Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Berisha, ik!

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 17th March 2008, 20:06

BERISHA, IK!Berishaik.com eshte nje faqe-peticion me nje kerkese te thjeshte, nga qytetare te thjeshte shqiptare. Kryeministri Berisha duhet te pranoje pergjegjesine qe i takon per tragjedine e Gėrdecit dhe te jape doreheqjen. Shteti shqiptar deshtoi, dhe deshtoi jashtezakonisht keq. Shko dhe firmos tek berishaik.com.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 17th March 2008, 20:15

Do ishte shume i mire Berisha po ta jepte doreheqjen por ne e dime qe nuk eshte, keshtu qe sbesoj se kjo gje ka per te ndodhur tani afer.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


#3

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 17th March 2008, 20:24

@MARY shkruajti:BERISHA, IK!Berishaik.com eshte nje faqe-peticion me nje kerkese te thjeshte, nga qytetare te thjeshte shqiptare. Kryeministri Berisha duhet te pranoje pergjegjesine qe i takon per tragjedine e Gėrdecit dhe te jape doreheqjen. Shteti shqiptar deshtoi, dhe deshtoi jashtezakonisht keq. Shko dhe firmos tek berishaik.com.


Pse Berisha ik! Mos ke frigė se digjet. Po zjarri u fik!

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 17th March 2008, 20:26

@MARY shkruajti:Do ishte shume i mire Berisha po ta jepte doreheqjen por ne e dime qe nuk eshte, keshtu qe sbesoj se kjo gje ka per te ndodhur tani afer.
Jo Mary nuk ka per te ikur Berisha se nuk eshte nga ata.
Qe te japesh doreheqjen duhet te kesh pak cipe.Atij ka vite qe i mungon.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 17th March 2008, 20:28

feneri shkruajti:
@MARY shkruajti:BERISHA, IK!Berishaik.com eshte nje faqe-peticion me nje kerkese te thjeshte, nga qytetare te thjeshte shqiptare. Kryeministri Berisha duhet te pranoje pergjegjesine qe i takon per tragjedine e Gėrdecit dhe te jape doreheqjen. Shteti shqiptar deshtoi, dhe deshtoi jashtezakonisht keq. Shko dhe firmos tek berishaik.com.


Pse Berisha ik! Mos ke frigė se digjet. Po zjarri u fik!
Ai eshte i djegur,ska ku digjet me shume.Shihni dhe foton e tij,sketerrShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 17th March 2008, 21:18

Me vjen keq qe populli shqiptar dhe kur e vrasin perseri rri dhe hesht!.

Me vjen keq qe asnjeher s'kishim shtet!.

Me vjen keq qe nuk ka asnje reagim nga populli!.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


#7

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 17th March 2008, 23:25

Sa cudi perse Kryeministri nuk shpalli dite zije?

[u]

#8

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 05:27

GĖRDECI – SHĖMTI E TRURIT “SHQIPTAR”

Written by TAFIL DURAKU

Sunday, 16 March 2008Shpėrthimi i ditės sė djeshme nė Gėrdec tė Bashkisė sė Vorės, 15 mars 2008, nė orėn 11:45’, ka tronditur thellė tė gjithė shqiptarėt etnikė, ende tė ndarė padrejtėsisht nė pesė shtete pėrreth Shqipėrisė. Prej ēastit kur ka filluar njoftimi pėr ngjarjen tragjike, nga TVSH, nga z. Lutfi Dėrvishi, nuk i jemi shkėputur ekranit tė Televizionit Publik Shqiptar, pėr tė mėsuar hollėsi tė reja pėr ēdo ndodhi atje, sepse, hiē dėmet materiale, na dhimbseshin tej mase njerėzit atje, vėllezėrit tanė tė gjuhės e tė gjakut shqiptar, jeta e tyre e rrezikuar prej “mendėsisė” sė re “shqiptare”...Nuk do ta trajtonim fare kėtė temė, po tė mos shikohej qėndrimi zyrtar i Tiranės zyrtare pėr “100 mijė tonė municion tepėr”(Sic!), qė duhej shkatėrruar e asgjėsuar, po sipas politikave tė “miqve” tė Shqipėrisė, si dhe deklarata e Kryeministrit aktual, z. Sali Berisha, i cili, atė municion e kualifikoi si “municion i diktaturės komuniste”(Sic!)... Dhe, pikėrisht, kjo ėshtė ajo Ēudia e Zotit, kur dėgjon deklarata tė tilla dhe fare tė papeshuara tė krerėve aktualė tė shtetit shqiptar...Po, mirė. A i ka analizuar para se t’i pėrshpallte botėrisht z. Berisha dhe stafi i tij, deklaratat e zbardhura nga media shqiptare. Por, sidoqoftė, i paqin apo mos i paqin analizuar ato, del se ėshtė nė veprim tė plotė truri “shqiptar”, i pėrkrahur plotėisht prej tė gjithė “miqve” tė Shqipėrisė... Po, ē‘faj ka kėtu “municioni i diktaturės komuniste”? Pėrse na qenka blerė e ruajtur i gjithė ai municion “i tepėrt”?... Pėrse?... Pyetje ka sa tė duam, dhe, natyrisht, edhe pėrgjigje nė to. Por, ē‘e do kur dėgjon deklarata tė tilla, pikėrisht, prej krerėve aktualė tė shtetit shqiptar tė Shqipėrisė londineze... Mos, vallė, municioni i shteteve pushtuese shqiptare na qenka aq demokratik?!... (Sic)...E ēuditshme, apo, jo!?!... I vetmi na qenka municioni shqiptar “i diktaturės komuniste” ai qė rrezikoka popujt e tjerė tė rruzullimit?! I vetmi qenka municioni shqiptar “i diktaturės komuniste” qė rrezikoka popujt dhe shtetet tjera tė rajonit, tė cilat mbajnė tė pushtuar pesėfishin e Shqipėrisė londineze dhe Etnike!?! Dhe, fatkeqėsisht, qenka i vetmi monicion qė vritka njerėz dhe shkatėrroka pasuritė e tyre?!... Tepėr e habitshme, ė!... Dhe, qenka i vetmi municion dhe armatim qė u dashka shkatėrruar!...Sa di unė, si shqiptari mė i vogėl, ai municion ėshtė blerė nga puna, mundi dhe djersa e madhe e popullit shqiptar. Ėshtė blerė dhe ėshtė krijuar pėr ta mbrojtur popullin shqiptar dhe Shqipėrinė, dhe, nė instancė tė fundit, ē‘tė keqe ka edhe nėse ėshtė blerė, vendosur e ruajtur nėpėr depo ushtarake pėr lirimin e tokave tė pushtuara etnike shqiptare nga fqinjėt dinakė tė tyre, nga sllavėt pushtues e gjakpirės. Por, me bazė shtrohet dyshimi se, mos duan, sot, krerėt aktualė tė shtetit shqiptar ta lėnė Shqipėrinė pa ushtri dhe pa institucione ushtarake, pa shkencė dhe institucione shkencore, pa..., pa..., pa...(Sic!)... Prandaj, e shohim tė domosdoshme ta shtrojmė njė pyetje tepėr delikate: Mos po bėjnė edhe kėta krerė “shqiptarė” marrėveshje tė fshehta, siē bėnte dikur Ahmet Zogu me Nikolla Pashiqin (Shih Marrėveshjen A. Zog – N. Pashiq, tė gushtit tė vitit 1924, sipas gazetės “Zėri”, Prishtinė, 10 nėntor 2007), qė tė shuhet Ministria e Mbrojtjes Kombėtare Shqiptare dhe qė tė mos e ketė Shqipėria as ushtrinė e vet kombėtare?... Por, qė do tė ruhej e zhvillohej njė xhandarmėri dhe ushtri pėr raste emergjente, pėr ta ruajtur vetėm bythen e pushtetarėve dhe tė sojesorollapit tė tyre “shqiptar”, tė cilat do tė pėrbėheshin nga “qen e thi” tė rryer tė tė gjitha sistemeve “shqiptare”...Sidoqoftė, “municioni i diktaturės komuniste”, po tė lėhej nėpėr depotė ushtarake, ku kishte qenė i vendosur mė parė, nuk do tė “trazohej” dhe nuk do tė shpėrthente e nuk do tė shkaktonte dėme fare, edhe pse me “afat tė skaduar”... Po, a nuk do tė ishte mė mirė qė ai municion tė shfrytėzohej pėr ushtrime dhe kalitje tė tjera, tė vazhdueshme, ushtarake e ushtarakėsh tė ardhshėm shqiptarė, i cili, natyrisht, nėse do tė shfrytėzohej asisoji dhe nė mėnyrė shumė racionale, nuk do ta shkaktonte asnjė dėm dhe tragjedi tė natyrės sė Gėrdecit... Po, a mė mirė ka qenė qė ai municion dhe armatim qė shkatėrrohet sipas mendėsisė sė re “shqiptare” t’i jepej nė shfrytėzim UĒK-sė, pėr lirimin dhe bashkimin e trojeve tė pushtuara shqiptare, apo, tė shkatėrrohet nė kėtė ditė, madje-madje, duke shkatėrruar e shkretėruar, sikurse dje, katunde dhe qytete tė tėra shqiptare, duke marrė mė vete dhjeta jetė njerėzish tė pafajshėm shqiptarė, si dhe duke plagosur me qindra tė tjerė?!... Besoj dhe jam shumė i bindur se po ta kishte UĒK-ja vetėm atė pjesė tė municionit dhe armatimit qė shpėrtheu dje dhe vazhdoi tė shpėrthejė pėr 24 orė tė plota, nuk do tė kishte fare nevojė pėr intervenimin e NATO-s nė Kosovė...Nė gjithė kėtė tragjedi tė fajėsisė “njerėzore” duhet shprehur mirėnjohje tė thellė pėrpjekjeve mbinjerėzore tė organizimit dhe menaxhimit tė kėsaj situate tragjike forcave speciale ushtarake dhe policore shqiptare dhe personelit mjekėsor tė tri spitaleve mė tė frekuentuara nga tė plagosurit e pafajshėm, si dhe tė gjithė shqiptarėve qė u solidarizuan, duke dhėnė vullnetarisht gjak, me kėtė tragjedi tė dhimbjes shqiptare, si dhe shtetet mike qė u solidarizuan me ne, nė kėtė tragjedi tė madhe...Dhe, ky, mbase, ėshtė rasti mė i bindshėm dhe mė i freskėti sesi nuk duhet tė veprojnė krerėt politikė shqiptarė, sidomos, ata qė e duan Shqipėrinė–SHQIPĖRI, sepse, veprimet e “menēurisė” sė tyre “politike”, “pozitive” dhe “pėrparimtare”, po u kushtojnė shumė shtrenjtė, kudo, qytetarėve tė Shqipėrisė – SHQIPĖRI, dhe, tash e kėtu, do tė shihet fytyra e vėrtetė e premtimeve tė tyre...Burojė, 16 mars 2008(Autori ėshtė poet dhe publicist i pavarur shqiptar)

 
Written by TAFIL DURAKU
Sunday, 16 March 2008

Shpėrthimi i ditės sė djeshme nė Gėrdec tė Bashkisė sė Vorės, 15 mars 2008, nė orėn 11:45’, ka tronditur thellė tė gjithė shqiptarėt etnikė, ende tė ndarė padrejtėsisht nė pesė shtete pėrreth Shqipėrisė. Prej ēastit kur ka filluar njoftimi pėr ngjarjen tragjike, nga TVSH, nga z. Lutfi Dėrvishi, nuk i jemi shkėputur ekranit tė Televizionit Publik Shqiptar, pėr tė mėsuar hollėsi tė reja pėr ēdo ndodhi atje, sepse, hiē dėmet materiale, na dhimbseshin tej mase njerėzit atje, vėllezėrit tanė tė gjuhės e tė gjakut shqiptar, jeta e tyre e rrezikuar prej “mendėsisė” sė re “shqiptare”...

Nuk do ta trajtonim fare kėtė temė, po tė mos shikohej qėndrimi zyrtar i Tiranės zyrtare pėr “100 mijė tonė municion tepėr”(Sic!), qė duhej shkatėrruar e asgjėsuar, po sipas politikave tė “miqve” tė Shqipėrisė, si dhe deklarata e Kryeministrit aktual, z. Sali Berisha, i cili, atė municion e kualifikoi si “municion i diktaturės komuniste”(Sic!)... Dhe, pikėrisht, kjo ėshtė ajo Ēudia e Zotit, kur dėgjon deklarata tė tilla dhe fare tė papeshuara tė krerėve aktualė tė shtetit shqiptar...

Po, mirė. A i ka analizuar para se t’i pėrshpallte botėrisht z. Berisha dhe stafi i tij, deklaratat e zbardhura nga media shqiptare. Por, sidoqoftė, i paqin apo mos i paqin analizuar ato, del se ėshtė nė veprim tė plotė truri “shqiptar”, i pėrkrahur plotėisht prej tė gjithė “miqve” tė Shqipėrisė... Po, ē‘faj ka kėtu “municioni i diktaturės komuniste”? Pėrse na qenka blerė e ruajtur i gjithė ai municion “i tepėrt”?... Pėrse?... Pyetje ka sa tė duam, dhe, natyrisht, edhe pėrgjigje nė to. Por, ē‘e do kur dėgjon deklarata tė tilla, pikėrisht, prej krerėve aktualė tė shtetit shqiptar tė Shqipėrisė londineze... Mos, vallė, municioni i shteteve pushtuese shqiptare na qenka aq demokratik?!... (Sic)...

E ēuditshme, apo, jo!?!... I vetmi na qenka municioni shqiptar “i diktaturės komuniste” ai qė rrezikoka popujt e tjerė tė rruzullimit?! I vetmi qenka municioni shqiptar “i diktaturės komuniste” qė rrezikoka popujt dhe shtetet tjera tė rajonit, tė cilat mbajnė tė pushtuar pesėfishin e Shqipėrisė londineze dhe Etnike!?! Dhe, fatkeqėsisht, qenka i vetmi monicion qė vritka njerėz dhe shkatėrroka pasuritė e tyre?!... Tepėr e habitshme, ė!... Dhe, qenka i vetmi municion dhe armatim qė u dashka shkatėrruar!...

Sa di unė, si shqiptari mė i vogėl, ai municion ėshtė blerė nga puna, mundi dhe djersa e madhe e popullit shqiptar. Ėshtė blerė dhe ėshtė krijuar pėr ta mbrojtur popullin shqiptar dhe Shqipėrinė, dhe, nė instancė tė fundit, ē‘tė keqe ka edhe nėse ėshtė blerė, vendosur e ruajtur nėpėr depo ushtarake pėr lirimin e tokave tė pushtuara etnike shqiptare nga fqinjėt dinakė tė tyre, nga sllavėt pushtues e gjakpirės. Por, me bazė shtrohet dyshimi se, mos duan, sot, krerėt aktualė tė shtetit shqiptar ta lėnė Shqipėrinė pa ushtri dhe pa institucione ushtarake, pa shkencė dhe institucione shkencore, pa..., pa..., pa...(Sic!)... Prandaj, e shohim tė domosdoshme ta shtrojmė njė pyetje tepėr delikate: Mos po bėjnė edhe kėta krerė “shqiptarė” marrėveshje tė fshehta, siē bėnte dikur Ahmet Zogu me Nikolla Pashiqin (Shih Marrėveshjen A. Zog – N. Pashiq, tė gushtit tė vitit 1924, sipas gazetės “Zėri”, Prishtinė, 10 nėntor 2007), qė tė shuhet Ministria e Mbrojtjes Kombėtare Shqiptare dhe qė tė mos e ketė Shqipėria as ushtrinė e vet kombėtare?... Por, qė do tė ruhej e zhvillohej njė xhandarmėri dhe ushtri pėr raste emergjente, pėr ta ruajtur vetėm bythen e pushtetarėve dhe tė sojesorollapit tė tyre “shqiptar”, tė cilat do tė pėrbėheshin nga “qen e thi” tė rryer tė tė gjitha sistemeve “shqiptare”...

Sidoqoftė, “municioni i diktaturės komuniste”, po tė lėhej nėpėr depotė ushtarake, ku kishte qenė i vendosur mė parė, nuk do tė “trazohej” dhe nuk do tė shpėrthente e nuk do tė shkaktonte dėme fare, edhe pse me “afat tė skaduar”... Po, a nuk do tė ishte mė mirė qė ai municion tė shfrytėzohej pėr ushtrime dhe kalitje tė tjera, tė vazhdueshme, ushtarake e ushtarakėsh tė ardhshėm shqiptarė, i cili, natyrisht, nėse do tė shfrytėzohej asisoji dhe nė mėnyrė shumė racionale, nuk do ta shkaktonte asnjė dėm dhe tragjedi tė natyrės sė Gėrdecit... Po, a mė mirė ka qenė qė ai municion dhe armatim qė shkatėrrohet sipas mendėsisė sė re “shqiptare” t’i jepej nė shfrytėzim UĒK-sė, pėr lirimin dhe bashkimin e trojeve tė pushtuara shqiptare, apo, tė shkatėrrohet nė kėtė ditė, madje-madje, duke shkatėrruar e shkretėruar, sikurse dje, katunde dhe qytete tė tėra shqiptare, duke marrė mė vete dhjeta jetė njerėzish tė pafajshėm shqiptarė, si dhe duke plagosur me qindra tė tjerė?!... Besoj dhe jam shumė i bindur se po ta kishte UĒK-ja vetėm atė pjesė tė municionit dhe armatimit qė shpėrtheu dje dhe vazhdoi tė shpėrthejė pėr 24 orė tė plota, nuk do tė kishte fare nevojė pėr intervenimin e NATO-s nė Kosovė...

Nė gjithė kėtė tragjedi tė fajėsisė “njerėzore” duhet shprehur mirėnjohje tė thellė pėrpjekjeve mbinjerėzore tė organizimit dhe menaxhimit tė kėsaj situate tragjike forcave speciale ushtarake dhe policore shqiptare dhe personelit mjekėsor tė tri spitaleve mė tė frekuentuara nga tė plagosurit e pafajshėm, si dhe tė gjithė shqiptarėve qė u solidarizuan, duke dhėnė vullnetarisht gjak, me kėtė tragjedi tė dhimbjes shqiptare, si dhe shtetet mike qė u solidarizuan me ne, nė kėtė tragjedi tė madhe...

Dhe, ky, mbase, ėshtė rasti mė i bindshėm dhe mė i freskėti sesi nuk duhet tė veprojnė krerėt politikė shqiptarė, sidomos, ata qė e duan Shqipėrinė–SHQIPĖRI, sepse, veprimet e “menēurisė” sė tyre “politike”, “pozitive” dhe “pėrparimtare”, po u kushtojnė shumė shtrenjtė, kudo, qytetarėve tė Shqipėrisė – SHQIPĖRI, dhe, tash e kėtu, do tė shihet fytyra e vėrtetė e premtimeve tė tyre...

Burojė, 16 mars 2008

(Autori ėshtė poet dhe publicist i pavarur shqiptar)

#9

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi