Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
“Dashuritė” e reja tė Nasho Jorgaqit

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 6th March 2008, 13:50

“Dashuritė” e reja tė Nasho Jorgaqit

Ka vendosur tė mos shkojė nga kjo botė pa provuar gjithēka i ofron ajo me tė cilėn ka lidhur e mbushur jetėn e vet si shkrimtar dhe studiues; krijimtaria artistike dhe studimore. Vitaliteti krijues i Nasho Jorgaqit vazhdon tė prodhojė art dhe shkencė, madje t’i shtojė lexuesit tė vet lloje e zhanre tė reja, ēka pėrbėjnė dhe shpėrfaqjen e re tė kėtij personaliteti tė letrave shqip nė risi gjinish e llojesh letrare, tė cilėt s’i kishim parė nė titujt e shumtė tė gjersotmė tė veprės sė tij letrare. Nasho Jorgaqi ėshtė aktualisht mbase nga shkrimtarėt mė prodhimtarė tė viteve tė fundit, i cili, pavarėsisht hip-zbritjeve tė politikės dhe zhvillimeve social-kulturore tė Shqipėrisė, ka punuar e selitur kopshtin e vet, duke ruajtur vlagėn dhe brazdat e nisura hershėm; qė nė bankat e shkollės, nė zyrat redaktoriale tė shtėpive botuese e mė tej, mes studentėve si drejtues dhe profesor i tyre.

Besoj se s’ka bibliotekė, qoftė edhe e njė mėsuesi fshati diku nė Shqipėri (dhe jo pak nė diasporėn shqiptare) qė tė mos ketė nė raftin e saj njė titull tė veprės letrare a studimore tė Nasho Jorgaqit. Kjo sepse profilet me tė cilat na jepet vepra shumėformėshe artistike dhe historike e kėtij shkrimtari, sot ėshtė kaq e gjerė dhe e larmishme sa duket sikur atė e ka shoqėruar tėrė jetėn letrare, jo vetėm meraku pėr temėn, tematikėn dhe mesazhin qė do t’u pėrcjellė lexuesve, por edhe forma e formati, lloji e gjinia, brenda tė cilės do derdhė artin apo studimin e vet, gatuar me talent e pėrkushtim nė magjen e bollshme tė kėsaj krijimtarie.
Prodhimi letrar i Nasho Jorgaqit, nisur si prozator; me tregimet e para dhe novelat e mirėnjohura dhe ende tė “shijshme” artistikisht, si “Dashuria e Mimozės” (1960), do tė vazhdonin tė pasuroheshin ngutshėm pėr mė shumė se gjysmė shekulli me tituj tė shumtė thuajse nga tė gjitha sferat e zhvillimeve shoqėrore tė krijimtarisė sė mirėfilltė artistike, tė letėrsisė dokumentare dhe tė studimeve.

Pėr pasojė, mund tė themi sot se Nasho Jorgaqi ėshtė krijuesi dhe studiuesi shumėplansh. Talenti i spikatur dhe zelli i tij studimor kanė sjellė veprat e veta thuajse nė tė gjitha fushat e prodhimit letrar, hulumtuese dhe krijuese, si tregime e novela pėr fėmijė dhe skenarė filmash pėr ata, romane dhe pėrkthime, studime shkencore dhe letrare, letėrsi dokumentare, monografi, biografi e udhėpėrshkrime deri edhe vepra shteruese si “Noliana”, (2001), frut i njė pune studimore e hulumtuese shumėvjeēare.

Falė kėsaj pune ngulmuese, plot pasion e pėrkushtim, biblioteka shqiptare (dhe jo vetėm kjo), ka sot nė radhėt e veta vepra tė tilla si biografitė letrare tė heronjve tė Luftės, si Qemal Stafa dhe Vasil Laēi, pėrmbledhjet “Tregimet e mbrėmjes”, “Tregimet e Qemalit”, “Tregimet e pranverės”, etj., novelat “Dashuria e Mimozės”, “Balada e nėnės”, “Ėndrra dhe plagė”, etj., pėrmbledhjet e bukura me prozė poetike “Shpirti i magjepsur”, “Manastiri dashurisė”, “Ndėshkimi i bukurisė”, “Ishte njė dashuri”, “Poetika e dokumentit” (1987), udhėpėrshkrimet e shumta tė kėtij autori si “Larg dhe afėr”, “Udhėve tė mėrgimit”, “Udhėtim me Fan Nolin”, “Udhėtime letrare” (2001), biografitė “Qemal Stafa” e “Plumba perandorit”(1980), deri edhe romani nė dy pjesė “Mėrgata e qyqeve”, “Fanoliana” dhe atė qė autori ka mė pėr zemėr ta quaj veprėn e jetės, “Jeta e Fan Nolit” (2006).

Tė vijmė tani tek ato; “dashuritė” e reja tė shkrimtarit tonė, e cila kėtė herė sjellė njė prurje tė re; paksa tė rrallė ndėr titujt e shumtė dhe faqet e pafundme qė shfletojmė pėrditė. Ėshtė fjala pėr njė libėr tė ri, me pėrmbajtje tė re, madje edhe me formė e lėndė, gjithashtu tė re. Dihet sa i ri ėshtė Hajku ndėr autorėt shqiptarė. Njė mėnyrė e re, tepėr fine dhe ekspresive e tė shprehurit tė artit dhe filozofisė, me vargje tė ndėrtuara me njė rregullsi e kadencė poetike dhe mendim tė thellė. Dhe, si tė mos i mjaftonin magjet e vjetra ku Nasho Jorgaqi derdhte dijen dhe artin e vet nė gjysmėshekullin e fundit, provoi edhe kėtė, Hajku-n.

Dhe ja, tri vjet mė parė morėm pėrmbledhjen e parė tė Nasho Jorgaqit me Hajk, “Nėn hiret e bukurisė” (2005), e cila ishte njė buqetė-surprizė pėr lexuesin dhe kolegėt e shkrimtarit. Duket, pikėrisht kjo pritje e ngrohtė e nxiti autorin ta pėrsėdytė atė me librin “Momente hajku”, nė tė cilin lexuesi humbet mbėrthyeshėm tek pėrjeton tablotė plot ngjyrė e dritė, imazhet e mrekullueshme qė krijon ai trivargėsh i njohur i Hajku-t, i cili, me mėnyrėn lakonike dhe artistike tė tė shprehurit, tė mbush e tė ngop me mend dhe zemėr, me art dhe shkencė; me letėrsi, filozofi dhe informacion. Pikėrisht ai trivargėsh, nė krijimin e Nasho Jorgaqit, tek stopon ashtu brenda tij kohėn dhe gjithėsinė, shpirtin dhe dijen njerėzore, merret me vete dhe pėrjetohet gjatė...


Por, edhe kjo, “dashuri” e re e shkrimtarit tonė me Hajku-n, paēka se pak e vonėt, gjithsesi nuk qenka e fundit!... Shumėllojshmėria e pafundme me tė cilat pėrcillet arti ndėr breza, tėrėsisht tė njohura dhe tė zotėruara mjeshtėrisht nga shkrimtari Jorgaqi, sjellin sė fundmi edhe njė lloj tjetėr krijimtarie, e cila, paēka se e njohur nga tė gjithė, ėshtė pėrdorur nga pak autorė. Libri i Jorgaqit me titullin “Njė tufė gonxhe dhe gjemba”, botim i Argeta –LMG, vjen si pėrmbledhje “Bibliotekės sė urtėsisė shqiptare”, me aforizma, fjali, deduksione, sentenca, qė lexohen me njė frymė dhe pėrcjellin njė mesazh gjithėpėrfshirės e tė gjithėkohshėm. Krijimtaria e urtėsisė intelektuale, mbėshtetur nė pėrvojėn, dijen dhe urtėsinė popullore, ėshtė e hershme sa vet njerėzimi. Thėniet lakonike me fuqi tė madhe shprehėse, sigurisht janė veēori dhe produkt i njerėzve tė ditur e me pėrvojė, njohės dhe vėzhgues tė vėmendshėm tė botės dhe tė natyrės njerėzore”. Urtėsia, mė shumė se bijė e menēurisė, ėshtė bijė e pėrvojės”, thotė autori (fq.133). Kjo lloj letėrsie artistike-filozofike ka lindur qė nė lashtėsi si letėrsi e aforizmave dhe sentencave, e fjalėve tė urta tė krijuara nga mendimtarė, burra shteti e gojėtarė, historianė , dijetarė e artistė tė mėdhenj. Sigurisht, edhe nė kėtė truall, autori Jorgaqi nuk shkel sė pari. Para tri vjetėsh, ai u dha lexuesve librin e parė tė tij me kėtė lloj letėrsie (Pėrmbledhje aforizmash), nėn titullin “Sythe mendimesh” e cila, pėrbėnte njė risi ndėr titujt e shumtė tė kėtij autori.

Sė fundmi, ja edhe njė tjetėr libėr, gjithashtu me aforizma, madje me njė pėrzgjedhje dhe renditje tepėr tė volirtėshme pėr lexuesin e ēdo niveli a grupi shoqėror. Autori e rendit lėndėn sipas alfabetit, ēka e lehtėson pėrdorimin dhe rikthimin tek ajo aforizėm qė pėrkon me mendimin a ndjenjėn e tij apo qė pėrqaset me fatin a jetėn e lexuesit. Gjithė aforizmat i paraprin edhe numri rendor (gjithsej, 1367), i cili, gjithashtu lehtėson pėrdorimin e librit duke veēuar aforizmėn qė intereson mė shumė. E reja e kėtij shkrimtari nė kėtė fushė tė krijimtarisė intelektuale qėndron jo vetėm nė lėvrimin e saj si formė shprehėse-ekspresive, por sidomos nė atė ēka pėrcjellė me pėrmbajtjen e kėsaj krijimtarie. Shtrirja e gjithėkahėshme dhe e gjithėkohėshme pėr ta qėmtuar lėndėn nga ēdo sferė e jetės njerėzore, shpėrfaqin nė kėtė libėr kuintesencėn e mendimit estetik, filozofik dhe artistik, tė mbarė njerėzimit, tė formuluar e pėrcjellė shkurt dhe qartė.

Ndaj edhe pėrjetohen gjatė nga lexuesi. Tė tilla janė; Dritarja-altari i pritjes sė nėnės, Dashuroj, pra jam, Drama fillon nga mėdyshja, Familja ėshtė vatėr, jo kafaz, Brenda fjalės lamtumirė jemi tė gjithė, Durimi lėshon sythe urtėsie, Gratė dorėzohen, burrat kapen rob, Fitove zemrat, fitove botėn, Fėmija, vetja jonė jashtė nesh, etj.

Siē shihet, edhe nė kėto aforizma, lexuesi aty gjen veten nė tė gjitha nė tė gjitha ēastet e jetės, nė ēdo moshė dhe vend, nė marrėdhėniet me veten, me familjen e shoqėrinė, me mjedisin dhe moshatarėt, ēka e bėnė qė ato t’i pėrjetojė si tė vetat, si ndodhi dhe pėsime tė tijat, sikur autori i tyre s’e ka fjalėn pėr tė gjithė a gjithėsinė, por pikėrisht pėr mua; lexuesin. Kėsisoj, ēdo krijim i bukur i kėtij libri, i pėrcjellė ashtu shkurt dhe saktė, si me njė fjalė e me njė frymė, si diēka e ēastit, por qė tė shoqėron gjatė, tė shkon e vjen nė mendje si njė profeci a parandjenjė, e cila ka dhe s’ka lidhje me ty a me tė tutė.

Libri i dytė i shkrimtarit dhe studiuesit Nasho Jorgaqit me aforizma nėn titullin domethėnės “Njė tufė gonxhe dhe gjemba”, ėshtė i mirėpritur jo vetėm pse shton titujt e paktė nė kėtė lloj letrar nė “Bibliotekėn e urtėsisė shqiptare”, por edhe se shihet lehtė qė ky libėr, ėshtė produkt i njė pune tė gjatė vėzhguese-hulumtuese dhe qėmtimi tė vėmendshėm tė kėtij autori ndaj zhvillimeve tė pėrgjithshme dhe tė pėrditshme tė jetės njerėzore. Pėrndryshe s’mund tė grumbullohet lehtė njė pėrvojė kaq e madhe jetėsore, e shtrirė pafundėsisht nė kohė dhe hapėsira dhe e derdhur kaq bukur e shkurt nė pak fjalė a rreshta. Si i tillė, libri i ri “Njė tufė gonxhe dhe gjrmba”, shndėrrohet nė njė libėr xhepi, shumė i pėrdorshėm nga gjithė kategoritė e lexuesve.

Vet forma artistike nė tė cilėn ėshtė derdhur lėnda e bollshme jetėsore, ndjell leximin dhe shton pėrjetimin nė ndjesinė e njeriut edhe pse aty s’ka as ngjarje, as personazh, as heronj e heroina. E, mbase pikėrisht kėtu ėshtė edhe njė e veēantė tjetėr e kėsaj krijimtarie. Ndaj, duke e uruar autorin pėr kėtė prurje tė re artistike-filozofike, themi se kjo duhet tė shėrbejė edhe si shtysė pėr gjithė krijuesit tanė pėr mė shumė libra tė tillė, por edhe pėr atė ēka i ka munguar promovimit mė dukshėm dhe ndjeshėm tė kėsaj letėrsie, dobisė artistike dhe edukuese qė ajo mbart dhe pėrcjellė ndėr lexuesit e shumtė. Dhe, duke folur kėshtu pėr njė “dashuri” te re tė autorit, le tė shpresojmė qė s’do jetė e fundit. Vitaliteti krijues, puna pėrkushtuese dhe sistematike e gjersotme e Nasho Jorgaqit, optimizmi qė e mbush dhe e ngroh gjendjen e tij shpirtėrore, na e premtojnė kėtė. pėrherėshme e ēdo moshe.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi