Forumi Zeri YT! » Argėtim - Humor » Nė kėrkim tė romancės »
Simptomat e dashurisė nė organet qė ngjizin kėtė ndjenjė

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 6th March 2008, 20:20

Simptomat e dashurisė nė organet qė ngjizin kėtė ndjenjė

Kur lind dashuria, nė tru prodhohet njė sasi e konsiderueshme e dopaminės, serotonines dhe endorfinės. Kėto hormone aktivizojnė impulset nė sistemin nervor qendror dhe midis tė tjerash shkaktojnė: kėnaqėsi, eufori, disponim pozitiv nė pėrgjithėsi. Pra jeta merr njė kuptim pozitiv. Impulset qė neuronet i pėrcjellin te njėri-tjetri indirekt pėrcillen edhe te pjesėt e tjera tė trupit, si pėr shembull nė gjėndrėn mbiveshkore e cila fillon tė prodhojė hormone speciale. Mes tyre ėshtė edhe ajo qė rrit nevojėn pėr marrėdhėnie seksuale.
Efektet e ndarjes
E njėjta situatė lajmėrohet edhe nė momentin e ndarjes, por me efektet e kundėrta. Tani niveli i dopaminės, serotoninės dhe endorfinės zvogėlohet pėr shkak tė stresit tė ndarjes, nė lojė futen hormone si adrenalina, tė cilat pėrhapen nė hapėsirat e trurit qė janė tė rezervuara pėr ndjenjėn e zhgėnjimit, ndjenjėn e dhimbjes. Pėr kėtė atėherė lajmėrohen disponimet depresive, humbja e vullnetit pėr jetėn, zhgėnjimet, vuajtjet. Nga dashuria nuk vdes njeri dhe koha shėron gjithēka. Me kėtė pajtohen tė gjithė psikoterapeutėt. Por pas ndėrprerjes sė lidhjes qė vėrtet ka domethėnie pėr dikė, patjetėr qė ai do tė kalojė nė momente dhe faza tė vėshtira. Gaboni nėse e ndrydhni kėtė ndjenjė dhe nuk kėrkoni kėshilla. Ėshtė e rrezikshme tė mohohet vuajtja, sepse trupi ka nevojė pėr tė nxjerrė emocionet e tepėrta. Nėse nuk mund ta kaloni vetėm, kėrkoni ndihmėn e psikologėve.
Simptomat e tė dashuruarit
Psikanalistėt pohojnė se dashuria "fotografohet" nė organe qė janė tė lidhura me ngjizjen e kėsaj ndjenje.
- Sistemi respirator
Frymėmarrja ėshtė e lidhur me emocionet. Kėshtu qė shpesh do tė ndodhė qė nga takimi me te dashurėn/in "tė merret fryma". Efekt tė kundėrt do ketė momenti i ndarjes te personat, dhimbja nga ndarja mund tė shkaktojė apnea (ndėrprerja e frymėmarrjes pėr pak kohė). Edhe probleme si kollitja, deri edhe tė shtrėngimi i bronkeve. Ndodh shpesh te personat shumė emocionalė qė nuk mund tė "shėrohen" nga ndarja eventuale.
- Kokėdhembja
Sulmet e kokėdhembjes mė tepėr atakojnė ata persona qė mendojnė pėr pasojat e ndarjes, dhe akuzojnė veten si arsye apo shkaktarė tė situatės.
-Humbja e apetitit ose teprimi i ushqimit (bulimia)
Humbja e apetitit (oreksit) ėshtė njė simptomė shumė e shpeshtė te ndarjet dashurore dhe njė nga simptomat e para tė rėnies nė dashuri. I vetmi ushqim qė i duhet ėshtė dy partnerėve ėshtė dashuria. Pasi nuk e ka kėtė person ndaj tė cilit ushqen ndjenjėn e dashurisė, partneri tjetėr refuzon gjithēka. Nganjėherė shprehen nė marrje tė sasive tė mėdha tė ushqimit, bulimia. Sidomos ėmbėlsira, si njė zėvendėsim i imponuar i kėnaqėsisė sė shkaktuar nga dashuria.
- Nervozizmi
Te personat nervozė, fundi i lidhjes manifestohet me sulme tė panikut, sidomos te femrat e reja qė nuk janė tė pjekura pėr njė lidhje dhe ndarja ėshtė e vėshtirė.
- Ērregullimet kardiovaskulare
Zemra simbolikisht mbart ndjenjat e dashurisė. Nė fillim tė lidhjes kemi rrahje tė shpejta tė zemrės, te ndarjet mund tė kalojė nė ērregullim deri nė takikardi dhe aritmi.

Sensualiteti dhe epshi

Nuk bėhet fjalė pėr sy intrigues apo hipnotizues. Joshja seksuale krijohet me intensitetin e emocioneve, qė komunikohen me shikimin: ngjyra e syve nuk ka rėndėsi. Pėrveē kėtyre ekziston njė mėnyrė e tė impostuarit kundrejt botės. Lėvizjet, gjestet janė pjesė intriguese e sensualitetit. Sipas ekspertėve "sensualitetin e kanė tė gjitha femrat, ndėrsa sharmi ėshtė i lindur, por nėse e keni duhet tė dini ta ruani". Qė nė fėmijėri dimė tė jemi bindėse me prindėrit tanė kur duam dhurata ose pėrkėdhelje. Ndėrsa kur rritemi shpesh e humbasim natyrshmėrinė, sigurinė dhe fiksohemi tek defektet tona tė brendshme dhe tė jashtme. Kush ėshtė joshės nuk bėn gjė tjetėr veēse pėrdor armėn mė tė fortė: spontanitetin. joshja seksuale ėshtė veēanti, ose mė mirė krenaria e tė qenurit i veēantė, aftėsia pėr pėrdorimin e disa defekteve, tė cilat ndryshe pėrkthehen "sharm".

Tė jesh provokuese

Tė mėsosh tė pėlqehesh dhe tė pėlqesh. Joshja seksuale nuk do tė thotė tė veshėsh njė palė taka dhe tė imitosh idhujt e tu. Ajo ėshtė tė rinjohėsh atė qė nuk je, madje edhe duke veshur njė palė xhinse dhe njė bluze tė thjeshtė. Njė shembull i "sex appeal" ka qenė Marilyn Monroe, qė joshte me provokacionet dhe brishtėsinė e saj. Tė kesh "sex appeal" do tė thotė tė jesh e aftė tė komunikosh emocionet, ndjenjat, dhe nė fund tė transmetosh erotizėm nė ēdo gjest, nė ēdo shikim, nė ēdo fjalė. Erotike ėshtė njė femėr tė cilės i pėlqen tė ushqehet: meshkujt joshen nga femrat qė dinė se si tė pėrdorin shijet e tyre nė lidhje me tė ngrėnit. Ja pėrse sharmi mund tė jetė tek tė gjithė. Mund tė arrihet me anė tė njohjes sė vetvetes. Tė pėlqehesh nga tė tjerėt do tė thotė tė pėlqesh. E keqja jonė ėshtė se na ndodh qė shpesh tė fiksohemi tek defektet dhe lėmė pas dore armėn tonė mė tė fortė: natyrshmėrinė.

Joshja seksuale

Joshja seksuale ėshtė veēanti, ose mė mirė krenaria e tė qenurit i veēantė, aftėsia pėr pėrdorimin e disa defekteve, tė cilat ndryshe pėrkthehen "sharm". Ėshtė inteligjencė por jo intelektualizėm, ėshtė gjendje shpirtėrore, dėshmi e njė gėzimi tė tė jetuarit, qė udhėhiqet nga ekuilibėr i fortė. Ėshtė edhe tė shohėsh nė sy gjithė botėn: por pa arrogancė. Joshja seksuale ėshtė aftėsia e tė komunikuarit dhe pėrcjelljes sė emocioneve. Pėr disa ėshtė dhunti e lindur kurse pėr tė tjerė ėshtė diēka qė duhet pasuruar ēdo ditė. Ja teknikat si ta fitosh atė Njė pozicion magjik, qė vetėm pak njerėz kanė fatin ta provojnė? Disa vjet mė parė, duke luajtur me fuqinė e hormoneve tė famshėm tė dėshirės seksuale. Mbi tė gjitha duhet tė vėmė nė pėrdorim tė 5 shqisat tona. Erotike mund tė jetė muzikaliteti i zėrit, erotike mund tė jetė njė dorė e bukur e kuruar qė tė dhuron kėnaqėsi tė pafundme kur tė pėrkėdhel, po ashtu buzėt, gjuha dhe organet seksualeShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 6th March 2008, 21:53

mary i ke ber nji pershkrim shum fenomenal ,simptomave te dashuris ne organet e trupit ,kjo eshte mese e vertet ,qe ka dikush edhe nuk mund ti perballoj ,mbrem ,po e lidh nji raste nji grue eshte hedhur nga ura ka ber vetvrasje qe pas ndarjes nuk kishte forcen ta perballoj .fatkeqesisht ishte edhe shqiptare .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 6th March 2008, 21:55

po me vika shume keq Anaa per ate gruan...por shkrimi i mesiperm eshte i studiuar mire....Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 6th March 2008, 21:58

mary i stdjuar edhe i pershkruar nga te gjitha keto simptoma te silat jan ne relishte te shfaqura tek njeriu,Shiko profilin e anėtarit


#5

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi