Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
Zbulohen varre antike nė Gjirokastėr

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 8th March 2008, 19:52

Zbulohen varret antike nė GjirokastėrKatėr varre antike, qė i pėrkasin periudhės historike tė shekullit IV-III para Krishtit janė zbuluar ditėn e djeshme nga njė ekspeditė arkeologėsh nė qendėr tė luginės sė Drinosit, nė fshatin Valare tė Komunės sė Lunxhėrisė nė rrethin e Gjirokastrės.

Varret e vjetra qė ndodhen nė fund tė njė parcele ndanė bregut tė majtė tė rrjedhės sė lumit Nimica, njė prej degėzimeve qė pasi zbret nga shpatet e malit tė Lunxhėrisė, ushqen me derdhjet e tij lumin Drino.

Zbulimi i grupit tė varreve antike ėshtė bėrė gjatė inkursioneve tė njė ekspedite informative tė organizuar nga Sektori Arkeologjik i Butrintit, nė bashkėpunim me Parkun Arkeologjik tė Antigonesė pėr tė fotografuar dhe dokumentuar kėshtjellat, sitet dhe objekte tė tjera arkeologjike qė gjenden nė Luginėn e Drinos.

Prof. Dr. Dhimitėr Ēondi, arkeolog i njohur, tha dje se fillimisht varret janė zbuluar nė fillim tė viteve ‘80 gjatė punimeve tė mjeteve bujqėsore pėr sistemimin e parcelave pėrreth ish-kompleksit tė mbarėshtimit tė gjedhit, por prej asaj kohe askush nuk ka treguar interes pėr gėrmimin dhe studimin arkeologjik tė kėtij objekti tė rrallė tė lashtėsisė.

Sipas tij, objekti monumental nė luginėn e Drinos, (bėhet fjalė pėr njė varrezė antike me diametėr rreth 30 metra), qė si rezultat i ndėrhyrjes brutale dhe shkatėrrimit me buldozerė rreth 30 vjet mė parė, tani i kanė mbetur vetėm 4 varre, dy prej tyre tė plotė dhe dy tė dėmtuar pjesėrisht.

“Kemi tė bėjmė me 4 varre tė rregullt tė ndėrtuar me pllaka monolite prej guri nga shtufi i zonės pėrreth, qė janė pjesė e njė varreze mė tė madhe nė formė rrethore, e cila i pėrket periudhės historike antike, tė cilėt pėr ēudi, as janė identifikuar nga strukturat e ruajtjes sė monumenteve dhe as janė gėrmuar deri tani nga ekspertėt e arkeologjisė”, - shprehet arkeologu Dhimitėr Ēondi.

Nga njė vėshtrim i shpejtė i vendit, mė shumė se ¾ e saj janė dėmtuar plotėsisht dhe gjurmėt e dhunimit janė tė dukshme, pasi njė pjesė e gurėve tė mėdhenj tė varreve gjenden nė faqet e pjerrėta tė bregut tė lumit tė Nimicės.

“Kemi tė bėjmė me njė dėmtim serioz tė monumentit nga mjetet e rėnda bujqėsore dhe nga njė varrezė e strukturuar antike nė formė rrethore me diametėr rreth 30 metra, kanė shpėtuar dy varre tė plota dhe dy tė tjerė tė dėmtuar, qė ruajnė prerjen nė mes tė tyre. Por pavarėsisht nga ky dėmtim, pjesa e mbetur ofron njė material kulturor tė jashtėzakonshėm, qė duhet trajtuar me kujdes nga arkeologėt dhe ekspertėt e monumenteve pasi gjendet e vendosur nė qendėr tė luginės sė Drinos”, - thotė Ēondi.

Varret e mbetura kanė formė paralelopipedi tė rregullt, ku ēdo faqe e varrit formohet nga njė gur i vetėm shtufi me dimensione qė shkojnė nga 1,8 deri nė 2,3 metra tė gjatė dhe nga 0,7 deri nė 1 metėr tė gjerė, ndėrkohė qė trashėsia e gurėve varion nga 18 deri nė 23 centimetra. Katėr varret e zbuluar sė fundi, tė mbetur nga njė varrezė e plotė, janė tė vendosur nė formė tė harkuar gjysmėrrethore me shtrirje nga lindja nė perėndim, nė njė gjatėsi rreth 18 metra. Varre tė ngjashme monumentale janė ndeshur edhe nė disa pika tė tjera tė luginės sė Drinos, si nė Antigone, Jergucat, Sofratikė dhe Melan.

“Vlerėsimi i kėtyre varreve antike monumentale tė Valaresė, paraqet interes tė veēantė edhe pėr t’u kthyer nė njė pikė tė vizitueshme, pasi kėtė gjė e favorizon sė tepėrmi, prania e siteve dhe objekteve tė tjera arkeologjike dhe historike nė luginėn e Drinos.

Vendndodhja e tyre rreth 800 metra larg zyrave tė komunės sė Lunxhėrisė dhe sidomos fakti qė varret ndodhen rreth 200 metra larg “Hanit tė Xharave”, ku Ali Pashė Tepelena, masakroi burrat e Kardhiqit nė fillim tė shekullit tė 19-tė, e bėjnė pozicionin e kėtij monumenti mjaft tė pėrshtatshėm pėr t’u vizituar”, shprehet Ėngjėllush Serjani, drejtori i Parkut Kombėtar Arkeologjik tė Antigonesė.

Zbulimi i kėsaj varreze antike, zgjoi menjėherė interesimin e autoriteteve tė komunės sė Lunxhėrisė. Kryetari i kėsaj komune Ilia Kuro, ėshtė shprehur pėr ATSH-nė, se "Qė nga sot, ka nisur hartimi i procedurave pėr tė propozuar shpalljen e objektit “Monument Kulture” dhe hartimin e njė projekti pėr ta vėnė nė mbrojtje kėtė monument, duke e rrethuar pėr tė mos u dėmtuar dhe pėr ta kthyer nė njė pikė tė vizitueshme nga turistėt vendas dhe tė huaj


06/03/2008Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi