Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Jo, s’bėhet mė fjalė pėr Gėrdecin

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 18th March 2008, 12:58

Berisha: Data 18 mars shpallet Dite Zie Kombetare


Kryeministri Sali berisha ka shpallur daten 18 mars 2008 si Dite Zie Kombetare
Ajo u shpall ne perkujtim te te vrareve, te zhdukurve dhe te plagosurve te tragjedise se Gredecit[/b]Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 18th March 2008, 13:00

Ngushellimet me te sinqerta per ato familje qe kane humbur te dashurit e tyre. Sot e gjithe Shqiperia duhet te mbaje zi per ate tragjedi.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th March 2008, 20:29

17 vjet ne shqiperi linden politikane vetem per te prishur,shkaterruar,vrare e gjakosur cdo familje shqipetare.kujtoni luften e Sales per kafet e Nexhmies, kujtoni luften e Ilirit, pa futur Ramizin ne burg nuk ka democraci ne shqiperi, kujtoni Milon ne Vlore
o djem rrembeni pushket
ja vdekje ja liri
Kujtoni Fatosin ne burg per vjedhje, kujtoni Pandeliun ,Fatosin e rrezoj korrupsioni, kujtoni 97 Saliu me Fatosin lufte veri-jug, kujtoni njerezit qe i mbytnin ne dete,kujtoni si e cveshen presidentin e lane si kukull,kujtoni embargon e Jugosllavise nga bota dhe fornizimin me nafte nga shteti ame,kujtoni Skenderin qe e don shqiperine ne krize dhe gazep,kujtoni viktimat e torturat e shqipetareve nga ushtria Greke kur pushtetin e merrte Saliu,kujtoni, kujtoni te dashur vellezer se sa bukur na kane drejtuar dhe po na drejtojne politikanet e nderuar te shqiperise.kujtoni ca vargje te nje poeti ku thote:
po vajtoj pa fund pa shprese
anes elbes anes sprese....

kjo eshte nje molekule e vogel e gazepit te madh.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 18th March 2008, 20:41

Ke paraqitur nje kronologji te mire Nardi, te lumtė!

Kam per te shtuar shume por mjafton te ju pyes juve qe dini apo mendoni se cila eshte formula e juaj per ta shikuar SHQIPERINE SA ME MIRĖ!?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th March 2008, 21:02

pa futur Ramizin ne burg
nuk ka democraci ne shqiperi(cituar nga nardjushnja)
.................

se cila eshte formula e juaj per ta shikuar SHQIPERINE SA ME MIRĖ!?9cituar nga albini)
......................

Pergjigje
Pa futur Saliun ne burg(edhe Nanon) nuk ka formule zgjidhjeje dhe ecje para ne shqiperi)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 19th March 2008, 18:39

Vorė, treni shtyp pėr vdekje dy gra

Mer, 19 Mars 2008 K.Kotorri

Vdekjet godasin sėrish nė Vorė, vetėm pak minuta larg Gėrdecit aksidentohen dy tė moshuara


TIRANĖ- Vdekjet godasin sėrish nė Vorė. Kėsaj radhe ka qenė njė aksident nė shinat e trenit qė iu ka kushtuar jetėn dy grave. Ngjarja ndodhi mesditėn e djeshme nė Qafė-Kashar, vetėm pak minuta larg zonės ku ndodhi shpėrthimi i depove qė shkaktoi njė tragjedi. Mate Bucpepa 65-vjeēe dhe Marie Tuci, 66-vjeēe, kanė qenė viktimat e trenit i cili i ka marrė pėrpara disa metra. Dy gratė kanė gjetur vdekjen e menjėhershme, duke mos u lėnė kohė dėshmitarėve t'iu japin ndihmėn e parė. Policia mbėrriti menjėherė nė vendin e ngjarjes pėr tė zbardhur rrethanat e kėtij aksidentit qė u mori jetėn dy grave.


Aksidenti

Njė tren ka copėtuar pėr vdekje dy gra tė cilat po ecnin shumė afėr shinave tė trenit. Ngjarja u regjistrua rreth mesditės sė djeshme nė afėrsi tė Vorės, nė vendin e quajtur Qafė-Kashar, kur Mate Bucpepa, 65-vjeēe dhe Marie Tuci, 66-vjeēe janė shtypur nga treni. Mėsohet se dy gratė po ecnin pranė shinave tė trenit. Dyshohet se ato nuk kanė vėnė re trenin kur u janė afruar shinave. Por shpejtėsia e madhe e trenit ka bėrė qė tė marrė para gratė dhe t'i pėrplasė ato pa u lėnė kohė qė tė largoheshin. Goditjet kanė qenė fatale pėr 66 dhe 65-vjeēaren tė cilėt janė hedhur disa metra larg. Dėshmitarėt e ngjarjes janė pėrpjekur t'i japin ndihmėn e parė dy tė aksidentuarave por ka qenė e kotė pasi ato kanė ndėrruar jetė. Ata kanė lajmėruar menjėherė policinė e cila mbėrriti nė vendin e ngjarjes brenda pak minutash.


Policia

Efektivat e policisė kėqyrėn vendin e ngjarjes, dhe nisėn menjėherė hetimet pėr tė zbardhur rrethanat e kėtij aksidenti. Burime nga policia thanė se sipas dėshmitarėve tė ngjarjes, gratė kanė qenė duke ecur nė njė rrugė shumė pranė shinave tė trenit. Duket se ato nuk kanė kuptuar se treni mund t'i cekė megjithėse nuk ishin mbi shina duke lėvizur shumė pranė tyre. "Shpejtėsia e madhe e trenit ka pėrplasur gratė duke iu shkaktuar vdekjen e menjėhershme",- thanė burimet zyrtare tė policisė sė Tiranės. Mėsohet se nė pyetje ėshtė marrė edhe drejtuesi i trenit pėr tė dhėnė versionin e tij. Burimet policore shtuan se po punohet pėr tė zbardhur shkaqet e vėrteta tė kėtij aksidenti. Trupat e pa jetė tė dy grave u transportuan nė morgun e spitalit pėr ekzaminime tė mėtejshme dhe mė pas iu dorėzuan familjarėve tė tyre.Shiko profilin e anėtarit


#47

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 20th March 2008, 05:56

Qeveria dhe vendimet per rimekembjen e zones pas tragjedise
Kryeministri Berisha: Bizneset e dėmtuara nga tragjedia e Gėrdecit, do tė rimbursohen pėr dėmet e pėsuara


Kryeministri Berisha tha sot, gjatė mbledhjes sė Kėshillit tė Ministrave, se bizneset e dėmtuara nga shpėrthimi nė Gėrdec do tė rimbursohen pėr dėmet e pėsuara. “Njė problem tė veēantė pėrbėjnė bizneset qė duhet tė rindėrtohen me shpejtėsinė mė tė madhe,” u shpreh kryeministri.Kryeministri Berisha bėri tė ditur se Ministria e Financave dhe organet tatimore kanė pėrpunuar skemėn e pėrllogaritjes sė dėmit pėr biznesit, duke u bazuar nė investimet e deklaruara prej tyre.“Organet tatimore dhe Ministria e Financave kanė pėrpunuar dje skemėn e pėrllogaritjes sė dėmit pėr biznesit, duke u bazuar nė investimet e deklaruara tė tyre dhe do t’u disbursohet shuma e humbur pėr ngritjen sa mė shpejt tė bizneseve tė tyre. Disa prej tyre kanė qenė tė siguruar dhe kompanitė e sigurimeve kanė dėshmuar gatishmėri tė plotė pėr t’iu pėrgjigjur detyrimeve qė rrjedhin nga sigurimi,” tha Kryeministri, duke siguruar se qeveria do tė bėjė ēdo pėrpjekje pėr rindėrtimin sa mė tė shpejtė tė kėsaj zone thellėsisht tė traumatizuar.

19/03/2008

https://www.youtube.com/watch?v=cYmiheXA3k0

#48

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 21st March 2008, 03:12

Tragjedia, Berisha: Mė hetoni

Debate tė ashpra nė Kuvend pėr shpėrthimin nė Gėrdec. Kryeministri: Nuk kisha dijeni pėr poligonin. Opozita kėmbėngul: Dorėhiqu


"Kryeministri Berisha tė japė dorėheqjen, tė dorėzojė imunitetin dhe tė vihet nė dispozicion tė organit tė hetimit". Kjo kėrkesė ka ardhur dje nga kryetarja e grupit parlamentar tė PS-sė Valentina Leskaj, gjatė debatit nė Kuvend pėr tragjedinė e Gėrdecit. Pėr disa orė rresht, salla e Kuvendit ėshtė pėrfshirė nga debate tė ashpra mes pozitės dhe opozitės, ku nuk kanė munguar akuzat e ndėrsjella. Deputetėt e opozitės kanė akuzuar qeverinė dhe Kryeministrin Berisha si shkaktar tė kėsaj tragjedie, tė cilėt kanė lejuar ndėrtimin e kėsaj fabrike pėr demontimin armėve nė njė zonė kaq nevralgjike. Duke komentuar fjalėn e Kryeministrit Berisha, i cili u mundua qė tė hiqte ēdo pėrgjegjėsi nga vetja, kryetarja e grupit parlamentar tė PS-sė, Valentina Leskaj, i ka kujtuar kreut tė qeverisė se historitė qė ai tregoi nė Kuvend kanė fyer ēdo shqiptar. "Ju mohoni pėrgjegjėsinė tuaj pėr ngjarjen e Gėrdecit, por unė ju bėj thirrje qė tė lexoni nenin 169 tė Kushtetutės lidhur me pėrgjegjėsinė tuaj. Zoti Kryeministėr, ju nuk mund tė rrini mė ulur nė atė karrige, ju keni po aq pėrgjegjėsi sa Mediu qė lejoi hapjen e njė fabrike municionesh nė njė zonė tė banuar. Ky ėshtė njė rast i paprecedentė", ėshtė shprehur Leskaj. Gjithashtu edhe deputeti i PS-sė, Musa Ulqini, ka mbajtur tė njėjtin qėndrim me kryetaren e grupit, duke theksuar se qeveria dhe Kryeministri janė pėrgjegjės pėr kėtė tragjedi. Ulqini i ka kujtuar Kryeministrit se ėshtė pėrgjegjėsi e tij qė nė kėtė fabrikė punonin gra dhe fėmijė. "Qeveria ėshtė kthyer nė agjenci funeralesh, e cila jep para pėr tė varrosur kufomat", ėshtė shprehur Ulqini. Sipas tij, kjo tragjedi ka treguar edhe njė herė se Kryeministri nuk e njeh aktin civil tė dorėheqjes. Kjo akuzė ka marrė menjėherė pėrgjigjen e Berishės, i cili ka theksuar se nėse gjenden pėrgjegjėsi ligjore pėr Kryeministrin, ai ėshtė gati tė pėrgjigjet. "Jam i gatshėm pėr t‘u hetuar. Bėni njė mocion ndaj meje nėse kėrkoni largimin tim. Ngrini komision parlamentar, faktoni akuzat ndaj meje, por kam frikė se do tė gjeni atė qė nuk doni", ėshtė shprehur Berisha. Kryeministri i ka kujtuar opozitės se ajo nuk ėshtė nė Kuvend vetėm pėr tė kritikuar, por edhe pėr tė dhėnė alternativa sesi mund tė dilet nga kjo situatė. Debati ka vijuar mė tej, ku deputeti i PS-sė, Pandeli Majko, i ka kujtuar Kryeministrit se demontimi i armėve nuk ėshtė biznes. Majko ka theksuar se nuk ka legjislacion pėr importin nė Ministrinė e Mbrojtjes. Ndėrsa deputeti Arjan Starova ka deklaruar se tragjedia mund tė shmangej, ndaj pėr kėtė duhet tė ndėshkohen pėrgjegjėsit e saj. Mjaft i ashpėr nė fjalėn e tij ka qenė kryetari i LSI-sė, Meta, i cili i ka kujtuar Kryeministrit Berisha se ėshtė pėrgjegjėsi pėr tragjedinė e Gėrdecit. Meta ka theksuar se Berisha e ka zhytur vendin nė njė varfri tė tejskajshme, e cila i detyron gratė dhe fėmijėt qė tė punojnė nė njė fabrikė armėsh pėr tė fituar dy lekė mė shumė. Pas katėr ditėsh, tha Meta, Kryeministri nuk bėn dot njė bilanc pėr tragjedinė, nuk paraqet njė shifėr tė saktė pėr viktimat. Meta ka kėrkuar dorėheqjen e Berishės pėr t‘i hapur rrugė hetimit tė kėsaj tragjedie. Gjithashtu, duke i dhėnė pėrgjigje deklaratės sė Berishės se opozita duhet tė japė alternativa pėr pėrballimin e kėsaj situate, Meta ka deklaruar se LSI-ja ka propozuar alternativat e saj pėr tė dalė nga situata. Ajo ėshtė ndezur shumė pas deklaratės sė ministrit Olldashi, i cili ka risjellė nė kujtesėn e tė gjithėve disa tragjedi tė ndodhura gjatė qeverisjes sė PS-sė, ku Kryeministri i asaj kohe nuk ishte pranė viktimave, por duke festuar dhe duke bėrė ski. Olldashi citoi disa deklarata tė deputetėve tė PS-sė, tė cilėt kanė qenė ministra nė atė kohė. Por reagimi i deputetėve tė opozitės ka qenė i menjėhershėm. Ata i kanė kujtuar Kryeministrit se tani nuk bėhet fjalė pėr tragjedi, por pėr vrasje dhe trafik tė pastėr armėsh. Deputeti Blushi ėshtė shprehur se shqiptarėt i vrau qeveria e tyre nė ditėn me diell, nė mes tė kryeqytetit, pasi qeveria i ka dhėnė monopolin e armėve njė kompanie private.

#49

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 21st March 2008, 03:12

Ish-ministri

Mediu: Dorėzoj imunitetin qė taniIsh-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, ka folur dje nė Kuvend pėr tragjedinė e Gėrdecit, ku fjalėn e nisi me solidaritetin e tij dhe ngushėllimin pėr familjet e viktimave dhe tė prekurve. "Jam kėtu me detyrimin e tė qenit personi i parė, i cili duhet tė japė llogari dhe informacion pėr atė qė ndodhi. E vėrteta pėr kėtė ngjarje nuk mund tė fshihet dhe as tė deformohet. Do tė jetė drejtėsia ajo qė do tė gjykojė dhe vendosė institucionalisht dhe ligjėrisht mbi ngjarjen", tha Mediu. Sipas tij, Ministria e Mbrojtjes e ka vlerėsuar si shumė shqetėsuese gjendjen e municioneve, ndėrsa ritmi aktual i asgjėsimit pėr shkak tė mungesės sė mbėshtetjes ėshtė larg realizimit tė objektivave nė kėtė fushė. "Si ministėr i Mbrojtjes nuk kam marrė as shqetėsimin mė tė vogėl pėr ēėshtje tė sigurisė, trajtime tė personelit dhe as pėr fakte skandaloze pėr praninė e fėmijėve. I gjithė dokumentacioni ka njohur vetėm njė marrėdhėnie me kontraktonin amerikan", tha ministri i dorėhequr. Ai ritheksoi se do tė mbėshtesė tė gjitha hetimet qė do tė bėhen pėr kėtė ngjarje.

#50

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 21st March 2008, 03:13

Kreu i qeverisė: Nuk kam pasur dijeni pėr depon e madhe nė Gėrdec

Berisha thekson se ai dhe Presidenti nuk dinin gjė pėr vendndodhjen e punishtes sė "vdekjes"


Kryeministri Berisha ka treguar dje nė sallėn e Kuvendit edhe njė herė pėrmbajtjen e "filmit aksion tė Gėrdecit", tė cilin shqiptarėt e panė drejpėrdrejtė nėpėrmjet mediave. Duke shfrytėzuar podiumin e Kuvendit dhe sigurisht ekranet televizive, qė japin drejtpėrdrejt seancat parlamentare, kreu i qeverisė nuk ka pėrtuar tė rindėrtojė edhe njė herė nga e para tė gjithė skenėn e ngjarjes, qė edhe ai vetė e ka mėsuar me kaq detaje nga mediat, tė cilat, pėr tė kryer misionin e tyre, kanė qenė nė ato momente nė vendngjarje, duke u bėrė padashur protagoniste tė kėtij filmi me fund tragjik. Nė fjalėn e tij, Kryeministri Berisha ka deklaruar se "mė 15 mars, nė mesditė, Shqipėria pėrjetoi nė zonėn e Vorės njė katastrofė tė tmerrshme, tė shoqėruar me plagosje, me humbje tė konsiderueshme jetė njerėzish, por edhe dėme materiale". Sipas Kryeministrit, shkak i kėsaj tragjedie ka qenė shpėrthimi i njė eksplozivi tė fuqishėm, i cili krijoi njė katastrofė, e cila u shoqėrua me njė ēmim shumė tė shtrenjtė, jetė njerėzish dhe rrėnime tė shumė shtėpive dhe bizneseve. Ky lajm i kobshėm e ka gjetur Kryeministrin nė njė takim politik, tė cilin e ka ndėrprerė mė pas, pėr tė marrė situatėn nė dorė. Kreu i qeverisė ka informuar mė pas deputetėt se ka urdhėruar ministrin e Mbrojtjes tė Brendshme tė tė Shėndetėsisė qė tė vėnė nė dispozicion tė gjitha kapacitetet e tyre, pėr t‘u ardhur nė ndihmė tė lėnduarve. Duke renditur disa tė dhėna, tė cilat mediat kanė ditė qė i kanė bėrė publike siē janė vėnia nė dispozicion e 10 helikopterėve, e mbi 1 mijė trupave ushtarake, mbi 500 trupa tė policisė, kreu i shtetit nuk ka harruar tė falėnderojė ministrat dhe deputetėt pėr kontributin e dhėnė nė kapėrcimin e kėsaj tragjedie. Po ashtu Kryeministri ka theksuar se nga kjo tragjedi janė lėnduar 247 persona, nga kėta 15 janė mė tė dėmtuar, pasi kanė djegie tė shkallėve tė ndryshme, por pėr ta ndihma ėshtė dhėnė nė mėnyrė tė menjėhershme, duke i dėrguar nė spitalet e Greqisė dhe tė Italisė pėr njė ndihmė mjekėsore mė tė specifikuar. Duke u ndalur te dėmet materiale, Kryeministri ka theksuar se janė vlerėsuar dėmet e 1300 ndėrtesave dhe ka premtuar se do tė kompensojė me para nė dorė tė gjithė banorėt. Duke hasur nė kundėrshtinė e deputetėve tė opozitės, tė cilėt kanė shprehur hapur kundėrshtinė pėr tė dėgjuar ligjėratėn e kreut tė qeverisė, ky i fundit ėshtė munduar t‘i vėrė ata para pėrgjegjėsisė, duke u thėnė se pėr trajtimin municionit, ėshtė fajtor ligji qė kanė lėnė ata, pasi nuk ekziston njė vendim i qeverisė shqiptare sesi do tė trajtohen municionet. Duke dashur tė hedhė poshtė ēdo akuzė qė ėshtė bėrė nga opozita se Kryeministri dhe bashkėpunėtorėt e tij kanė bėrė shitblerjen e municioneve, ai ka theksuar se pėr herė tė parė fjalėn Gėrdec e ka dėgjuar mė 15 mars ditėn e tragjedisė. Ndaj nuk ka asnjė lidhje me ato akuza se ai ka ndėrhyrė pėr tė krijuar nė Gėrdec kėtė depo pėr mbledhjen e municionit, apo tė kontraktonte firmat pėr kryerjen e kėsaj pune. Pėr Kryeministrin tė gjitha kėto akuza janė tė pavėrteta. Duke bėrė rrolin e tė paditurit pėr shumė zhvillime nė vend kryesisht nė fushėn e mbrojtjes, tė cilat nuk janė as kompetencė e tij dhe as e kreut tė shtetit, Kryeministri i ka bėrė thirrje Prokurorisė sė Pėrgjithshme tė hetojė pėr seriozitet tė madh pėr zbardhjen e kėsaj ngjarjeje

#51

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 21st March 2008, 03:14

SHBA mbėshtetje pėr tragjedinė e Gėrdecit

Topalli merr mesazh ngushėllimi nga Withers


Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka marrė dje njė mesazh ngushėllimi nga ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Tiranė, John .L. Ėithers II. Njoftimi ėshtė bėrė i ditur nga zyra e shtypit pranė Kuvendit. Nė mesazh thuhet se "nė emėr tė Ambasadės amerikane Ju lutem tė pranoni ngushėllimet pėr humbjen tragjike nga ngjarjet e tmerrshme nė Gėrdec. Ne ndajmė dhimbjen e thellė dhe shprehim ndjenjat tona tė sinqerta pėr njerėzit, qė humbėn tė dashurit e tyre nė aksidentin e Gėrdecit". Nė mesazhin e tij, ambasadori Ėithers thekson se "amerikanėt do tė bashkėpunojnė me shqiptarėt dhe gjithė komunitetin ndėrkombėtar nė pėrpjekjet pėr tė ndihmuar tė prekurit nga ngjarja tragjike".

#52

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 21st March 2008, 03:15

Kryeministri sulmon ashpėr mediat: Manipuloi me tragjedinė

"Edhe lakuriq tė dalin nė ekrane, nuk kam pėr t‘i penguar"


Kryeministri Berisha lė pas tragjedinė e Gėrdecit, duke sulmuar mediat gjatė mbledhjes sė qeverisė. Akuza tė rėnda janė vėrshuar dje nė mesditė nė adresė tė gazetarėve nga kreu i Ekzekutivit. Berisha ka bėrė pėrgjegjėse median, qė sipas tij, ka manipuluar me tragjedinė e Gėrdecit. "Disa zėdhėnės, mercenarė tė mafies, gazetarė qė, duke shkelmuar nė mėnyrėn mė tė turpshme mbi moralin njerėzor, kėrcenin nga gėzimi nė ekranet e tyre dhe manipulonin me fatkeqėsinė e viktimave, mė thanė edhe familjarėt. Kjo ishte e pabesueshme pėr sytė e mi dhe tė atyre tė asaj zone, sesi kėta mercenarė ‘non stop‘ bėrtisnin ‘Rroftė vdekja, poshtė qeveria‘", tha Kryeministri nė mbledhjen e qeverisė, ku si rrallė ndonjėherė kishte mbledhur tė gjithė ministrat e kabinetit. Kryeministri u tregua i ashpėr kur tha se gėzimi i gazetarėve nė rastin e katastrofės sė Gėrdecit u kthye nė makabritet. "Ti mund tė mos ta duash apo urresh njė qeveri, mund tė sulmosh e shpifėsh nė ēdo kohė, por tė shtrosh darka e dreka gėzimi, kur ende kemi familje qė i kanė varret e hapura se nuk i kanė akoma viktimat e tyre, kjo nuk ėshtė perversitet, por makabritet moral", tha ai. Gjatė lėshimit tė kėtyre akuzave, me siguri Kryeministrit i ėshtė kujtuar shprehja "ai qė tė shan, tė do", prandaj edhe vijoi se "si njeri i dashuruar pas medias, siē jam dhe i tillė do tė mbetem, kėtė herė kam ndjerė dhimbjen e dytė mė tė madhe, kur shihja kėta mercenarė, qė jo tė shumtė, por ekzistojnė, gazetarė e gazetare qė hidheshin nga gėzimi e harronin se i shihte njė zonė qė vėrshonte nė lot mjerimi dhe dhimbjeje. Kishin marrė nė studio tė dehur qė flisnin pėrēart, gjėra tė cilat nuk i bėjnė nder njė vendi tė qytetėruar". Kryeministri Berisha u ka pėrcjellė mesazhin kėtyre mediave se kanė qenė dhe do tė vazhdojnė tė jenė tė lirė. "Jam i betuar dhe i vendosur tė bėj ēdo gjė pėr lirinė e tyre, edhe sikur lakuriq tė dalin nė ekranet e tyre. Liria e tyre ėshtė e shenjtė, por njeriu duhet tė ketė njė kufi moral, sepse mund tė jesh privat, por nuk duhet tė harrosh se je nė funksion publik dhe nė kėtė funksion nuk mund tė brohorasėsh e tė kėrcesh nga gėzimi nga karrigia, nuk mund tė vendosin tė dehur nė studio pėr tė folur pėrēart, nuk mund tė bėsh kurrė moralin e atij qė thotė ‘Rroftė vdekja, poshtė qeveria‘, sepse kjo tejkalon ēdo gjė", tha ai. Cinizmi i Kryeministri ka vijuar edhe mė tej, kur ai ėshtė shprehur se "gazetarėt janė tė lirė. Nė rast se do tė dalin lakuriq nė ekranet e tyre, le ta bėjnė, ne do tė respektojmė linjėn e tyre". Sipas kryeministrit, qeveria ka bėrė ēdo pėrpjekje pėr tė bėrė transparencėn e plotė ore pas ore tė zhvillimeve dhe vendosi me to raportin mė tė mirė tė mundshėm, gjė e cila i shėrbeu shumė pėrpjekjeve tė mėdha e tė gjithanshme pėr kapėrcimin e situatės. "Por nuk do tė isha ky qė jam nė rast se nuk do tė shprehja kėtu habi ndaj disa zėdhėnėsve, mercenarėve tė mafies, qė manipulojnė me lajmet", tha ai.

avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 21st March 2008, 12:05

gazetaret ministri ska te drejt ti shaj asj as ti sulmoj nese ata shkruejn te kunderten aj duhet te dal e ta thoj ate qe eshte e vertet per tragjedin dhe te hulumtoj ta nxjerr ne medja te vertetn e kesaj katastrofe ,dhe arsyjet e kujt ishin qe dergoj deri ketu ket tragjedi kush provokoj ti lej rruge mercenarit te luj me jetra te njrzve ,keshtu thoni minstrit mos pall si lop ,por puno me arsyto ate vote qe e ke marrun se vetem me pune dihet vlera jote e jo me te pallura ne qeveri ma rezulatete .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2008, 12:15

Kryeministri duhet ti falenderoj mediat gjate gjithe kohes per ate qe ata bene ate dite te tragjedise dhe jo ti akozoj ata per manipulime..eshte nje fyerje e madhe qe ju beri mediave dhe gazetareve...Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 21st March 2008, 12:17

kryeminstri ka mendue se edhe sod e kesaj dite medjat do te jen nen qensuren 50 vjeqare qe kan gjen duhet ti thuhet ato kohra kan perndue nuk kethehen me dhe medjat bejn punene e tyre e le te mirret mjarani me koken e tije pak se nuk e ka ne terezi fare cfar thot dhe cafar punon ,Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2008, 12:18

Nuk jane me ato media qe kane qene ne vitet kur kryeministri kishte gjithkca nen kontroll, tani mediat jane te lira pothuajse dhe te paanshem fare.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 21st March 2008, 13:43

ne vende demokratike medjat duhet te jen te paanshme ,nese dojn te punojn ne frymen e demokracis ,keshtu gabim i madh eshte nese kryeminstri kundervehet kunder medjave ,pa fakte dhe pa arsyje ,duhet ta vej logjiken dhe te shikoj pse ndodhi ky shperthim dhe ku ken shkaqet qe erdhi deri tek pasojat katastrofike ,ne deme materiale ne deme te njrzve dhe te viktimave ,te kerkoj llogarin mga ministri i mbrojtjes edhe pse aj tha dorheqejen e tije ,ka hapsir per llogari thenje ,dhe duhet ti marr maset edhe ne rajone tjera mos te perseritet po e njeta tragjedi aty ku jan depot e armve qe qojn ne rrez8ikun e njerzve ,te rishikoj dhe te behet me kriteret qe ju ka afrue nato .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st March 2008, 17:10

Urdhri mister, u ndryshua ora e pushimit


E Premte, 21 Mars 2008

Punetoret e firmes "Alba Demil" hedhin hije dyshimi per ndryshimin e orarit te pushimit gjate dites se ngjarjes ne repartin e Gerdecit. Ndryshe nga ditet e tjera te punes, te shtunen e 15 marsit, drejtuesit e punimeve ne fabriken e cmontimit kane urdheruar qe ky pushim te behej nje ore me pare se zakonisht. Burime nga grupi hetimor thane dje, per gazeten "KJ", se nga pyetja e disa prej te mbijetuarve te tragjedise se ndodhur ne fabrike, mesohet se atyre u ishte dhene urdher qe te hanin dreken rreth ores 12:00 te se shtunes. Nderkohe qe vetem 10 minuta me vone do te ndodhte edhe shperthimi fatal, qe mori jeten e 19 personave dhe plagosi rreth 300 te tjere. Prokuroret po hetojne si nje nga pistat e tyre edhe sabotimin, apo nje akt te qellimshem, por ende nuk kane gjetur provat e mjaftueshme per te deklaruar zyrtarisht shkakun. Gjithashtu, kete dite dhe specialisti amerikan, i cili kontrollonte punen dhe hidhte firmen per vazhdimin e procesit, nuk ka qene ne pune. Ndryshimi i orarit te pushimit dhe mungesa e ekspertit amerikan, jane siguruar nga deshmite e punetoreve te firmes shqiptare. Zakonisht, sipas tyre, pushimi i drekes behej ne intervalin 13:00-14:00.

Urdhri

"Zakonisht pushimin e drekes e benim rreth ores 13:00, por ate dite na eshte dhene urdher rreth ores 11:55 qe te hanim dreken, pa na u dhene shpjegime", mesohet te jene shprehur disa prej punetoreve ne deshmine e tyre. Grupi hetimor i drejtuar nga tre prokurore te Prokurorise se Tiranes dhe nje i Prokurorise Ushtarake, ka depozituar ne dosje deshmite e te punesuarve, duke ia bashkangjitur rrefimeve te te tjereve. Por, sipas burimeve zyrtare, kjo eshte nje pjese e versionit te servirur gjate investigimit, pasi punetore te tjere kane thene se oraret e pushimit here pas here ndryshoheshin. Gjithsesi, ndryshimi i kohes se drekimit diten e tragjedise eshte bere nje objekt hetimi nga organi i akuzes, duke ngritur hije dyshimi edhe per nje organizim te paramenduar per ngjarjen. Por ky motiv nuk eshte i verifikuar zyrtarisht dhe qendron si nje nga pistat e hetimit qe po kryhet. Sipas prokuroreve, shperthimi ne fabrike ka ndodhur vetem 10-15 minuta pas thirrjes per pushimin e drekes se punetoreve dhe per fat te mire shume prej tyre kane arritur te shpetojne.

Dyshimet

Sipas grupit hetimor, mbetet mister ndryshimi i orarit te pushimit drekes dhe per kete jane marre ne pyetje pronaret e fabrikes, te cilet nuk kane dhene nje version ne lidhje me kete ndryshim orari. Gjithashtu, nje tjeter moment, i cili mbetet te verifikohet gjate hetimeve, eshte mungesa diten e 15 marsit ne fabrike e specialisteve, te cilet pas kontrolleve hidhnin firmen ne bordero qe te fillonte puna. Ate dite sipas rrefimit te deshmitareve, specialistet nuk jane dukur dhe s'kane qene prezent ne momentin e shperthimit fatal ne fabriken e cmontimit te municioneve.

Prokuroria: Kemi pyetur rreth 100 deshmitare

Prokuroria ka arritur te mbledh deri diten e djeshme rreth 100 deshmi te punetoreve dhe banoreve te ndryshem ne fshatin Gerdec. Aktualisht versionet jane nga me te ndryshme dhe sipas eksperteve verifikohet akuza e shkeljes se rregullave ne pune me pasoje vdekjen e nje numri te madh personash. Nder te tjera, banoret kane rrefyer se perdite ne repart hynin makina me armatim. Po keshtu deshmi rreqethese kane qene ato te pjeses me te madhe te te punesuarve, se ne fabrike lejoheshin te punonin edhe femije e gra, per te ndihmuar te afermit qe te arrinin normen e vendosur nga firma per cmontimin e shkarkimin e 1 mije arkave ne dite. Nderkohe qe edhe per kushtet e sigurise, si pirja e cigares apo kontrollet kane lene per te deshiruar gjate procesit, ku mungonin edhe pajisjet. Nderkaq, ne grupin shqiptar te hetimit, ku jane te perfshire prokurore te Tiranes dhe te Durresit, do te perfshihen dhe eksperte te huaj. Per zbardhjen e tragjedise se Gerdecit pritet t'i bashkengjiten edhe agjentet e FBI-se gjate dites se sotme, pas kerkeses se bere nga Kryeprokurorja Ina Rama. Shkak eshte bere mungesa e pajisjeve bashkekohore per analizat e ADN-se se viktimave te paidentifikuara dhe te ekspertizes ne vendin e ngjarjes. Mesohet se ne vendin tone do te mberrije nje skuader e Byrose Federale te Hetimeve, e cila eshte e specializuar ne lidhje me keto ngjarje. Gjithashtu ne Shqiperi, do te mberrijne dhe dy eksperte per identifikimin e viktimave.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 22nd March 2008, 11:00

"Top Media" siguron pamjet filmike: Nė fabrikėn e vdekjes punonin edhe tė mitur


Pavarėsisht dėshmive tė shumė banorėve tė fshatit pėr punishten primitive ku bėhej ēmontimi i predhave, Kryeministri Sali Berisha dhe ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, nuk e kanė pranuar asnjėherė faktin se nė "fabrikėn e vdekjes" nė Gėrdec punonin edhe tė mitur. Madje, ata kanė deklaruar se nė fabrikėn e Gėrdecit punonin njerėz tė trajnuar. Por faktet flasin ndryshe. "Top Media" ka siguruar pamje ekskluzive qė jo vetėm hedhin poshtė kėto deklarime, por janė njė akuzė e fortė. Pamjet tregojnė fėmijė fare tė mitur, tė cilėt punonin mes predhave dhe arkave me armatime e municione tė tjera tė rrezikshme. Pamjet shokuese akuzojnė strukturat pėrgjegjėse shtetėrore pėr kushtet e punės nė kantierin e ēmontimit tė predhave tė rrezikshme nė Gėrdec. Fėmijėt, tė cilėt duken qartė nė pamjet filmike, punonin nė njė mjedis tė rrethuar me llamarina dhe pa asnjė kusht sigurie pėr jetėn.


Por edhe nga Durrėsi vijnė dėshmi tronditėse mbi punėsimin e fėmijėve nė kėtė fabrikė. "Punova vetėm njė ditė atje. Nga mėngjesi deri nė darkė. Ishte gruaja qė mė thoshte: ‘Shko e kėrko punė atje. Tė gjithė punojnė e fitojnė para nė depo‘. Shkova. Fillimisht nuk mė pranuan. Mė thanė s‘ka punė. Para dy javėsh shkova dhe u futa menjėherė nė punė. Nuk u trajnova. Mė futėn nė transport. Duhet tė shtynim dy burra dhe njė grua njė karrocė tė mbushur plot e pėrplot me predha. Ishte e vėshtirė pasi duhet tė kujdeseshim qė me gjithė atė ngarkesė tė mos rrėzohej gjė nga karroca. Rrėzimi mund tė sillte shpėrthim. Mė futėn dhe nė ēmontim tė predhave. Ne qė ishim nė transport duhet tė bėnim tė tre 550 predha qė tė paguheshim 20 mijė lekė tė vjetra nė ditė. Atė ditė ne bėmė 467 dhe u pagova me 11 mijė lekė. Me llogaritė qė bėra i binte 11 lekė tė reja njė predhė. Ishte njė punė rraskapitėse. Me kokė nė torbė dhe ku nuk vlerėsoheshe. U ktheva nė mbrėmje nė shtėpi dhe i thashė gruas: ‘Unė do tė lyp gjithė ditėn, po atje s‘punoj mė." Drejtuesit ishin tė gjithė shqiptarė. Nuk kam parė tė huaj, as kur kėrkoja punė, as atė ditė qė punova. Atje punonin fėmijė mbi 13 vjeē. I kam parė vetė", dėshmon Rasim Krasniqi, njė nga punėtorėt e punishtes qė nuk ekziston mė nė Gėrdec, pak kilometra larg Tiranės.Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 22nd March 2008, 11:14

Pėrgjegjėsia e qeverisė nė atė qė ndodhi nė Gėrdec, me nė krye ministrin e Mbrojtjes, nuk do mė asnjė provė dhe debat. Si njė qytetar qė nuk beson dhe aq shumė tek qeveritė, dhe pėr mė tepėr kur si liberalė luftojmė pėr njė sistem ku gjėrat tė mos na varen sa mė shumė tė ishte e mundur te qeveria, ajo qė ėshtė alarmante nė katastrofėn e Gėrdecit ėshtė mbetja zbuluar jo vetėm nga moskujdesi dhe papėrgjegjshmėria qė duhet tė japė njė qeveri ndaj qytetarėve tė vet, por mbetja zbuluar dhe nga gjithēka tjetėr qė nėnkupton njė sistem demokratik pėr t’u garantuar nga mosfunksionimi a keqfunksionimi i qeverisė.
Ndaj pėr herė tė parė, me pėrgjegjėsi qytetare do tė duhet ta ndajmė kėtė pėrgjegjėsi bashkė me qeverinė dhe Kryeministrin Berisha. Me njė rend hierarkik, nėse sot do tė duhet tė bėja “avokatin e djallit” tė qeverisė pėr kėtė ngjarje, pavarėsisė pamundėsisė logjike pėr ta bėrė kėtė, do tė bėnim kėtė renditje:
Ndėrkombėtarėt, misioni i NATO-s dhe BE-sė nė Shqipėri. Nė Shqipėri veprojnė disa misione tė NATO-s, BE-sė dhe organizma, programe dhe projekte tė tjera, tė cilat i paguajmė apo i paguajnė taksapaguesit e nderuar perėndimorė pikėrisht pėr tė monitoruar, pėr tė vėzhguar, pėr tė tėrhequr vėmendjen rreth ēėshtjeve tė sigurisė nė kėtė vend. Rreth ngjarjes nė fjalė, tė paktėn deri nė nivelin publik, asnjė aksion, veprim apo presion mbi autoritetet nuk ka ndodhur qė tė paralajmėronte kėtė ngjarje. Ky ėshtė dėshtimi i parė.
Opozita. Opozita kontrollon qeverinė dhe mbi tė gjitha opozita parlamentare ka kuptim pikėrisht pėr tė monitoruar tė tilla elementė dhe ēėshtje tė qeverisė. Ne besojmė te kontrolli civil mbi forcat e armatosura dhe shėrbimet sekrete, pikėrisht sepse nė kėtė komision marrin pjesė deputetėt e opozitės, tė cilėt monitorojnė, tė miratojnė aktet ligjore, nėnligjore, tė kontrollojnė apo tė alarmojnė publikun, me tė drejtėn e pėrfaqėsimit tė popullit qė i njeh demokracia. Asgjė e tillė nuk ka ndodhur pikėrisht pėr kėtė ēėshtje. Pėrfshi kėshtu dhe kėshilltarė lokalė tė opozitės nė Vorė.
Pushteti lokal. Kemi njė nivel tjetėr tė pushtetit nė kėtė vend, qė ėshtė pushteti lokal, i cili para se tė jetė i partisė ėshtė pushteti i komunitetit tė njerėzve qė e ka zgjedhur. Rasti i Gėrdecit, ku kryetari i Bashkisė sė Vorės del dhe si qyqar thotė se “kishte bėrė shkresė qė nė vend tė fabrikės tė bėhej njė terren sportiv”, tregon se ne ende nuk kemi pushtet lokal nė Shqipėri, se pushteti lokal nė kėtė vend janė disa tė emėruar tė partisė, tė cilėt janė nėn nivelin e pėrgjegjshmėrisė sė ish–kryetarėve tė komitetit ekzekutiv qė emėroheshin nga qeveria komuniste.
Media, media ėshtė njė dėshtim tjetėr spektakolar nė kėtė tragjedi. Gjatė gjithė kėsaj kohe qė kjo fabrikė e rrezikshme punon jo mė shumė se 15 kilometra larg redaksive kombėtare tė mediave, asnjė lajm, reportazh, investigim nuk ėshtė parė nė median shqiptare pėr kėtė subjekt. Aq mė tepėr qė kjo ishte njė ngjarje, nė tė cilin merrnin pjesė qindra e qindra vetė, zhvillohej nė mes tė ditės dhe me akte formale, shkresa, kontrata jo aq vėshtirėsisht tė gjetshme.
Shoqėria civile, shumė organizata tė shoqėrisė civile, pėr ēėshtjet e sigurisė, ambientit, tė drejtave tė njeriut, tė punės etj., tė cilat funksionojnė nė kėtė vend dhe marrin mjaft fonde nga ndihma e miqve perėndimorė, nuk qenė nė gjendje, qė pėr njė situatė qė zhvillohet njė hap nga Tirana, tė mund tė bėjnė njė raport, paralajmėrim, tė dėrgojnė njė shkresė apo tė bėjnė njė ankesė.
Sikur vetėm njė prej kėtyre mekanizmave tė kishte funksionuar, nuk do tė ishim sot nė kėtė tragjedi, edhe sikur tė mos kishim as edhe njė shpresė tek ekipi mediokėr e kėsaj qeveri nė sektorėt e mbrojtjes, ambientit apo punės e mbrojtjes sociale. Asnjė prej tyre nuk ndodhi dhe kjo ėshtė edhe mė shqetėsuese pėr tė ardhmen se sa pasja nė drejtimin e vendit tė njė ekipi qė jo vetėm nuk jep mė shpresė, por as nuk siguron mė. Tė gjithė jemi sot fajtorė pėr ndėrtimin apo pjesėmarrjen tonė nė njė sistem, qė nuk ėshtė se nuk funksion vetėm nė majė tė tij, por qė nuk funksion askund. Kjo nuk do tė thotė se qeveria nuk ėshtė pėrgjegjėse. ... e megjithatė ajo ėshtė pėrgjegjėsja kryesore.Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


#61

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 3 e 4)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi