Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Fan Noli

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 9th March 2008, 16:31

Fryn moj Erė

-Ngaj po na vjen, moj erė e rreptė?
Pse vėrshėllen me aq mallėngjim?
-Vij drejt nga malet e Shqipėrisė,
pėr tė pėrhapur zi e vajtim.
Fryn, moj erė, moj erė e shkretė fryn,
drejt mė zėmėr, mė zėmėr time hyn.

-Nga ata male, moj erė trime,
ē'lajme tė reja po na ke siell?
Pse je e vrerėt dhe e helmuar?
qiellė me zi pėrse na e mbiell?
Fryn, moj erė, etj.

Pse e ke synė tė trubulluar
e rent kaluar mi t'zeza re?
Pse tė pikojnė lottė tė zeza,
lottė tė zeza posi rrėke?
Fryn, moj erė, etj.

Syri m'u err nga ato qė pashė
Ah! nukė mbahem, nuk duroj dot.
Pashė njė gjėmė, gjėm tė tmeruar,
rent ta haroj, po rentkam mė kot.
Fryn, moj erė, etj.

Atje tek losnja nė fush' tė Korēės,
duke u hedhur lis mė lis,
njė qivur pashė me nj'ēup' tė virgjėr,
ma vrau shpirtin ay filis.
Fryn, moj erė, etj.

Tokat pushonin, prift nukė dukej,
e pakėnduar na u varros;
mihnė dėborėn, i bėnė varrė,
shpirt nuk mė mbeti, forca m'u sos.
Fryn, moj erė, etj.

Atje mi varrė qante njė grua,
njė grua qyqe me mallėngjim;
burrėn tė qante mė par'a ēupėn,
pėr kė tė bėnte mė par'vajtim?
Fryn, moj erė, etj.

Renda e ika e fluturova,
po dhėmbjen time ku do ta fsheh?
Ēava oqeane, dete dhe male,
po vajtoj edhe sikundėr sheh.
Fryn, moj erė, etj.

-Moj er'e rreptė, erė malsore,
shpirti m'u ndes, zėmra mė shkriu;
sytė m'u errė si ty dhe mua,
mėndja nė kokė mė bubullin.
Fryn, moj erė, etj.

Qėndro tė lutem, tė kam pėr t'dhėnė
dhe un'i varfri njė porosi:
njė re tė madhe dėrgo tė zbresė
e ta ngarkojmė me lott'e mi.
Fryn, moj erė, etj.

E kur tė kthehesh nga Shqipėria,
Atje nė kopshtin, atje t'qėndrosh,
dhe lott'e mia si vesė qjelli
dalė nga dalė do t'i pikosh.
Qaj, moj erė, moj er'e shkretė qaj,
derthmi lottė atje mi varr'e saj.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 9th March 2008, 16:32

Sofokliu

Sofokliu ishte budalla,
Kur u mplak, edhe Kupidi e la,
Tha: "Shpėtova nga njė maskara!"
Goja, pra, iu tha.

Sofokliu nuk e kishte mirė:
Plaku s'ka takat, po ka dėshirė,
Gjalpė s'ka po ka njė pus me hirrė,
Furrė dhe trazirė.

Kam Ferid Asllanin si shahit,
Tetėdhjet' e pesė vjeē ashik:
Amerika, Evropa u-ēudit,
Nuse desh kur vdiq!

Flamurin qė la e trashėgova,
Nat' e ditė ēupa, gra kėrkova,
Se ē'u batėrdisa, se ē'u shova,
Se ē'u pėrvėlova.

Kur tė vdes, dhe kur tė mė mbuloni,
Ēupa, gra, nė varr mos mė vajtoni.
Do t'ju dua prapė, siē mė doni.
Dolla! Mos mė zgjoni.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 10th March 2008, 10:46

ELEGJI PER NOLIN- ose buzeqeshja e vrerosur e IMZOTIT
…
Kete te djele ne Boston per tere shqiptaret dhe vecanerisht per ata te besimit te krishtere ka ne feste, nje kremtim, nje pershpirtje me emrin e te nderuarit Imzot Nolit. 100 vjetori i krijimit te katedrales se Shen Gjergjit nga shqiptari Theofan Stilian Noli.

Ceremonia do te filloje me nje meshe ne kete katedrale e do te vazhdoje me nje dreke ne lokalin aq te njohur PIER 4. Deshiroja te shkoja. Fillova te interesohesha. Dhe zbulova.

Janullatosi dora vete do te jete i pranishem. U zemerova. E lashe fare. C’pune ka Janullatosi me Nolin? C’pune kam une me Janullatosin? Pse duhet te ha dreke me te? Une kam pune me Nolin dhe per te mendova te shkoj fillimisht. Ta nderoj. Ti cmoj mesazhin qe na ka lene. Ate te pastertin shqiptar. Noli vete do te pranonte qe ne pershpirtjen e tij te ishte Janullatosi? Do ja jepte doren sikur te ishte gjalle?Ky eshte nje rreagim qe me teper se sa fetar eshte i paster shqiptarce. Pyeta prape. Me siguruan se Janullatosi do jete. Me thane se shume veta kane anulluar prenotimet. Nuk dua te jem pjese e asnje grupi, por mesa duket qenia e Janullatosit ne keto kremtime e paska krijuar tashme percarjen. Shume vete e kane marre vesh me vonese prezencen e tij. Organizatoret kane tre muaj qe e mbajne te fshehur dhe pranuan me se fundi se e kane ftuar ata Janullatosin grek ne kremtimin e panshqiptarit NOLI. S’kane asnje detyrim per ta bere kete, madje as ndervarje hierarkike mes katedrales se shqiptareve ne Boston dhe kishes autoqefale ne Shqiperi. Jane thjesht motra…Apo Shemra??? Por te dielen e kesaj jave ne Boston simboli fetar i festes zbehet, per ti lene vend Nolit Shqiptar. Qe Janullatosi nuk e pranon si figure te kishes autoqefale shqiptare. Madje dhe portretin e tij e ka hequr nga muret. Ndoshta ka te drejte. Sepse Noli me shume se sa Imzot, ishte politikan, shkrimtar, udheheqes, opinionist, krijues. E megjithate Janullatosi do te jete. 100 vjet pasi Noli fitoi aq mundimshem pavaresine e nje kishe shqiptare drejtuesit aktuale te saj, ftojne grekun Janullatos.Perdhosje ??? Nuk e di. Por mua me kujtohet Odisea i lashte dhelper dhe krijimi i tij djallezor Kali i Trojes. Nje kale Troje modern, qe nuk pranon te beje pershpirtje fetare per viktimat Came to genocidit grek, por e politizon qenien e vet duke meshiruar ceshtjen politike te Qipros Veriore. Nje kale Troje qe ka ngulur kembet e veta ne fshatin Kosine dhe zhvarros te vdekurit e lashte.

Me vjen keq qe si besimtar orthodoks nuk gjej fuqine, por as nuk deshiroj qe ti drejtohem Janullatosit me titujt qe ka, personalisht nuk e njoh si rregullator te marrdhenieve te mia me ZOTIN. Me vjen shumfish keq qe si shqiptar te pranoj ngjitjen me dhune te dy portreteve te kunderta deri ne perbuzje ndaj njera tjetres. E imagjinoj Imzot Nolin, te kthehet permbys ne varr-do te thoshte nje bashkombese e nderuar kur do me mirrte vesh se kush do te nderohej per 100 vjetorin Nolian. Fytyren e tij e kam parasysh tashme me vetulla te ngrysura, nje rrudhe me shume dhe nje nenqeshje te vrerosur ne cep te buzeve te lodhura.Veshtrimi i syve te tij pyet-Edhe kete ma bete???

Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall’ as i varrosur,
Pres njė shenj’ e pres njė dritė,
Pres me vjet’ e pres me ditė,
Se ē’u tera, se ē’ u-mpaka,
Se ē’ u-ēora, se ē’ u-mplaka….

Asgje me shume se ky varg i madherishem i Imzot Nolit nuk do e pershkruante me mire gjendjen shpirterore te tij nese do te ishte gjalle e do te merrte pjese ne 100 vjetorin e themelimit te Katedrales se Shen Gjergjit ne Boston. Shenja qe fuqishem e kerkon Imzoti po vjen, vecse ne krahun e kundertShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 9th February 2016, 22:50

*
POPULAR

-Poezi kushtuar Mėmės sė shtrenjtė Shqipėri

Ē'thot' ajo e ve e gjorė,
-Mbretėreshė pa kurorė-
Faqe-ējerrur, lesh-lėshuar,
Shpirt e zėmėr pėrvėluar;
Gjysm' e vdekur: "O Shqiptarė,
Nėnės mos ia bėni varrė!"
Mbahu, Nėno, mos kij frikė
Se ke djemtė n'Amerikė.
Qan e lutet Nėn' e mjerė,
Kėrkon vatrėn edhe nderė,
Do lirinė dhe atdhenė,
Si ē'e pat me Skėnderbenė,
Bijt' e besės thėrret pranė.
Kur i thirri dhe s'i vanė?
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.
Cilėt jan' ata tiranė
Qė tė pren' e qė tė vranė
Qė tė therrė bij e bija,
Dhe t'u-nxi, t'u-mbyll shtėpija?
Derthni plumba, o Shqiptarė,
Gjakn' e Nėnės pėr tė marrė,
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.
Cilėt bij tė trathėtuan
Dhe tė doqnė dhe tė shuan
Dhe tė lan', o Shkab' e ngratė
Pa fole, pa zog, pa shpatė?
Kėta qena, o shok' i mbytni,
Mbushni gjyle qė t'i shtypni.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.
Sa kėrkon e sa tė duhen?
Burrat nga detyra s'ndruhen!
Trim i mirė do tė japė,
S'kursen jetėn as paratė;
Hithni, hithni tok dollarė,
Tė mos mbetemi tė sharė.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė.
Se ke djemtė n'Amerikė.
Do tė ndihim pa kursyer
Pėr ty, Nėna jon' e vyer,
Qė me drit' e nder tė thuresh
Dhe me bijt' e tu tė mburesh.
Cila Nėnė lyp paranė?
Cilėt bij me shpirt s'i dhanė?
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.
Armė dhe fishekė mblithni,
Qesen edhe shpirtin hithni:
Pėr lirin' e vėndit t'onė,
Sot -se nesėr ėshtė vonė-
Jepni, Nėnėn tė shpėtoni,
Komb e vatra tė nderoni.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė
Se ke djemtė n'Amerikė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2016, 08:07Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2016, 08:07

Zgjidh e merr vetė
Zgjidh e merr vetė (njohur edhe si Zgjidh e merr) ėshtė njė poezi e krijuar nga Fan Noli nė vitin 1926. Nė tė poeti pėrmes vargjesh jep karakteristikat e banorėve tė krahinave tė Shqipėrisė.

MERR E ZGJIDH (F.NOLI 1924)

1 A te duhen luftetarė? Dhe arratinė armiku te marrė? A do botės ti vesh zjarrė? Merr nja dhjetė kosovarė.

2 A do male me debore Trima te fortė e malesore Fort bujare e burrerore Shkon ne kukes I ken e dorė

3 Atė duhen sharlatane Qe lepin ne ēdo sahane Qe te percajne vatane Ke sa tė duash Tropojane

4 A do njerėz pėr aheng Pėr tryeza e pėr kuvend Burra e gra kercejne me loder Kėta I gjen veē ne Shkodėr

5 Njerez te zgjuar me lezet Qe I gjen ne ēdo anė Qe te bėjnė muhabet Kėta janė mjeshterit Dibrane

6 A te duhen budallenj Ca gomere e ca kopuke Hajdut kacak e batakcinje Shko e merri mu ne Puke

7 A do trima sejmene? Kapardisur kudo vėnė, Gjumi pa i zėnė t'mos flene, Pėr tre mirditore bėj bene.

8 Kėta matjane burr atė zotė Qe dikure kanė bėrė barot Se i njeh gjithė vendi mbarre Nuk bėjnė tjetėr veē pėr xhandar

9 A te duhen genjeshtare ? Matrapaz e kokė thare ? Kripen ta shesin pėr fare, Mer Krutane dhe je i lare.

10 Do dembele pėr Stamboll? Mos u lodh e mos hiē hall, Tė rreshtosh nja tri tabor, Tiranasit t'i zgjedhish me dorė.

11 Po qejflinj a te duhen? Qe me jevga dinė te kruhen, Zonja qe pjellin ēdo vit, Veē Elbasani i rrit.

12 Ne do burra llafazane Qe cudisin gjithė dynjane Qe rrine tėrė ditėn rrugės Nga kėto gjen plot ne Durrės

13 Po kėrkove kokė palare Kryengrites dhe gomare Qe punėt te shkojnė vaj Shko e merri ne Kavaje

14 Kerkon hoxhe e kėrkonė prift Mos bridh e mos u ngjit Se si kėta qe bėjnė mėkat I gjet vetėm ne Berat

15 A do urte njerėzitė te rine, Nėn komande tė kesh ushtrine, ne tabjate tė kesh njerezine Merre te gjithė Laberine !

16 Do pėr pune, njė korēar ? I ke bujq e ustallarė, Me gra bashke e hapin varre Krah e kokė s'u ka te share.

17 Do budallenj qe veē hane? Me dy kėmbė do hajvane? pasuri qe sdin te vėnė Merr shetit gjithė Myzeqene.

18 A do tė ruash florine? Katandine e shtepine? Me dy qoftė mbush sinine, Ec e more Gjirokastrine.

19 A do tė hash e te besh qejf? Sofra e shtruar si pėr mbret, Pasterti e pėr yzmet, Tė tillė gjen veē ne Permet.

20 Do ministra kolonjare? Se mbahen burra pėr "mend", Duan kudo te jenė tė parė, Ne mexhlis e ne kuvend.

21 Hall i madh me Skraparllinj Ka rrezik te hash dhe dru, Dy ministra le tė rrine, Se na duhen dhe pa tru.

22 Ore te gjore, harruam Vloren! Se kjo pune lahet me gjak, Dy shirit e njė medalje, Kėsaj pune i vėnė kapak.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2016, 08:08

Faqe tė panjohura

Faqe tė panjohura me Autor Fan S. Noli. Artikuj dhe shėnime publicistike, 1915-1919. Pėrmblodhi dhe pajisi me shėnime Prof. Koēo Bihiku. Shtėpia botuese Albin, viti botimit 2002. Faqet e librit 329.

Vėllim me ligjėrata, artikuj, letra, shėnime, etj tė Fan S. Nolit qė ndriēon njė ndėr fazat mė interesante e mė pak tė dokumentuara si tė vetė jetės e veprimtarisė sė F. Nolit, edhe tė historisė sė shtetiti tė sapo krijuar shqiptar : periudhėn e Luftės sė Parė Botėrore 1915-1919. Gjendja nė Shqipėri, sidomos nė qerthullin e Luftės sė Parė Botėrore, pėrpjekjet pėr tė mbajtur nė kembė shtetin e porsaformuar shqiptar, politika e fqinjėve shovinistė pėr copėzimin e ndarjen mes tyre tė Shqipėrise, roli dhe politika e fuqive tė mėdha tė Evropes dhe SHBA-sė ndaj ēėshtjes shqiptare e asaj ballkanike, fati dhe veprimtaria e figurave dhe personaliteteve tė ndryshme shqiptare e tė huaja nė vitet e mbrapshta 1914-1919, princ Vidi, pėrpjekjet e tė huajve pėr tė gjetur njė mbret tė pėrshtatshėm pėr Shqipėrinė, ushtritė e huaja nė Shqipėri, Konferencat Ndėrkombėtare e forume tė tjera tė kohės, kur diskutohej, bėhej pazar e shpesh vendosej pėr fatet e Shqipėrisė, etj. Tė gjitha kur ligjėronte e shkruante Noli i ri...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 29th December 2016, 21:30

Per mendimin tim mbetet nr 1 per shqiperine ky personShiko profilin e anėtarit


#29

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi