Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionNe BE pa viza brenda 2009

more_horiz
Ne BE pa viza brenda 2009
Fatjona Mejdini
E Shtune, 08 Mars 2008


Komisioni Evropian hapi dje bisedimet me Shqiperine per heqjen e vizave. Zv.presidenti i Komisionit Evropian, Franko Fratini, gjate vizites ne Tirane dha mesazhin se levizja e lire e qytetareve shqiptare ne vendet e Bashkimit Evropian mund te arrihet brenda vitit 2009. Nje premtim te tille, Fratini e mbeshtet ne ecurine e reformave, por dhe ne shpresen se Shqiperia do t'i realizoje kushtet e vena nga BE. Ai u shpreh optimist se ky proces me Shqiperine mund te perfundonte brenda mandatit te kreut te KE-se, Barrosos, qe perfundon ne vitin 2009. Gjate deklarimit te tij perpara medieve, Fratini e cilesoi kete mesazh si nje prove te madhe besimi ndaj Shqiperise. Por, sipas tij, vendimi per te hapur dialogun me vendin tone ka ardhur si rezultat i progresit qe ka bere Shqiperia ne reforma dhe punes se mire te ministrive ne permbushje te kritereve per liberalizimin e vizave.

"Shqiperia e meriton vleresimin tone per progresin qe ka bere. Une perputhem plotesisht me Kryeministrin, ministrin e Drejtesise, ministrin e Brendshem qe ky progres i arritur duhet te monitorohet ne menyre te vazhdueshme dhe ruajtja e ketij progresi eshte e rendesishme", vleresoi zv/presidenti i KE-se punen e qeverise per kete proces. Por, nga ana tjeter, Fratini theksoi se Bashkimi Evropian kishte kushtet e tij per te bere te mundur qe qytetaret shqiptare te kalonin pa vize ne vendet anetare te tij.

"Permiresimi i sigurise se dokumenteve, lufta kunder kriminalitetit dhe emigracionit te paligjshem, mbrojtja e kufijve te jashtem te vendit tuaj, jane pikerisht ajo cka do BE", theksoi Fratini, duke renditur keshtu edhe kushtet qe Shqiperia duhet te plotesonte per te merituar heqjen e vizave.

Ne fjalen e tij, zv/presidenti i KE-se theksoi se, ndonese Bashkimi Evropian ishte i hapur per liberalizimin e vizave per vendet e Ballkanit Perendimor, cdo vend do te vleresohej nga KE ne baze te progresit individual qe do te arrinte. Sipas tij, KE nuk i cilesonte vendet e Ballkanit Perendimor si nje pakete dhe per kete secili nga vendet do te ecte ne rrugen e vete.

"Secili vend nga ky rajon do te vleresohet mbi bazen e meritave te veta. Vendi qe do te plotesoje kerkesat me heret, do te marre me heret regjimin e lire te vizave", beri te ditur Fratini dhe vleresimin individual te KE-se per progresin qe do te bejne keto vende. Ne realizmin e kritereve te vendosura nga KE per liberalizimin e vizave me Shqiperine, Franko Fratini theksoi se rol te madh do te luante edhe bashkepunimi i forcave politike ne vend. Keshtu, sipas Fratinit, ndonese ai ishte i kenaqur me angazhimin e Kryeministrit Berisha dhe qeverise, perseri bashkepunimi politik ishte i rendesishem.

"Une jam shume i kenaqur me angazhimin shume te madh te Kryeministrit dhe te ministrave te tjere. Pervoja ka treguar se kur ka vullnet te mire politik, rezultatet mund te arrihen ne nje kohe shume te shkurter", deklaroi Fratini ne fjalen e tij. Por, sipas tij, me pare duhet te zbatohej ne menyre te plote marreveshja aktuale per lehtesimin e regjimit te vizave, duke siguruar se ai vete do t'u dergonte te gjitha konsullatave te vendeve anetare udhezime per zbatimin e marreveshjes per lehtesimin e vizave me Shqiperine.Kushtet baze per liberalizmin e vizave:

Permiresimi i sigurise se dokumenteve (kartat e identitetit, pasaportat biometrike)

Forcimi i luftes kunder kriminalitetit ne vend dhe bashkepunim me vendet e BE-se kunder ketij fenomeni

Eliminimi i emigracionit te paligjshem dhe ripranimin e emigranteve te paligjshem

Angazhimi per ruajtjen e kufijveVizat, ekspertize dhe financim nga BE

Me hapjen e dialogut mes Komisionit Evropian dhe Shqiperise per liberalizmin e regjimit te vizave, pritet qe KE te nis ne vend eksperte te saj per te monitoruar edhe ecurine e detyrave vene Shqiperise. Keshtu, se shpejti pritet qe disa eksperte te KE-se te vendosen prane ministrive shqiptare, te cilet do te merren ne menyre te drejtperdrejte me plotesimin e kushteve nga ana e Shqiperise per heqjen e vizave me vendet e BE-se. Ministrite, te cilat do te jene me te monitoruarat nga ana e perfaqesuesve te Komisionit Evropian per ceshtjen e realizimit te kushteve te vena, jane ajo e Brendshme, e Drejtesise, e Punes dhe Ceshtjeve Sociale, Integrimit dhe e Mbrojtjes. Zyra kryesore e monitorimit do te jete ne Ministrine e Brendshme. Po keshtu, ne nje faze te dyte pritet qe Komisioni Evropian t'i akordoje nje ndihme financiare Shqiperise per permbushjen e kushteve te vena nga vete KE per liberalizimin e vizave. Ky fond do te jete i vecante dhe nuk do te jete pjese e fondeve qe KE ka derguar ne Shqiperi ne kuader te plotesimit te Marreveshjes se Stabilizim-Asocimit.

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
Sikur te realizohej do ishte nje mrekulli e vertete, por jam shume skeptike sinqerisht. Dyshoj se nuk do arrihet nje gje e tille.

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
dhashte zoti te behet nej gje e till po kam frik se te gjith do ikin nga vendi

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
Une i besova kryeministrit dhe mos e keni dert se Shqiperia po ece sigurt drejt sukseseve dhe BE-së... Very Happy


Jo Beri, ata qe kane ikur, kan ikur pas sistemit diktatorial e tash me mire e keni ju atje se ne jasht atdheut!

Edituar për herë të fundit nga Albini në 8th March 2008, 18:15, edituar 1 herë gjithsej

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
Na behet zemra mal,por le te shpresojme,sepse sic e ke kuptuar une me zor u besoj gjerave

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
pse jo edhe romunet kan te drejt te dalin pa viza pse mos te jet edhe per shqiptaret aj qe i ka mundeit le te dal ta shikoj evropen mua me gezoj ky lajme ,dje dhe kur qekija koracija plonija e shum vende te bllokut te lindjes kan te drejt te dalin pa viza le te hiqet edhe per shqiptaret ky aplikim i vizave .

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
Me ne fund le te realizohet nje dalje e lire e shqiptareve ne Evrope ,se deri tani eshte spekulluar me dhenien e vizave dhe jane bere miliardere shume persona(qeveritare)
Le te qeshe dhe nje here buza e fukarait

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
nardlushnja edhe une ashtu mendoj ,ashtu sepse kan fitue miliona matrapzet duke ber viza e ne shumten e rastev edhe fallese ,keshtu le te vij koha aj qe ka del ,le te jet edhe ky popull i lire ku don te shkoj ,dhe tu iken nga dora kapitali shum matrapazve qe u pasururn ne kurriz te fukaras .

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
@nardlushnja shkruajti:
Na behet zemra mal,por le te shpresojme,sepse sic e ke kuptuar une me zor u besoj gjerave

Normalisht qe shpresa vdes e fundit, por kesaj nuk i thone te shpresosh, por te krijosh iluzione te kota....

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
une qe dje kur kam ndegjuar lajmi jam gezar shum ,per qytetaret tan ,dhe besoj se kjo do te behet realitet me ne fund.

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
do te behet realitet,por nuk besoj ne atë kohë,nga se shpesh është përfolur për këto vite,pastaj është shtyar.

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
nuk duhet te kemi shum dilema per ket se do te shtyhet apo jo ceshtja e vizave ,kjo besoj do te jet perfundimtare ,sepse ne kemi bind evropen se jemi ndrejt nji rruge te progresit .

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
@shaban cakolli shkruajti:
do te behet realitet,por nuk besoj ne atë kohë,nga se shpesh është përfolur për këto vite,pastaj është shtyar.


Dajko!

ke thane se behet realitet por jo sic u tha dje !

Kojo eshte nisur e inicuar dhe nuk mvaret nga te huajt respektivisht nderkombetaret por nga vet shqiptaret, andaj data , muaji e viti vendosen nga NE nese iu permbajemi rregullave te lojes!

Aq sa eshte perfolur, ne jemi ne dijeni se eshte perfolur per vitin 2012 e jo per vitin 2009!


Uroj qe te shpresojme dhe une i besoj kryeministrit te shqiperise nanë!
respekte per te gjithe qe lexojne rreshtat
dhe ata qe kucen ne temë

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
albini eshte emundur edhe viti 2009 une nuk jam ckeptike fare ne thenjen e vropes kjo mund te ndodhe te perpjeshtohet per shum arsyje se gjerat nga njihere levizin edhe ne favorin tone ,keshtu une e shikoj si parashikim vitin 2012 bashkimin e shqiperis natyrale.

descriptionRe: Ne BE pa viza brenda 2009

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi