Mberrin ne Shqiperi spektakli me motore

E Merkure, 12 Mars 2008


Flitet se sezoni i ri i Red Bull X-Fighters 2008 - i cili do te transmetohet per publikun shqiptar kete vit ne televizionin Klan - do te vije me shume me teper vende dhe tema rreth e qark globit. Dhe eshte e vertete! Pas tre serive te suksesshme (Mexico City, Slane Castle (Irlande), Madrid) ne vitin 2007, shpirti i Red Bull X-Fighters eshte mese i gjalle. Ne 2008, turneu i Red Bull X-Fighters fillon me Mexico City dhe udheton drejt Rio de Janeiro. Ndalesat e tjera jane Rome (Itali), Fort Worth (Teksas, SHBA) dhe Wupertal (Gjermani) per t'u rikthyer me pas ne shtepine e vet ne Madrid. Mbetet per t'u pare nese numrat e mbiquajtur: "Cliffhanger Backflips", "Lazyboy" dhe "Tsunami" te cilet i perkasin tashme brezit te ri te motociklisteve FMX do te jene ne gjendje te zbehin shkelqimin e yjeve te tille si zvicerani Mat Rebeaud, amerikani Nate Adams, spanjolli Dany Torres dhe australiani Robbie Maddison.

Jo shume kohe pas ndarjes se cmimeve te Red Bull X-Fighters per vitin 2007, motociklistet po kerkonin me shume. Me shume teknika sfiduese per te vene ne pah aftesite e tyre ne sportin Free Style Motocross (FMX), tematika me te larmishme dhe arena te jashtezakonshme sportive per me shume adrenaline perballe brohoritjeve te mijera e mijera spektatoreve. Po ashtu edhe spektatoret dhe tifozet e ketij sporti ne mbare boten do te donin te kishin mundesi te shikonin nje gare Red Bull X-Fighters ne nje vend prane tyre. E gjitha kjo do te jete nje realitet, sepse ne vitin 2008 Red Bull X-Fighters pervec rikthimit ne Mexico City dhe Madrid, tashme do te udhetoje ne Rio de Janeiro, ne Teksas dhe pastaj ne kontinentin e vjeter: Romen, dhe Wupertalin ne Gjermani.

Per amerikanin Travis Pastrana, ishin te pabesueshme nivelet ku kishte arritur sporti FMX ne kampionatin Red Bull X-Fighters, kampionat te cilin ai e fitoi ne vitin 2007. "Te gjithe pjesemarresit ne gare realizuan numra te tille si Cliffhanger Backflips (nje numer qe nenkupton rrotullim mbrapsht me motociklete duke u kapur vetem pas dorezave te timonit) qe ne fazen e stervitjes, madje edhe ata qe ishin te rinj ne kete gare", sic tregon ai vete. "Dhe me kujtohet shume mire, i riu francez Charly Pagès duke bere nje Superflip dhe nje Super Indian Flip njeren pas tjetres pa zbritur ne toke. Ky eshte nje nga ata lloj numrash qe ne lojerat X Games te vitit 2006, une kam qene i vetmi qe mund t'i realizoja. Ky sport po merr permasa dhe po njeh arritje te pabesueshme." I mbiquajtur robot i FMX amerikani Nate Adams njihet per ekzekutimin perfekt te numrave, te cilet vleresohen gjithmone me 10 me yll. "Pistat e gares se Red Bull X-Fighters pa pike dyshimi po behen gjithnje e me teknike me pedana kercimi te llojeve nga me te ndryshmet", thote ai. "Dhe kjo eshte gje e mrekullueshme ne sportin qe ne ushtrojme".

Nisur nga realizimi i numrave kaq te veshtire e te rrezikshem dhe nga evolucioni i pistes se garave brenda serise se Red Bull X-Fighters, turneu i vitit 2008, pritet qe te kaloje cdo parashikim. E, ndersa nje nga motociklistet me te njohur dhe te respektuar te planetit ne sportin FMX, amerikani, Travis Pastrana, i eshte futur sportit te garave rally, do te jete shume interesante ku do te arrije ky sport ne vitin 2008. Faktoret kryesore qe do te sjellin kete zhvillim jane i mirenjohuri Mat Rebeaud (Zvicer, vendi i dyte, Red Bull X-Fighters 2007), Dany Torres (Spanje, vendi i trete, Red Bull X-Fighters 2007), kampioni i X Games dhe Gravity Games Nate "Shkaterruesi" Adams, dhe Robbie "I cmenduri" Maddison (Australi).

Gjashte vende te reja, tema te aktivitetit (qe vijne si nje kombinim i tradites lokale dhe sportit ekstrem FMX) dhe projektime te reja pistash jane perzgjedhur me shume kujdes nga stafi i Red Bull X-Fighters per turneun e 2008. Ne dallim nga viti i kaluar, Red Bull X-Fighters ka planifikuar edhe nje seri aktivitetesh te quajtura Red Bull X-Fighters Exhibition Tours, nje nga ndalesat e te cilit eshte edhe Shqiperia.

Tirana ne daten 14 mars dhe Shkodra ne daten 15 mars, jane qytetet qe jane perzgjedhur per te shfaqur pak nga emocionet e Red Bull X-Fighters. Publiku i ketyre qyteteve do te kete mundesi te shohe nga afer realizimin e numrave si Backflip, Superman dhe Tsunami nga tre motocikliste nga me te njohurit ne bote ne sportin FMX. Ata jane, belgu Jimmy Verburgh, britaniku Chris Birch dhe suedezi Daniel Bodin.