Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Sport »
FIFA: Shqipėria jashtė!

Share

avatar
Anėtar i rregullt
Anėtar i rregullt

Posted prej 15th March 2008, 17:40

Shqipėria, jashtė nga tė gjitha aktivitetet ndėrkombėtare, deri nė marrjen e njė vendimi nga ana e qeverisė shqiptare.FIFA akuzon ministrin Pango pėr ndėrhyrje tė egra dhe rezistencė nė drejtim tė autonomisė sė FSHF sė.

TIRANĖ- Shqipėria ėshtė jashtė ēdo lloj aktiviteti ndėrkombėtar qė ka lidhje me futbollin. Qė nga dita e djeshme, vendi ynė ėshtė i pezulluar nga tė gjitha aktivitetet ndėrkombėtare tė futbollit. Ka qenė vetė presidenti i FIFA s, Sep Blater, qė nė njė komunikim pėr mediat, pas mbledhjes nė FIFA, ka pėrcjellė edhe situatėn mė tė fundit, duke lakuar edhe vendimin e fundit, marrė nga Komiteti Ekzekutiv. Lajmi i hidhur ėshtė pėrhapur brenda pak sekondash tek tė gjithė tifozėt e zjarrtė tė Kombėtares shqiptare tė futbollit. E tashmė atyre u mbetet vetėm qė tė falenderojnė pėr kėtė gjė ministrin Pango e kryeministrin Berisha, tė cilėt nuk denjuan astė reagonin pas kėtij lajmi tė kobshėm.

"FIFA pezullon Shqipėrinė me afat deri nė njė seancė tė jashtėzakonshme urgjente, para Kongresit nė Sidnei, nėse nuk do tė ketė reflektim nga qeveria shqiptare. Nė tė kundėrt, Kongresi i FIFA- s do tė ratifikojė mė pas vendimin pėr pėrjashtim". Ky ėshtė vendimi i marrė dje nga federata botėrore e futbollit. "Sipas rekomandimeve tė bėra nga Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s, kemi vendosur tė pezullojmė Federatėn Shqiptare tė Futbollit pėr shkak tė ndėrhyrjeve tė rėnda politike",- pohoi Blater nė konferencėn pėr shtyp pas vendimit.


Situata ėshtė me tė vėrtetė aspak e kėndshme. Shqipėria ėshtė e pezulluar dhe pėson fatin e njėjtė, si me vendet e tjera, qė kanė kryer njė revoltė tė panevojshme me statukuonė e autonomisė qė kėrkon FIFA dhe UEFA pėr anėtarėt e saj. Njė vendim drastik qė do tė ketė njė kosto shumė tė madhe pėr qeverinė shqiptare dhe pse jo, mund tė ndikojė direkt edhe pėr proceset integruese tė vendit. Ministri Pango nuk ka lėshuar terren dhe kėshtu FIFA nuk ka toleruar. Vendim drastik pėr pezullim. Ajo qė ėshtė shumė e rėndėsishme ėshtė fakti qė FIFA e ka bėrė fare tė qartė, qė gjithēka ka nisur qė prej dy vitesh dhe qė nė kėtė kohė, nėpėrmjet njė korrespondence, janė krijuar tė gjitha mundėsitė pėr tė negociuar. Por, nga sa ėshtė shkruar saktė nė letrėn e pezullimit, FIFA shikon se ministri ka bėrė njė rezistencė tė madhe nė drejtim tė cenimit tė pavarėsisė sė FSHF sė. Sipas komunikimit zyrtar qė ka mbėrritur nė FSHF, nė bazė tė Nenit 14 tė statutit tė FIFA s, Shqipėria pezullohet pa afat, deri nė marrjen e vendimit nga ana e qeverisė shqiptare. Njė vendim qė nuk do tė kalojė lehtė. Njė vendim qė, sipas arsyetimit tė FIFA s, ka gati dy vjet qė tolerohet, por nė fund ka skaduar ēdolloj limiti kohe. Pango dhe qeveria shqiptare marrin faturėn e pezullimit tė Shqipėrisė nga aktivitetet ndėrkombėtare tė FIFA s dhe UEFA s.

Pikat ku FIFA mbėshtet edhe vendimin e saj, nė referim tė nenit 14 tė statutit:

Pezullim me efekt tė menjėhershėm

Ndėrhyrje konstante qeveritare prej dy vjetėsh nė autonominė e FSHF sė

Akuza denigruese nė drejtim tė presidentit tė FSHF sė

Akuzat pėr trukime tė ndeshjeve dhe qė nuk u provuan kurrė

Refuzimi i firmės sė statutit nga ministri Pango

Rezistencė e ministrit tė linjės nė Qeveri, pėr cėnimin e pavarėsisė sė FSHF sė


Neni 14 i Statutit tė FIFA-s

1. Kongresi ėshtė pėrgjegjės pėr pezullimin e njė anėtari. Komiteti Ekzekutiv mundet, megjithatė, tė pezullojė me efekt tė menjėhershėm njė anėtar, qė seriozisht dhe nė mėnyrė tė pėrsėritur dhunon obligimet e tij si anėtar. Pezullimi duhet tė zgjasė deri nė Kongresin tjetėr, veē, nėse Komiteti Ekzekutiv e ka hequr atė ndėrkohė.2. Pezullimi do tė konfirmohet nė Kongresin tjetėr nga 3/4 e shumicės sė votave tė marra. Nėse nuk ėshtė e konfirmuar, pezullimi hiqet automatikisht.3. Njė anėtar i pezulluar duhet tė humbė tė drejtat e anėtarėsisė. Anėtarėt e tjerė nuk duhet tė mdėrmarrin kontakte sportive me njė anėtar tė pezulluar. Komiteti i Disiplinės mund tė ushtrojė sanksione tė mėtejshme.4. Anėtarėt, tė cilėt nuk marrin pjesė nė tė paktėn dy nga tė gjitha kompeticionet e FIFA-s pėr njė periudhė prej katėr vitesh konsekutive, duhet tė pezullohen nga votimi nė Kongres deri sa tė kenė pėrmbushur detyrimet e tyre respektive.

Mandata e FIFA-sMenjėherė sapo ka pėrfunduar mbledhja e radhės e FIFA-s, sekretari i pėrgjithshėm i saj, Zherom Valcke, nuk ka "pėrtuar" pėr t'ia adresuar "katil-fermanin" sekretarit tė pėrgjithshėm tė FSHF-sė. Arben Bicit. Ja ēfarė shkruhet nė tė:

"Situata nė FSHFI dashur sekretar i pėrgjithshėm


FIFA dėshiron tė informojė FSHF-nė dhe tė gjithė komunitetin shqiptar tė futbollit qė Komiteti i saj Ekzekutiv, ėshtė mbledhur nė Zyrih mė 14 mars dhe ka riparė situatėn nė federatėn tuaj.

Duke dėgjuar raportin e kėsaj situate, Komiteti Ekzekutiv:

- Mori informacion se, gjatė dy vjetėve tė fundit, FSHF ka qenė objekt i njė ndėrhyrjeje konstante qeveritare nėpėrmjet auditimeve tė paligjshme, fushatave denigruese kundėr Presidentit tė FSHF-sė me akuzat e paprovuara pėr fiksim ndeshjesh nga Ministri i ngarkuar pėr sportin, refuzimin e regjistrimit tė statusit tė ri tė FSHF-sė nė versionin e aprovuar nga anėtarėt tuaj dhe paraprakisht tė aprovuar nga FIFA dhe UEFA, etj.

- Vuri re se tė gjitha pėrpjekjet, nėpėrmjet vizitave nė Shqipėri dhe letrave tė pėrbashkėta FIFA-UEFA, pėr tė krijuar kushtet qė t'i mundėsonin FSHF-sė tė respektonte detyrimet e saj pėrkundrejt FIFA-s, nė veēanti pavarėsinė e saj pėr procesin e brendshėm vendim-marrės, kanė dėshtuar pėr shkak tė rezistencės nga Ministri i ngarkuar pėr sportet pėr tė njohur kėtė pavarėsi.

- Vendosi tė pezullojė FSHF-nė me efekt tė menjėhershėm nė bazė tė Nenit 14 tė Statusit tė FIFA-s.

Duke pritur qė tė qėndrojmė rregullisht tė informuar pėr zhvillimet lokale,

Mbetem sinqerisht i juaji".

Armand Duka: Vendimi i komitetit ishte i pritshėm pasi ata kishin lėnė disa detyra pėr njė kohė tė caktuar ministrisėArabia, "kurbani" i parė i KombėtaresTIRANĖ- Presidenti i Federatės Shqiptare tė Futbollit, Armand Duka, ka reaguar dje menjėherė pas vendimit tė marrė nga FIFA nė lidhje me pezullimin e Shqipėrisė nga tė gjitha aktivitetet ndėrkombėtare tė futbollit. Nė njė intervistė tė dhėnė pėr "Shekullin", Duka ka pohuar se vendimi ishte i pritshėm pasi ministria nuk ėshtė tėrhequr asnjėherė nga pretendimet e saj. Dhe kurbani i parė i kėtij vendimi ėshtė ndeshja e kombėtares sonė me Arabinė Saudite. E planifikuar mė datė 21 mars, kjo ndeshje nuk do tė kryhet. Pas saj e kanė radhėn ndeshja e shpresave me Greqinė e mė pas "kombėtarja A" mė datė 26 mars, datė zyrtare e FIFA-s.

Zoti Duka, cili ėshtė reagimi juaj i parė pas vendimit tė FIFA-s?


Vendimi i komitetit ishte i pritshėm pasi atai kishin lėnė disa detyra pėr njė kohė tė caktuar ministrisė sonė. I kanė thėnė tė mos ndėrhyjė nė punėt e federatės. Detyrat nuk u plotėsuan dhe vendimi i ishte i pritshėm. Gjatė kėsaj kohe ne u munduam qė kjo tė mos ndodhte. I kėrkuam disa herė ministrisė tė ndalonte me kontrollet apo me mos miratimin e statutit. Ministria ėshtė pėrpjekur qė tė kalojė klasėn e jo tė zgjidhė problemin. Nė kėtė situatė vendimi u mor dhe ne ndihemi shumė keq pėr kėtė. Duhet tė kuptojmė se nuk ėshtė njė ngjarje pozitive sepse dėnohet Shqipėria, dėnohet futbolli shqiptar.Cili ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė pezullim?Pėrgjegjėsia nuk jemi ne si Federatė Shqiptare e Futbollit por ata qė janė pėrgjegjės duhet ta analizojnė mirė. Vendimi i pezullimit nga Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s nuk ėshtė se lė detyra pėr Federatėn Shqiptare tė Futbollit, kjo nuk ka ardhur si rrjedhojė e mos plotėsimit tė kėrkesave nga Federata Shqiptare e Futbollit, por nga Ministria e Sporteve pėr njė ultimatum qė ishte pėr tu plotėsuar pėr datėn 20 shkurt pėr tė fiksuar disa gjėra nė lidhje me futbollin shqiptar. Nė njė komunikim tė mėparshėm ministria i pohoi FIFA-s se do tė ndalonte me kėrkesat e tij por mė pas ai nuk e mbajti kėtė premtim.Ndeshja me Arabinė ėshtė pas pak ditėsh. Ēfarė do tė ndodhė me tė?Ne jemi tė pezulluar dhe nuk kemi tė drejtė tė luajmė asnjė ndeshje jashtė Shqipėrisė. Ndeshja nuk do tė zhvillohet. Ekipi duhet tė mblidhej tė hėnės dhe sot (dje) na thanė qė nuk lejohet tė luajmė. As nesėr nuk kemi shpresė. Unė nuk besoj se ajo ndeshje mund tė bėhet. Ėshtė njė kohė shumė e shkurtėr.Kjo ėshtė e vetmja ndeshje qė rrezikohet?Nuk ėshtė kjo ndeshja e vetme por janė tė paktė tre ndeshje qė kemi tani, brenda muajit mars. Pėrveē ndeshjes me Arabinė Saudite, duhet tė zhvillohej edhe njė ndeshje e ekipit tė Shpresave me Greqinė. As ajo nuk besoj se do tė bėhet. Mė pas ėshtė ndeshja e radhės me Moldavinė por ne nuk na lejohet qė tė luajmė.


Ka ndonjė mundėsi qė ky vendim tė rikthehet?Koha ėshtė e shkurtėr dhe nuk jam i sigurt se mund t'ia arrijmė. Sipas statutit tė FIFA-s, masat pėrfundimtare merren nga kongresi qė ėshtė nė muajin maj. Aty bėhet ratifikimi pėrfundimtar i vendimit. Shpresojmė tė rikthehemi nė lojė pėrpara se tė shkojmė nė kongres. Ato qė kėrkon FIFA janė nė pėrputhje me ligjet shqiptare. Besoj se do tė ketė vullnet dhe do tė arrijmė ta kalojmė kėtė situatė.


Por si mund tė "zhbėhet" ky vendim?Vendimi nuk mund tė anulohet kaq thjesht. Duhet tė mblidhet njėkomision tjetėr e tė vendosė. FIFA ka kontakte vetė me ministrinė dhe nga ajo merr tė dhėnat. FIFA dhe UEFA marrin kontakte direkt me ministrinė. Ėshtė njė grup qė udhėhiqet nga zv/presidenti i UEFA-s dhe nėse ata binden se gjėrat u sheshuan atėherė do t'i propozojnė qė vendimi tė anulohet. Deri atėherė ne duhet tė presim. Ministri Pango premtoi se do ndalonte veprimet e tij por nė realitet nuk i ka bėrė. Afati qė u la prej tyre bėri qė tė pėrjashtoheshim.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 15th March 2008, 18:59

Kete problek kishte edhe greqia para dy vitesh,por nuk arriti deri ne kete stad sepse i dhane pavaresi federates greke te futbollit ne momentet e fundit(kur arriten te kuptojne qe bota nuk tallet)
Pse qeveria shqiptare te arrije deri ne kete pike.Kaq e kaq ligje kemi huazuar nga bota .Pse ky ligj nuk i pelqen shqiperise?Pse duhet te kete lidhje federata e futbollit me qeverine ?
Mendoj se zgjidhja do te jete e shpejt dhe emri i shqiperise nuk do te fshihet nga aktivitetet nderkombetare.Ku tjeter mund te njihemi si komb?Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi