Forumi Zeri YT! » Argėtim - Humor » ♬ Muzika »
Lidhja sekrete e Alban Skėnderajt me kėngėtaren Miriam Cani

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 10th March 2008, 11:17

Lidhja sekrete e Alban Skėnderajt me kėngėtaren Miriam Cani

.[You must be registered and logged in to see this image.]
Ėshtė folur shumė, por asnjėherė ata nuk e kanė pohuar. Njė lidhje e fshehtė mes dy kėngėtarėsh. Pranimi do tė bėnte vėrtet bujė. Por ata vazhdojnė tė heshtin. Mirjam Cani kėngėtarja nga Elbasani, qė jeton nė Gjermani dhe djaloshi nga Vlora kėngėtari Alban Skėnderja janė ēifi mė i ri i pėrfolur nė botėn e muzikės shqiptare. Fjalėt kanė kohė qė qarkullojnė nė ambientet e kryeqyteti, qysh nė atė kohė kur Miriami mbėrriti nė Shqipėri pėr tė interpretuar nė njė mjuzikėll. Dhe kanė marrė sėrish hov falė zhvillimeve tė reja qė kanė ndodhur mes tyre…
[You must be registered and logged in to see this image.]
Sinjalet
Sipas “spiunėve”, nė verė Miriami erdhi nė Shqipėri, duke qėndruar larg vėmendjes sė mediave. Me njė kapele nė kokė, ajo ėshtė pritur nga albani nė Rinas dhe tė dy janė nisur drejt bregdetit tė jugut, nė zonėn e Dhėrmiut dhe fshatrave turistikė pėrreth. Ka qėndruar vetėm pak ditė e po ashtu nė konspiracion ėshtė rikthyer nė Gjermani. Kemi tentuar tė pyesim tė dy kėngėtarėt pėr lidhjen mes tyre. Sipas Albanit ajo ėshtė njė mike e mirė dhe kolege e pak a shumė e njėjtė ka qenė edhe pėrgjigjja e Miriamit, e cila nė njė moment e kanė “tradhtuar” fjalėt. Para njė viti Miriami ka pohuar se ka pasur lidhje me njė muzikant nga Zvicra. Por nė njė intervistė dhėnė pėr ne, ajo u shpreh se ishte ndarė. Ndėrsa nė muajin shtator, pasi ne zbuluam qė ajo kishte kaluar pushimet me Alban Skėnderaj nė njė prononcim, ajo u shpreh se nuk dėshironte tė jepte informacione pėr jetėn private. “Unė me Albanin kam njė njohje. Fillimisht profesionale dhe me vone dhe afektive. Kuptohemi mirė, kemi disa projekte tė pėrbashkėta... por mendoj qė ėshtė shumė herėt qė tė flas pėr kėtė raport”, ky ėshtė i vetmi prononcim qė ka dhėnė kėngėtarja e cila sipas gjasave nuk e mohon faktin qė ka njė lidhje mes tyre.
Historia
Gjithēka nisi njė vit mė parė nė muajin prill kur Miriam Cani erdhi nė Tiranė nga Gjermania pėr tė interpretuar nė “Chikago”. Njė mjuzikėll, qė do tė tėrhiqte mjaft vėmendje, e aq mė tepėr kur ajo shoqėrohet mes flirtesh kėngėtarėsh. Njė kafe mes kolegėsh, njė darkė e kėshtu me radhė nisėn gjėrat atė kohė. Orėve tė vona pas provave tė gjata nė Teatrin e Operas dhe Baletit, aty nė kafen e Hotel Tirana, e mė pas vera qė do t’i ēonte pėrgjatė brigjeve tė Shqipėrisė por gjithmonė tė fshehur nga sytė e njerėzve. Nė atė kohė tė dy bėnė pėrpjekjet maksimale qė tė mos linin tė kuptohej asnjė gjė, edhe pse thashethemet nė grupin e tyre tė punės nuk munguan. Gjithsesi ēdo gjė mbeti aty. Mandej zėrat do tė pushonin kur Miriami do tė nisej pėr nė Gjermani. Ku pėrsėri njerėzit do tė flisnin dhe do ta komentonin largimin e saj si njė ndarje tė ēiftit. Por pėr ēudi gjithēka ka nisur nga e para. Njė rilidhje apo nė kėtė histori nuk ka pasur asnjėherė ndarje.
Jo vetėm bashkėpunim…
Muajt e fundit mė shumė se kurrė Alban Skėnderaj ka marrė avionin dhe ka fluturuar drejt koleges sė tij bukuroshe. Prej tij justifikimet kanė qenė vetėm vizita pune, me synim integrimin e tij nė tregun muzikor evropian. E nė fakt nė kėtė pikė ai nuk ka gėnjyer, pasi vėrtet po bėn disa hapa pėr tė hyrė nė tregun botėror. E gjitha kjo falė mbėshtetjes sė mikeshės sė tij. Pa tė cilėn nė kėtė rast mund tė themi me bindje se nuk mund tė bėnte asgjė. Kėshtu Miriami ka ndihmuar Albanin pėr ta lidhur me agjencinė me tė cilėn ajo bashkėpunon prej vitesh, qysh kur ishte me grupin “Preluders” dhe tashmė Skėnderaj ka nė dorė njė kontratė pune dy vjeēare me ta. Gjithashtu Miriam Cani ka realizuar edhe njė projekt tė pėrbashkėt me Albanin. Pikėrisht njė kėngė e cila do tė dalė shumė shpejt nė treg. Kėtė fillim shkurti Miriam Cani dhe Alban Skėnderaj ishin tė ftuar nė njė emision televiziv nė kanalin mė tė madh gjerman Pro7, ku pėrveē intervistave tė tyre u shfaq dhe njė reportazh pėr projektin e tyre tė pėrbashkėt. Ndėrkaq dy kėngėtarėt kanė menduar tė bėjnė dhe njė klip pėr kėngėn e tyre tė pėrbashkėt, tė cilin kanė menduar ta prezantojnė nė Shqipėri. Kėnga do tė jetė anglisht, ndėrsa refreni shqip. Ndėrkohė qė solo ata janė tė dy duke incizuar nga njė album pėr tregun evropian nė gjuhėn angleze”
Gjithė kėto nė fakt nuk bėjnė gjė tjetėr veē vėrtetojnė atė qė njerėzit thonė nėn zė. Siē duket shkėndija e dashurisė qė lindi mes tyre kohė mė parė tashmė ka marrė plotėsisht jetėShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi