Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Jo, s’bėhet mė fjalė pėr Gėrdecin

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 22nd March 2008, 11:15

“Po pėrdorni ēėshtjen” pėr kapital politik ėshtė njė nga thirrjet qė ėshtė dėgjuar shpesh kėto ditė nga njėri krah i politikės. “E harruat Gėrdecin” akuzon dikush nė faqe para pak ēastesh duke u pėrqėndruar tek intervistat e tre prej tė strehuarve nė mjediset e shtėpive tė pushimit tė shtetit nė Durrės. Nė fakt shkruesi ka njėfarė tė drejte nė “akuzėn” e tij megjithėse s’e kupton nevojėn pėr “harrim”. Gėrdeci duhet tė lėvizi nė plan tė dytė sepse pėr kėdo qė ka dy gram tru, nė kėtė rast s’bėhet me fjalė vetėm pėr Gėrdecin, as pėr fatkeqėt qė humbėn jetėn aty, as pėr fatkeqėt qė s’u janė gjetur akoma trupat, as pėr fatkeqėt qė u plagosėn, e as pėr fatkeqėt qė pėsuan dėme materiale e psikologjike. Pavarsisht hollėsive mbi viktimat, e mbi dėmet e shkaktuara, ēėshtja duhet kaluar tashmė nė njė plan tjetėr, ėshtė personale pėr tė gjithė ne dhe jo vetėm pėr ata qė jetojnė nė Gėrdec e nė rrethinat e tij!
Ėshtė e tillė sepse nė rastin e Gėrdecit tė paktėn dy institucione tė shtetit s’kanė funksionuar siē duhej; Ministria e Mbrojtjes qė kishte pėr detyrė tė mbikėqyrte sigurinė e punimeve, dhe Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta qė s’e vuri dot re qė nė atė fabrikė kishte vetėm 1 tė siguruar! Ėshtė personale sepse Qeveria dėshtoi nė pėrpjekjen e saj pėr tė detyruar njė ndėrmarrje private qė punonte me Shtetin qė tė respektonte rregullat e Shtetit! Ėshtė personale sepse nėse s’i zė dot besė Shtetit qė tė kontrollojė tregtinė e armėve, atėherė s’i mund ti zėsh besė qė tė kontrollojė tregtinė e mallrave ushqimore, tė energjisė, tė pajisjeve tė ndryshme, tė materialeve tė ndėrtimit, e tė shumė e shumė mallrave tė tjera. Ėshtė personale sepse, troē muhabeti, s’dua qė nesėr tė mė shembet pallati poshtė karrikes ku po qėndroj tani dhe tė bie nė humnerė 7 kate mė poshtė thjesht sepse Shteti e kishte lėnė pas dore detyrėn e tij dhe s’kishte kontrolluar cilėsinė e ndėrtimit, ashtu siē nuk kishte kontrolluar cilėsine e sigurisė nė Gėrdec. Ėshtė personale sepse s’dua tė helmohem nga ushqimi qė ha sepse dikush nė kufi ka lejuar importimin e mishit tė infektuar. Sepse, sepse, sepse………
Duke qėnė se ky muhabet ėshtė personal, dhe duke qėnė se tė gjithė ne vėmė nė rrezik nė rradhė tė parė tė vetmen gjė qė kemi tamam tonėn, kokėn qė kemi mbi supe, atėherė mė e pakta qė mund tė kėrkohet moralisht dhe nė mėnyrė tė barazvlefshme nga Qeveria ėshtė qė “tė vėrė nė satėr” kokėn e saj pėr tė mundėsuar qė:
1) Shtetasit tė kuptojnė qė nėse ndonjė ditė humbin jetėn thjesht se po kalonin nė vendin e gabuar, nė orėn e gabuar, atėherė tė paktėn dikush do pėrgjigjet pėr kėtė dhe nuk do tė jetė thjesht funksionari i rastit qė do ti rrasin nė dorė pėrgjegjėsinė ligjore, por edhe funksionari mė i lartė qė mban pėrgjegjėsi morale pėr mosfunksionimin e zyrės ose institucionit tė tij.
2) Shtetarėt tė kuptojnė qė jetėt e njerėzve dhe dėshtimi nė punėn e tyre s’mund tė kalohet thjesht me njė shplarje tė gojės pėr pėrgjegjėsitė ligjore, dhe se ka edhe njė tė shkretė pėrgjegjėsi morale (deri mė sot e pėrdorur shumė rralė nė vendin tonė).
E nėse Qeveria e “vė kokėn e saj nė satėr”, nėse Zoti Kryeministėr i vendit jep dorėheqjen duke shprehur keqardhje jo vetėm pėr viktimat, por edhe pėr faktin qė dy organe tė Shtetit DĖSHTUAN nė punėn e tyre, atėherė tė paktėn tragjedia e Gėrdecit s’do mbahet mend vetėm si tragjedia e rradhės pas ’97-ės, pas ’98-ės, pas 9 Janarit, pas Dhėmblanit etj, etj por si tragjedia qė shėnoi fillimin e pėrgjegjėsisė morale nė Shqipėri. Se mbi ligjin zotėrinj Shtetarė tė politikės sė vjetėr e tė re, mbi atė ligjin e bėrė llastik prej jush, qėndron ai i shkretė moral qė me ē’duket ka kaluar malet, ka vajtur diku emigrant e ėshtė zhdukur nga ky vendi ynė pėr njė kohė tė gjatė!


Shėnim 1: Gjėja mė normale nė kėtė situatė do tė ishtė dorėheqja e Qeverisė Berisha, dhe krijimi i njė Qeverie tė re nga ana e shumicės nė Kuvend.
Shėnim 2: Gjėja qė ka mė shumė gjasa tė ndodhė ėshtė qė Partisė Republikane ti ofrohet njė tjetėr Ministri nė vend tė Ministrisė sė Mbrojtjes, tė ketė njė rrokadė Ministrash dhe Qeveria tė vazhdojė tė punojė njėsoj sikur tė mos kishte ndodhur gjė.
Shėnim 3: Ato lekėt qė po harxhohen pėr tė dėmshpėrblyer viktimat e tragjedisė s’janė tė Qeverisė por janė TONAT. Ato lekė mund tė mos kishin vajtur pėr tė paguar varrimet e atyre tė shkretėve qė u vranė KOT por mund tė ishin pėrdorur pėr tė pėrmirsuar jetėn TONĖ dhe tė TYRE!Llukan Tako
21 Mars 2008Shiko profilin e anėtarit http://albo-youth.gooforum.com


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd March 2008, 11:44Fotografi nga protesta e opozites, e premte 21 Mars. Fotograf Hektor Pustina per APShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd March 2008, 11:48

Eshte e vertete qe po e kthejne ne ceshtje politike duke i lene menjane banoret e Gerdecit.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 22nd March 2008, 12:00

me gerdecin do te perfitoj opzita dhe me vjen keq me sa shikoj une dhe bej nji analize ,nese berisha nuk jep dorheqje do te vije nji kriz politike ne shqiperi ,shpresojm mos te ndodhe ajo qe sduhet te behet sepse berishen e njohim para shkon ne nji lufte civile se jep dorheqeje dhe imunitetin e tije .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 22nd March 2008, 12:09

qeveria duhet te mbarte ter peshen e fajit deri sa ter po thuj puntoret ishin pa sigurime ,asnjihere qeveria nuk shikoj nga dhe kush paguen sa eshte fitimi i ndermarrjes kurr su be ndonji kontrool dhe me keq kur dihet te kesh pune dhe te punosh ne armatim ne cmontim apo montim ,per mua personalishte fajin le ta barte qeverija nga koka deri tek bishti ,jo vetem pozita por edhe opzita mund ta quej edhe deputet q perbejn qeverin aty kan fajsin ,do te kisha ber nji shkarkim te kesaj qeverie dhe te vehej nji qeveri teknike deri ne zgjedhje te ardhshme .Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd March 2008, 12:25

Mijėra qytetarė, homazhe pėr viktimat e Gėrdecit


E majta organizon marshim tė heshtur dhe pa thirrje politike. Ndizen qirinj para Kryeministrisė

Partitė e opozitės kanė vendosur t‘i lėnė mėnjanė mosmarrėveshjet e tyre politike, duke u bashkuar tė gjithė sė bashku nė manifestimin e heshtur, tė zhvilluar nė kujtim tė viktimave tė tragjedisė sė Gėrdecit. Rama, Meta, Gjinushi, Milo e Ceka i janė bashkuar dje qindra qytetarėve, tė cilėt kanė manifestuar nė bulevardin qendrore me qirinj nė duar, duke i kujtuar me disa pankarta qeverisė se ėshtė shkaktare dhe fajtore pėr jetėt e humbura tė atyre njerėzve dhe pasuritė e shkatėrruara tė mijėra familjeve. Protestuesit e kanė nisur marshimin e tyre nga sheshi "Skėnderbej", pėr ta vijuar nė bulevardin "Dėshmorėt e Kombit".

Kanė bėrė njė ndalesė para Kryeministrisė ku kanė ndezur disa qirinj dhe njė tjetėr para Presidencės, ku gjithashtu kanė ndezur disa qirinj pėr tė ndaluar nė sheshin "Nėnė Tereza". Ashtu siē ishte paralajmėruar edhe nga kryetari i PS-sė, Rama, nuk ėshtė mbajtur asnjė fjalim, nuk ka pasur nė shesh asnjė flamur tė asnjėrės forcė politike, por vetėm disa pankarta, tė cilat kėrkon nxjerrjen e pėrgjegjėsve para drejtėsisė dhe largimin e Berishės nga detyra e Kryeministrit. Manifestimi ka zgjatur pėr gati 45 minuta dhe nuk ėshtė shėnuar asnjė incident mes protestuesve dhe organeve tė policisė. Pas marshimit tė heshtur, qytetarėt e Tiranės janė shpėrndarė qetėsisht. Dje paradite, kryetari i PS-sė, nėpėrmjet njė konference pėr shtyp, ka ftuar tė gjithė qytetarėt e kryeqytetit, pavarėsisht bindjeve politike e partiake, si prind apo e re dhe i ri, qė ndien dhimbje, indinjatė, nevojė pėr siguri e pėr qetėsi nė atdheun tonė, tė merrte pjesė nė ecjen homazh nė nderim tė fėmijėve, grave e burrave, qė humbėn jetėn nė tragjedinė e Gėrdecit dhe tė dėshmojė, me praninė e tij, nevojėn jetike tė kėsaj shoqėrie pėr sigurinė e jetės, tė familjes e tė pronės. Rama u ka kujtuar qytetarėve gjatė paradites sė djeshme qė me protestėn e heshtur ėshtė koha pėr tė treguar se pėrpara se tė jemi socialistė, demokratė apo ēfarėdo qoftė pėrkatėsie partiake jemi qytetarė tė bashkuar kundėr politikės sė duarve tė pista qė vrasin jetėn, zhdukin pronėn, varrosin shpresėn. E njėjta thirrje pėr tė dalė nė shesh dhe pėr tė protestuar nė mėnyrė tė heshtur po dje ka ardhur edhe nga selia e LSI-sė, ku kryetari i saj, Ilir Meta, i shoqėruar edhe nga kryetari i PAD-sė, Ceka, dhe kryetari i PDS-sė, Milo, tė cilėt kanė theksuar se do t‘i bashkohen protestės sė kryeqytetasve pėr tė shprehur dhimbjen ndaj viktimave tė tragjedisė sė Gėrdecit. Meta ka theksuar se qėndrimi i tyre pėr t‘u bashkuar me PS-nė nė shesh dhe pėr tė protestuar nuk ka lidhje me raportet politike me tė kaluarėn apo nė tė ardhmen. "Qėndrimi ynė nė radhė tė parė ėshtė njerėzor dhe qytetar pėr tė gjithė kėtė qė ka ndodhur dhe qė nuk duhet tė pėrsėritet mė nė vendin tonė. Nuk i pėrziejmė ēėshtje tė tilla, tė cilat duhet tė bashkojnė tė gjithė shqiptarėt me ēėshtje, tė cilat mund t‘i ndajnė nga forcat politike nė vend", tha Meta. Sipas tij, kjo protestė ėshtė dita pėr t‘u bashkuar tė gjithė, pėr tė treguar qė qytetarėt e kėtij vendi nuk mund tė jenė indiferentė dhe nuk mund tė tolerojnė fshehjen e fajtorėve sikurse ka ndodhur nė tragjeditė e shkuara.
Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd March 2008, 12:51

TV KLAN - "Me shume dashuri" grumbullon mijera euro per tragjedine e Gerdecit
E Shtune, 22 Mars 2008
Dhimbje, trishtim dhe lot. Kjo eshte ajo cka la pas tragjedia e Gerdecit, ku humben jeten 21 persona dhe u plagosen mbi 300 te tjere. Kjo ishte edhe ajo cka u pasqyrua ne emision "Me shume dashuri", i transmetuar diten e djeshme ne "Tv Klan'. Emisioni i prezantuar nga Alketa Vejsiu, kete radhe u soll ne formen e nje maratone humanitare. Nje tjeter qellim ishte edhe sensibilizimi i qytetareve shqiptare, si edhe ofrimi i ndihmave te tyre, ne cfaredo vlere qe mund te ishte, ne ndihme te familjeve te mbijetuara nga kjo tragjedi. Nje menyre tjeter e ketij dhurimi mund te ishte edhe telefonimi ne numrat e vena ne dispozicion nga ky emision, e cila kishte nje kosto prej 100 lekesh. Nje panel i pritesve te telefonatave ishte vendosur ne studio, ku ishin perfshire njerez nga fusha te ndryshme dhe gjithashtu teper te njohur per publikun shqiptar. Kjo ishte edhe kontributi i ketyre njerezve, te cilet dolen aty per te sensibilizuar dhe per te bere te mundur grumbullimin e sa me shume te ardhurave nepermjet ketyre telefonatave. Indrit Fortuzi, Eneida Tarifa, Pandi Laco, Valbona Selimllari, Iva Tico, Anjeza Maja dhe Redi Jupi. Kjo ishte edhe ajo cka permbante ky panel, futbolliste, gazetare, regjisor, kengetare. Fluksi i telefonatave ishte shume i madh, gjithashtu kishte shume njerez qe telefonin edhe nga jashte kufijve te Shqiperise, te cilet u bene pjese e ketij emisioni, per t'u solidarizuar dhe per te kontribuar per keta persona, te cilet tashme nuk kane nje te ardhme shume te sigurt, pasi gjithcka i eshte shkaterruar. Per te zbutur kete dhimbje keta njerez shprehen vullnetin e tyre duke kontribuar ne shuma te ndryshme. Gjithashtu ne kete emision, me regjisore Vera Grabocka, shikuesit e kesaj maratone humanitare mund edhe te dergonin mesazhe te ndryshme. Te pafundme kane qene edhe mesazhet te arritura per kete emision, mesazhe ngushellimi dhe kuraje, te cilat here pas here shkaktonin edhe lot ne syte e publikut. Po keshtu keto momente kaq rreqethese jane shfaqur edhe te prezantuesja Alketa Vejsiu, si edhe stafit qe kujdesej per kete emision. Njerezit gjithashtu mund edhe te kontribuonin duke qene vete te pranishem ne studio, duke sjelle ndihmat e tyre per keto familje, te cilat pesuan nje tragjedi. Gjithcka eshte zhvilluar duke qene larg analizave, nje program per njerezit, nje program i konceptuar krejt ndryshe dhe me nje format i pazhvilluar me pare ne televizionet shqiptare. Nje program i cili nuk kerkonte shkaqe, apo nese mund te evitohej, por kerkonte vetem te ndihmonte keta njerez, te kontribuonin tek ta sadopak per te evituar dhimbjen e tyre. Nje tjeter kontribut, me i madhi i arritur ne kete emision, nje shume prej 20 mije eurosh e dhuruar nga nje qytetar me emrin Ramadan, i cili jeton ne Zvicer. Po keshtu telefonata kane ardhur edhe nga nje burg i Shqiperise, ku nje i denuar kontribuonte me 1 euro. Ajo cka ngjalli edhe shume emocion, telefonata e nje pensionisti, i cili kontribuonte me gjysmen e pensionit te tij dhe qe njekohesisht kerkonte qe edhe te tjere pas tij te kontribuonin ne te njejten menyre, sipas mundesive te tyre. Gjithcka u zhvillua ne nje transparence te plote, duke derguar te ardhurat ne nje llogari bankare, ku drejtperdrejt ata qe perfitonin ishte te mbijetuarit e tragjedise se Gerdecit.

Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2008, 16:29

Zbulohet “ditari” i vdekjes nė Gėrdec
Die, 23 Mars 2008
Ened Janina
Zbulohet “ditari” i vdekjes nė Gėrdec
Emrat e punėtorėve, paratė qė fitonin nė fund tė ditės por edhe milionat pėr “arkitektėt” e fabrikės sė vdekjes

TIRANĖ- Rajmonda Durda, 40- vjeēarja nga Gėrdeci gdhihej ēdo ditė mes predhash, pa e ēuar ndėr mend se njė prej kėtyre agimeve do tė ishte i fundit pėr tė. Banore e njė fshati ku papunėsia rėndonte mė shumė se rreziku, Rajmonda e kish ndarė mendjen tė riskonte pėr tė siguruar 1 mijė lekė nė ditė pėr bukėn e fėmijėve. E donte jetėn... megjithatė, mesditėn e 15 marsit vdiq, e pėrpirė prej valės apokaliptike tė shpėrthimit nė Gėrdec. Ditėt e fundit tė Rajmonda Durdės, por edhe tė punėtorėve tė tjerė tė fabrikės sė vdekjes janė shėnuar nė njė libėr tė zi. Llogaritari i kompanisė sė “skllevėrve” ka mbajtur njė qitap, ku ka shkruar si qėmoti gjithēka ndodhte brenda fabrikės. Njė ditar i pėrlyer me baltė e pluhur nga shpėrthimi e ndoshta me gjakun e viktimave tė kėsaj tragjedie tė pashembullt. “Shekulli” ka mundur qė tė sigurojė dokumentin origjinal, ku tregohet se si shfrytėzoheshin punėtorėt nė ēmontimin e predhave dhe fishekėve tė vjetėr tė ushtrisė. Ajo mund tė quhet edhe borderoja,ku janė shėnuar emrat e tė gjithė punonjėsve, proceset e punės dhe gjithēka tjetėr ndodhte nė fabrikėn e vdekjes nė Gėrdec. Punėtorė me mėditje, pa kontrata, pa rroga, pa asgjė, e fatkeqėsisht, njė pjesė prej tyre, pa frymė. Pėrmes faqeve tė kėtij ditari, “Shekulli” do tė rrėfejė tmerret e pathėna tė njė tragjedie tė trishtė...

Nė rrėnojat e Gėrdecit, aty ku ende gjenden trupa tė karbonizuar njerėzish ėshtė zbuluar njė dokument qė tregon nė mėnyrė brutale, atė qė ndodhte brenda fabrikės sė vdekjes. Njė ditar i trashė ka arritur qė t’i shpėtojė shpėrthimit tė tmerrshėm. Ka mbijetuar mes gėrmadhave, sikur ishte vetė fati qė vendosi t’iu linte atyre qė jetuan njė kujtim tė hidhur. “Libri i Vdekjes” do tė vihet nė dispozicion tė lexuesve tė “Shekullit”, por edhe tė gjitha organeve kompetente qė do tė duan ta pėrdorin atė si provė. Mė shumė se 100 punėtorė janė shfrytėzuar nė mėnyrė tė pashpirt nga firma e Mihal Delijorgjit dhe njerėzve tė tij nė atė fabrikė tė tmerrshme. “Libri i Vdekjes” tregon se si punėtorėt hynin ēdo ditė nė fabrikė. Shėnonin emrin tek “llogaritari”. Ndaheshin nė grupe tė ndryshme, bazuar kryesisht nė miqėsitė dhe lidhjet familjare qė kishin, e mė pas niseshin pėr punė. Ata merrnin nė krahė predhat vdekjeprurėse dhe me ēmontimin e tyre, numėronin paratė qė do tė merrnin nė fund tė ditės. Punėtorėt, grupi i pastrimit tė gėzhojave, grupi i pastrimit tė predhave, specialistėt dhe nė fund grupet e hapjes sė arkave. Ata nuk ishin punėtorė, madje as njerėz, por thjesht vegla qė duheshin shfrytėzuar pėr tė shtuar milionat e pronarit tė tyre. Arkat hapen, predhat numėrohen, pastrohen... “Tani mund tė filloni punė”, -ishte urdhri vdekjeprurės qė u dha mėngjesin e 15 marsit. Gjithēka e shėnuar aty, nė kėtė ditar. Secili punėtor kishte detyrėn e pėrcaktuar.

Punėtorėt paguheshin me njė mijė e njėqind lekė nė ditė. Ata qė lanin predhat dhe gėzhojat merrnin njė mijė lekė nė fund tė ditės. Tė tjerėt duhej tė kapnin normėn. Tė ndarė nė grupe nga dy, tre ose katėr persona ata duhet tė ēmontonin predhat. E kėshtu vazhdojnė listat njė nga njė. Lista tė tmerrshme qė askush nuk ka marrė mundimin t’i mbajė ashtu siē duhet. Nė to shėnohen oraret e punės tė secilit prej punėtorėve. Shpjegohet se ēfarė janė ēmontuar gjatė kėtyre muajve, sa janė ēmontuar, sa ka ēmontuar njė punėtor i vetėm dhe sa para duhet tė marrė ai, pėr punėn e bėrė. Kėta punėtorė tė Gėrdecit, nuk i njohin fjalėt kontratė, sigurime shoqėrore, sigurime shėndetėsore, SHTET. Ata nuk kanė as rrogė, por paguhen nė varėsi tė fuqisė qė kanė. Si skllevėrit e qėmotit detyrohen tė hyjnė deri nė fyt nė barut, tritol e helme kimike, sepse vetėm kėshtu mund tė paguhen nga pronari i tyre. Punėtorė me mėditje qė nuk kishin asnjė zgjidhje tjetėr dhe janė tė detyruar qė tė bėjnė kėtė punė. Dhe njė njeri qėndron mbi tė gjithė. Ai shikon, dokumenton, i jep secilit atė qė meriton nė bazė tė punės qė ka kryer. Ai ėshtė llogaritari. Por ditėn e fundit, ai e humbi fillin, humbi librin...

Data e fundit e shėnuar nė “librin e vdekjes” ėshtė 14 marsi. Njė ditė pėrpara tė pashmangshmes. Edhe kjo ditė ka mbetur pėrgjysmė. Ajo ka nisur me hapjen e barutit nga tre grupe tė ndryshme. Tė tjerėt kanė bėrė nxjerrjen e barutit dhe kanė nisur punėn. Grupi i parė ka marrė nė dorėzim 400 predha. Ai pėrbėhet nga Qemal Mema, Azem Amoli dhe Rexhep Ruēi. “Secili duhet tė marrė nga:..” dhe kėtu fjalia ėshtė ndėrprerė nė mes. “Llogaritari nuk ka mundur qė tė mbarojė dot listėn e tij tė zezė. Pėr shpėrthimin e njė dite mė pas ai nuk ka shėnuar asgjė. Nė fletėn ku duhet tė ishte shkruar pėr tė, gjendet vetėm balta. Shpėrthimi duket se ka vulosur gjėmėn nė kėtė fletė tė mbetur bosh...

Qetėsia pėrpara shpėrthimit

Njė ditė pėrpara tragjedisė tė kobshme, gjithēka ėshtė dukur e qetė nė fabrikėn e zezė tė Gėrdecit. Listat e “llogaritarit” tregojnė 71 njerėz qė janė marrė me punėn e tyre tė pėrditshme. Libri mbushet me emra, detyra. Punėtorėt me mėditje marrin predhat e tyre. I hapin, i ēmontojnė. Janė shumė predha por llogaritari ka harruar t’u shėnojė atyre paratė qė duhet tė marrin. Ai e ka lėnė kėtė kolonė bosh. Ndoshta kėtė punė do ta bėnte tė nesėrmen e katastrofės.

LISTA E VIKTIMAVE TĖ IDENTIFIKUARA

Jetmir Ballazhi

Rajmonda Durda

Muhamet Hoxha

Besim Ēanga

Hysen Cani

Jetmir Deliu

Roland Alla

Liliana Deliu

Flavio Deliu

Reshit Kruja

Azem Meliu (ndėrroi jetė nė spital, Itali)

Ilirian Malēi

Zilie Kaca

Endri Dvorani

Arben Hasa

Muhamet Azizi

Bukurie CaniShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2008, 16:38

Itali- Vdes njė e plagosur e tragjedisė, 22 viktima
Die, 23 Mars 2008
Shekulli OnlineBilanci i tragjedisė sė Gėrdecit ka arritur nė 22 tė vdekur. Veē viktimave tė gjetura kėto ditė nė rrėnojat e fshatit nė fjalė, njė tjetėr i ėshtė shtuar listės. Njė e plagosur qė u dėgrua nė Itali pėr kurim ka ndėrruar jetė . Bėhet fjalė pėr 37 vjeēaren Nafie Laci. Ka qenė pikėrisht, Ministria e Shėndetėsisė ajo qė ka konfirmuar lajmin e vdekjes sė 37 vjeēares. Laēi u plagos rėndė nė Gėrdec ditėn e shpėrthimit dhe u dėrgua nė vendin fqinj pėr kurim por fatkeqėsisht plagėt e rėnda i kanė marrė pėrfundimisht jetėn. Ndėrkohė qė 2 pacientė tė tjerė nga reparti i djegjeve, janė nė gjendje tė rėndė dhe janė nisur drejt Zvicrės.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


#70

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 11:46

24 March 2008

Ndėrroi jetė edhe njė nga viktimat e Gėrdecit e cila po shėrohej nė spitalin e Brindizit nė Itali. Bėhet fjalė pėr Nafien Lacin (37). Lajmi ėshtė konfirmuar nga ministria e Shėndetėsisė.

Viktima ishte dėrguar nė shtetin fqinj pėr kurim mė tė specializuar pasi plagėt e marra nga shpėrthimi ishin shumė tė rėnda. Me vdekjen e 37 vjecares, numri i viktimave si pasoje e shpėrthimit shkon ne 22.

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 24th March 2008, 13:59

Ky ditar qenka i njejte gati me dokumentet e para te shqipes, pra nuk i ngjan nje kohe qe jetojme por thjesht nje flete a fletore qe ka mbjellur vdekjen, qe ka shfrytezuar djersen e atyre qe figurojne aty brenda, pra i ngjan arkaizmit!

Perfundimisht dikush te burgoset me burg te perjetshem eshte nje moment i duhurShiko profilin e anėtarit


#72

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 25th March 2008, 00:02

24.03.2008: Gėrdeci i Vorės njė fshat i vogėl, qė shtrihet rrėzė kodrinave tė cilat gjenden pranė aeroportit tė Shqipėrisė, qė shtrihet nė mes dy qyteteve mė tė mėdha dhe mė tė rėndėsishme si nė ekononomi,...
Gėrdeci i Vorės njė fshat i vogėl, qė shtrihet rrėzė kodrinave tė cilat gjenden pranė aeroportit tė Shqipėrisė, qė shtrihet nė mes dy qyteteve mė tė mėdha dhe mė tė rėndėsishme si nė ekononomi, infrastrukturė dhe nė politikė, u bė vendi i tragjedisė sė madhe shqiptare, qė i lėndoi fort zemrat shqiptare jo vetėm pėr Shqipėrinė admistrative por edhe nė tė gjitha trojet etnike tė saj.
Aty, ishte caku i sulmeve nga agjenturat sllavo-maqedonase tė cilat sė bashku me ndihmėn e faktorit tė brendshėm “shqiptar” - me ndihmėn e qeverisė sė brishtė tė Berishės 2.
Agjenturat kriminale nuk u kėnaqėn me kėtė pėrmasė tė zezė tragjedie; ato e treguan fytyrėn kriminale pas dy ditėsh edhe nė Mitrovicėn veriore, kur agjenturat serbe u futėn nė ndėrtesat e gjykatave nė veri tė kėtij qyteti.
Kjo tragjedi kombėtare ishte e koordinuar fort mirė me agjenturat sllave-maqedonase qė prej vitesh, kur dihet fare mirė se „firmat serioze tė njė sigurie tė lartė” tė lidhura me njėmijė fije tė zeza me bekimin e qeverisė “shqiptare” morėn pėrsipėr ēmontimin e predhave dhe ēarmatimin e armėve pėr tė cilat populli shqiptar punoi me dekada, pėr ta mbrojtur Shqipėrinė nga sulmet e egra tė armiqve shekullorė!
Firma – fantazmė e cila qė nė fakt selinė e saj e kishte nė Bosnjė, pra burimin e kishte tek kriminelėt serbė tė Bosnjės tė cilėt me dekada po nxisin dhe po zhvillojnė luftėra tė padrejta dhe nga mė tė fėlliqurat nė kėtė pjesė tė Ballkanit; e nė veēanti ata s“po pushojnė sė vepruari kundėr kombit shqiptar.
"Maqedonia“ dhe Greqia i kanė duart tė pėrgjakura aty sepse, kėto - pavarėsisht se qeveritė e tyre dalin andej nga Vora dhe qajnė me lot krokodilėsh nė Gėrdec, pavarėsisht, se deklarohen pro-shqiptarėve nė Kosovė,( ani se “pavarėsinė” e tyre as deri tani nuk e njohin) kuptohet pa hedhur kushte mbi tavolinėn e kompromiseve; padyshim, kėto mike tė EU-s dhe NATO-s, ishin dhe janė tradicionalisht aleate, tė Serbisė.
Nuk janė tė panjohura pėr opinionin pėrpjekjet e tyre pėr okupim tė trojeve tona: Maqedonia, hapur po kėrkon ta grabis Dabėlldenin, e dhuruar dikur nga Serbia, kurse Greqia, hapur e kėrkon jugun e Shqipėrisė.
Prandaj, ekziston dyshimi se: nga kėto orekse shoviniste, ato detyrohen, tė lėvizin gurėt kundėr Shqipėrisė.
Pastaj, kujtoj kėtu qė nė kėtė krim tė tmerrshėm me pėrmasa tė llahtarshme, ka duar tė pėrgjakura dhe Rusia.
Pėr faktin se tani nė kėtė kohė tė pa kohė kur Shqipėria ”demokratike” i ka hapur ” dyer e dritare” me kufij tė hapur – agjenturat sllave atje vlojė si minj e hardhuca, natyrisht qė kjo atyre ua bėnė mė tė lehtė arritjen e qėllimeve tė tyre kriminale.
Ėshtė pėr t“u theksuar fakti qė: UNMIK-u me ditė tė tėra nėn maskėn e ruajtjes sė paqes nė Mitrovicė i toleroi kriminelėt serbė dhe agjenturat serbe tė udhėhequra na qeveria e Beogradit, - siē thoshin ata: „po presim momentin e duhur pėr veprim“, pra, siē duket ky moment i duhur ishte qė tė pritej ca ditė tė ndodhte tragjedia e Gėrdecit e pastaj ata tė „vepronin“. Dhe, nga ky “veprim” u bė “nami” kur dihet se tė gjithė ata qė e sulmuan dhe e uzurpuan gjykatėn pėr ditė tė tėra, nė veri tė Mitrovicės, u liruan brenda natės dhe kjo u bė me urdhrin e qeverisė famėkeqe serbe, madje nga kjo qeveri qė ėshtė nė rėnie e sipėr...
Pra, ata prisnin qė sė pari tė sulmohet Shqipėria administrative nga brenda pastaj tė sulmohet edhe nga "jashtė".
Pra, pas sulmit nga brenda nė Shqipėri, UNMIK-u dhe KFOR-i „vepruan nė kohėn e duhur“ dhe ju „pėrgjigjen“ sulmeve tė serbėve, por serbėt e pabesė - ashtu siē kanė qenė gjithmonė, ishin "mė tė pėrgatitur" se sa ishte e paraparė dhe ishin tė ndihmuar dhe nga faktorėt reaksionarė, prandaj i sulmuan edhe trupat e KFOR-it dhe tė UNMIK-ut ku fatkeqėsisht, mbeti i vrarė njė polic ndėrkombėtar nga Ukraina e largėt dhe pati mbi 60 –tė tė tjerė policė tė plagosur.
Shtrohet pyetja si ishte e mundur qė grupet kriminale serbe tė plagosin aq shumė policė dhe ushtarė tė UNMIK-ut dhe KFOR-it?

#73

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 25th March 2008, 00:02

Si nuk kishte mundėsi qė KFOR-i dhe UNMIK-u tė ishte aq i pa pėrgatitur nė ketė “betejė“ dhe nė ato momente - siē thoshin ata, “u gjendėn aq tė pafuqishėm” ?!
– Habit fakti se kjo ushtri aq e madhe dhe e fortė nė pėrmasa botėrore, tė humbė toruan (kontrollin) pėrballė ca dhjetėra demonstruesve, pjella tė pista tė agjenturave tė Beogradit dhe tė Moskės?
Jo! - Kjo alibi nuk qėndron!
Por kėtu shihet fare mirė qė trupat e UNMIK-ut e KFOR-it, sikur e dėshironin me qėllim qė aty tė bėhej njė lloj “ lufte”, dhe me pas tė kenė njėfarė „arsye“ qė qeveria e Beogradit pastaj tė kėrkonte haptazi ndarjen e veriut tė Mitrovicės?!
Kjo, u pa qartė, kur pak ditė pas ngjarjes nė Mitrovicė, Serbia doli me plane“ tė reja“ por nė fakt ato janė plane tė vjetra qė e kanė zanafillėn e tyre tė zezė, qė nga „Marrėveshja e Rambujes", por tani kur tė gjitha kartat i janė djegur, edhe pas atyre tė famėshmes tė drejtėn e decentralizimit, sipas Pakos sė Ahtisarit, por, as kjo nuk e kėnaq, por Serbia po e kėrkon hapur ndarjen e Mitrovicės, kurse nga ana tjetėr zyrtaret e UNMIK-ut, deklarohen me “cinizėm”: „ ne, nuk kemi koment pėr ketė propozim“; kurse propozimin e qeverisė sė Beogradit zyrtarėt e dėrgojnė pėr tu shqyrtuar nė OKB!
Po shihet qartė se UNMIK-u po vepron sipas „Marrėveshjes sė Rambujes“dhe ( Kosova) Shqipėria etnike , ngadalė, por tmerrshėm po shkon drejt ricopėtimeve tė reja nėn „bekimin“ e bashkėsisė ndėrkombėtare.
Kėto qė po i shkruaj, ndonjė “ politikani” qė ia ka lėkundur karrika ekuilibrin e qėndresės; apo ndonjė njeriu naiv , i trullosur nga zhurmat e politikės ditore, mund t“i duken dyshime ca tė tepėrta, por kjo qė po mendoj -ka vėrtetė bazė reale; sepse si mund tė ndodhte ndryshe kur qe ky koordinim kaq perfid i aksioneve sllavo-okupatore.
Kjo tragjedi qė u bė nė Gėrdec, afėr Tiranės, kishte pėr qėllim pėr t“ia kthyer vėmendjen faktorit ndėrkombėtar atje e jo pėr ēfarė po ndodhte nė Mitrovicėn afėr Prishtinės.
Pėr diplomacinė reaksionare Mitrovica, kurse tani edhe Gėrdeci, si vatra zjarri; ata i fėrkojnė duart sepse, aty ka ndy bucela qė i rrjedhin „mjaltė dhe sheqer“ nga njėra anė alibia e madhe pėr tė qėndruar mė tej nė Kosovė, pra pėr tė stabilizuar gjendjen nga turmat e harlisura serbe dhe tani pėr tė pėrqendruar vėmendjen e “ndihmave” dhe nė stabilizimin e gjendjes e asaj pjese “kėrthizė” tė Shqipėrisė , Vorės sė pėrgjakur e tė pėrflakur.
Tani, shqiptarėt e Kosovės, duhet tė jenė vigjilentė sepse: nėse kjo amulli politike vijon mė tej, nėse lavat e shtetit tė „pavarur“ tė Kosovės nuk ua thyejnė turinjtė me kohė serbėve tė damkosur si xhelatė; me siguri sė shpejti do tė gjenden para aktit tė kryer pėr tė pranuar hapur apo maskuar ndarjen e Mitrovicės.
Po e ritheksoj se gjithė kjo qė ndodhi ditėve tė fundit nė Shqipėrinė Etnike, lė pėr tė dyshuar me tė drejtė se ishte shumė e koordinuar nga treshja e zezė e qarqeve mė reaksionare qė i njeh historia jonė kombėtare dhe ajo ndėrkombėtare:
a. faktori i brendshėm - lidhja qeveri-mafi “shqiptare”,
b. faktori ndėrkombėtar qė e solli nė pushtet, S. Berishėn dhe
c. agjenturat sllavo-maqedonase e pse jo edhe ato ruse.
Pra, populli shqiptar se pari duhet tė kėrkojė dorėheqjen e menjėhershme tė krye fajtorit, Sali Berisha, nė mos pėr asgjė tjetėr , pėr jo vigjilencėn e tij ndaj kėtij rasti.
Pastaj, e tėrė qeveria e tij tė shkojė pas tij, t“i nėnshtrohen pėrgjegjėsisė qė u takon...
Pastaj, tė pastrohen radhėt nga elementė qeveritarė dhe opozitarė, labilė, sharlatanė dhe tė korruptuar nga faktori i brendshėm, si nė Tiranė, Prishtinė dhe nė Shkup pastaj tė kėrkohet llogari nga faktorėt reaksionarė ndėrkombėtarė pėr kėto bllokada dhe komplote tė poshtra kundėr Shqipėrisė Etnike.
Vetėm atėherė Shqipėria hallemadhe do tė ketė mundėsinė ta eliminojnė tė keqen, t“i kundėrvihet fuqishėm dhe t“i luftojė me kohė, agjenturat e sllavo-maqedonase, sė nė tė kundėrtėn druaj qė edhe herė tė tjera do tė ri pėrsėritet ndonjė tragjedi me pėrmasa dhe mė tė mėdha se kjo; e kjo mund tė jetė tepėr e mundshme qė tė ripėrsėritet Konferenca e Londrės sė vitit 1913 –tė, e cila do t“i qes pėrsėri nė shitje trojet shqiptare; atėherė, me siguri do tė na mallkojnė dėshmorėt e kombit dhe brezat qė do vinė pas nesh.

Kristina RASI,"Albania Today/ Shqipėria Sot"

avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 25th March 2008, 01:19

as nji gje nuk eshte befasi mper agjentura te serrbis ne thom uji flen hasmi sflen ,keshtu prap mbete vaji mbi qeveri dhe mbi sherbimin informatik te shtetit nese kishte agjentura te huja dhe nuk munden ti zbulojn ,kush mbart fajin per ket tragjedi ,Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 28th March 2008, 08:47

Delijorgji rrefen diten e tragjedise

Pronari i firmes amerikane te demontimit, “South Ammunition Company Inc”, Patrick Henry, diten e shperthimit ka qene ne Shqiperi. Kete fakt e ben te ditur administratori i firmes “Alba Demil”, Mihal Delijorgji, i cili e ka takuar ne Durres dhe me pas e ka lene ne ate qytet per t’u kthyer ne Tirane, sapo ka mesuar per shperthimin ne fabriken e Gerdecit. Delijorgji pohon se nuk ka pasur asnje njohje me Kryeministrin Sali Berisha, ndersa biznesmenin Kosta Trebicka e ka takuar per here te pare ne vitin 2006, ne Rinas, kur ky i fundit i eshte prezantuar vete. Ne nje interviste te dhene per gazeten “Koha Jone”, kreu i firmes sqaron se nuk ka pasur dijeni ne lidhje me trafik armesh, nderkohe qe ky i fundit ben te ditur se firma amerikane ka transportuar barut ne vende te ndryshme, e kryesisht ne Gjermani.

Ku ishit ne momentin qe ndodhi ngjarja?

Ne ato momente kam qene ne Durres, ne nje nga firmat e mia, “Perparimi”, se bashku me pronarin e firmes amerikane “Southern Ammunition Company Inc”, Patric Henry II. Ishim per dreke. Me pas me ka telefonuar Dritani per shperthimin.

Ēfare ju tha me saktesi?

Sapo kishte nisur shperthimi, ishin momentet e para, kur me telefonon Dritani, drejtori teknik dhe me thote qe fabrika kishte marre zjarr. Ai me tha qe do te telefononte zjarrfikesit si dhe ambulancen. Ne ato momente i kam thene qe te mos bente asnje veprim, por qe te lajmeronte te gjithe punonjesit qe te dilnin nga fabrika menjehere. Me pas nuk kam folur me te per disa minuta.

Ju ēfare bete ne ato momente?

Kam dale nga firma “Perparimi” ne Durres dhe jam nisur per ne Tirane vetem. Kur jam afruar ne autostradem me kane kaluar disa predha, te cilat per pak me kane prekur. Ne kete moment ka ndodhur edhe shperthimi i dyte. Kam gjetur nje nuse, te cilen e kam marre me makine dhe e kam sjelle ne Tirane. Me pas jam kthyer serish ne Vore. Aty kam takuar pjesetare te Shtabit te Pergjithshem. Kam gjetur numrin e Luan Hoxhes, te cilin e kam telefonuar dhe i kam bere te qarte se do t’i jepja te gjitha te dhenat qe ai do te donte te kishte.

Po me drejtuesin amerikan, a jeni takuar me ate dite?

Jo. Te nesermen (dita tjeter pas shperthimit), ai eshte nisur per ne Amerike, rreth ores 12:00. Kaq kam arritur te marre vesh.

Kur keni deshmuar per here te pare?

Per here te pare kam dhene deklaratat e mia ne Bashkine e Vores, ku jam pyetur nga prokuroret qe po merreshin me hetimin. Ju kam afruar ndihmen time.

A ka pasur fadrome ne fabrike?

Jo, ka qene shume larg fadroma nga fabrika.

Dokumentet qe jane gjetur ne fabrike a jane te rregullta?

Sigurisht. Te gjitha dokumentet e mia jane te rregullta. Edhe ato qe kane qene ne kasaforte te fabrikes jane te rregullta qe te gjitha. Dokumentet kane qene edhe ne kasaforten e fabrikes dhe keto mund te verifikohen. Aty mund te gjesh hyrje-daljet qe jane bere.

Konkretisht me ēfare merreshit ju si administrator i firmes “Alba Demil” ?

Une kisha vetem pjesen e demontimit te fishekeve dhe predhave, asgje tjeter. Ashtu edhe siē ishte parashikuar ne kontrate. Vetem me kete pjese jam marre gjithmone. Sigurisht qe kishte edhe fitimin e saj.

Po me pas ku shkonte baruti?

Di qe nje pjese e barutit eshte derguar ne Gjermani. Kete gje e ka bere pikerisht pronari i firmes amerikane.

A eshte kryer trafik armesh?

Nuk di gje per kete pjese. Une nuk kam dijeni pasi vete jam marre vetem me anen e demontimit. Se ēfare mund te jete bere me te tjeret s’e di.

Pse punetoret tuaj nuk kane qene te siguruar?

Se bashku me Dritanin kishim menduar edhe per sigurimin e te gjithe punonjesve. Por keta te fundit vinin vetem dy dite qe punonin e me pas largoheshin. Nuk kane qene punetore stabel. Kjo ka qene arsyeja qe nuk jane siguruar.

A keni dijeni pse demontimi do te kryhej ne Gerdec?

Nuk e di fare. Kjo ka qene nje zgjedhje e ministrise.

A e njihni Shkelzen Berishen?

Jo, nuk e njoh fare si person dhe nuk kam pasur asnjehere lidhje me te.

Si u punesua Muhamet Hoxha ne fabrike?

Ma rekomanduan per ta marre ne fabrike. Dhe i ofrova nje pune ne magazine. Ishte thjesht punonjes. Nuk e njihja fare. Ai bente punen e tij.

Si ishin kushtet ne fabrike?

Per te pasur kushte te mira, firma amerikane edhe kishte shpenzuar shume. Mbi 3 milione euro jane shpenzuar vetem per rregullimin e fabrikes. Nderkohe qe mbi 2 milione jane hedhur per mjetet, me te cilat do te kryhej ēmontimi.

Po me Efraim Diverolin, a njiheshit?

Jo, nuk njihesha dhe as e kisha degjuar. Vetem me Kosta Trebicken isha takuar rastesisht dy vjet me pare e jo me pas. Ndersa per pergjimin, kam degjuar se eshte bere ne korrik te vitit te kaluar dhe nuk ka pasur lidhje me aktivitetin tim.Takimi ne Rinas me biznesmenin Trebicka

Dy vjet me pare ne aeroportin e Rinasit, dy biznesmenet Kosta Trebicka dhe Mihal Delijorgji jane takuar krejt rastesisht. Kreu i firmes “Alba Demil” dhe “Perparimi”, thote se Trebicka i ka folur vete, pasi nuk e njihte, ndersa ndodheshin ne ambientet e brendshme te aeroportit. “Ka qene rastesi. Isha ne aeroport, kur me eshte afruar Kosta. Nuk e njihja fare, por ai vete m’u afrua e me ka folur per ēeshtje biznesi”, shpjegon Delijorgji, ndersa pret procesin gjyqesor per akuzen e “shkeljes se rregullave per lendet plasese e radioaktive”. I pyetur se per ēfare ēeshtjeje kishin biseduar, Delijorgji thote se Trebicka i kishte ofruar disa prona, siperfaqe toke per t’ia shitur, por me pas nuk kishin biseduar me.Ne ditar shenimet per ēdo zhvillim

“Pistoleten e gjeta ne fabrike dhe e futa ne kasaforte”

Arma e gjetur ne kasaforte, dy dite me pare, i perkiste Dritan Minxhollit, drejtorit teknik te firmes “Alba Demil”. Por kjo nuk ishte nje arme e blere. Sipas drejtorit, qe gjendet i izoluar ne qeli, pistoleta ishte gjetur rastesisht ne repart, ndersa i ka pelqyer dhe e ka futur brenda ne kasaforte, se bashku me dokumentet. Madje, bashke me shkresat mbante dhe nje ditar, ku hidhte zhvillimet e ēdo dite. Dritan Minxholli ka pohuar dje per gazeten “Koha Jone” se ka pasur nje arme, te cilen e kishte vendosur ne kasaforten e fabrikes. Armen, sipas tij, e ka pelqyer menjehere sa e ka pare ne fabriken e Gerdecit. Ky i fundit ka sqaruar se ka pasur te rregullta te gjitha dokumentet perkatese dhe veprimet e kryera. Minxholli eshte marre edhe me drejtimin e punes ne fabrike, duke u marre me punonjesit qe kane qene aty. Madje, ne ditarin personal shenonte ēdo dite pune, te dhena per punetoret dhe zhvillime te tjera. Ditari dhe arma pistolete gjenden ne duart e prokurorise qe i ka perfshire ne dosjen hetimore. Ndersa per prezencen e femijeve, Minxholli ka shpjeguar se vetem dy prej tyre shoqeronin nenat ne fabrike dhe se ne kontraten e dyte nuk ishin parashikuar te moshes ne 17 vjeē.Avokati:“Aktiviteti i klienteve i ligjshem”

Avokati mbrojtjes i Dritan Minxhollit dhe Mihal Delijorgjit, pritet te apeloje sot masen e sigurise ne ngarkim te dy klineteve te tij. Mungesa e provave, te cilat nuk jane paraqitur ne Gjykaten e Tiranes gjate caktimit te mases se sigurise nga prokuroria, eshte edhe argumenti qe mbrojtesi ligjor, Arben Prifti, deklaron per gazeten “KJ”. Dokumentet e rregullta, te cilat ndodheshin ne fabrike, kontratat, bilancet si dhe hyrje-daljet e shenuara nga dy prej te arrestuarve te tragjedise se Gerdecit, jane te tjere fakte qe, sipas tij, flasin per ligjshmerine e aktivitetit. Prifti shpjegon se menjehere pasi te zbardhet vendimi i mases se sigurise, do te mbrohet ne Gjykaten e Apelit, ndersa thote se klientet qe mbron jane persona qe nuk perbejne rrezikshmeri shoqerore dhe te gatshem per te ndihmuar familjet e demtuara nga tragjedia. “Nese do te ishin fajtore, do ishin larguar nga vendi dhe nuk do jepnin ndihme te demtuarve”, shprehet Prifti.


E Premte, 28 Mars 2008


K.J.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 29th March 2008, 09:27

Provat qe mbajne Delijorgjin ne burg

E Shtune, 29 Mars 2008


Dosja hetimore qe shtyu Gjykaten e Rrethit Tirane te vendose masen e arrestit me burg pa afat per 31-vjecarin Mihal Delijorgji, permban nje numer te konsiderueshem provash, qe, sipas Prokurorise se Tiranes, e detyrojne ate te kerkoje mbajtjen ne qeli izolimi te te dyshuarit. "Koha Jone" publikon raportin e plote te Prokurorise, i cili i ka shkuar dhe Gjykates se Tiranes. Kjo e fundit, me 20 mars mori vendimin e arrestit me burg ndaj Delijorgjit. Ndersa avokati i tij deklaroi dje se ka vendosur ta apeloje kete mase sigurie.

Me poshte gjeni raportin e plote te firmosur nga prokurori Arben Dollapi dhe te kthyer me pas ne vendim nga Gjykata e Rrethit te Tiranes nga gjyqtari Asim Vokshi.

Prokuroria prane Gjykates se Rrethit Gjyqesor Tirane, perfaqesuar nga prokurori Arben Dollapi, ka paraqitur kerkesen per vleftesimin si te ligjshem te ndalimit dhe vendosjen e mases se sigurimit "arrest ne burg", te parashikuar nga neni 238 i Kodit te Procedures Penale, ndaj personit nen hetim Mihal Delijorgji. Me date 15.03.2008, Prokuroria e Rrethit Gjyqesor Tirane ka regjistruar procedimin penal nr. 916, per vepren penale te "Shkeljes se rregullave mbi lendet plasese, djegese dhe radioaktive", parashikuar nga neni 282/2 i Kodit Penal.

Nga hetimet e deritanishme te bera nga organi i akuzes, ka rezultuar se ne ambientet e nje ish-reparti ushtarak, te ndodhur ne fshatin Gerdec te rrethit te Tiranes, ushtron veprimtarine e saj shoqeria "ALBADEMIL" sh.p.k, veprimtari e cila konsiston ne cmontimin dhe cmilitarizimin e municioneve luftarake. Ne daten 15.03.2008, rreth ores 12:00, ne ambientet e objektit te mesiperm ka ndodhur nje shperthim teper i fuqishem dhe si pasoje eshte shkaktuar vdekja e nje numri te konsiderueshem personash, si dhe jane plagosur shume te tjere dhe jane shkaktuar deme shume te medha materiale. Nga te gjitha te dhenat qe disponon organi i akuzes, ka arritur ne perfundimin se shkak i shperthimit eshte shkelja e rregullave te caktuara ne lidhje me lendet plasese.

Procesi i cmontimit dhe cmilitarizimit po kryhej ne zbatim te urdhrit nr. 2044, date: 07.12.2007, te ministrit te Mbrojtjes "Per kalim municioni ndermarrjes MEICO", urdher i cili ka dale ne zbatim te VKM nr. 134, date0 25.04.2007 "Per proceduren e trajtimit te armeve, teknikes dhe pajisjeve te forcave te armatosura, te hequra nga armatimi dhe perdorimi". Ne urdhrin e sipercituar urdherohej ndermarrja MEICO qe te lidhte kontrate me kontraktonin "Southern Ammunition Company Inc" dhe vec te tjerash kjo ndermarrje pergjigjej edhe per zbatimin nga kontraktori te procedurave standarde te sigurise, te masave te mbrojtjes nga zjarri dhe sigurise se jetes dhe shendetit te personelit te projektit gjate procesit te cmontimit dhe cmilitarizimit te municioneve, ne kushte te rrepta vezhgimi dhe sigurie.

Ne daten 28.12.2007 eshte lidhur kontrata nr. 2 midis ndermarrjes MEICO

dhe shoqerise "Southern Ammunition Company Inc". Kjo shoqeri perfaqesohej nga shtetasi amerikan Patrick C. Henry III. Kontrata kishte per objekt shitjen e nje sasie municioni per cmontim dhe cmilitarizim ne territorin e Republikes se Shqiperise. Mbas lidhjes se kesaj kontrate, ne daten 31.12.2007 eshte lidhur kontrata me nr. 9985. rep, nr.4747.kol midis shoqerise "Southern Ammunition Company Inc", me cilesine e shitesit dhe shoqerise ALBADEMIL sh.p.k perfaqesuar nga administrator Mihal Delijorgji me cilesine e bleresit. Nepermjet kesaj kontrate, shitesi i shet dhe transferon bleresit te drejtat e pronesise se municioneve (te percaktuara ne kontrate) me qellim cmontimin, cmilitarizimin dhe tregtimin e materialeve qe rrjedhin nga perpunimi i tyre.

Sipas organit te akuzes, nga gjithe dokumentacioni i grumbulluar, si dhe nga deklarimet e punonjesve dhe specialisteve qe punonin ne shoqerine ALBADEMIL sh.p.k, rezulton se nuk jane marre masa dhe kryer veprime konkrete ne lidhje me zbatimin nga nenkontraktori ALBADEMIL sh.p.k te procedurave standarde te sigurise ne kete proces delikat pune. Shkelja ka arritur gjer ne ate mase sa gjate proceseve te punes se cmontimit jane punesuar edhe femije te mitur. Shtetasi Mihal Delijorgji duke qene ne detyren e administratorit te shoqerise ALBADEMIL sh.p.k nuk ka ndermarre veprime per respektimin e rregullave per lendet plasese, ku ka ardhur si pasoje vdekja dhe zhdukja deri ne keto momente te 21 shtetasve, plagosja e qindra personave si dhe jane shkaktuar deme te medha materiale.

Duke qene se gjer ne kete faze te hetimeve, organi i akuzes dyshon se personi nen hetim Mihal Delijorgji ka kryer vepren penale te "Shkeljes se rregullave mbi lendet plasese, djegese dhe radioaktive", parashikuar nga neni 282/2 i Kodit Penal, si dhe duke qene se shtetasi Mihal Delijorgji mund t'i shmanget hetimeve paraprake, ne keto rrethana ne daten 17.03.2008, nga ana e prokurorit eshte urdheruar ndalimi i shtetasit Mihal Delijorgji dhe ky urdher eshte ekzekutuar nga policia gjyqesore ne daten 17.03.2008, ora 23:30.

Dyshimi i arsyeshem per kryerjen e vepres penale nga personi nen hetim, mbeshtetet ne provat si vijon:

1) Kontrata nr.2, date: 28.12.2007,

2) kontrata nr.9985.rep, nr.4747.kol, date: 31.12.2007,

3) Urdhri nr.2044, date: 07.12.2007 "Per kalim municioni ndermarrjes MEICO",

4) Urdhri nr.550, date: 25.04.2007 i Ministrit te Mbrojtjes,

5) Urdhri nr. 1800, date: 22.10.2007 i Ministrit te Mbrojtjes,

6) Procesverbali nr.l, date: 25.10.2007 per dorezim dhe marrje prone,

7) Akt-marreveshja nr.4343.prot, date: 26.06.2007,

Cool Vendimi nr.36865, date: 28.12.2006 i Gjykates se Rrethit Gjyqesor Tirane per regjistrimin si person juridik te shoqerise ALBADEMIL sh.p.k,

9) Procesverbali mbi deklarime nga persona ndaj te cileve zhvillohen hetime, i personit nen hetim Mihal Delijorgji, date: 17.03.2008.

10) Procesverbali mbi deklarimet nga personat qe tregojne rrethana te hetimit i shtetasit Mihal Delijorgji, date: 15.03.2008,

11) Procesverbali i marrjes se dokumenteve i dates 15.03.2008,

12) Procesverbali i keqyrjes se kufomes Jetmir Ballashi i dates 15.03.2008,

13) Procesverbali i keqyrjes se kufomes Rajmonda Durda, i dates 15.03.2008 (si dhe nje numer tjeter procesverbalesh per keqyrjen e kufomave edhe te paidentifikuara ende),

14) Procesverbali per keqyrje dhe marrje prove materiale i dates 15.03.2008,

15) Procesverbal per keqyrjen e provave shkresore (Regjistri i mjekimeve), date 15.03.2008,

16) Procesverbali mbi deklarimet e personave qe tregojne rrethana te hetimit i shtetasve Petrit Behari, Veiz Muco, Sadik Sulaj, Vasil Laci, Ermira Berisha, Shega Kokic, Elton Hazo, Luiza Zeneli, Elis Fiolla, te datave 15.03.2008 dhe 16.03.2008,

17) Urdhri per ndalimin e shtetasit Mihal Delijorgji i dates 17.03.2008,

18) Procesverbali per ekzekutimin e urdhrit te prokurorit mbi ndalimin e shtetasit Mihal Delijorgji, i dates 17.03.2008, ora 23:30 etj.

Pasojat e renda te ardhura si rrjedhoje e vepres (ose veprave) qe dyshohet se ka kryer personi nen hetim Mihal Delijorgji justifikojne plotesisht nxjerrjen e urdhrit te ndalimit ndaj tij, me qellim qe t'i pamundesohet largimi nga territori i Republikes se Shqiperise dhe te qendroje ne paraburgim, ne dispozicion te organeve te hetimit deri ne perfundim te hetimeve paraprake e me pas edhe gjate gjykimit te ceshtjes.

Ndaj personit nen hetim Mihal Delijorgji ekziston nje dyshim i arsyeshem i bazuar ne prova, se veprimet dhe mosveprimet e tij perbejne elemente te vepres penale te "Shkeljes se rregullave mbi lendet plasese, djegese dhe radioaktive", parashikuar nga neni 282/2 i Kodit Penal. Konkretisht ky person ka kryer veprimtari qe kane mundesuar kryerjen e aktivitetit te cmontimit dhe cmilitarizimit te municioneve te rrezikshme luftarake. Normalisht nje veprimtari e tille kryhet ne kushte te rrepta sigurie dhe larg qendrave te banuara. Mos ushtrimi i pergjegjesive te tij ligjore si administrator i shoqerise ALBADEMIL sh.p.k, dyshohet se ka perbere nje nga elementet e asaj qe ndodhi ne Gerdec dhe per te cilen personi nen hetim Mihal Delijorgji, eshte marre ne hetim. Po ashtu nga te dhenat e parashtruara nga organi i akuzes deri ne kete moment, rezulton se te punesuar ne kete proces cmontimi te municioneve te rrezikshme ushtarake, kane qene edhe te mitur, cka tregon per ekzistencen e dyshimit te arsyeshem per kryerjen edhe te disa veprave te tjera penale (si p.sh: shkelja e rregullave te mbrojtjes ne pune, parashikuar nga neni 289§2 i Kodit Penal, etj).

Pra, gjykata veren se nga provat e paraqitura nga organi i akuzes, nuk perjashtohet mundesia qe te krijohet dyshimi i arsyeshem per kryerjen edhe te disa veprave te tjera penale, por duke qene se nje gje e tille gjate fazes se hetimeve paraprake eshte kompetence e prokurorise, gjykata mjaftohet vetem ne konstatimin e ketij fakti ne kuader te analizes se dyshimit te arsyeshem te bazuar ne prova, ne lidhje me kryerjen e veprave penale te parashikuar nga Kodi Penal i Republikes se Shqiperise, per efekt te caktimit te mases se sigurimit arrest ne burg. Gjykata thekson se ngritja e qendres se cmontimit dhe cmilitarizimit te municioneve luftarake, te kalibrave te ndryshme, duhet te ishte bere ne nje vend ku nuk ka rrezik per popullsine civile dhe infrastrukturen e rendesishme kombetare perreth (aeroporti "Nene Tereza", rruga interurbane kryesore Tirane-Durres, etj}. Subjekti qe duhet te merrej me kete veprimtari te rrezikshme (cmontimin dhe cmilitarizimin e municioneve luftarake), duhet te kishte aftesi dhe pervoje (eksperience) te spikatur ne kete drejtim. Respektimi i rregullave mbi mbajtjen, prodhimin, perdorimin, ruajtjen, transportimin dhe shitjen e lendeve plasese, do te kishte ndikuar ne shmangien e shumices se elementeve qe mendohet se ndikojne ne shkaktimin e shperthimit te ketyre lendeve, sic ndodhi edhe ne Gerdec. Natyrisht qe i takon organit te akuzes qe te kryeje hetime ne kete drejtim dhe te nxjerre pergjegjesit para drejtesise per cilendo veper penale qe te jete kryer, perfshire edhe ate te parashikuar nga neni 282/2 i Kodit Penal, per te cilen aktualisht zhvillohen hetime.

Ne vijim te analizes se saj gjykata thekson se permbushet edhe kushti i dyte i pergjithshem per caktimin e mases se sigurimit personal, qe konsiston ne ekzistencen e nje vepre penale te parashikuar si te tille nga ligji penal. Konkretisht ne lidhje me kete ne nenin 282 te Kodit Penal parashikohet shprehimisht se:

"Shkelja e rregullave te caktuara per mbajtjen, prodhimin, perdorimin, ruajtjen, transportimin dhe shitjen e lendeve plasese, djegese apo radioaktive, perben kundervajtje penale dhe denohet me gjobe ose me burgim gjer ne dy vjet. Kur nga vepra penale ka ndodhur vdekja apo demtimi i rende i shendetit te njerezve ose kane ardhur pasoja te renda materiale, denohet me gjobe ose me burgim gjer ne dhjete vjet".

Ne ceshtjen objekt gjykimi permbushet edhe kushti i trete i pergjithshem per caktimin e mases se sigurimit personal e qe lidhet me mungesen e shkaqeve te padenueshmerise ose te shuarjes se vepres penale (neni 228/2 i P.Pr.P). Ne rastin konkret gjykata nuk konstatoi asnje element te tille, ndaj per rrjedhoje mund te vijohet me analizen e kushteve te posacme per caktimin e mases se sigurimit personal.

Referuar paragrafit te trete te nenit 228 te Kodit te Procedures Penale gjykata cmon se masa e sigurimit personal arrest ne burg duhet te vendoset ndaj personit nen hetim Mihal Delijorgji, per shkak se ekzistojne shkaqe te rendesishme qe vene ne rrezik marrjen ose vertetesine e proves. Hetimi qe po zhvillohet nga organi i akuzes duhet te jete i plote dhe gjitheperfshires, duke hetuar cdo piste te mundshme per zbardhjen e asaj qe ka ngjare ne Gerdec dhe duke marre te gjitha provat e nevojshme ne kete drejtim. Ne kete prizem personi nen hetim, Mihal Delijorgji, duhet te qendroje ne paraburgim me qellim qe te jete ne dispozicion te autoritetit procedues dhe te mos vere ne rrezik marrjen apo vertetesine e provave qe mund te dalin gjate hetimit. Po ashtu gjykata veren se ekziston edhe elementi i rrezikut: qe personi nen hetim Mihal Delijorgji, te largohet dhe t'i shmanget hetimit qe po zhvillojne organet e drejtesise shqiptare. Ne keto kushte masa e sigurimit arrest ne burg eshte nje mase e pershtatshme me rrethanat konkrete.

Gjykata thekson se shperthimi i ndodhur ne fshatin Gerdec te qarkut te Tiranes, perben nje nga ngjarjet me te renda per nga pasojat, qe ka ndodhur nder vite ne Republiken e Shqiperise. Zbardhja e kesaj ngjarjeje dhe venia para pergjegjesise te personave pergjegjes, ben qe masa e sigurimit arrest ne burg te jete ne proporcion me rendesine e faktit dhe me sanksionin qe parashikohet nga neni 282/2 i Kodit Penal (si dhe me sanksionin e veprave te tjera te mundshme penale). Gjykata ketu mban parasysh edhe nje here pasojat tejet te renda qe kane ardhur si rrjedhoje e shperthimit te ndodhur ne Gerdec, (vdekja e disa shtetasve, plagosja e rende dhe e lehte e shume te tjereve, pasojat e renda dhe demi financiar, fakti se ngjarja ndodhi afer kryeqytetit dhe ne nje zone te banuar me popullsi civile etj).K.J.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 1st April 2008, 09:57

"Zjarri erdhi nga jashte fabrikes"

Zjarri ne fabriken e demontimit te municioneve, prone e firmes "Alba Demil", ka qene i qellimshem dhe i shkaktuar jashte ambienteve. Deklaraten e ka bere Dritan Minxholli, drejtori teknik i punimeve ne Gerdec, i cili eshte edhe personi qe ka kontrolluar drejtperdrejt punetoret ne fabrike dhe punen e tyre. I ndaluar se bashku me pronarin e firmes, Mihal Delijorgji dhe drejtorin e ndermarrjes MEICO, Ylli Pinari, 35-vjecari tregon edhe momentet e para te renies se flakeve jashte fabrikes dhe shpejtesise se ndezjes se barutit. Tre te dyshuarit akuzohen per "shkelje te rregullave per lendet plasese dhe radioaktive", ndersa u arrestuan tri dite pas tragjedise. Numri dy i firmes e ka cilesuar procesin e ndezjes se barutit te shpejte, ndersa perjashtoi mundesine e aksidentit ne pune.

Rrefen Minxholli

Ne shpjegimet e dhena avokatit te tij mbrojtes, Arben Prifti, Minxholli sqaron se zjarri i rene ne fabrike ka ardhur nga jashte. "Dy roje kane qene ne fabrike te dera kur ka rene zjarri. Keta te fundit nuk kane pare asgje se si mund te kete ndodhur ngjarja, pervec flakeve te zjarrit qe kishte marre baruti", eshte shprehur i izoluari ne qelite e burgut 313 ne Tirane. Ne shpjegimet e tij, Minxholli hedh dyshime per nje venie te qellimshme te zjarrit ne fabrike dhe eliminimin e mundesise se gabimit njerezor. "Mendoj se ka qene i qellimshem, se zjarri ka ardhur nga jashte brenda fabrikes, ku ndodheshin edhe pjesa me e madhe e punetoreve", ka kembengulur drejtori teknik i "Alba Demil", i cili ka qene afer fabrikes ne momentin qe ndodhi ngjarja e rende. Ne shpjegimet e tij, Minxholli sqaron se ne fabrike, diten e 15 marsit, kur ka ndodhur edhe shperthimi, te pjesa e perparme e fabrikes gjendeshin dy roje privat te firmes "Vrana Security", te cilet nuk kane mundur te shohin asgje.

Dyshimet per zjarrin

Numri dy i firmes se demontimit shpjegon se ngjarja ka qene e befasishme dhe veprimi shume i shpejte, duke i kapur te papergatitur. I pandehuri Dritan Minxholli i ka rrefyer avokatit te tij se shpejtesia e ndezjes se barutit ka ardhur si pasoje e llojit te tij, qe ka qene ne ngjyre te zeze, ose sic njihet ndryshe, baruti i zi. Ndersa eshte perpjekur t'u vije ne ndihme punetoreve, duke njoftuar policine dhe ambulancen, 35-vjecari ka marre urdhra nga pronari i tij, Delijorgji, qe menjehere te largonte punonjesit pas zjarrit. Shpejtesine e zjarrit ne fabrike, Minxholli e ka krahasuar edhe me ate qe ra pese vjet me pare ne depot e Dhemblanit ne Tepelene, ne te cilen vdiq nje ushtarak dhe u plagos nje tjeter. Por ne rastin e Gerdecit, sasia e municioneve dhe e barutit ka qene e madhe, duke sjelle edhe pasoja tragjike. Drejtori teknik i ka shpjeguar avokatit dje se, "probabiliteti i nje gabimi njerezor eshte shume i vogel, vetem nje per qind, nderkohe qe 99 per qind flasin per nje zjarr te qellimshem". Minxholli ka sqaruar se intervali kohor ka qene shume i shkurter nga momenti i ndezjes se barutit, deri te shperthimi ne fabrike. Baruti, i cili ndodhej pothuajse ne te gjithe zonen, sipas 35-vjecarit, ka qene edhe shkaku u veprimit te shpejte dhe e pasojave tragjike ne Gerdec.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 7th April 2008, 23:23

Gjendet viktima e fundit e Gerdecit
Gjendet dhe trupi i fundit qe mendohet te jete nen rrenojat e fabrikes se "vdekjes", ne Gerdec, qe dyshohet se i perket Shqipe Alhases, 25 vjece, qe punonte ne kete vend. Dje trupat e ushtrise kane gjetur dhe viktimen e fundit qe dyshohet se ishte ne kete zone, qe nga data 15 mars ku ndodhi dhe shperthimi tragjik ku deri tani se bashku me trupin e gjetur dje, rezultojne te kene humbur jeten 27 persona, shumica prej te cileve ne Gerdec, e pjesa tjeter ne spitalet e vendit dhe jashte shtetit, ku jane derguar per kurim. "Kufoma e gjetur i perket Shqipe Alhases, 25 vjec, zhdukja e te ciles ishte denoncuar qe pas ngjarjes nga te afermit e saj", kane bere te ditur dje burimet zyrtare te Bashkise se Vores. Shqipe Alhasa, ishte shpallur e zhdukur qe 21 dite me pare, nga familjaret e saj, te cilet nuk e kishin gjetur emrin e 25-vjecares ne listat e spitaleve.

Forcat e ushtrise kane zbuluar edhe nje kufome tjeter prane kraterit te shperthimit ne Gerdec te Vores, duke e cuar ne 27 numrin e personave qe kane humbur jeten nga kjo tragjedi. Lajmi eshte bere i ditur dje nga burime te ushtrise qe kane gjetur dhe trupin e karbonizuar. Burime nga Bashkia Vore, kane bere te ditur, se kufoma e gjetur i perket Shqipe Alhases, 25 vjece, trupi i se ciles ishte duke u kerkuar prej me shume se 20 ditesh, nga familjaret e saj si dhe nga trupat e ushtrise. Duke kerkuar ne kraterin e shperthimit, 21 dite me vone, nje tjeter viktime eshte gjetur ne rrenojat e fabrikes qe cmontonte municionet luftarake ne Gerdec duke e cuar ne 27 numrin e viktimave. Kane qene trupat e ushtrise qe kane gjetur dhe viktimen. Nderkaq qe se bashku me ta ka qene dhe bashkeshorti i Shqipes, Dylaveri, i cili nuk ka hequr dore nga kerkimi i trupit te gruas. Punetoret e fabrikes, te mbijetuar nga shperthimet, i kishin thene bashkeshortit te saj se e kane pare te shtrire permbys, ne oborrin e fabrikes e qe prej asaj mesdite te 15 marsit, nuk eshte gjetur asnje gjurme e saj. Nderkaq qe burimet kane bere te ditur se trupi ehste derguar ne morg qe te saktesohet plotesisht, ti behen krahasimet e ADN-se.

Shqipe Alhasa, rezultonte e humbur qe prej shperthimit tragjik ne fabriken e cmontimit te municioneve ne fshatin Gerdec. Ajo ehste eshte gjetur nga forcat e kerkim -shpetimit prane kraterit. 25-vjecarja, nene e dy femijeve ishte e punesuar ne fabrike dhe kryente procesin e larjes se predhave dhe gezhojave. Ajo ishte shpallur e zhdukur nga familjaret e saj qe diten e shperthimi nderkohe qe kane rinisur kerkimet per gjetjen e trupit, pak dite me pare, pasi nuk u gjet ne asnje prej spitaleve, as ne vend dhe as jashte, ku u derguan disa prej te plagosurve. Ka qene kembengulja e burrit te saj, qe ka cuar dhe gjetjen e trupit. Ajo ishte nene e dy femijeve. Nderkaq 25-vjecarja ishte personi i vetem qe ishte shpallur i zhdukur pas gjetjes se trupit te Zelie Letit. Nga shperthimi deri tani kane gjetur vdekjen 27 persona dhe jane plagosur mbi 300 persona te tjere, disa prej te cileve ndodhen ne gjendje te rende shendetesore, ne spitale te ndryshme. Nga rreth 300 te plagosurit, qe u trajtuan me pare ne spitalet e vendit, aktualisht vetem 11 prej tyre vazhdojne te mjekohen nga plaget ne Qendren Spitalore Universitare "Nene Tereza" ne Tirane, ndersa ne Spitalin Ushtarak kane dale te gjithe te shtruarit.


Artan Cena
E Hene, 07 Prill 2008Shiko profilin e anėtarit


#79

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 4 e 4)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi