Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionDisa vargje per pavaresine e Kosoves

more_horiz
Autori: Leonard Brahja


Serbisë i ikën vëllezrit
Edhe kushërinjte e parë
Duan të rrinë me Kosoven
Që s’jane as soj’e as farë..

I la vetem Mali i Zi
Me shekuj në dashuri
Kërkojnë nga shqiptaret
Qe t’u bejne shoqeri..

Miqësine po ta doni
Beni mire te na uroni
Fjale te mira te na thoni
Ashtu siç e do gjitoni

Ato që s’i thoni ju
Do i thote bota mbare
Gjithë ata që na duan
Anë’e’mbanë shqipëtarë

Një urim në zemër kemi
Ta gezojmë pamvaresine
Nëse duam veten, vendin
Do jet fat per kombin tim

Ndershmëria e dashuria
Mos te zgjas vetem nje dite
Korrupsioni e harbutria
Mos sundoftë vit për vit

Vargje të nënshkruara
Leonard Brahja

descriptionRe: Disa vargje per pavaresine e Kosoves

more_horiz
KOSOVES

Pengu me i madh i kohes
Shqipetarja-Kosove
Lume i pashtershem lotesh
Mes te shurdheres bote.

C’u perpoqen te te c’benin
Ne materie dhe ne shpirt
Mos e kishe tendin zerin
Asnje gen shqipetarisht.

S’ishin fqinj, i bere fqinj
Sllavoserbet e barbarise
S’ishin miq, i bere miq
Zuzarmiqt’ e pabesise…
…..
Durimmadhja shekullore
Po vjen dita e bekuar
Dhe ne harten e kesaj bote
Te kesh emrin e nderuar.
* * *

Edmond

16/02/2008 ne oren 21:15

descriptionRe: Disa vargje per pavaresine e Kosoves

more_horiz
Me ne fund Kosove e dashur
mjekim u dhe plageve te marra
keshtu dore per dore te kapur
do ta nisim nga e para

Kete dite sot do ta festojme
se bekoi fatin me mbaresine
ndaj nga zemra te urojme
gezuar KOSOVE PAVARSINE

Nga jete e mot dua te degjoj,
per ty vec gezim e lumturi.
Zemra gjithmone te kendoje
se je bija e Nenes Shqiperi.

JANI

18/02/2008 ne oren 11:44

descriptionRe: Disa vargje per pavaresine e Kosoves

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi