Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionPijet energjike nuk mbajnë zgjuar

more_horiz
Pijet energjike nuk mbajnë zgjuar


Nuk është e vërtetë se pijet energjike ju ndihmojnë të qëndroni pa gjumë. Sipas shkencëtarëve, kafeina është zgjidhje më e mirë për të rinjtë sesa sheqeri, nëse ata dëshirojnë të mos flenë.
Një studim i bërë në Londër ka treguar se pjesëmarrësit në studim, të cilët kanë pirë pije energjike të pasura me sheqer dhe me vlera të ulëta të kafeinës, nuk kanë arritur rezultate aq të mira në testet për vlerësimin e përqendrimit, në krahasim me personat të cilët kanë pirë pije pa sheqer.

Në bazë të këtij dhe studimeve tjera del se sheqeri nuk është aq efikas kundër gjumit, thonë studiuesit anglez.

Studimi është realizuar me dhjetë të rinj, të shëndoshë, të cilët kanë fjetur vetëm pesë orë para hyrjes në testin për përqendrim. Atyre u është dhënë të pinë pije të ndryshme dhe përsëri janë testuar. Studiuesit kanë vërtetuar se përqendrimi ka rënë te personat të cilët kanë pirë pije energjike të pasura me sheqer dhe me sasi të vogël të kafeinës.

Edhe pse pjesëmarrësve nuk iu janë dhënë pije të pasura me kafeinë, hulumtuesit kanë përfunduar se kafeina është shumë më efikase për të penguar gjumin në krahasim me sheqerin

descriptionRe: Pijet energjike nuk mbajnë zgjuar

more_horiz
Ne fakt mua me lene pa gjume njesoj si pijet energjike ashtu edhe kafeja.

descriptionRe: Pijet energjike nuk mbajnë zgjuar

more_horiz
te them te verteten pijet energjik nuk i perferoj te pij para gjumit sepse kur pij shoh shum endra jo te kenshme

descriptionRe: Pijet energjike nuk mbajnë zgjuar

more_horiz
nuk mund te thom as gje per keto pijet enrgjetike ,per arsyje vet une eren e tyre se nuhat dote ,shum te rinje i perdorin kur shkojn ne disko edhe duan te rezistojn pa gjum ,flitet se te largon pagjumsin ,keshtu qe une vet personalishte jam large ketyre pijeve enrgjike .

descriptionRe: Pijet energjike nuk mbajnë zgjuar

more_horiz
Une kur shkoj ne ambjente te tilla, pub apo disco duke qene se nuk pij pije alkoolike, marr pije energjike per te pire. Pastaj edhe pije te tilla mos te pish ne ambjente me muzike, sbesoj se te ze gjumi.

descriptionRe: Pijet energjike nuk mbajnë zgjuar

more_horiz
Une kam pire per disa kohe ne mengjes nje pije energjike(Redbull) dhe vazhdimisht ne udhetim me makine naten, dhe te mban zgjuar me shume se kur pi kafe.

Edituar për herë të fundit nga Andi në 10th March 2008, 12:47, edituar 1 herë gjithsej

descriptionRe: Pijet energjike nuk mbajnë zgjuar

more_horiz
une sikur se shikoj kurr te nevojshme te pije pije enrgjetike per arsyje se rrezistoj e pa gjumur deri ne 48 ore pa problem keshtu qe vajza dhe djali i madh i perdorin dhe sa inat i kam nga njiher me keta redbulla qe eren nuk ja nuhati dote ,por prap jam shum e lumtur ne nji drejtim qe alkoolin nuk ma perdorin ,dhe ju thom mire beni qe e epini .

descriptionRe: Pijet energjike nuk mbajnë zgjuar

more_horiz
un e hsoh shum te nevojshme per ta pir pasi nuk duroj dot pa gjumedhe ato
jane shum te mira per gjumin pasi as une nuk e perdori alkolin
po r per femijet nuk jan shum te mire

descriptionRe: Pijet energjike nuk mbajnë zgjuar

more_horiz
mendoj se teprimi i tyre nuk eshte edhe i shendetshem.

descriptionRe: Pijet energjike nuk mbajnë zgjuar

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi