Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Filip Shiroka

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 7th March 2008, 20:21

Filip Shiroka

Lindi nė Shkodėr mė 1859. Aty kreu edhe shkollėn italiane tė qytetit. Mė vonė punoi si libralidhės. Nė kohėn e Lidhjes Shqiptare tė Prizerenit ishte njė ndėr pjesėmarrėsit e saj. Pėr t'u shpėtuar ndjekjeve tė qeverisė osmane mė 1880 u largua nga Shqipėriadhe u vendos nė Egjipt. Aty kaloi pjesėn mė tė madhe tė jetės, u lidh me lėvizjen e emigrantėve shqiptarė dhe filloi tė shkruante vjersha. Disa vjet punoi nė Bejrut tė Libanit, me pėrkrahjen e Pashko Vasės. Me Ēajupin e lidhte njė miqėsi e ngushtė. Vdiq nė Bejrut tė Libanit mė 1935. Vjershat e tij, tė shkruara nė vitet 1896-1903, i pėrmblodhi nė vėllimin me titullin "Zani i zemrės". Nė vjershat e tij mė tė mira qė i kushtohen mallit pėr atdhe ose misionit tė poetit, gjejmė ēiltėrsi e rrjedhshmėri vargu. Melankonia dhe humori i hollė i pėrshtaten tepėr Shirokės, qė me vjershat e kėtij lloji sjell njė notė vetjake nė poezinė tonė te Rilindjes. Vjershat "Shko dallėndyshe" dhe "Dallėndyshe eja" janė mė tė njohurat e tij.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 7th March 2008, 20:22

Shko Dallėndyshe

Udha e mbarė se erdh pranvera,
shko, dallėndyshe tue fluturue,
prej Misirit n'dhena tjera,
fusha e male tue kėrkue;
n'Shqipni shko, pra, fluturim,
shko nė Shkodėr, n'qytetin tim.

Shėndet prej meje tė m'i falėsh
saj shpisė vjetėr ku kam le,
me ato vende rreth t'pėrfalesh,
ku kam shkue kohėn e re;
atje shko, pra, fluturim,
fal me shndet qytetit tim.

Me ato male, me ato kodra,
me ato prroje rreth t'pėrfalesh
n'ato fusha qė m'ka Shkodra
tė lulzueme, aty t'ndalesh;
tue kndue me ambėlcim,
fal me shndet qytetit tim.

T'mujsha dhe un' me fluturue
dojsha dhe un' me u nisė me ty,
dojsha n'Shkodėr me kalue,
m'e pa prap at'vend me sy!
Por... ti shko atje... fluturim
e ti qajma fatin tim.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 1st April 2008, 19:52

Si po prishet gjuha shqype?...

Gjyshat tonė, eh paēin dritė!
Njerz koktrashė, kurgja s'kanė dijtė:
Jan kenė t'hutuemun!...
Ata t'mjerėt s'kan dijtė athera,
as buon giorno,1) as kali spera,2)
as sabah sherif teheir-ollsun!3)
Na sot jem pėr t'u lavdue,
dijmė me folė, me bisedue
nga mendja jem holluemun!
Ēojmė n'dhe t'huej djalin m'u msue,
kombin tonė m'e pėrparue,
dhen tonė m'e nderuemun;
rri n'shkollė djali pesė - gjashtė vjet,
kur vjen n'Shkodėr, shqyp nuk flet,
Shqypen ka harruemun!!!!
Kur flet shqyp, asht ēud m'e ndi
Gjys-pėr-gjys tue e pėrzi
me fjalt t'gjuhve t'hueja!...
Thotė: me thanė la verita4)
ktu nė Shkodėr sot diēka
jan civilizuemun...
La gioventu5) ka studiue
di me folė, me ragionue6)
po m'vjen mirė: bravissimo!
Veramente,7) n'shkolla t'hueja
me kenė me studiue dhe grueja,
kish me u ndritė il popolo,8-)
Se n'dhe t'huej asht rispettata,9)
grueja asht emancipata,10)
nuk asht schiava11) e burrave!...
Dhe kah ana e Toskenis
ku janė shkollat e Greqis,
ēud asht me i ndigjuemun;
atje Toskat t'thotė gjithehera:
mirėmbrėma, kali mera12)
si ta kam, kalla mu ise?!13)
Thuej: ē'po bahet nga Greqija?
T'thotė: atje ėshtė elefterija,14)
bota ėshtė e gėzuarė!!!
Nga Jakova e nga Pesrendi,15)
n'Stara Serbia(?!) ku i kishteni
msohet n'shkolla t'serbėve,
tue folė shqyp t'thotė me pahir:
si ja brate16), nadja e mirė,
dobro itro, kakoti?...17)
E kshtu gjuha po shėmtohet,
dhe kshtu kombi po mjerohet
nga shkollat e hueja!...

1898Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 1st April 2008, 20:45

@CLICHE shkruajti:Si po prishet gjuha shqype?...

Gjyshat tonė, eh paēin dritė!
Njerz koktrashė, kurgja s'kanė dijtė:
Jan kenė t'hutuemun!...
Ata t'mjerėt s'kan dijtė athera,
as buon giorno,1) as kali spera,2)
as sabah sherif teheir-ollsun!3)
Na sot jem pėr t'u lavdue,
dijmė me folė, me bisedue
nga mendja jem holluemun!
Ēojmė n'dhe t'huej djalin m'u msue,
kombin tonė m'e pėrparue,
dhen tonė m'e nderuemun;
rri n'shkollė djali pesė - gjashtė vjet,
kur vjen n'Shkodėr, shqyp nuk flet,
Shqypen ka harruemun!!!!
Kur flet shqyp, asht ēud m'e ndi
Gjys-pėr-gjys tue e pėrzi
me fjalt t'gjuhve t'hueja!...
Thotė: me thanė la verita4)
ktu nė Shkodėr sot diēka
jan civilizuemun...
La gioventu5) ka studiue
di me folė, me ragionue6)
po m'vjen mirė: bravissimo!
Veramente,7) n'shkolla t'hueja
me kenė me studiue dhe grueja,
kish me u ndritė il popolo,8-)
Se n'dhe t'huej asht rispettata,9)
grueja asht emancipata,10)
nuk asht schiava11) e burrave!...
Dhe kah ana e Toskenis
ku janė shkollat e Greqis,
ēud asht me i ndigjuemun;
atje Toskat t'thotė gjithehera:
mirėmbrėma, kali mera12)
si ta kam, kalla mu ise?!13)
Thuej: ē'po bahet nga Greqija?
T'thotė: atje ėshtė elefterija,14)
bota ėshtė e gėzuarė!!!
Nga Jakova e nga Pesrendi,15)
n'Stara Serbia(?!) ku i kishteni
msohet n'shkolla t'serbėve,
tue folė shqyp t'thotė me pahir:
si ja brate16), nadja e mirė,
dobro itro, kakoti?...17)
E kshtu gjuha po shėmtohet,
dhe kshtu kombi po mjerohet
nga shkollat e hueja!...

1898
le ta lexojne kete te gjithe ata shqiptare qe duan te perdorin gjuhe te huaj ne forumShiko profilin e anėtarit


#5

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi