Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Rrėfimi ngjethės i Arbėrisė para psik. franc.(lexojeni)

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 12th March 2008, 16:54

Rrėfimi ngjethės i Arbėrisė para psikologėve francezė
Pre, 07 Mars 2008
Laureta Mema

SHĖNIM I REDAKTORIT: Rrėfimi i mėposhtėm ėshtė bėrė nga njė ish-pėrkthyese e stafeve qė punonin pranė tė dėbuarve kosovarė gjatė luftės nė Kosovė, tė cilėt u strehuan nė Tiranė. Redaksia e boton me shkurtime, ndėrkohė qė rrėfimin e plotė mund ta lexoni nė internet nė adresėn /arberia-dhe-kosova/2008/03/05/Sapo kishte pushuar lufta, Kosovarėt i boshatisėn kampet nė Tiranė sa hap e mbyll sytė, por Qendra jonė, nuk ishte braktisur akoma. Tre psikologėt francezė, bashkė me pėrkthyeset, dėgjojnė historitė e tmerrshme tė luftės. Arbėria, pikėrisht sot, don tė flasė. Herėt e tjera fliste pėr gjera tė parėndėsishme, apo siē thoshte ajo, qė nuk lidheshin me dhimbjen e saj. Sot, e pi njė cigare nė heshtje dhe fillon. Tregon pėr luftėn. Se si e lanė New York-un, ajo dhe i fejuari i saj, pėr tė marrė pjesė nė UĒK..

"…Kishte tre ditė qe s'kishim dėgjuar pėr Ēlirimin, tė fejuarin tim. E ndjeja se ata po mė fshihnin diēka. Mė nuk durova dhe iu vėrsula komandantit me kallashin te koka. E kėrcėnova se do ia hidhja trutė nė erė, nėse s'do mė thoshte tė vėrtetėn. Ma tregoi me lot nė sy. Kishte rėnė tre net mė parė, kur po bėnte rojė para hundės sė serbėve. Kishte mbetur atje mbi gjemba, e dy shokėt tanė nuk kishin arritur ta tėrhiqnin prej plumbave… S'po i besoja nė fillim. Jo, s'kish mundėsi! Mirė qė kishte vdekur, por i lėnė atje, vetėm. Shpirti im, vetėm me shkijet. Jo! Nuk di si kam fluturuar nga thonjtė e tyre… - Do na zbulosh gjithė shtabin, do na marrėsh nė qafė, -kėrcisnin fjalėt e tyre nga pas…

Shkova ta merrja trupin.. E gjeta. Mė dalluan menjėherė. Nuk pushonin sė shtėni shkijet. E vura nė krah. Nga trupi mė binin krimbat e tij. Sytė gjysmė tė dalė. Ndalova, njėri i ra. E gjeta dhe e futa nė xhep. Sytė e shpirtit tim. Gjithmonė thoshte me tė qeshur, nėse bie nė luftė, sytė mė dhimbsen se i kam tė bukur… Ah! Jam e mbushur me atė erė trupi, tė kalbur. Jam…" -Arbėria nuk flet gjatė. Aq kishte. Pastaj flet pėr politikėn edhe frikėn se mos do tė jetė shumė vonė. Se mos do tė bėjnė hile tė mėdhenjtė…

Ulem nė karrige. S'isha pėrgatitur pėr njė rrėfim tė tillė. Te pjesa e krimbave, gati sa s'mė ishte dukur se do vrapoja nga dera pėr tė gjetur diku ajėr. Por jo, tė gjitha i kisha dėgjuar, pėrkthyer… Fiksuar. Sytė e saj. Duart. Buzėqeshjen. Forcėn : "Ia mora syrin qė i ra dhe e futa nė xhep."….

***

Ditėn e pavarėsisė sė Kosovės, m'u kujtua Arbėria. Nuk di pse pikėrisht ajo, nga tėrė ato sy qė unė i mbaj nė mendje…Mu kujtua Arbėria dhe e pashė nė mes tė popullit shqiptar qė po brohoriste me lumturi LIRINĖ e vet, atė liri qė ajo e kėrkoi me "shpirtin" e vet. Ia shoh lotėt, kamera ndalon, ajo ma shkel syrin: "Nuk mė flihet, akoma! Eh mendimet… Ti e di!".

Gazetarėt tregohen shumė tė pakujdesshėm me gabimet e tyre tė shpejtėsisė. Diku lexoja "Vėllezėrit Kosovare janė tė lirė", diku tjetėr "Nėna Kosovė" apo "Shqipėria u bė me njė vėlla"…. Ē'janė kėto? Mos do tė firmosim edhe ne mite tė shėmtuara siē firmosėn serbėt? Kosova nuk ėshtė as nėnė, as baba, as motėr as vėlla. Kosova ėshtė Kosova. Askush mos tė guxojė ta ndajė, se egėrsohet Arbėria dhe iu gjuan me syrin e "shpirtit" tė vet!Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi