Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Foto lajm-Foto e dites

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 10th March 2008, 10:56

*
POPULAR

Protestė kundėr Petroliferės: Duam njė port jahteshAleanca qytetare pėr mbrojtjen dhe zhvillimin e gjirit tė Vlorės, organizon tubimin nė ish-kampin e pionierėve

Aleanca qytetare pėr mbrojtjen dhe zhvillimin e gjirit tė Vlorės, ka organizuar dje njė protestė nė vendin ku ka qenė dikur kampi i pionierėve dhe mė pas kanė shkuar nė vendin ku po ndėrtohet Petrolifera. Nė dispozicion tė qytetarėve, kryesia e aleancės kishte vėnė disa autobusė, nė disa pika tė ndryshme tė qytetit, pasi vendi ku po ngrihet Petrolifera ka njė largėsi prej 10 kilometrash nga qyteti. Pasi janė mbledhur para ish-kampit tė Pionierėve, rreth 300 protestues, tė drejtuar nga krerėt e AMGJ-sė, si dhe shumė aktivistė tė aleancės. Pasi foli para sheshit te ish-kampi i Pionierėve, Sadrit Danaj, tha se "nė vendin qė po ndėrtohet Petrolifera, ne do tė bėjmė njė port pėr jahte, ku do tė ankorohen anijet me vela dhe jo vdekja dhe nafta. Pronarė tė portit tė jahteve do tė jenė italianėt e Petroliferės, por "Petro Life Labi". Ndėrsa Ardian Klosi, nė fjalėn e tij tha se "ne i kemi bėrė dhe u bėjmė thirrje tė gjithė politikanėve, sidomos atyre tė Vlorės, qė nuk na kanė mbėshtetur asnjėherė, qė tė na mbėshtesin tani, qė u ka ngelur edhe njė vit nga mbarimi i mandatit si deputetė. Ata duhet t‘i kėrkojnė qeverisė qė tė shpallin referendumin e shumėkėrkuar". Klosi i bėri thirrje kryetarit tė Bashkisė sė Vlorės, Shpėtim Gjika, tė bashkohet me ata qė nuk e duan naftėn nė Vlorė, duke kritikuar qėndrimet e tij tė lėkundura nė lidhje me projektin industrial. Nė kėtė tubim e morėn fjalėn edhe disa qytetarė. Mė pas, protestuesit iu drejtuan vendit ku po ndėrtohet Petrolifera, ku kishte njė prani tė shtuar policėsh. Mė parullat "Rezistencė!", "Referendum!", "Policia ėshtė me ne", protestuesit kanė bėrė pėrpjekje pėr tė ēuar njė poster nė njė vend tė dukshėm, por forcat e rendit i kanė kthyer mbrapsht.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 12th March 2008, 21:39

*
POPULAR

Kot qe i bejne protestat se ne fund prape do behet petrolifera, eshte thjesht nje shtyrje e afatit me ane te protestave....Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar

Posted prej 9th January 2016, 23:15

*
POPULAR

Momenti kur polici rrėzon njė protestues nė ikjeNgjarja ka ndodhur pėrball Bankės Qendrore tė Kosovės nė Prishtinė 09.01.2016Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th March 2016, 13:53

*
POPULAR

Tė rinjė nė Beograd marshojnė me moton: : “Tejet tė rinj pėr tė kujtuar; tė vendosur pėr tė mos harruar”.

Pjesėtarė tė dy organizatave joqeveritare nė Serbi, Nisma e tė Rinjve pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Nisma Ime, ecėn nė kėmbė tė shtunėn nga qendra e Beogradit deri Batajanicė, zonė ku ndodhen poligonet e stėrvitjes sė forcave serbe, pėr tė shėnuar pėrvjetorin e masakrės nė Suharekė tė Kosovės.

Parakalimi prej 20 kilometrash u zhvillua nėn moton "Tepėr tė rinj pėr tė kujtuar; tė vendosur pėr tė mos harruar”.

Mė 26 mars tė vitit 1999, dy ditė pas fillimit tė fushatės sė bombardimeve tė NATO-s kundėr Serbisė, 48 anėtarė tė familjes Berisha nė Suharekė u vranė nga forcat serbe. Nė mesin e tė vrarėve, 14 ishin nėn moshėn 15 vjecare, pėrfshirė edhe dy foshnje.

Trupat e tyre mė pas ishin dėrguar nė Prizren pėr t’u varrosur nė dy fshatra tė kėsaj komune dhe mė pas ishin zhvarrosur pėr t’u dėrguar nė Serbi nė pėrpjekje pėr tė fshehur gjurmėt e mizorive.

Nė vitin 2001, nė Batajnicė afėr Beogradit ėshtė zbuluar njė varrezė masive me trupat e rreth 800 shqiptarėve tė Kosovės, pėrfshirė edhe njė pjesė tė tė vrarėve nė Suharekė. Tre nga anėtarėt e familjes kanė mbijetuar, ndėrsa disa nga trupat e tė vrarėve ende nuk janė gjetur.

Organizatorėt e parakalimit tė sė shtunės thanė se duan tė vėnė nė pah rolin e organeve shtetėrore nė krimet nė Kosovė dhe tė protestojnė kundėr politikės zyrtare qė "rehabiliton pėrgjegjėsit".

“Ėshtė shumė afėr qendrės sė Beogradit dhe ėshtė e pabesueshme qė pėr tė dihet shumė pak”, tha Jana Vujiq nga Nisma e tė Rinjve pėr tė Drejtat e Njeriut.

Trupat e shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės nė Kosovė janė gjetur edhe nė tri vende tė tjera nė Serbi, Peruēac, Petrovo Selo dhe Rudnicė tė Rashkės nė Serbinė Jugore.

Edhe 17 vjet pas luftės, ende nuk dihet pėr fatin e 1 mijė e 666 personave, pjesa mė e madhe e tė cilėve, shqiptarė tė Kosovės./VOAShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 28th March 2016, 20:50

*
POPULARShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st June 2016, 11:20Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd September 2016, 16:20Shiko profilin e anėtarit


#8

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi