Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Politika dhe Ekonomia »
Tragjedia shqiptare, "nė sytė e botės"

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th March 2008, 20:00

Tragjedia shqiptare, "nė sytė e botės"

Shpėrthimi, njė muaj pėrpara ftesės pėr anėtarėsimin nė NATO

Agjencitė ndėrkombėtare mė prestigjioze tė lajmeve i kanė kushtuar njė rėndėsi tė veēantė tragjedisė qė ka ndodhur dje nė depon e municioneve qė shpėrtheu nė Gėrdec tė Vorės. Ky informacion ka pėrbėrė edhe "breaking news" pėr disa edicione tė televizionit amerikan CNN, atij britanik BBC dhe "Euronews", si dhe thuajse tė gjitha televizioneve italiane, greke dhe tė vendeve tė tjera fqinje.

Nė lajmet e tyre, televizionet dhe agjencitė ndėrkombėtare tė lajmeve u janė referuar tė dhėnave zyrtare dhe atyre qė janė deklaruar publikisht nė televizionet shqiptare. Kėshtu, BBC nė orėt e mbrėmjes sė djeshme nė faqen e saj zyrtare nė internet shkruante se "Shqipėria u godit nga njė shpėrthim shumė i fortė. Shpėrthimi u dėgjua shumė milje larg". Aty janė raportuar edhe shifrat e tė plagosurve dhe numri i viktimave tė deklaruara zyrtarisht, si dhe frika e qeveritarėve pėr rritjen e numrit tė tyre. Aty ėshtė theksuar se njė ndėr problemet mė tė agravuara qė ka Shqipėria dhe qė mbetet njė rrezik i vazhdueshėm, janė municionet. Gjithashtu, aty ėshtė pėrmendur edhe fakti se Shqipėria shpreson nė njė ftesė tė anėtarėsimit nė NATO nė Samitin e Rumanisė muajin tjetėr.

"Shtėllunga tė mėdha tymi janė ngritur nė qiell pas shpėrthimit tė njė depoje armėsh. Shpėrthimi fillestar i depos nė fshatin Gėrdec, rreth 6 milje nė veri tė kryeqytetit, Tiranės, u pasua nga njė seri shpėrthimesh dhe municionet vazhduan tė shpėrthejnė pėr orė tė tėra me radhė". Ėshtė ky pėrshkrimi i ngjarjes sė rėndė tė ndodhur dje nga ana e televizionit amerikan CNN. Madje, duke ju referuar edhe burimeve policore, ata pohojnė se shkaqet e shpėrthimit nuk janė ende tė qarta, por nuk pėrjashtohet as pista e njė akti terrorist. Aty citohet deklarata e ministrit shqiptar tė Mbrojtjes, Fatmir Mediu, se nė Shqipėri janė tė magazinuara rreth 100 mijė tonė municione nė depot e ushtrisė dhe pėr shkatėrrimin e tyre nevojiten tė paktėn 77.8 milionė dollarė.

Agjencia "Reuters" gjithashtu, pas njė pėrshkrimi tė detajuar tė ngjarjes sė rėndė tė ndodhur dje nė afėrsi tė kryeqytetit shqiptar, mes tė tjerash shkruan se "Shpėrthimi filloi ndėrsa skuadrat shqiptare dhe amerikane po ēmontonin stogjet e periudhės sė Luftės sė Dytė Botėrore, si bomba, fishekė dhe predha tė magazinuara nė bazė, njė pikė kjo e grumbullimit qendror pėr arsenalin ushtarak tė periudhės diktatoriale tė Shqipėrisė staliniste". Gjithashtu, nė kėtė agjenci theksohet edhe fakti se Shqipėria shpreson tė ftohet pėr t‘u bashkuar me NATO-n muajin tjetėr. Mes tė tjerash thuhet se kompania e pėrfshirė nė shkatėrrimin e kėtyre municioneve deklaroi se ishin 3 mijė tonė materiale eksplozive tė vendosura nė kėtė repart.

Prestigjiozja "The Guardian", nė njė lajm tė botuar posaēėrisht pėr kėtė ngjarje tė rėndė, shkruan: "Shpėrthimi nė Shqipėri, nė rrezik pėr jetėn 160 vetė". Sipas "The Guardian" njė pjesė e tyre, qė dyshohet se kanė vdekur dhe janė plagosur, janė amerikanė. Por ata shtojnė se Ambasada Amerikane nė Tiranė nuk mund tė konfirmojė nėse personeli ushtarak amerikan ishte prezent nė repart ose jo. Nė paraqitjen e kėsaj ngjarjeje ėshtė cituar edhe dėshmia e njė prej kameramanėve tė "Reuters"-it, i cili arriti me shpejtėsi nė vendngjarje dhe nė skenat e pėrshkruara prej tij ishin njerėzit qė pėrpiqeshin tė shpėtonin: Njerėz tė tmerruar po largohen nga zona nė kėmbė pėrgjatė autostradės, gra dhe fėmijė. Makina me xhama tė thyer janė lėnė tė braktisura nė autostradė.

Nė "France 24", lidhur me tragjedinė e shpėrthimit tė municioneve nė Gėrdec tė Vorės, thuhet se "njė kompani amerikane e kontraktuar nga NATO po ndihmon trupat shqiptare tė ēmontojnė municionet ushtarake qė nuk pėrdoren mė. Shkatėrrimi i tyre ėshtė njė nga kushtet qė Shqipėria duhet tė pėrmbushė pėr tė pėrfituar anėtarėsinė nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut". Mė tej ata u referohen shifrave zyrtare tė qeverisė shqiptare lidhur me numrin e viktimave dhe tė plagosurve nė kėtė tragjedi. Jashtė komentit, tė "France 24" nuk ka mbetur as pėrmendja e faktit qė "municionet antikuare tė periudhės sė komunizmit pėrbėjnė njė rrezik serioz pėr shqiptarėt". Titulli kryesor nė MSNBC ishte "Zyrtarėt: Konfirmohen 5 tė vdekur nė shpėrthimin nė Shqipėri". Aty theksohet fakti se shpėrthimi u dėgjua edhe nė kryeqytetin maqedonas, Shkup, nė njė distancė prej 120 miljesh larg dhe shkaktoi njė pezullim tė shkurtėr tė fluturimeve nė aeroportin e Tiranės pranė zonės ku ndodhi ngjarja. Duke iu referuar deklaratave tė ministrit tė Shėndetėsisė, Nard Ndoka, aty thuhet se Shqipėria ka marrė oferta pėr ndihmė nga Italia, Greqia, Zvicra dhe shumė vende tė tjera pėr tė trajtuar tė plagosurit. Sipas tyre, Italia do tė dėrgojė njė aeroplan me personel dhe pajisje mjekėsore nė pėrgjigje tė njė kėrkese tė bėrė nga Shqipėria. Po kėshtu nėnvizohet fakti se Franca dhe Shtetet e Bashkuara kanė ofruar ndihmė dhe mbėshtetje. Mes tė tjerash, MSNBC shkruan se nga Kosova fqinje, ku pjesa mė e madhe e popullsisė ėshtė me shqiptarė etnikė, janė me qindra qytetarėt qė i janė drejtuar spitalit tė Prishtinės pėr tė dhuruar gjak, qė ėshtė dėrguar me helikopter nga paqeruajtėsit e NATO-s. Po kėshtu citohet se dhurime gjaku janė bėrė edhe nė Shkup tė Maqedonisė, ku vetė ministri i Jashtėm, Milososki, u drejtua pėr nė Tiranė pėr tė ofruar ndihmė, madje duke dhuruar edhe vetė gjak. Edhe ministrja e Jashtme greke, Dora Bakojanis, ka shprehur solidaritetin e vendit tė saj dhe qėllimin pėr ndihmė.

"Fatalitet pas shpėrthimit nė bazėn ushtarake", shkruan "Sky". Po kėshtu, kjo ngjarje ėshtė mbuluar edhe nga "Al Jazzera", "Globe and Mail", "The Telegraph", "Fox" dhe njė numėr shumė i madh mediash ndėrkombėtare.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 12th April 2008, 23:56

Pse nuk folet ma per gerdecin a u genjy ky popull me nje ftes per ne natoShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi