Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Prodi: BE tė marrė vendimin pėr Kosovėn

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 29th December 2007, 17:43

Sipas Prodit, Kosova, Serbia dhe i tėrė rajoni janė shans historik pėr BE-nė


Sipas Prodit, Kosova, Serbia dhe i tėrė rajoni janė shans historik pėr BE-nė, e cila duke e integruar tėrė Ballkanin nė sistemin e saj, ta kthejė kėtė pjesė tė botės nė familje. Vendimi pėr dėrgimin e misionit tė BE-sė nė Kosovė, sipas Prodit do tė jetė njė sinjal i rėndėsishėm pėr vendosmėrinė evropiane. "Besoj se ka ardhur momenti qė Bashkimi Evropian tė sjellė vendime tė rėndėsishme pėr Kosovėn, Serbinė dhe gjithė rajonin e Ballkanit Perėndimor". Kėshtu ka deklaruar kryeministri i Italisė, Romano Prodi, nė njė intervistė pėr gazetėn "Veēernje Novosti".

"BE-ja duhet t'i marrė pėrgjegjėsitė, tė cilave nuk mund t'u shmanget, duke qenė se Ballkani Perėndimor ėshtė pjesė e Evropės, njė rajon qė ka perspektivė tė qartė evropiane",- ka thėnė Prodi, nė njė intervistė pėr gazetėn "Veēernje Novosti".

Sipas Prodit, Kosova, Serbia, i tėrė rajoni janė shans historik pėr BE-nė qė, duke e integruar tėrė Ballkanin nė sistemin e saj, ta kthejė atė pjesė tė botės nė familje. "Pėr kėtė shkak, njėkohėsisht duhet ta pėrcaktojmė statusin e Kosovės dhe tė pėrshpejtojmė procesin e integrimeve evropiane",- ka shtuar ai.

"Vendimi definitiv pėr dėrgimin e misionit tė BE-sė nė Kosovė, pėr tė cilin kemi arritur pajtueshmėri politike nė Kėshillin e Evropės, do tė jetė njė sinjal i rėndėsishėm pėr vendosmėrinė evropiane, qė nė mėnyrė unanime tė vazhdojmė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės",- ka vlerėsuar ProdiShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi