Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
Nė Shqipėri do sundojė femra!!!

Share

Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 12th March 2008, 11:51

Dekadėn e ardhshme, nė Shqipėri do sundojė femra


Statistikat thonė se nė dekadėn e ardhshme, numri i femrave nė Shqipėri do tė jetė ku e ku mė i lartė se numri i meshkujve. Kjo si pasojė e lindjes sė vazhdueshme tė femrave nė popullsinė qė banon brenda territorit shqiptar, por edhe si pasojė e emigrimit tė meshkujve jashtė vendit. Studimi i fundit mbi popullsinė ėshtė realizuar nga "INSTAT" dhe parashikimet mė interesante lidhen me lėvizjen dhe ndryshimet demografike tė popullsisė. Ėshtė shumė e vėshtirė tė parashikosh se ēfarė do tė ndodhi nė Shqipėri nė dy dekadat e ardhshme, por sipas Institutit tė Statistikave, 2 dhjetė vjeēarėt e ardhshėm do tė jenė periudha stabiliteti dhe shtimi tė popullsisė shqiptare. Aktualisht, sipas "INSTAT-it", popullsia qė jeton brenda kufijve administrativ ėshtė 3 milionė e 135 mijė banorė, nga tė cilėt 1 milion e 562 mijė janė meshkuj dhe 1 milion e 573 mijė janė femra. Nė kėtė raport, siē edhe vihet re, shikohet njė dominim i lehtė i femrave. Ky dominim ėshtė bėrė mė i theksuar pas viteve 90-tė, ku njė pjesė e mirė e meshkujve tė rritur emigruan jashtė vendit. Nuk dihet ende sesi do tė jetė ky raport nė vitin 2021, por njė gjė ėshtė e sigurt: nėse lindjet do tė vazhdojnė tė dominohen nga femrat, atėherė nė njė tė ardhme jo shumė tė largėt shoqėria shqiptare do tė duhet tė ndėrrojė detyrimisht kahun e udhėheqjes nė favor tė seksit tė dobėt.Pėr 12 vjet, Shqipėria 4 milionė

Pas njė ndalese nė fillimin e viteve 90-tė, e influencuar kjo nga lėvizjet e emigrantėve, duket se Shqipėria do t'i kthehet edhe njėherė vrullshėm shtimit tė numrit tė popullsisė, madje kėtė herė me ritme edhe mė tė fuqishme. Kėtė gjė e deklarojnė studimet afatgjata tė kryera nga Instituti i Statistikave, i cili hedh vėshtrimin e tij pėrtej viteve 2020. Kėshtu, sipas kėtij studimi, nė dekadėn e dytė tė mijėvjeēarit tė tretė, Shqipėria mendohet tė ketė afėrsisht 3 milionė e 250 mijė banorė, ose pothuajse 180 mijė individė mė shumė sesa kishte nė vitin 2001. Parashikimet e staticienėve flasin pėr njė rritje tė vazhdueshme, e cila do tė arrijė pikun kulminant nė vitin 2017, mot nė tė cilin pritet edhe njė stabilizim nė rritjen e popullsisė. Ky stabilitet pritet tė prishet sėrish nė vitin 2021, ku ėshtė parashikuar njė cikėl i ri i rritjes sė popullatės shqiptare. Staticienėt thonė se me ritmet e rritjes qė ka sot, Shqipėria mund tė kapė nė hyrje tė shekullit tė ardhshėm, shifrėn e 4 milionė banorėve.

Shqiptarėt sot,

brenda e jashtė


Nė studimin e kryer, staticienėt janė bazuar vetėm nė numrin e popullsisė qė jeton nė kufijtė e brendshėm shtetėrorė tė Republikės sė Shqipėrisė. Pra, rritja e popullsisė deri nė vitin 2021 ėshtė parashikuar vetėm pėr popullatėn e brendshme, ndėrkohė qė nė kėtė studim nuk janė marrė parasysh emigrantėt qė jetojnė dhe punojnė jashtė vendit. Ky kontingjent i popullatės nuk ėshtė pėrfshirė nė studim, pėr shkak tė mungesės sė statistikave tė sakta. Pėr pasojė, lindjet dhe vdekjet e individėve shqiptarė nė emigracion mbeten ende tė pazbardhura, ēka ndikon negativisht nė studimin e tyre. Nėse do t'u referoheshim tė dhėnave jozyrtare mbi numrin e emigrantėve shqiptarė qė jetojnė nė vendet fqinjė, njė gjė rezulton e sigurt, se bashkuar me individėt brenda kufijve shtetėrorė, tashmė shqiptarėt janė njė popull prej 4 milionė banorėsh.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 12th March 2008, 11:52

Mendoj se ka filluar te sundoje qe ne ditet e sotme....Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 12th March 2008, 19:26

Nuk e di se sa femra kane mbetur brenda shqiperise dhe sa meshkuj jane larguar,por une nga jashte shqiperise kam ndikuar ne shtimin e ketyre shifrave me dy djem
Mendoj se numri i popullsise nukrritet me ritme te shpejta se brezi yne nuk bejne me shume se dy femijeShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 12th March 2008, 20:03

edhe une keshtu mendoj, se nuk do te shtohen shume duke qene se tani sa vijne e bejne me pak femije...Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 12th March 2008, 20:41

Pse s'thua se na mori lumi LaughingShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 12th March 2008, 20:42

Ti thuaj qe te ka marre... Laughing Laughing ...Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 12th March 2008, 20:47

"Shqiperia po lind shume bij(a) me nenshtetesi te huaj(si americane,canadeze,dhe angleze me duket ne mos qofsha gabim)."
Gra deputetesh, ministrash,prokuroresh, avokatesh, etj etj-po shkojne nga Shqiperia
te lindin ne SHBA.
Perse?Te marin nje nenshtetesi americane apo s`kane maternitet ku te lindin keto gra te kamuraShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2008, 19:57

nuk me duket se do te sundoj,por nese si rezultat meshkujt largohen nga atdheu,numri i femrave shtohet,ato do te duhej te udheheqen deshen apo nuk deshen,kjo sa dhimbje aq edhe krenari qe femra jone di te udheheq ne familje dhe shoqeriShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 13th March 2008, 20:00

Meshkujt do te vazhdojne te emigrojne Shaban, pasi duke pare kushtet ketu ne vend, nuk mendoj se kane alternativa te tjera dhe keshtu stafeta i ngelet femres...Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2008, 20:02

ashtu mendova edhe une znj.Mary,edhe pse ikja e meshkujve pamarre parasysh arsyet eshte e dhimbshmeShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2008, 20:15

Nuk arrij te kuptoj
Ky studim merr per baze vetem shqiptaert qe jetojne ne shqiperi?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 13th March 2008, 20:21

Po, po vetem shqiptaret qe jetojne brenda kufijve te Shqiperise...pasi ata qe jane jashte, nuk bejne dot statistika...Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2008, 20:24

Une besoj se eshte e lehte te behen statistikat se te gjithe femijet e lindur jashte shtetit rregjistrohen prane gjendjeve civile shqiptareShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 13th March 2008, 21:27

shpresojm qe nji dite te jet e femres sundimi ,mjafte e ben burrat ,do vije koha edhe tek ne qe femra te jet ajo qe do te marr vendime .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2008, 21:30

Femrat nuk bejne dot pa burrat cheersShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 13th March 2008, 21:32

po si more nardlushnja bejn edhe mire ato te bejn ligjin mbi burrat keshtu qe burrat te fillojn te ndihen pak sa te deskriminuar ashtu siq ishte femra ,mendoj qe femra shqiptare te marr pushtetin .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2008, 21:33

Ce do femra pushtetin?
Qe te kete halle mbi koke?
Na pyesni edhe ne burraveShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 13th March 2008, 21:35

e do pushtetin per te hjekur nderkemjen qe ja ven burri e don pushtetin qe nji her te thot ,kur dije te mbaj lind femije e te rris e te edukoj pse mos te dije edhe te luftoj per nji shtet te forte edhe modern ,keshtu femra jon duhet ta pushtoj boten .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 13th March 2008, 21:35

eshte e munduir sespe dit eme shum po ikin djemt nga atdheu..Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2008, 21:37

Jam dakort qe te qeverise ne shtet,te jete politikane dhe te bej ligjin,por ne shtepi te jete burri pushteti se pastaj na mori lumi Very HappyShiko profilin e anėtarit


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 3)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi