Forumi Zeri YT! » Argėtim - Humor » ♬ Muzika »
Njė zemėr pėr Vesėn

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 10th March 2008, 22:04

Njė zemėr pėr Vesėn
[b]
[You must be registered and logged in to see this image.]
Vesa Luma, kėngėtare e njohur, rrėfen pėr herė tė parė sesi prej disa vjetėsh ėshtė duke pėrjetuar njė histori dashurie me Gencin, njė regjisor kosovar


Ka kaluar pak kohė nga promovimi i albumit tė kėngėtares Vesa Luma, qė mban titullin “Tė kam dashur shumė”, njė album kushtuar babait tė saj, qė nuk jeton mė. Biondina e "Ethe-ve" Vesa Luma, nuk nguron tė zbulojė edhe disa detaje mbi jetėn e saj private. Prej disa vjetėsh ėshtė duke pėrjetuar njė histori dashurie me Gencin, njė regjisor kosovar. Vajza nga Prishtina nuk di tė ndalet, duke ia dalė mbanė mes dy profesioneve tė saj. Kėnga dhe gazetaria janė profesionet e pandashme pėr Vesa Lumėn. Nė fakt nuk ėshtė hera e parė qė kėngėtarja nga Kosova pranon njė gjė tė tillė, duke rrėfyer se sė shpejti do tė drejtojė njė emision televiziv tė ri, nė RTK. Ndėr kaq nė sferėn muzikore po pėrgatit njė videoklip tė ri, qė pret ta hedhė nė treg sė shpejti. Gjithė kėto detaje Vesa i bėn tė ditur gjatė njė interviste ekskluzive pėr gazetėn “Korrieri”.

-Sapo keni hedhur nė treg njė album tė ri me titull “Tė kam dashur shumė”. Pse pikėrisht zgjodhėt njė titull tė tillė pėr albumin tuaj? Sa kėngė pėrmban albumi?

“Nė fund tė dhjetorit nxora albumin, qė ėshtė thjesht njė pėrmbledhje e kėngėve tė mia, me tė cilat kam punuar shumė gjatė dhe me pėrkushtim. "Tė kam dashur shumė" ėshtė njė ndėr kėngėt e albumit, njė baladė bėrė nga Flori kohė mė parė, ndėrsa kėnga edhe pse ėshtė temė tjetėr, titulli ka koinēiduar me gjendjen time emocionale, duke pasur parasysh qė kėtė album ia kam dedikuar babait tim tė ndjerė, tė cilin e kam dashur shumė dhe vazhdoj ta kem engjėll mbrojtės unė dhe familja ime”.

-Si ka ecur albumi qė nga koha kur ėshtė hedhur nė treg? Keni menduar tė nxirrni klip tė ri?

“Duke pasur parasysh problemet qė ne kėngėtaret dhe produksionet kanė nė ditėt e sotme pėr shitje tė albumit ,unė jam shumė e kėnaqur me pritjen e albumit nga adhuruesit e kėngėve tė mia”.

-Ju kemi parė nė njė bashkėpunim me Gencin e “Etno Engjujt”, me titull “Ex relaxs”, pak ndryshe nga stili juaj i tė kėnduarit?

“Ėshtė e vėrtet qė kisha ndryshuar pak stilin e tė kėnduarit, nė kėtė kėngė kam shpalosur Vesėn e egėr, por qė nė jetėn e pėrditshme ėshtė shumė e butė. Sa i pėrket vokalit tashmė publiku e di kush ka dhe kush s’ka aftėsi vokale andaj ata duan hite, duan kėngė qė kap veshi i tyre lehtė, pa u munduar tė zgjedhin ndonjė matematikė nė tė”.

-Vesės i pėlqen ndryshimi nė muzikė, apo preferon njė stil tė caktuar dhe ėshtė e detyruar tė kėnaqė shijet e publikut?

“Po pse jo, nėse keni rastin tė dėgjoni albumin tim, aty mė sė miri vėrehet eksperimenti qė unė kam me zhanre tė muzikės, me dėshirėn time dhe gėrshetuar me shijet e publikut. Jam me fat qė di tė pėrshtatem nė ēdo rrymė muzikore soul, pop R& B, apo rrok. Kėtė pėrshtatshmėri e kam vėrejtur qysh tek “Ethet”.

-Vitin e shkuar jeni vlerėsuar me ēmimin “Best female” nė “Top Fest 4” me kėngėn ”Luaj”. Kėtė vit keni zgjedhur njė baladė, mendoni se do tė keni sukses?

“Tashmė kam marrė pjesė me baladėn " Edhe pėr mua do tė ketė njė zemėr" njė Kėngė shumė e veēantė, punuar nga kompozitori i mirėnjohur kosovar Ilir Tolaj, i cili i ka dhėnė shumė ndjeshmėri kėngės. Ėshtė nga ato baladat ku ēdo i ri e gjen veten dhe jam shume e lumtur, se qė nga dita e paraqitjes sime kėnga ka filluar tė dėgjohet, kėrkohet dhe pėlqehet shumė. “Top Fest” ėshtė festivali i cili mė ka afruar shumė me publikun shqiptar, ndėrkohė lidhur me kėtė festival dua patjetėr tė shfrytėzoj rastin qė tani pas Pavarėsisė, tė falenderoj nė emėr tė gjithė kėngėtarėve kosovar, tė gjithė ata qė na kanė pėrkrahur shumė vjet dhe qė na kanė ndihmuar tė zhvillojmė krijimtarinė artistike, duke pasur parasysh qė nė Kosovė njė kohė tė gjatė ka pasur ngecje. Unė personalisht do tė jem mirėnjohėse gjatė gjithė jetės sime”.

-Si kalon njė ditė e zakonshme pėr Vesėn?

“Puna mė merr shumicėn e ditės, ndėrkohe pas punės merrem me muzikėn gjer nė orėt e vona tė mbrėmjes, pėrveē ėikendeve. Fundjavėn preferoj ta kaloj nė gjirin familjar duke biseduar me anėtaret e familjes ditėn e gjatė”.

-Kemi dėgjuar se po merreni me njė aktivitet humanitar. Pėr ēfarė bėn fjalė ky projekt?

“Po ėshtė e vėrtetė. Vazhdoj tė merrem me aktivitete humanitare,vazhdoj tė jem ambasadore e vullnetit tė mirė dhe vazhdoj tė pėrkrah dhe ndihmoj, me aq sa mundem nė mėnyrė modeste ata qė kanė nevojė”.

-Diēka pėr njeriun qė i ka rrėmbyer zemrėn Vesės? Sa kohė keni bashkė?

“ I dashuri im quhet Genci. Ka vite qe jemi bashkė dhe jam shumė e lumtur qė kam pranė njė njeri i cili mė mbėshtet dhe ndihmon nė ēdo projekt timin, duke pasur parasysh qė ėshtė vet regjisor dhe rrjedh nga familje artistėsh. Mjafton tė them qė ndihem e mbushur shpirtėrisht”.

-Si shkon karriera juaj si gazetare nė RTK? Po drejtoni ndonjė emision aktualisht?

“Vazhdoj tė jem nė RTK dhe po pėrgatitje tė projektit mė tė ri televiziv, qė do tė jetė befasi e kėndshme pėr publikun”.

- Ndonjė projekt tė afėrt si nė fushėn e muzikės ashtu edhe nė gazetari?

“ Pėr sa i pėrket muzikės pas mbarimit tė festivalit tė muzikės moderne shqiptare, “Top Festit”, vera do tė mė gjej me njė hit dhe videoklip tė ri veror”.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi