Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Poezi Dashurie

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 8th August 2008, 20:37

*
POPULAR

jam pakez e dashuruar
jam ende e mbushur me mbetjet e nje dashurie te pakuptimte
dhe ndihem aq e merzitur
sa desha tia tregoj dhe dikujt tjeterShiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 1st February 2016, 21:44

Dashuria eshte si nje cikel..
Kur do dike,lendohesh..
Kur lendohesh, urren..
Kur urren,perpiqesh te harrosh..
Kur perpiqesh te harrosh,fillon te te marre malli..
Dhe kur fillon te te marre malli,fillon te duash serish..!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 4th February 2016, 23:44

Do te qendroj...
..............
... Nuk mund te iki, jo, ende,
diku ne boten tende,
fshehur pas nje perde,

une do te qendroj !...
... Do te ushqehem me lote, e po me lote do te ngrohem,
diku brenda shpirtit tend, nder kujtime strukur,
Me thuaj zemer, me thuaj si u munde,
Brenda dhimbjes te qendrosh kaq e bukur ?...
... Njerezore, Hyjnore,
sikur vale jete qe vershon ngadale,
Nder shkembinjte e vdekjes.
Te verej tek thyhesh,
te kthehesh,
pa thene asnje fjale,
Pa u ankuar ..
Si nuk u ankove kurre ?
Heshtjen e veshe, e bere lekure !....
..............
... Une do te qendroj,
sepse pa ty inekzistent jam,
Kohe e rrjedh do te sfidoj,
dhe te shuhem do te t'qendroj prane,
Aty do te jem,
ne nje enderr, me quaj harruar,
Ate ...
Kengen tone duke kenduar !...
... Tek nje puthje e dhene,
tek nje premtim i thene,
Ne nje perendim Dielli,
Ne nje nate me Hene ! ....
..............
... Ti tashme e di ku te me gjesh,
Eshte loti yt' qe brenda teje me mbajti gjalle,
Te shohe perhumbur si buzeqesh,
e brenda shpirtit, nje mal me mall,
nje det' me endrra,qe s'moren jete,
Por u jetuan, disi, vertete !...
... Pra aty do te jem,
e vetmja menyre perjetesisht te t'kem,
dhe me fal shume zemer nese tu bera gur',
Por jane disa udhe, qe s'kane kthim kurre !...

.................
Nga Mc-Hijeton ( Jeton Shehu )Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2016, 07:57

Vetem une e di.

Thojn se dielli me i bukur se gjithnje eshte kur syrin mbi maje malesh qet.Te tjeret fjalet e mira per te i thone ne qastin kur ai del nga rete.

Ca thone kur ne kurora pyjesh eshte futur e neper gjethe del aty-ketu.Vetem une e di se dielli me i bukur eshte ai qe del nga syte e tu.

Mos me prit.

Mos me prit neser ne stacionin e percielljes,ku agonishem lebetiten fjalet e pa thena.Une do te vazhdoj dhe me tutje te besoj se ti je ne po kete qytet,kaq pran meje,e se nga qasti ne qast do hysh pa trokitur ne dhomen time nga malli per mua.

Neser do percillesh nga mungesa ime.ngaqe sĀ“dua ta beesoj ndarjen me ty.

Neser eshte vone

Do te kujtohemi per fjalet,qe i lam jetime mes shkretires perveluse te heshtjes,do te kujtohemi per ate pjes veteje te shkrumbuar ne asgje,e do te derdhemi rrembyeshem shiun e pikellimit,mbi ate murane kotesie.

Neser eshte vertet vone,te themi se u deshem.

Jam i teri prej ndjenje

Zbrit nga ajo re ngurrimi ku ke hypur e qe te largon qmendurisht nga une.Pulbardhen endjenjes sime po e vret tufani i ndarjes,qe as ti sĀ“e do.
Zbrit nga ajo re ngurrimi ku ke hypur,te qetesohet sadopak qielli i dhimbjes.Jam i teri prej ndjenje,i teri pulbardhe,kerkoj brigjet e zemres tende ti gjej.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2016, 07:58

Dje ishte shpejt.

Dje ishte shpejt ta shetitja doren me pyllin e dendur te flokeve tua.Nata e mosnjohjes pergjonte ende me qindera pikepyetje.

Dje ishte shpejt e sot trembem mos eshte tmerresisht vonĆŖ.

Ferdinand Laholli

Nisja

Neper lulet e para te pranveres neteve me hene ne turmen e njerzve qe me parakalonin ne ender te kerkova.

Te gjeta te fshehur ne nje kend priteje dhe kerkim analog.

Neper te njejtin qiell endeshim e nuk shiheshim.Gjumi i perjeteshem do te na u binte enderrave po te mos ishim takuar.

Gjithqka mbeti vetem kujtim

Dashuruam.Jetuam.Per njeri-tjetrin,njeri-tjetrin.Egzistuam dhe ishim te lumtur.Te dashuruar enderronim,shpresonim dhe i besonim dashuris son.Ishte gjithqka e imja.Ishe arsya e egzistimit tim dhe kuptimi i jetes.Isha gjithqka per ty,gjithqka qe ti deshe.Por ne nje qast rruga jon u ndal.Une e ti shkuam ne rrug te ndryshme.pse?nuk e di.ndoshta e di.ndoshta ti e din.Por tani nuk eshte me rendesi.E patem dashurin dhe e humbem.Ishim te rinje qe te dinim ta ruajm,dashuria jone tani eshte vetem kujtim .Kujtim eshte edhe koha e loteve dhe e vuajtjes pas ndarjes.Gjithqka e imja dhe gjithqka e jotja eshte kujtim.Edhe une edhe ti tani tashuri te tjera.Por e them pa deshmitar-pas teje kurr askush nuk eshte dhe nuk do te jet arsye e egzistimit tim.Sepse “kurr askush nuk do ta kthej shkqelqimin ne barĆŖ”-shkelqimi im eshte shuar mati……Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2016, 07:58

TE LUTEM
Mjegullat nėpėr sy,sytė mė janė verbuar,me duket se jame ne qiell,
e preki gjithėsinė,sa shpraztirė,era e ftohtė,yjet pa dritė,
edhe ato tė vetmuara,askund askush,shpraztirė e pafund,
i shqetėsuar jamė nuk di katė shkojė.
Cila rrugė mė shpie nė drejtim tė duhur,jam nė udhėkryq
pa emėr,
i humbur e i hutuar qėndrojė nė gjithėsi,
i mjeri i humburi unė nė kozmosin e pafundė.
Dua tė zgjohem nė jetėn qė isha ,dua tė bėrtasė LIBERTAS,
dua tė jemė ai qė isha,
dua tė dalė nga ky labirint,dua tė gjejė rugėn e humbur.
Endem anė e mbanė kozmosit tė pafundė kėrkojė atė…
Kėrkojė kohėn e humbur, kėrkojė jetėn kur isha fėmijė,
kėrkojė ditėn kur u dashurova pėr herė tė parė,
kėrkojė atė qė e kam humbur e qė nuk vjen dot!
e dashura kohė tė lutem kthehu vetėm pakė
TE DUA
une nuk do te isha ky qe jam
si kur ty mos te kisha pran
nuk do ti gezohesha kesaj jete
sikur ti te mos ishe pran meje

dhe te lutem shume
te me shikosh syte e mi
me lotet sikur lume
qe te shohin vetm ty

te lutem me qendro pran
se veq ty te kam
e nese ti shkon nga une
per mua jeta merr fund

te lutem me degjo mua
se e kam vetm nje fajl per ty

TE DUA

NESE TI SHKON

e di
ti nuk e ke te lehte
e di
ti e ke veshtire
e di
se une jam fajtore
e di
se kemi mundu me shume

ti nuk e di
se as une nuk e kam lehte
ti nuk e di
se edhe une e kame veshtire
ti nuk e di
se edhe ti je fajtor
ti nuk e di
se kemi mundur me shume
dhe
nese ti shkon
nuk humb vetem uneShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2016, 07:58

NJE E KALUAR PER TY
Pres
pėrse mė don ti mua ? pėrse unė ty tė dua ? Pėrse mė rrėmbeve zemėrėn ? Moj pėllumbeshė syshkruar ! Pėrse mė nxite ndjenjat ? Pėrse mi more sytė ? Pėrse tė lutem mė thuaj pėrse ? Fillove tė kesh frikė ! I frigohesha hėnės i frigohesha perėndisė i frigohesha vetvetes moj engjudhi i perėndisė ! I thelluar nė mendime pėr ty fillova te shkruaj natė dhe ditė si zog i humbur me padurim pres pėrgjigjen tuaj…Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2016, 07:59

DUHET TE VAZHDOJ PA TY

Shtėpi tė heshtura,
Nėn qiellin e rėnduar,
Shiu dhe Unė,
Tė ftohur nė vetmi,
Nė kėtė qytet qė asgjė s`ka marrė nga Ti.

Nė pritje harrova hapat e tu,
Mė ngjan si nė ėndėrr,
Eh…! kur largohesh Ti…
Mė duhet tė filloj pėrsėri.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 4th April 2016, 23:43

Tė kujtoj siē ishe...


Me kujtohesh ti ne vjeshten e fundit.
Me bereten bojehiri e zemren ne paqe.
Ne syte e tu haheshin dritat e muzgut.
Dhe gjethet binin ne ujin e shpirtit tend.

Ne krahet e mi si nje kulper u ngjite,
gjethet merrnin zerin tend te ngadalte.
Flake habie ku etja ime digjej.
Jasemin I dashur, - mbi shpirtin tim, - i kalter.

Syte e tu vetuan e udhen hapi vjeshta:
bereta gri, zeri si i zogjve, zemra jote shtepia
ku hyjne deshirat e mi ate shenjta
dhe puthjet e gezuara bien si shkendija.

Qielli deri te nje anije. Fushe deri te nje koder:
te kujtoj si nje drite, si tym, si pellg pa brenge.
Thelle syve te tu digjeshin muzgjet
dhe gjethet vjeshtore lekundeshin ne shpirtin tend.

NerudaShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 17th May 2016, 22:55

*
POPULAR

Mosha e dashnise.

Dhe pse jam grua, s'e mbaj dot kyt emer.
Siq digjet pylli nga nji shkendi.
Ashtu me perflaku dhe mua nje mashkull.
Qe per fat te mir', ishe dhe mbete Ti.

Tek ngrohem n'prushin e pyllit t‘shkrumue.
Ku kanga e shpirtit, ma shume me josh.
Me thote: Sa n’kyt bot, ti ke me rr’nue?
Per s’gjallit dashnia, kurr nuk ka moshe”.

R.Dragusha.
Wien.Maj
2013Shiko profilin e anėtarit


#31

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi