Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionTimo Flloko nga A në Zh

more_horiz
Timo Flloko nga A në Zh

Një portret i paautorizuar i aktorit, duke filluar që nga rolet e hershme e deri tek i fundit, që nga pengjet e deri tek dashuritë e mëdha të jetës së tij


A si Amerika. “Nuk ika për të mos u kthyer, ashtu edhe siç nuk jam kthyer për të mos ikur”, ka thënë në një nga intervistat. E nëse një ofertë do t’i vinte prej andej, me siguri që do të ishte gati të merrte sërish rrugën, me siguri për t’u kthyer sërish më pas.


B si babai, nga i cili duket se e ka trashëguar talentin e që, sipas të birit, ishte një komik i lindur, këndonte kanconeta komike italiane me mandolinë dhe shpesh Timos i dukej si Çaplini. Kur i tha se do të konkurronte për aktor, ai i tha: “Ose në majë, ose hiç, sepse s’ka gjë më dëshpëruese se mungesa e talentit te një aktor i rëndomtë”.


C si censura e atëhershme, që shpesh i ka prerë momentet më të bukura nga një rol, mbase më të mirat e tij si aktor, siç ka ndodhur me monologun e Aleksit te “Ballë për ballë” apo tek filmi “Binarët”.


Ç si Çerçiz Topulli. Do të mjaftonte ndoshta vetëm ky rol që portreti i Timo Fllokos të mbetej i mirëskalitur në historinë e kinemasë shqiptare. Në fakt, më shumë sesa me personazhe “negative”, ai është bërë i dashur pikërisht me figura heronjsh.


D si De Niro. Është krahasuar jo pak herë me të. E nëse fati do ta kishte lidhur që herët me Hollivudin, me siguri që do të kishte një De Niro të dytë.


E si Edi Karbone, roli i tij i fundit, i cili e riktheu me sukses në teatër. Një rol i fuqishëm, një figurë komplekse dhe realiste, që ndeshet me problemet sociale në Amerikë, por që ngec në një çengel, ku mbetet i varur në ndërgjegjen e tij. Është si dashuria e paarsyeshme ndaj mbesës së gruas, Ketrinës. Kryekëput ndryshe nga të gjithë rolet e deritanishme të Fllokos.


F si filmi. Rikthimi në teatër vështirë se mund të bëjë atë ndarjen e madhe. Sepse Timo Flloko do të vazhdojë gjatë të ngelet artist i lidhur ngushtë me filmin. S’mund të ndodhte ndryshe, përderisa është lidhur që në fillim me ekranin e jo me skenën.


G si Grabocka, bashkëshortja e tij. Një martesë e hershme, që duket se nuk është kërcënuar kurrë nga vitet. Një arsye më shumë që ata të kthehen në një nga çiftet më të njohur të Tiranës.


Gj si gjashtëdhjetë vitet e tij. Nuk janë pak, por për të duket se koha ka ndaluar diku tek fundi i të dyzetave. Të paktën portreti i tij vështirë se mund të dëshmojë për të kundërtën.


H si Hollivudi. Nga të paktët artistë Shqiptarë që e ka prekur prej vërteti. Sepse regjisorët hollivudianë nuk mund të ishin indiferentë ndaj portretit, aksentit, ekspresivitetit, natyrës së tij të veçantë dhe atë çfarë ishte tipike në karakterin e tij për të luajtur në “Bad Guys”.


I si idhujt e tij. Naim Frashëri në skenën e teatrit e, pas përvojës së tij hollivudiane, duket se refleksioni e çon tek Ndrek Luca, një aktor i ndryshimeve të spikatura nga roli në rol.


J si joshës. Vazhdon të ngelet një ndër aktorët më sharmantë. Pesha e viteve duket se nuk i rëndon. Të paktën jo në fizikun e tij të drejtë e sportiv.


K si “Kur zbardhi një ditë”, filmi që shënoi fillimin e karrierës së tij të plotë në kinematografi, në vitin 1970.


L si Linda, e bija, e cila si natyrë duket se ka marrë gjithçka nga i ati, por që ka vendosur të zgjedhë profesionin e gjyshit të saj, të bëhet mjeke e jo aktore apo regjisore si e ëma.


M si mësuesi te “Lulëkuqet mbi mure”, një nga rolet e tij më të spikatura në kinematografi, por edhe një nga filmat e tij më të dashur, që e përmend sa herë që i kërkohet të përzgjedhë mes shumë të tjerëve rolin e tij të preferuar.


N si “Nata e parë e lirisë”, ku ai luan rolin e hamallit të quajtur Çeçen. Një rol nga ata që një aktor i madh do t’i konsideronte si të vegjël, por që Flloko e ka realizuar në të atillë mënyrë sa, edhe nëse ngjarjet apo titullin e filmit askush nuk i mban mend, Çeçenin e kujton medoemos.


Nj si “Njeriu me top”, një nga rolet e shumtë që e rivendos sërish në figurën e heroit.


O si Olimpi. Ishte drama e Ismail Kadaresë “Stinë e mërzitshme në Olimp” ajo që i rihapi rrugën e teatrit Timo Fllokos, të njohur më së shumti nga publiku i gjerë për rolet e tij në film. Plot 35 të tilla.


P si poezia, pasioni i tij që nga rinia, por që shumë pak ia njihnin deri pak vite më parë, atëherë kur emri i tij nisi të përhapej si autor tekstesh për këngë. Vetëm tek të ‘50-at aktori nisi ta mposhtte ngurrimin e adoleshencës për të shfaqur lirikat e veta dhe atëherë të gjithë mundën të mrekulloheshin pas vargjeve të Fllokos. Sipas tij, poezia është një shfrim, një nevojë shpirtërore, një meditacion, një bisedë me veten, eksplorim, madje vetënjohje.


R si “Rob i Manive”, titulli i përmbledhjes poetike, i pari dhe i vetmi botuar rreth katër vjet më parë, që ka bërë bashkë vjershat e shkruara që nga rinia, të fshehura ndrojturazi sirtarëve, e deri tek poemat e lirikat e panjohura të Fllokos.


Rr si “Rrethim i vogël”, një nga filmat më të suksesshëm të fundit të ‘80-ës, ku Flloko ka dalë nga kostumi i heroit.


S si “Syri magjik”, më i fundit film i Kujtim Çashkut, i cili suksesin e vet ia ka besuar pikërisht Fllokos. As që ka menduar tjetër, por thuhet se ka qenë një zgjedhje gati-gati e lindur bashkë me rolin.


Sh si Shekspiri dhe “Hamleti”. Nëse ka një peng në jetën e tij, është pikërisht kjo ëndrra që vazhdon të ngelet në sirtar: të veshë petkat e Hamletit. E nëse erërat e fatit do ta çonin tek ky personazh, atëherë Timo Flloko vështirë të ketë më pengje.


T si teatri, dashuria e tij e përjetshme, që në fakt e ka takuar rrallë. Ama, ashtu si edhe në ekran, shkëlqen me po të njëjtën forcë edhe në skenën e teatrit, në mos më shumë.


V si “Vdekja e kalit”. Ai është një nga filmat e tij të preferuar. Por edhe filmi që do të thyente tabutë e do të realizonte për të parën herë një skenë erotike. Edhe pse pas atij roli i kanë thënë: “Ti s’di të puthësh”.


Xh si xhinset. Janë të rralla rastet kur i duhet t’i ndërrojë xhinset me kostum e kollare. Sepse është përshtatur me veshjen sportive me po aq lehtësi sa do t’i përshtatej edhe një roli që e bën të ndihet brenda natyrës së tij.


Y si Yllka Mujo, një nga partneret e tij në film dhe teatër. Fillimisht të dy, ende të rinj, do të ndanin sheshin e xhirimit në “Malet me blerim mbuluar”, derisa një vit më parë, me përvojën e fituar mbi supe edhe në teatër, do të realizonin rolet më të bujshme të skenës së sotme teatrore. Fillimisht me “Hotel Franca” dhe tashmë me “Pamje nga ura”.


Z si zëri i tij mjaft i dallueshëm për tonet e ëmbla lirike. Aq sa kur mendohet për recitim të poezive, mendja të shkon pikërisht tek interpretimi i zërit të tij.


Zh si zhurma e fundit që shkaktoi roli i tij në dramën “Pamje nga ura”, që dyndi kryeqytetasit në sallën e Teatrit Kombëtar dhe riktheu Timo Fllokon më fuqishëm se kurrë.

descriptionRe: Timo Flloko nga A në Zh

more_horiz
Nje nga aktoret me te mire shqiptar....

descriptionRe: Timo Flloko nga A në Zh

more_horiz
Timo flloko mbetet nji nga rtistet me te cmuar edhe me i pazevndesuar me rolet e tije qe ka spikature ne filma edhe ne aktrim te teatrit tone kombetare .

descriptionRe: Timo Flloko nga A në Zh

more_horiz
Pres.

U fik muzgu, u err nata,
Dhe une rri…te pres,
Bej te iki, s’me le zemra,
Se me mban nje shprese.

Gdhiu dita, behu dielli,
Prape me lind nje shprese,
Hena lart ma ben me sy
Me josh qe ta pres…!

Ajo s’vjen …ditet terhiqen,
Mezi, …me pertese,
Sa me shume shpresen humb,
Aq me gjate e pres…!

Ne s’ardhte me, ne s’ardhte kurre,
Prape une do ta pres…
Shtati epet, zemra jo,
Ngujuar ne shprese!

Mbaron jeta prit e prit,
Une vdes…dhe ti vdes.
Ne ate bote si shpagim
Pritje s’ka… as shprese…

descriptionRe: Timo Flloko nga A në Zh

more_horiz
Syte.

Syte shohin, shihen; fshehin, fshihen;
Syte hetojne, hetohen, …syte verbohen.

Syte qeshen, qeshin; ndizen, ndezin,
Syte dashurojne, dashurohen, …syte harrohen.

Syte lotojne, lotohen; digjen, shkrumbohen,
Syte heshtin, s’flasin, …syte vrasin.

Shtati kallkan ngrin,
syte mbesin,
hapur, kur vdesim.

descriptionRe: Timo Flloko nga A në Zh

more_horiz
Mrekullia e tete.

Mbremja, nje ritual...Telefoni, turbullim, dehje...
Ti hyn ne ditar me nje shenim te ri
pesha e mungese e padurueshme
pa ty...!

Larg, si sfinks i reres
hapesira mes nesh s'ka fund
sa te pamate e ben vetmia
kur hene s'ka kund!

Kesaj nate,
te vuaj vetmine...sa absurde duket, e kote
dashurine me te cmuar e ka
se Shtate mrekullite kjo bote!

descriptionRe: Timo Flloko nga A në Zh

more_horiz
Poeti.

I shtinë qiellit,
ai ra…
Ra për të mos u kthyer më,
u përgjak,
u përmbys,
ra…
(Askush s’ka dy jetë!)

Bizhuterët rendën të mbledhin thërrime yjesh;
të çmendur, të marrë,
pas hënës u sulën pa frymë;
Diellit shumëkush mori arratinë…
Ti,
poet,
shpirtdhembsur përherë,
me shtatine e tij të vrarë,
të kaltër,
mbi shpinë!...

descriptionRe: Timo Flloko nga A në Zh

more_horiz
Hena dhe nje Yll.


E panë hënën me një yll, në qiell pa rënë mbrëmja…

Kur u bë terr
dolën yjtë të tërë
dhe i panë të dy…

Zunë të vezullojnë
e të ndizen zjarr
thellë të ndjejnë zili!

Hëna u trazua
tek i pa në ethe
t’egër e tërbuar

U zbeh në fytyrë
ra përtej, u fsheh
pas yllit harruar!

Muzgu me përtesë
vonoi të zbresë
ajo ndjeu frikë

Keq do ta pesojë
ky i dashuruar
dritën do t’ia fikin!

Kur pa hënën lart,
ylli u ndez zjarr
asaj iu afrua…

“Mos më eja pas
u ndjell maraz…
se unë ty të dua…!”

Ylli i dashuruar
në shpirt i lënduar
mbet’ me kryet pas

E ndoqën ata
tutje në thellësi
nata mend u zbraz

“Atë” kush lakmon
qiellit mëkaton
është një i pabesë…

Turren aq të marrë
si një kyqezatë
natës pis të zezë!

Përtej kësaj bote
u ndje një lëngatë
dhe mbeti mister

Vringëllima thikash
vrasës të pashpirt
nginjen si në ferr!

Zbehur në fytyrë
nga ajo mënxyrë
hëna q’e plotë ish

Nga tmerri që pa
atë natë prilli…
U ça, u bë dysh!

Si e panë ata
të dashuruar
klithën si të marrë:

“Rrëmbyes, kusar
ti, yll, imoral…
Kokën në hanxhar!

Shpejt kapën yllin
e linçuan qiellit
Ndriçimin ia shuan

Ai zu të bjerë
gjaku i tij ndezi
verbërine me dritë…

Por, u shua shpejt
gremisjes, në rënie
si meteorit…

Hëna e vrerosur
errur e brengosur
klithi në lëngatë:

“Të desha, o yll
i ndritshëm agimi
katila, pse ma vratë?!”

*

Pareshtur në netë
bien meteorë…
zgrofit t’qiellit fiken

Ndrisin veç një çast
kësaj botës sonë
në ikje tragjike!

Qielli sovran
shpërfillshëm atje
mbretëron mbi re…

Ndizen yje, shuhen
bien e më s’kthehen
porsi efemerë…

Hën’ e re rishtaz
e ndjekur prej yjsh
endet skaj më skaj

Tjetrin yll gremis
gjithësisë pa fund
për trillet e saj

descriptionRe: Timo Flloko nga A në Zh

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi