Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionMendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
Duke pare situaten aktuale,dhe reagimin e vendeve fqinje shtroj kete pyetje forumisteve.
Jepni mendimet tuaja.Ato do te jene te respektuara

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
mendoj se po edhe prishtina edhe tirana do te bashkpunojn edhe verojn te dy ja ne te miren e qameris ,ndoshta jam gabim por sa te hyjn ne bashkimin evropian ne kemi dy vota aty kemi dy karrika ,keshtu qe nuk mbetet tjeter veq se te filloj te ndertohet nji here kosova edhe te forcohet ,por kjo shkon ne favore te qamris ,duke shikue se sod shqiptaret kan ber edhe miq ne bote kan shtetin me te forte qe si don fare keta pisa sllav edhe ortodoks grek ,ne jemi ne favore te qamris me njohjen e shtetit te kosoves .

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
Anna edhe greku ka dy vota ne bashkimin evropian

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
greku ka qipron por ne kemi naglin qe na kan prekrah gjithnji plus edhe shtete per rreth si gjermanin .

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
Une them që pavarësia e Kosovës nuk është precedent në marrëdhëniet Shqipëri-Greqi. Popullit të Kosovës i takonte pavarësia, pasi është një popullsi me 95 për qind shqiptarë. Ne e dimë se çka ndodhur në Kosovë gjatë regjimit të Millosheviçit. Ne e dimë se sa u vranë, në mënyrë të pafajshme. Pavarësia e Kosovës jo e destabilizon Ballkanin, por e qetëson dhe tregon dhe një herë që shtetet e mëdha, që gabuan që e copëtuan Shqipërinë, po këto shtete të mëdha pas gati çerek shekulli, i kanë dhënë pavarësinë Kosovës. Grekët s’kanë pse të kenë frikë nga Shqipëria e Madhe e as e Vogël, ai është një shtet që bën pjesë në BE dhe duhet të plotësojë në mënyrë direkt të drejtat dhe liritë themelore të njeriut, që i plotëson Shqipëria që nuk bën pjesë në Bashkimin Evropian. Kjo duhet të jetë pararojë për të plotësuar të drejtat dhe standardet sipas BE-së. Kështu që, nuk mendoj që është precedent dhe Greqia nuk ka pse ta lidhë këtë çështje me Kosovën, por brenda vetes për të gjetur format dhe mënyrën për të marrë këtë zgjidhje. Këto janë spekulime që dhe shteti shqiptar dhe ne si forcë politike nuk kemi pasur mundësi që t’i kundërvihemi këtij spekulimi.

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
Edhe une mendoj qe ska te beje fare pavaresia e Kosoves me marredheniet Shqiperi-Greqi.

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
ne asnji menyre mendoj se greku vetem vones do te ket por pavarsin do ta njoh ashtu siq njeh nenen e vet ,qe e ka lindur .

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
Sigurisht qe do ta njohe.Ai ka deklaruar se do te shikoj situaten ne rajon dhe pastaj do te vendos.Si gjithmon greku pret njehere nga te tjeret dhe pastaj hedh gurin e tij

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
une kam disa vizione qe amrikanet duan njiher e pergjithemon ta bejn zap sllavizmin ,edhe per ket jan kah shikojn ta bejn nji shtet te foerte ne ballkan e aj shtet i forte do je te jen shqipatret sepse e dijn qe vetem shqiptaret jan ata qe si duan sllavet e pra e gjithe kjo tregon qe mos sod neser qamria duhet te marri clirimin dhe bekimin e cila do ti bashkangjitet amsis.

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
Parasegjithash falenderoj Nardin per temen plot vlere, te lumte dhe jam krenar qe je ne forum ku duhet te mendohet dhe shkruhet shqip, keshtu i duhen jo vetem forumit por djem si ti padyshim se don edhe atdheuyne!

ne temë.

me pergjegjen PO!

I dhash nje veshtrim titullit, nese dikujt i mungon ideja per t'u kucur ne temë ju njoh me kuptimin e termit "Precedent:

Kuptimi i shprehjes ka te bejë me dicka justifikuese pra te arsyeshme, speciale respektivisht ka te beje edhe me dicka te pa-perseritur dhe tejet specifike!

Per mendimin tim, Kosova ka bere precedent per vetveten per njohjen e te drejtave si shtet i pavarur pran organizmave te ndryshem nderkombetar, mirepo mos harroni se precedentin e perdorin te gjithe popujt e roberuar nga agresoret ,ne sjemi as te paret e as te fundit qe e perdorim precedentin per synimet tona kombetare.


Pra precedenti s'eshte gje tjeter pos kerkese dhe arsye e nje partie apo shteti ne kete kontest te temes per vetevendosje , liri dhe pavaresi mirepo tek rasti cam besoj se Kosova mund te ngrit zanin e saj per shkeljen dhe mos njohjen e te drejtave te tyre dhe normal qe nje dit do kete edhe jehone ne qarqet nderkombetare megjithekete pajtohem me nardin se ajo(Kosova) nuk mund tejete rast precedent ne raportet a mardheniet shqipri- greqi!

Pasni cekur uleset ne BE si 2=Kosove e Shqiperi nje te ardhme...!
kjo me len pershtypjen se nje te ardhme te shpejt rruga e bashkimit kombetar jo qe napelqen neve, por edhe te tjereve ne rajon duke menduar perhere tek 2 votat e nje kombi

lexim te mbare

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
o te lumt albini je allatn ti bere mire qe bere nji sqarim te shprehjes precendeti .

descriptionRe: Mendoni se Kosova mund të jetë precedent për Çamërinë?

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi