Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Disa vargje per pavaresine e Kosoves

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2008, 17:54

Autori: Leonard Brahja


Serbisė i ikėn vėllezrit
Edhe kushėrinjte e parė
Duan tė rrinė me Kosoven
Qė s’jane as soj’e as farė..

I la vetem Mali i Zi
Me shekuj nė dashuri
Kėrkojnė nga shqiptaret
Qe t’u bejne shoqeri..

Miqėsine po ta doni
Beni mire te na uroni
Fjale te mira te na thoni
Ashtu siē e do gjitoni

Ato qė s’i thoni ju
Do i thote bota mbare
Gjithė ata qė na duan
Anė’e’mbanė shqipėtarė

Njė urim nė zemėr kemi
Ta gezojmė pamvaresine
Nėse duam veten, vendin
Do jet fat per kombin tim

Ndershmėria e dashuria
Mos te zgjas vetem nje dite
Korrupsioni e harbutria
Mos sundoftė vit pėr vit

Vargje tė nėnshkruara
Leonard BrahjaShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2008, 17:58

KOSOVES

Pengu me i madh i kohes
Shqipetarja-Kosove
Lume i pashtershem lotesh
Mes te shurdheres bote.

C’u perpoqen te te c’benin
Ne materie dhe ne shpirt
Mos e kishe tendin zerin
Asnje gen shqipetarisht.

S’ishin fqinj, i bere fqinj
Sllavoserbet e barbarise
S’ishin miq, i bere miq
Zuzarmiqt’ e pabesise…
…..
Durimmadhja shekullore
Po vjen dita e bekuar
Dhe ne harten e kesaj bote
Te kesh emrin e nderuar.
* * *

Edmond

16/02/2008 ne oren 21:15Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th March 2008, 18:03

Me ne fund Kosove e dashur
mjekim u dhe plageve te marra
keshtu dore per dore te kapur
do ta nisim nga e para

Kete dite sot do ta festojme
se bekoi fatin me mbaresine
ndaj nga zemra te urojme
gezuar KOSOVE PAVARSINE

Nga jete e mot dua te degjoj,
per ty vec gezim e lumturi.
Zemra gjithmone te kendoje
se je bija e Nenes Shqiperi.

JANI

18/02/2008 ne oren 11:44Shiko profilin e anėtarit


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi