Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionSigluar L.V.

more_horiz
Sigluar L.V.


Nuk i mungon asgjë çfarë i duhet një emri të madh: tradita, imazhi, ndjekës të famshëm, uniciteti, vlera, fama, një vend i përhershëm në majë dhe sigurisht dhe inicialet, të cilat përmbledhin suksesin: LV


150 vjet më vonë se ata që nisën të prodhonin dhe shisnin linjën e produkteve të lëkurës në Paris, logoja Louis Vuitton konsiderohet një “status simbol” dhe është një emër i vlerësuar në botën e modës. Materiali dhe dizenjoja e pangatërrueshme në sfondin ngjyrë kafe me lule dhe figura katërpetalëshe është krijuar në vitin 1896 nga djali i themeluesit Louis Vuitton, Georges, me qëllim për të shmangur kopjimin. U mbështet në modën e kohës për dizenjo japoneze dhe orientale. Shumë prej produkteve të kësaj firme e përdorin ende këtë material dhe dizenjo, ndërkohë që të gjitha, pa përjashtim, kanë inicialet L.V.

Si çdo firmë, dhe kjo e ka historinë dhe themeluesin. Louis Vuitton lindi 400 kilometra larg Parisit dhe në moshën 14-vjeçare u nis për në Paris. Ai e përshkoi distancën në këmbë, duke u ndalur rrugës dhe duke bërë punë të ndryshme që të përballonte udhëtimin. Në moshën 16-vjeçare punoi për një bërës çantash dhe në vitin 1854 themeloi një kompani të vetën, atë që sot, nga viti 1914, njihet si kompania konglomerat LVMH, një kompani franceze e drejtuar nga Bernard Arnault, që hapi dyqanin e parë në Paris, ku tregtoheshin më së shumti çanta udhëtimesh, që dalluan për cilësinë e mirë dhe peshën e lehtë.

Pas vdekjes së Louis Vuitton ishte i biri - dhe më pas nipi - që morën drejtimin e kompanisë, e cila filloi të hapë dyqanet e saj në mbarë botën. Më i madhi për kohën ishte ndërtesa “Louis Vuitton” në Champs-Elysees, ndërtuar në vitin 1914. Kompania i shet produktet vetëm në dyqanet e saj për të mbajtur nën kontroll cilësinë dhe çmimin, duke pasur dhe një linjë shitjeje online. Në vitin 1932 u prezantua çanta Noè, që fillimisht u krijua për të mbajtur shishet e shampanjës.

Që të zgjerohej linja e produkteve, firma filloi ta përdorë dizenjon e famshme edhe për kuleta, çanta dhe portofola. Audrey Hepburn u shfaq me një çantë të tillë në filmin Charade. Në 1966 kompania lançoi Papillon, një çantë me formë cilindri, popullore dhe sot.

Në vitin ’97 kompania ngarkoi dizenjuesin Marc Jacobs si drejtor artistik të etiketave. Nga viti 2001, Stephen Sprouse, në bashkëpunim me Marc Jacobs, dizenjuan një linjë të kufizuar, që përmbante shkrim grafiti mbi modelin monogram. Shkruhet Louis Vuitton dhe, në disa çanta, edhe lloji i tyre: “Keepall” ose “Speedy”. Një numër çantash, që shkruhen me grafit, por që nuk kanë sfondin monogram, janë prodhuar për disa blerës V.I.P.

Në 2003-shin, Takashi Murakami, në bashkëpunim me Marc Jacobs, projektuan dizenjon e re shumëngjyrëshe të materialit të çantave. Kjo kategori përfshin dizenjon standarde, por në 33 ngjyra, përfshirë dhe atë bardhezi (klasikja është: monograma të arta në sfond ngjyrë kafe). Murakami dizenjoi dhe “cherry blossom”, në të cilin janë vendosur fytyra të qeshura kartoni në mes të luleve rozë dhe të verdha, të stampuara mbi sfondin e njohur.


Louis Vuitton kujdeset veçanërisht për linjën e publicitetit dhe ka angazhuar aktore e modele të famshme në fushatat publicitare.

Tradita u thye në gusht të 2007-ës, kur kompania njoftoi se ish-lideri i Bashkimit Sovjetik Gorbaçov do shfaqej në fushatën e radhës publicitare, ku do angazhoheshin dhe Steffi Graf, Andre Agassi dhe Catherine Denevue. Kompania zakonisht përdor reklama të shtypura në revista dhe billborde në qytetet kozmopolitane.


Imitime & Co, si t’i njohësh

Disa rregulla të thjeshta për të njohur imitimet nga produktet false1) Dekori formohet nga disa radhë, sipas një rregulli, dhe përmban një lule me katër petale. Një nga imitimet më të njohura e bën lulen me 5 petale. Simboli LV zëvendësohet nga XL ose CF apo diçka e ngjashme.


2) Ngjyra e materialit. Po të zgjidhni Vuitton-in klasik ngjyrë kafe me elementë më të qartë, duhet të tregoheni të vëmendshëm, sepse sfondi nuk është ngjyrë kafe i shpëlarë, as si çokollatë.


3) Monograma ka gjithmonë një katërpetalësh, që ka brenda një lule e gjendet dhe në shiritat e tjerë (alternon rrethin me lule dhe katër-rrathëshin): poshtë vetëm lule, poshtë alternimi, në mes monograma, poshtë vetëm lule, poshtë alternimi. Kjo është një skemë fikse.

descriptionRe: Sigluar L.V.

more_horiz
Une kam nje cante Louis Vuitton.
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi