Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
Qytetet mė tė vizituara tė Evropės

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 9th March 2008, 15:55

*
POPULAR

Qytetet mė tė vizituara tė Evropės

Parisi mbetet kryeqendra e turizmit evropian dhe atij botėror. Qytet me njė sėrė vendesh tė njohura pėr t'u vizituar dhe njė qytet i konsideruar mjaft romantik. Mė pas vjen Venecia, njė prej qyteteve mė interesante jo vetėm nė Evropė, por dhe nė botė. Kjo pėr shkak tė infrastrukturės sė veēantė tė qytetit, i cili ėshtė i zhytur nė ujė. Konsiderohet gjithashtu, si njė prej qyteteve mė romantike, i pėrzgjedhur pėr propozimet e martesės pėr shkak tė pamjeve panoramike.
Venecia ėshtė e famshme pėr maskat veneciane dhe pėr Bienalen qė zhvillohet ēdo vit. Madridi ėshtė njė qytet me rėndėsi tė madhe kulturore dhe politike pėr vendin. Ndėrkohė qė kryeqyteti spanjoll ka pėrqafuar infrastrukturėn moderne, ai ka ruajtur pamjen ose ndjesinė e shumė pjesėve historike duke e bėrė njė destinacion shumė tė preferuar pėr turistėt nė Evropė. Berlini ėshtė njė qendėr e rėndėsishme nė politikėn, kulturėn, median dhe shkencėn Evropiane. Kjo e bėn atė njė prej qyteteve mė tė preferuara pėr turistėt. Peizazhi urban dhe trashėgimia historike e bėjnė atė njė vendndodhje tė rėndėsishme pėr produksionet filmike ndėrkombėtare

Shtetet mė tė vizituara nė botė
1.Francė 75 milionė turistė nė vit
2.SHBA 60 milionė turistė nė vit
3.Spanjė 48 milionė turistė nė vit
4.Itali 41 milionė turistė nė vit
5.Kinė 31 milionė turistė nė vit
6.Angli 25 milionė turistė nė vit
7.Rusi 21 milionė turistė nė vit
8.Meksikė 20 milionė turistė nė vit
9.Kanada 20 milionė turistė nė vit
10.Gjermani 19 milionė turistė nė vit
11.Austri 18 milionė turistė nė vit
12.Poloni 17 milionė turistė nė vit
13.Hungari 15 milionė turistė nė vit
14.Hong Kong 13 milionė turistė nė vit
15.Greqi 12 milionė turistė nė vit

Paris, Francė
Parisi ėshtė jo vetėm qyteti mė i i vizituar nė Evropė, por njė prej qyteteve qė pret mė shumė turistė nė botė. Ēdo vit njerėzit nisen pėr tė parė atė qė cilėsohet si kryeqyteti botėror i turizmit e kulturės, Parisin. Vendet mė tė famshme nė qyteti janė kulla Eifel dhe muzeu i Luvrit.

Moskė, Rusi
Moska konsiderohet si njė prej qyteteve mė tė gjelbėr tė Evropės dhe ka rreth 27 kilometra katrorė gjelbėrim nė parqe pėr person. Infrastruktura historike e kombinuar me zhvillimin modern tė viteve tė fundit e kanė bėrė Moskėn njė prej destinacioneve mė intriguese dhe tėrheqėse tė Evropės.

Venecia, Itali
Venecia, qyteti

"i mbytur" nė ujė vizitohet prej miliona banorėsh nė vit. Konsiderohet gjithashtu, si njė prej qyteteve mė romantike, i pėrzgjedhur pėr propozimet e martesės pėr shkak tė pamjeve
panoramike. Venecia ėshtė e famshme pėr maskat veneciane dhe pėr Bienalen qė zhvillohet ēdo vit.

Londėr, Angli
Londra ėshtė njė qendėr kulturore dhe financiare duke mbledhur njė numėr tė madh turistėsh nė vend. Duke qenė se shumė e konsiderojnė si njė qytet elegant, ku arti merret shumė seriozisht, Londra ėshtė njė qytet mjaft i preferuar dhe pėr artistėt hollivudianė.

Madrid, Spanjė
Madridi ėshtė njė qytet me rėndėsi tė madhe kulturore dhe politike pėr vendin. Ndėrkohė qė kryeqyteti spanjoll ka pėrqafuar infrastrukturėn moderne, ai ka ruajtur pamjen ose ndjesinė e shumė pjesėve historike duke e bėrė njė destinacion shumė tė preferuar pėr turistėt nė Evropė.

Vjenė, Austri
Arti dhe kultura kanė njė traditė tė gjatė nė Vjenė, duke pėrfshirė kėtu teatrin, operan, muzikėn klasike dhe artet e bukura. Kjo ėshtė njė prej arsyeve kryesore pse Vjena konsiderohet si njė ndėr qytetet mė klasike tė Evropės dhe njė destinacion i preferuar pėr artdashėsit.

Pragė, Ēeki
Praga ėshtė konsideruar si njė prej qyteteve mė tė bukura tė Evropės dhe ėshtė njė prej qyteteve qė pret mė shumė turistė nė Evropė. Qė prej vitit 1992 qendra historike e Pragės ėshtė pėrfshirė nė listėn e UNESCO-s si trashėgimi botėrore. Praga quhet ndryshe "qyteti i artė" apo "qyteti i njėqind spiraleve".

Romė, Itali
Miliona turistė vizitojnė ēdo vit Romėn duke e bėrė njė prej qyteteve mė tė vizituara nė botė. Disa prej muzeve dhe galerive mė tė rėndėsishme nė kryeqytetin italian ėshtė Muzeu Kombėtar i Romės, Galeria Kombėtare e Artit Modern etj. Sheshet e njohura nė qytet janė gjithashtu nė destinacion i preferuar turistik, pa pėrjashtuar Koloseun.

Amsterdam, Holandė
Kryeqyteti holandez ėshtė njė ndėr mė tė vizituarit nė Evropė. Nė Amsterdam kombinohet bollėku i qytetit tė madh me menaxhimin e njė qyteti tė vogėl. Kjo pėrzierje e bėn Amsterdamin njė vend, ku turistėt ndihen si me pushime dhe si nė shtėpi njėkohėsisht. Turistėt mund tė vizitojnė qendra tė rėndėsishme nė qytet.

Berlin, Gjermani
Berlini ėshtė njė qendėr e rėndėsishme nė politikėn, kulturėn, median dhe shkencėn Evropiane. Kjo e bėn atė njė prej qyteteve mė tė preferuara pėr turistėt. Peizazhi urban dhe trashėgimia historike e bėjnė atė njė vendndodhje tė rėndėsishme pėr produksionet filmike ndėrkombėtare.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 19th March 2016, 12:34

Londėr, Angli
Londra ėshtė njė qendėr kulturore dhe financiare duke mbledhur njė numėr tė madh turistėsh nė vend. Duke qenė se shumė e konsiderojnė si njė qytet elegant, ku arti merret shumė seriozisht, Londra ėshtė njė qytet mjaft i preferuar dhe pėr artistėt hollivudianė.
E Adhuroj kte qytet SmileShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 19th March 2016, 12:56

Amsterdam, Holandė
Kryeqyteti holandez ėshtė njė ndėr mė tė vizituarit nė Evropė. Nė Amsterdam kombinohet bollėku i qytetit tė madh me menaxhimin e njė qyteti tė vogėl. Kjo pėrzierje e bėn Amsterdamin njė vend, ku turistėt ndihen si me pushime dhe si nė shtėpi njėkohėsisht. Turistėt mund tė vizitojnė qendra tė rėndėsishme nė qytet.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi