita ndërkombëtare e gruas,8marsi,është një ngjarje e shënuar për gratë në gjithë botën.

Më 8 mars 1857 në akcionet e para të organizimit të grave,kur qindra gra qe punonin në ndërmarrjet e tekstilit në Nju-Jork,nisën një grevë kundër pagës së ulët,orarit të gjatë të punës dhe kundër kushteve çnjerëzore të punës.Prej atehere grate kanë vazhduar të shënonin këtë ditë në qdo diele të fundshkurtit deri në vitin 1913.

Me 1910 në Copenhagen në Mbledhjen e socialistëve u tubuan 100 gra nga 17 vende të botës të cilat kërkuan trajtim të njejtë në shoqëri,kushte të mira pune dhe shkurtime oraresh te punes dhe të drejten e votes.

Me 19 mars 1911 mbi nje milion burra e gra nga Austria,Danimarka, Gjermania dhe Zvicrra
shenuan diten nderkombetare të grave.Aty grate kerkuan paga sipas punes,orar te shkurter pune,kualifikime perkatse dhe drejtvotim.
Me 1913-1914 në prag të Luftës së Parë botërore,gratë ruseprotestuan kunder luftes dhe u solidarizuan me motrat e tyre duke shenuar keshtu diten e grave.

E diela e vitit 1917 qe hyri ne histori ishte23 shkurti i cili llogaritej sipas kalendarit Julian qe perdorej ne Rusi,dhe atij Gregorian i perdorur ne mbare boten,perkonte me 8 marsin qe do te shenohej dita nderkombetare egrave.Prej atehere eshte punuar shume ne progresin dhe ndryshimet e mundshme,aktet e guximshme dhe te vendosura ne realizimin e te drejtave te grave.Padyshimedhe femra jone shqiptare e gjendur ne kohe te veshtira dhe nen pushtues ka dhene edhe sakrifica,por nuk eshte lekundur nga vendoshmeria per mbrojtejen e drejtave te tyre.Fatbardhesisht sot femra jonee emancipuar po haperon krah me meshkujt ne qdo pore te jetes.Permes ketyre rreshtave
me lejoni qe femrave shqiptare kudo qendodhen te u uroj 8 marsin,diten e tyre duke u deshiruar shendet,sukses fat e lumturi ne qdo fushe te jetes.

descriptionRe: 8MARSI-DITA NDËRKOMBËTARE E GRUAS

more_horiz
thuhet se eshte nderkombetare por eshte tejet feste e kene pasdore, u festua me shume ne vendet ish prokumuniste dhe sot sikur nuk gjen ndonjevend te posaqem kjo feste sidomos ne shtetin ku jetoni ju shaban cakolli.

pyeti neser shoket e punes se cfare dite eshte 8 marsi, tegarantoj se nuk e dinë.

respekt per temen
te pershendes

descriptionFestë për mësuesit dhe nënat e SOS-it

more_horiz
Festë për mësuesit dhe nënat e SOS-it

Qendra Kulturore Kombëtare e Fëmijëve dhe Fshati Sos organizuan sot një aktivitet me rastin e Festave të 7-8 marsit, kushtuar mësuesve dhe nënave të SOS-it. Aktiviteti parashikonte një ekspozitë të përbashkët të fëmijëve me temën e festave, ndeshje futbolli mes fëmijëve SOS me një shkollë nëntëvjeçare të Tiranës. Për të vijuar me një spektakël me këngë, aktrim e kërcime. Një mundësi kjo për të integruar në shoqëri fëmijët që vijnë nga shtresa sociale në nevojë. Aktiviteti i paraprin një serie të gjatë organizimesh kombëtare të QKKF-së me shtëpitë e fëmijës, Institutin e Fëmijëve që nuk Dëgjojnë, etj, që synon t'i ketë pjesë të vetën, në javën kombëtare të kulturës për fëmijë, që do të zhvillohet në Sarandë, në muajin qershor.

descriptionRe: 8MARSI-DITA NDËRKOMBËTARE E GRUAS

more_horiz
vertet ne e kemi festue si dita nderkombetare 8marsin e drejta e femeres apo e drejta e barabart e dy gjinive ,ketu ne ch sod e 20 vjet jetoj askush ket fest nuk e ben dhe nuk festojn ndoshta ne u lindem ne socializem dhe atje kishte vet sistemi ket dite te festes por shtet kapitaliste nuk ju intereson festa dita e nenave qe te festohet ,per nenat shqiptare qe e festojn uroj ket dite feste te ju sjelli barazi ne pune ,ne familje ,ne istutucione ,edhe deri ne vendim marrje te jen te barabarta .

descriptionRe: 8MARSI-DITA NDËRKOMBËTARE E GRUAS

more_horiz
haha,albini,vertete dita e nenave ne Gjermani festohet muaj me vone,por une bera nje historik te shkurtit pse dhe si festohet dita nderkombetare e grave,dhe mendoj se femrave tona ndihemi borgjlinjë të ju urojmë këtë festë.

descriptionRe: 8MARSI-DITA NDËRKOMBËTARE E GRUAS

more_horiz
urojm tera nenave te jen te lumtura ,urojm qe askund ne asnji cep te botes mos te ket thun ndaj nens dhe te jen te barabarta ne cdo spekter te jetes me burrin .

descriptionRe: 8MARSI-DITA NDËRKOMBËTARE E GRUAS

more_horiz
Urime te Gjith Femrave ne Bote
Gezuar 8 Marsin Smile

descriptionRe: 8MARSI-DITA NDËRKOMBËTARE E GRUAS

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi