Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Sport »
Pa Kombetare!!!!

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th March 2008, 22:44

Pa Kombetare!!!!Tani qe e hoqem qafe edhe kombetaren, kujt i ka ardhur radha… Ēfare duhet te shkaterrohet tjeter… DMTH Cfare ka mbetur ne kembe se kena etje me e ēu rrafsh pertoke…

UEFA vendosi tė pėrjashtojė Shqipėrinė nga tė gjitha aktivitet futbollistike. Vendimi u mor nga komisioni ekzekutiv i kėtij institucioni pėr shkak tė ndėrhyrjeve politike tė shtetit shqiptar nė autonominė e Federatės Shqiptare tė Futbollit. Njė vendim i tillė bėri qė tė zhvillohet njė mbledhje e jashtėzakonshme midis ministrit Pango dhe zv/ministrit tė Sporteve Ekrem Spahia nė lidhje me veprimet qė do tė ndėrmerren nė vazhdim. Presidenti i FSHF Armando Duka ka reaguar pas pezullimit tė Shqipėrisė duke e quajtur njė vendim tė drejtė dhe ka shprehur keqardhjen pėr dėmin qė u shkaktohet tifozėve shqiptarė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th March 2008, 22:45

Kjo eshte merite e qeverise sone te ndritur!!!!!!!!!!!!!!!!!Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th March 2008, 22:49

Historiku


Pėrplasjet nisėn menjėherė pas ndryshimit tė qeverive. Disa herė u iniciuan nga qeveritė demokratike kontrolle nė kėtė federatė pėr mėnyrėn e pėrdorimit tė fondeve. Por, njė gjė e tillė u kundėrshtua nga Federata Shqiptare e Futbollit, e cila e quajti kėtė ndėrhyrje tė shtetit nė pavarėsinė e saj. Federata u mbrojt para organizatave ndėrkombėtare, duke theksuar se fondet qė do kontrollohen janė edhe tė UEFA-s dhe tė FIFA-s, por njė gjė e tillė u hodh poshtė nga Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve dhe nga Ministria e Financave.

Pas njė periudhe heshtjeje, me mbėrritjen e ministrit tė ri konflikti u rindez, pas njė urdhri kontrolli pėr fondet e FSHF-sė. Menjėherė vjen reagimi i FIFA-s, qė ėshtė ultimative; 21 shkurt 2008 do ishte limiti kur ministria duhej t’iu jepte zgjidhje problemeve qė kishin lindur me Federatėn Shqiptare tė Futbollit. Por, njė javė mė vonė, nė zyrat e FSHF-sė mbėrrin grupi i auditimit. Situata acarohet, por zbutet pasi Pango firmos statutin me ndryshime, por me njė kleēkė, e cila “zbulohet” nga FSHF dhe ngre alarmin.

Statuti i FSHF-sė, i firmosur nga ministri i MTKRS-sė, Ylli Pango, ėshtė dėrguar nė FSHF me kėrkesėn pėr tė bėrė disa ndryshime nga kjo e fundit.

Por, krerėt e saj bėjnė tė ditur se ndryshimet nė statut i bėn vetėm asambleja, por ėshtė e pamundur qė kjo tė realizohet, sepse asambleja ėshtė mbledhur njėherė nė muajin qershor. Me ndryshimet e kėrkuara nga MTKRS, federata nuk mund ta regjistrojė statutin nė gjykatė, ēka pėrbėn njė tjetėr handikap mes FSHF-sė dhe shtetit.

Kėsaj radhe, reagimi i FIFA-s do ishte pėrfundimtar: Shqipėria u pezullua
.


Pėrjashtim edhe pėr ekipet e kampionatit


Shqipėria ndodhet nė grupin 1 eliminator tė Kampionatin Botėror “Afrika 2010”, sė bashku me Suedinė, Portugalinė, Danimarkėn, Hungarinė e Maltėn. Ekipet shqiptare nuk do tė kenė asnjė mundėsi tė luajnė nė kompeticionet ndėrkombėtare si Liga e Kampioneve, Kupa UEFA apo Kupa Intertoto.


Pėr Spanjėn, vazhdon vėzhgimi nga afėr


Pėr sa i pėrket Spanjės, sipas asaj qė shkruhet nė komunikatėn e shtypit, FIFA vendosi tė monitorjė situatėn, duke i lėnė njė afat tetėmujor. Situata nė Turqi do tė vazhdojė tė monitorohet, ndėrkohė qė pezullime mund tė pėsojnė Magadaskari, Kuvajti dhe Dominika, nė rast se ato nuk ndryshojnė qėndrim.


FIFA: Do vazhdojmė monitorimin pėr Kosovėn


Pas kėrkesės sė Kosovės pėr anėtarėsim nė organizmat ndėrkombėtare tė futbollit, FIFA ka deklaruar dje pėrmes Komitetit Ekzekutiv, se do vazhdojė monitorimin e afėrt, duke parė gjithashtu edhe reagimet e diplomacisė ndaj problemit tė Kosovės.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi