Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
Vajzat e suksesshme irritojnė meshkujt

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 9th March 2008, 23:35

Vajzat e suksesshme irritojnė meshkujt
(nje leter e derguar nga nje vajze shqiptare ne nje redaksi)
Gjatė shumė kohėve kėtu nė Mbretėrinė e Bashkuar mė ka qėlluar tė takoj me dhjetėra djem e vajza tė moshave dhe niveleve arsimore tė ndryshėm. Po shkruaj pėr tė treguar njė fenomen i cili takohet shpesh nė komunitetin tonė.
Siē mund ta keni konstatuar edhe ju gjatė punės tuaj, vajzat shqiptare kanė ecur mė shumė se meshkujt si nė arsim ashtu edhe nė postet apo profesionet qė ato kanė. E ēuditshmja ėshtė se meshkujt shqiptarė shumė shpesh nuk jane rehat nė shoqėrinė e kėtyre vajzave dhe i akuzojnė ato pėr vajza “qė shitkan mend dhe mbahen me tė madhe”, apo vajza “qė nuk mund tė merren nė konsideratė pėr tė nderuar familje”. Kėto shprehje i kam dėgjuar nga mikeshat e mia tė cilat kanė pasur momente tė vėshtira me partnerėt e tyre mbasi kanė kaluar ndonjė mbrėmje me shoqėrinė e vajzės. Me sa kam kuptuar gjatė kėtyre mbrėmjeve ku shoqja ime ka qenė me partnerin ne fjalė janė bėrė biseda apo janė hapur tema tė cilat kėrkojnė njė farė kulture dhe ajo ėshtė ndjerė shumė keq kur partneri i saj ka thėnė opinione tė cilat ishin tė pavenda. Kuptohet qė mbas mbrėmjes ajo ėshtė munduar mė shumė durim t’ia bėjė tė qartė qė ai nuk duhej tė shprehej nė atė mėnyrė dhe kjo e ka bėrė partnerin e saj tė shpėrthejė duke e akuzuar pėr femėr e cila do t’i kontrollojė opinionet qė shpreh. Kėto momente kanė qenė tė shpeshta mes ēiftit dhe ajo ka arritur deri atje sa tė mos i kėrkojė mė partnerit tė saj qė ta shoqėrojė nėpėr festa apo evenimente tė ndryshme dhe kjo lloj sjellje ka bėrė ftohjen e tyre.
Njė rast tjetėr qė mė duket e rėndėsishme pėr ta treguar ėshtė edhe rasti kur meshkujt ndihen mirė afėr njė vajze e cila ėshtė profesioniste dhe qė i bėhet krah atij gjatė ditėve, javėve apo viteve. Nė momentet kur midis ēiftit vendoset qė tė finalizohet lidhja djali tėrhiqet, pasi familja e tij nė Shqipėri nuk e pėlqen njė vajzė e cila ka jetuar me vite larg prindėrve tė saj, pas nuk pėrputhet me kriteret e “vajzės pėr shtėpi” dhe reagimi i prindėrve tė djalit ėshtė i tipit “ēfarė familje paska ajo qė e ka lėnė vetėm nė Angli?” apo “ku e di ti se ēfarė ka bėrė ajo nė Angli gjatė viteve qė nuk ka qėnė me ty?”. Mjafton kaq dhe djali fillon e spėrdridhet me justifikimin qė nuk mund t’ua thyej zemrėn atyre tė shtėpisė, pas prindėrit i ka nė moshė tė thyer dhe nuk mund t’ua shpjegojė situatėn. Sa fėmijė duhet tė jetė njė mashkull qė tė mos arrij t’i bėjė ballė njė situate tė tillė dhe tė jetė i paaftė pėr tė marrė vendime pėr veten?

Nga rastet mė lart (ka edhe shumė tė tjera) nuk ėshtė e vėshtirė tė arrihet nė konkluzionin qė meshkujt (nė kėtė rast flas pėr meshkujt e komunitetit tonė) gjenden nė njė pozicion tė vėshtirė pėrballė femrave tė tilla. Arsyeja? Mendoj qė ata ndihen inferiorė dhe nuk arrijnė tė ecin me tė njėjtin hap me partneret e tyre dhe preferojnė mė mirė tė reagojnė duke shpėrthyer apo duke ndėrprerė njė relacion i cili u ka marrė vite dhe mund pėr t’u krijuar. A e shikoni tė mundur qė t’i shkundni kėta meshkuj dhe t’u shpjegoni qė kohėt kanė ndryshuar dhe qė ato vajza kanė derdhur djersė e mund pėr t’u bėrė tė zonjat nė punėt dhe profesionet e tyre?

Mendimi juaj eshte i mirepritur.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 9th March 2008, 23:43

Mendoj qe ka plot vajza te sukseshme,
por ne te njejten kohe dhe vajza qe kane kapercyer nga tre kater shkalle njeheresh dhe i kan hipur kalit perse mbrapthi.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 9th March 2008, 23:46

*
POPULAR

Siē mund ta keni konstatuar edhe ju gjatė punės tuaj, vajzat shqiptare kanė ecur mė shumė se meshkujt si nė arsim ashtu edhe nė postet apo profesionet qė ato kanė.

Besoj se ketu ajo vajza ka gabuar.Nuk ka statistika te tregojne qe vajzat kane ecur me perpara se meshkujt ne arsim apo kulture.
Mendoj se pozicioni i saj eshte disi i veshtire,por ketu une fajesoj vajzen sepse si me e zgjuar qe eshte nuk ka zgjedhur nje djale te nivelit te saj ta shoqeroje ne mbremje apo darka etj etjShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 9th March 2008, 23:52

Nardi me lejo te them dicka: ne ditet e sotme femra po vazhdon me se shumti studimet e larta, por per kete nuk ju ve fal meshkujve qe s'jane ne shumice apsi atyre ju duhet te punojne per te mbajtur familjet e tyre, pasi atyre nuk ju mungon zgjuarsia. Por me duhet te bej nje konstatim: fatkeqsisht, nuk ka meshkuj me shkolle te larte!!! E them shkolle te larte ne kuptimin me te mire te fjales dhe per shkollen e vertete dhe jo kete te sotmen qe behet sa per te thene. Jane sh te rralle meshkujt qe vertet mesojne ne te larten. Atehere ku ta gjej ajo vajze nje te nivelit te saj, kur shumica e meshkujve jashte shtetit kane shkuar per pune?Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 9th March 2008, 23:55

@MARY shkruajti:Nardi me lejo te them dicka: ne ditet e sotme femra po vazhdon me se shumti studimet e larta, por per kete nuk ju ve fal meshkujve qe s'jane ne shumice apsi atyre ju duhet te punojne per te mbajtur familjet e tyre, pasi atyre nuk ju mungon zgjuarsia. Por me duhet te bej nje konstatim: fatkeqsisht, nuk ka meshkuj me shkolle te larte!!! E them shkolle te larte ne kuptimin me te mire te fjales dhe per shkollen e vertete dhe jo kete te sotmen qe behet sa per te thene. Jane sh te rralle meshkujt qe vertet mesojne ne te larten. Atehere ku ta gjej ajo vajze nje te nivelit te saj, kur shumica e meshkujve jashte shtetit kane shkuar per pune?
Jam dakort me mendimin tuaj MARY.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 9th March 2008, 23:59

Mendoj se inxhinjerite kane me shume meshkuj se sa femra.
Ne kohen time femra me shume kishte filoqyli.ne qofte se nuk e di se ke quanim ne filoqyl do tjua shpjegoj(Gjuhe,letersi,gjuhe e huaj)
Inxhinjeria,matematika,fizika,kimia,gjeologjia,dominonin meshkujt
Te te them te drejten tani nuk e di gjendjen,por mesa kam lexuar shkolla ka marre fund.Kam lexuar qe provimet merren me para dhe me maredhenie seksualeShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 5th March 2016, 08:52

*
POPULAR

Meshkujt duan grun sa per punet e shpis jo per tkorrur sukses ne jetShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2016, 21:47

Gjithmone bej kujdes me ate cfare degjon per nje femer.
Thashethemet ose vijne nga nje mashkull qe nuk mund ta kete ate, ose nga nje femer qe nuk mund te krahasohet me te!

| Marilyn Monroe |Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 13th March 2016, 23:32

Black shkruajti:Meshkujt duan grun sa per punet e shpis jo per tkorrur sukses ne jet
si e gjete black scratchShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2016, 23:35

@virusi shkruajti:
Black shkruajti:Meshkujt duan grun sa per punet e shpis jo per tkorrur sukses ne jet
si e gjete black scratch
Mos pergjithesoni,ka edhe te till qe e duan gruan te sukseseshme.... JoShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 13th March 2016, 23:36

@epanjohura shkruajti:
@virusi shkruajti:
Black shkruajti:Meshkujt duan grun sa per punet e shpis jo per tkorrur sukses ne jet
si e gjete black scratch
Mos pergjithesoni,ka edhe te till qe e duan gruan te sukseseshme.... Jo
ne shqiperi jo po te flasim per burraShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 14th March 2016, 21:33

un them na xhugulisin pak jo na irritojne hahaShiko profilin e anėtarit


#13

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi