Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

Share

#1

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:14

Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice, 20 te arrestuar, Makina ne flake


http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=18013


Tensione dhe dhunė nė Mitrovicėn Veriore


Shtuar mė: 17/03/2008 - 08:55
• Sipas raportimeve tė agjencive tė lajmeve nė Mitrovicė po mbretėron kaos dhe dhunė, policia e UNMIK-ut ėshtė duke u sulmuar me gurė dhe mjete tė ndryshme.

Njė turmė e organizuar e serbėve rreth orės 7.30 tė mėngjesit tė sotėm ka sulmuar policinė e UNMIK-ut nė objektet e Gjykatės sė Mitrovicės. Reagimi i serbėve ka pasuar pasi qė UNMIK-u mbrėmė mori nėn kontroll Gjykatėn, e cila pėr katėr ditė ishte bllokuar nga serbėt.

Sipas raportimeve tė agjencive tė lajmeve nė Mitrovicė po mbretėron kaos dhe dhunė, policia e UNMIK-ut ėshtė duke u sulmuar me gurė dhe mjete tė ndryshme. Mjete tė blinduara tė KFOR-it gjithashtu kanė shtuar patrullimet nė tė gjitha pjesėt e qytetarėt, por siē bėhet e ditur edhe ato janė sulmuar nga grupe tė organizuara tė serbėve. Forcat e UNMIK-ut dhe pjestarėt e KFOR-it po vazhdojnė rezistencėn duke hedhur gaz lotėsjellės pėr tė shpėrndarė turmat e serbėve.


Dhuna ka nisur menjėherė pasi qė forcat e UNMIK-ut arrestuan 20 persona nga ndėrtesa e Gjykatės sė Mitrovicės, tė cilėt qė nga java e kaluar po mbanin nėn kontroll kėtė gjykatė. UNMIK pas ndėrhyrjes ka hequr flamurin serb mbi Gjykatė, duke lėnė tė vendosur vetėm ate tė OKB-sė. Dhuna ėshtė shtuar edhe nė pjesė tė tjera tė qytetit, por deri tani nuk jepen hollėsi mė tė reja.

7:00-Pjesėtarėt e njėsisė speciale tė Policisė sė UNMIK-ut, nė njė aksion tė shpejt tė kryer nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm, kanė marrė nėn kontroll Gjykatėn e Qarkut dhe atė Komunale nė veri tė Mitrovicės.Aksioni, sipas mediave tė Beogradit, ėshtė zhvilluar nė orėn 5:30 tė mėngjesit - ndėrsa policia me kėtė rast ka arrestuar disa serbė si dhe ka hequr flamujt serbė tė vendosur dhunshėm ditė mė parė nė ndėrtesėn e gjykatės.

Rreth ndėrtesės sė gjykatės thuhet tė jenė vendosur dy kordonė tė sigurisė – ku nė tė parin ndodhen ushtarėt e KFOR-it me makinerinė e tyre, ndėrsa nė kordonin e dytė, Policia e UNMIK-ut.

Zėvendės kryeadministratori i Kosovės, Larry Rosin mbrėmė ėshtė takuar me ministrin e Serbisė pėr Kosovėn, Sllodoban Samarxhiq, pėr tė shprehur se sfidat ndaj mandatit ekzekutiv tė UNMIK-ut duhet tė ndalen, pasi ato paraqesin shkelje tė premtimeve tė Serbisė nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, thuhet nė njoftimin e Administratės sė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė.
"UNMIK-u mirėpriti deklaratėn e ministrit tė jashtėm tė Serbisė nė Kėshillin e Sigurimit, se UNMIK-u ėshtė autoritet ekskluziv administrativ nė Kosovė dhe rezoluta 1244 e vetmja kornizė juridike" tha zoti Rosin dhe shtoi se "megjithatė, kjo tash e vendos pėrgjegjėsinė nė Beogradin pėr tė shmangur ose evituar ēfarėdo aksioni qė e sfidon kėtė autoritet".
Nė kėtė kuadėr, Larry Rosin tha se sulmet dhe okupimi i gjyqit komunal nė Mitrovicė dhe marrja e pasurive tė hekurudhave tė UNMIK-ut, janė shkelje tė kėtij mandati ekzekutiv.
Ai kėrkoi nga ministri Samarxhiq qė tė ndėrmerrė hapa tė menjėhershėm pėr t'i pėrfunduar kėto dhe shkeljet e tjera tė drejtėpėrdrejta ndaj autoritetet tė UNMIK-ut.
Rossin kėrkoi nga ministri Samarxhiq qė tė pėrmbahet nga deklaratat publike nxitėse gjatė vizitės sė tij.(INA)

#2

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:16

Mitrovicė, 5 pjestarė tė forcave ndėrkombėtare tė plagosur


Shtuar mė: 17/03/2008 - 09:37
• Pesė tė plagosur nga forcat ndėrkombėtare nė Mitrovicėn Veriore nga shpėrthimi i njė bombe, bėri tė ditur zėdhėnėsi i Shėrbimit Policor tė Kosovės (SHPK), Veton Elshani.

Siē bėn tė ditur zėdhėnėsi i SHPK-sė, Elshani disa mjete transportuese tė UNMIK-ut janė djegur dhe janė shkaktuar dėme tė tjera materiale nė afėrsi tė Gjykatės nė pjesėn veriore.

Sipas tij, situata vazhdon tė jetė e tensionuar dhe se trupat e KFOR-it dhe UNMIK-ut kanė shtuar masat e sigurisė pėr tė qetėsuar turmat protestuese dhe grupet kriminale serbe.

SHPK bėri tė ditur se gjatė aksionit policor nė Gjykatėn e Mitrovicės janė arrestuar 53 persona qė mbanin tė bllokuar Gjykatėn. Ata janė dėrguar nė paraburgim dhe pritet masat e ndėshkimit.


Njė turmė e organizuar e serbėve rreth orės 7.30 tė mėngjesit tė sotėm ka sulmuar policinė e UNMIK-ut nė objektet e Gjykatės sė Mitrovicės. Reagimi i serbėve ka pasuar pasi qė UNMIK-u mbrėmė mori nėn kontroll Gjykatėn, e cila pėr katėr ditė ishte bllokuar nga serbėt.

Sipas raportimeve tė agjencive tė lajmeve nė Mitrovicė po mbretėron kaos dhe dhunė, policia e UNMIK-ut ėshtė duke u sulmuar me gurė dhe mjete tė ndryshme. Mjete tė blinduara tė KFOR-it gjithashtu kanė shtuar patrullimet nė tė gjitha pjesėt e qytetarėt, por siē bėhet e ditur edhe ato janė sulmuar nga grupe tė organizuara tė serbėve. Forcat e UNMIK-ut dhe pjestarėt e KFOR-it po vazhdojnė rezistencėn duke hedhur gaz lotėsjellės pėr tė shpėrndarė turmat e serbėve.

#3

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:17

Hapet zjarr kundėr KFOR -it nė Mitrovicė

Shkruar: 17/03/2008 - 10:01
• Kundėr misionit paqeruajtės ndėrkombėtar nė Kosovė, KFOR, qė udhėhiqet nga NATO ja, ėshtė hapur zjarr nga armėt automatike, gjatė trazirave tė serbėve nė veri tė Mitrovicės, i ka thėnė agjencisė Rojters njė zėdhėnės francez i KFOR it.

Nuk janė dhėnė detaje tė tjera. Agjencia, duke u mbėshtetur nė dėshmitarė, ka raportuar pėr tė shtėna tė armėve, derisa qindra serbė u pėrleshėn me paqeruajtėsit e KFOR it dhe me pjesėtarė tė policisė sė Kombeve tė Bashkuara nė Mitrovicė, ndėrsa policisė mė vonė iu dha urdhėri qė tė tėrhiqet.
Sipas njė njoftimi mė tė ri tė SHPK-sė, rreth orės 07:30 njė masė prej 200 300 protestuesish janė mbledhur afėr ndėrtesės sė gjykatės sė qarkut dhe me kėtė rast kanė hedhur gurė dhe koktej molotovi ndaj Policisė sė UNMIK ut, KFOR in dhe pasuritė e tyre.
Dy automjete tė KFOR it dhe dy tė tjera tė UNMIK ut janė dėmtuar. Rreth orės 08:10 ka ndodhur njė eksplodim dhe me atė rast tre policė tė UNMIK ut dhe dy ushtarė te KFOR it janė plagosur. Evakuimi i tyre ėshtė duke u bėrė - thuhet nė kėtė njoftim tė SHPK-sė, nė tė cilin vlerėsohet se situata ėshtė e tensionuar, ndėrsa forcat policore dhe tė KFORI t do tė reagojnė nė bazė tė zhvillimit edhe tė vetė situatės. (Kosova)

#4

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:19

Tensionohet situata ne veriun e Mitrovices. Policia e OKB-se terhiqet
(Dėrguar mė: 17/03/08) Policia e UNMIK-ut, ka depėrtuar sot nė ndėrtesėn e Gjykatės nė veri tė Mitrovicės duke e rimarrė atė nga serbėt, qė me forcė e kishin okupuar para tri ditėsh

Policia e OKB-sė tėrhiqet nga veriu i Mitrovicės

Ora 11:05 Policia e Kombeve tė Bashkuara ka marrė urdhėr qė tė tėrhiqet nga pjesa veriore e Mitrovicės pėr shkak tė pėrkeqėsimit tė pėrleshjeve me serbėt. Lajmi eshte publikuar nga shume agjenci lajmesh te cilat citojne nje zyrtar te policisė sė OKB-sė. Tėrheqjen e policisė sė UNMIK-ut nga veriu i Mitrovicės e konfirmoi edhe zėdhėnėsi i policisė sė Kosovės, Veton Elshani.

Rossin: Tė ndalen ata qė po reagojnė dhunshėm

Ora 11:00 Zėvendės kryeadministratori i Kosovės, Larry Rosin kėrkoi qė tė gjitha komunitetet nė Kosovė tė tregojnė qetėsi, nė mėnyrė qė UNMIK-u tė mund tė vazhdoje nė mėnyrė efikase te plotėsoj mandatin e tij nė gjithė territorin e Kosovė. Deklarata e tij vjen pasi forcat e policise se UNMIK-ut dhe pjesėtarėt e KFOR-it rimorėn kontrollin nė gjykatėn nė veri tė Mitrovicės. "Nė mėnyrė specifike kėrkoj nga ata qė po reagojnė nė mėnyrė tė dhunshme ndaj aksionit tė ndėrmarrė nga UNMIK-u dhe KFOR-i qė ta respektojnė rendin dhe ligjin dhe t'i ndalin aktivitetetet e tyre ilegale", tha Rosin.


Tė shtėna automatiku kundėr KFOR-it
Ora 10:50 Gjatė trazirave tė serbėve nė veri tė Mitrovicės eshte qelluar me automatik kunder misionit paqeruajtės ndėrkombėtar nė Kosovė, KFOR. Lajmi eshte pohuar per agjencine Reuters nga njė zėdhėnės francez i KFOR-it. Nuk janė dhėnė detaje tė tjera per ngjarjen. Reuters, duke u bazuar ne deklaratat e deshmitareve, raporton se gjate perleshjeve te forcave te KFOR dhe UNMIK me protestuesit serbe ka pasur te shtena armesh, por me pas policise I ehste dhene urdher te terhiqej.

Shperthim ne Mitrovice

Ora 9:40 Nje shperthim ka ndodhur ne qytetin verior te Kosoves, Mitrovice. Si pasoje e shperthimit kane mbetur te plagosur 3 police ukrainas te UNMIK dhe 2 ushtare franceze te KFOR-it. Lajmi behet i ditur nga agjencite serbe te lajmeve.


Mitrovice, UNMIK merr kontrollin e gjykates. Tensionohet situata

Ora 8:35 - Tensionohet situata ne veri te Kosoves, ne Mitrovice, pas zbrazjes se gjykates se OKB te sulmuar javen e kaluar nga protestues serbe. Policia ka vene ne pranga rreth 20 persona. Pas berjes publik te lajmit, qindra protestues te tjere serbe u mblodhen para nderteses dhe filluan te qellonin me gure. Forcat e UNMIK nderhyne duke hedhur gaz lotesjelles, nderkohe qe gjykata eshte rrethuar nga mjete te blinduara per mbrojtjen e saj. Ne qytet ndihen shperthime dhe dhe shihen makine ne flake.
Shumė prej protestuesve qė morrėn me forcė ndėrtesėn e gjykatės javėn e kaluar ishin ish-punonjės qė humbėn vendet e punės nė vitin 1999 nė fund tė luftės nė Kosovė, kur ajo e vendos nėn administratėn e Kombeve tė Bashkuara.
Serbėt kanė zhvilluar protesta jashtė ndėrtesės pėr disa javė, duke penguar punonjėsit shqiptarė tė gjykatės tė kapėrcejnė urėn mbi lumin Ibėr.

#5

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:21

UNMIK: Punonjėsit e arrestuar nė jurisprudencė nė Mitrovicė sė shpejti do tė jenė tė lirė

12:30-Tė gjithė personat, tė cilėt sot paradite janė arrestuar nė Gjykatėn e Qarkut dhe Gjykatės Komunale nė pjesėn veriore tė Mitrovicės do tė procesuohen pas njė procedure tė shkurtėr dhe sė shpejti do tė lirohen, sepse kanė kryer vetėm shkelje ligjesh tė vogla, deklaroi pėr Tanjugun zėdhėnėsi i UNMIK-ut Gjorgji Kakuk.

Kakuk pėr radion lokale "Kontakt plus" nė Mitrovicė deklaroi se tė gjithė duhet tė kuptojnė se vetėm nėse dy palėt ndalojnė dhe tėrhiqen mund tė shmanget eskalim serioz i pėrleshjeve.

"Tė gjithė duhet tė tėrhiqen", porositi Kakuk.

#6

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:22

Policia tėrhiqet nga veriu i Mitrovicės, situatėn e merr nėn kontroll KFOR-i

Sot rreth orės 05:35, Policia e UNMIK-ut ka ndėrhyrė nė lokalet e Gjykatės Komunale dhe tė Qarkut nė veri tė Mitrovicės, e cila mbahej e okupuar nė mėnyrė ilegale, qė nga 14 marsi 2008. Me kėtė rast policia ka arrestuar 53 persona duke pėrfshirė edhe femra. Gjatė kėtij operacioni nuk ka pasur pėrdorim tė forcės.
Tė arrestuarit do tė dėrgohen nė qendrat e mbajtjes, tė cilat janė tė lira nėpėr Kosovė, njoftoi policia.
Gjithnjė sipas njoftimit tė policisė, rreth orės 07:30 njė masė prej 200-300 protestuesish janė mbledhur afėr ndėrtesės sė Gjykatės sė Qarkut nė veri te Mitrovicės dhe me kėtė rast kanė hedhur gurė dhe koktej molotovi nė drejtim tė Policisė sė UNMIK-ut, KFOR-it dhe automjeteve e tyre. Bėhet e ditur se dy automjete tė KFOR-it dhe dy tė tjera tė UNMIK-ut janė dėmtuar, ndėrsa rreth orės 08:10 ka ndodhur njė eksplodim ku pėr pasojė janė plagosur tre policė tė UNMIK-ut dhe dy ushtarė te KFOR-it. Pas sulmeve me mjete shpėrthyese qė dyshohet tė jenė granata dore dhe armė zjarri, policia ėshtė urdhėruar qė tė tėrhiqet nga veriu i Mitrovicės, ndėrsa situatėn e merr nėn kontroll KFOR-i. Tėrheqja e tyre bėhet pėr shkak tė sigurisė, njofton pėrmes njė komunikate policia.
Ndėrkaq zėdhėnėsi i Forcave shumėkombėshe koloneli Zhan Lyk Kotar, ka theksuar se situata nė veri tė Mitrovicės ėshtė shumė e tensionuar, por KFOR-i ėshtė i vendosur qė tė garantojė sigurinė nė gjithė territorin e Kosovės. Sipas tij, pėr herė tė parė ushtarėt e KFOR-it janė gjuajtur me armė dhe kėshtu ėshtė tejkaluar vija e kuqe. “Por, si KFOR ne jemi ende nė Mitrovicėn Veriore dhe po merremi me ngjarjet” tha Kotar.

#7

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:22

Deklaratė e Qeverisė sė KosovėsDeklaratė e Qeverisė sė Kosovės

Prishtinė, 17 Mars 2008

Sot bėhen katėr vite nga ngjarjet tragjike tė Marsit tė vitit 2004. Dhuna e Marsit tė vitit 2004 shėnon njė nga kapitujt e errėt nė historinė tonė tė re. Qytetarėt e Kosovės dėnuan dhe refuzuan sulmet tė asaj dite. Qeveria e Kosovės sinqerisht shpreh keqardhjen pėr ngjarjet qė shėnuan atė ditė, edhe njė herė ne shprehim solidarizimin tonė me tė gjithė ata qė u lėnduan, humbėn mė tė dashurit e tyre, dhe me tė gjithė ata qė u zhvendosėn nga shtėpitė e tyre. Ne mbesim tė pėrkushtuar nė riparimin e dėmeve tė shkaktuara atė ditė, nė veēanti riparimin e Kishave Ortodokse Serbe.
Tani kur Kosova ėshtė shtet i pavarur, ne si qeveri dhe si lidership kemi pėrgjegjėsi edhe mė tė madhe qė tė sigurohemi qė ngjarje tė tilla tė dhunshme mos tė pėrsėriten mė. Ne nuk mund ta shlyejmė historinė, por ne duhet tė ndėrmarrim hapa nė mėnyrė qė tė gjitha komunitetet nė Kosovė tė jetojnė tė sigurt, me tė drejta dhe liri tė garantuara. Ne besojmė qė implementimi i plotė i Planit tė Presidentit Ahtisari, posaēėrisht provizionet e ndėrlidhura me mbrojtjen e kulturės dhe identitetit tė secilit qytetarė qė jeton nė Kosovė, do tė na ndihmojė nė realizimin e qėllimit tonė. Pėr mė tepėr, tė gjithė akterėt nė shoqėrinė kosovare – qeveria, mediat, qytetarėt – duhen tė jenė tė pėrgatitur tė pėrgjigjen me maturi dhe qetėsi nė sfidat e ndryshme tė sigurisė me tė cilat mund tė ballafaqohemi nė tė ardhmen.
Tani kur u bėnė katėr vite nga ngjarjet tragjike tė marsit, ftojmė tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė tė kujtojnė mėsimet e marra nė Marsin e 2004 dhe tė pėrkushtohemi edhe mė fuqishėm qė tė ndėrtojmė njė shtet nė tė cilin sundimi i ligjit triumfon mbi logjikėn e dhunės dhe urrejtjes.

#8

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:23

KFOR-i merr kontrollin nė Mitrovicė

Shkruar: 17/03/2008 - 13:01
• Zėvendėsshefi i UNMIK-ut, Larry Rossin dhe komandanti i KFOR-it, Xavier de Marnhac, e dėnuan, siē e quajtėn ata, dhunėn vdekjeprurėse nė Mitrovicė.

Ata konfirmuan se policia e UNMIK-ut nė bashkėpunim me paqeruajtėsit e KFOR-it kanė marrė nėn kontroll tė gjitha pikat kufitare nė veri tė vendit, duke pėrfshirė edhe portat 1 dhe 31.
Kėto pika kufitare kishin mbetur tė boshatisura nga doganierėt dhe policia e UNMIK-ut, qysh kur u dogjėn ndėrtesat e tyre, menjėherė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės mė 17 shkurt.
Rossin dhe gjenerali de Marnhac, nėpėrmjet njė deklarate pėr media, e cilėsuan si dhunė vdekjeprurėse, sulmin e serbėve nė veri, nė tė cilin, thonė ata, janė pėrdorur tė shtėna me armė zjarri.
Rossin dhe komandanti de Marnhac nėnvizuan se dhuna e drejtuar ndaj policisė sė UNMIK-ut dhe trupave tė KFOR-it, tė cilėt rivendosėn kontrollin nė ndėrtesėn e Gjykatės nė Mitrovicė, ėshtė shkelje flagrante e Rezolutės 1244.
Ata iu kėrkuan tė gjitha komuniteteve tė tregojnė qetėsi dhe theksuan se dhuna vdekjeprurėse ka kaluar vijėn e kuqe qė ėshtė artikuluar qartė tek liderėt e serbėve tė Kosovės nė veri dhe tek autoritetet e Beogradit.
Si masė e pėrkohshme, thuhet nė deklaratė, policia e UNMIK-t ėshtė tėrhequr nga veriu i Mitrovicės dhe se KFOR-i e ka vendosur kontrollin nė tėrė rajonin.

#9

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:24

Rritet numri i tė lėnduarve nė radhėt e KFOR dhe UNMIK

• 45 pjesėtarė tė KFOR-it dhe 37 policė ndėrkombėtarė janė lėnduar gjatė pėrplasjes sė forcave ndėrkombėtare me protestuesit serbė. Ndėrkohė numri i tė lėnduarve serbė ka arritur nė 70.

Forca paqeruajtėse e NATO-s ka marrė pėrgjegjėsinė pėr situatėn nė qytetin e ndarė tė Mitrovicės, pas tėrheqjes sė forcave policore nga pjesa veriore.
Pėr momentin gjendja ėshtė e qetė, por e tensionuar.
Nė operacion u pėrfshinė qindra forca policore tė Kombeve tė Bashkuara dhe trupat franceze tė KFOR-it.
Policia thotė se arriti tė arrestojė 53 pjesėtarė tė komunitetit serb. Por njė pjesė e tė arrestuarve janė liruar pasi autokolona e makinave tė policisė sė UNMIK-ut qė po i transportonte ata, u sulmua nga protestuesit serbė.
Kryetari i komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi ka thėnė se pėrdorimi i kontrolluar i forcės nga ana e autoriteteve tė rendit ka qenė e vetmja mėnyrė pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
Ai ka theksuar se tėrheqja e policisė nga pjesa veriore ėshtė e pėrkohshme.
Ndėrsa njė pėrfaqėsues politik i serbėve, Marko Jakshiq ka thėnė se ndėrhyrja e KFOR-it ndaj qytetarėve serbė ka qenė shumė e ashpėr.
Ai ka apeluar te UNMIK-u dhe te KFOR-i qė siē ėshtė shprehur "tė mos provokojnė serbėt dhe tė mos nxisin dhunė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės", ndėrsa u ka bėrė thirrje serbėve tė qėndrojnė tė qetė nė pronat e tyre. (BBC)

#10

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:26

Hapni linkun- nga BBC:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7300015.stm

UN police in Kosovo have been forced to withdraw from the Serb stronghold in northern Mitrovica after riots in which more than 100 people were injured.

#11

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:28

Kjo eshte pavarsija

pa ushtri pa polici !

#12

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:28

Mitrovicė, 17 mars 2008
17.03.2008
Arton Konushevci

Dyzet e dy policė tė Kombeve tė Bashkuara dhe njėzet e dy pjesėtarė tė KFOR-it janė plagosur nga njė shpėrthim, gjatė pėrplasjeve tė sotme midis protestuesve serbė dhe forcave ndėrkombėtare tė rendit, nė veri tė Mitrovicės. Kundėr misionit paqeruajtės ndėrkombėtar nė Kosovė, KFOR, qė udhėhiqet nga NATO-ja, ėshtė hapur zjarr nga armėt automatike, gjatė trazirave tė serbėve nė veri tė Mitrovicės, i ka thėnė agjencisė Reuters, njė zėdhėnės i KFOR-it francez. Mjetet serbe tė informimit njoftojnė se janė lėnduar 50 protestues serbė, tė cilėt janė trajtuar nė qendrėn spitalore nė veri tė Mitrovicės.


Dyzet e dy pjesėtarė tė Policisė sė UNMIK-ut dhe njėzet e dy ushtarė tė KFOR-it janė plagosur nga njė shpėrthim, gjatė pėrplasjeve tė sotme midis protestuesve serbė dhe forcave ndėrkombėtare tė rendit, nė veri tė Mitrovicės.

Kundėr misionit paqeruajtės ndėrkombėtar nė Kosovė, KFOR, qė udhėhiqet nga NATO-ja, ėshtė hapur zjarr nga armėt automatike gjatė trazirave. Autoritetet e rendit, nė fakt, kanė thėnė se janė shfrytėzuar mjete tė ndryshme shpėrthyese nga protestuesit serbė, gjė qė ka nxitur edhe tėrheqjen e policisė sė Kombeve tė Bashkuara nga veriu i Mitrovicės.

Aleksandar Ivanko, zėdhėnės i Policisė sė UNMIK-ut, thotė se 42 policė janė lėnduar, ku 4 prej tyre me lėndime tė rėnda.

“Ne kemi 42 pjesėtarė tė policisė ndėrkombėtare, tė cilėt janė lėnduar. Katėr prej tyre janė nė gjendje mė tė rėndė, njėri prej tė cilėve tashmė ėshtė operuar nė spitalin ushtarak tė KFOR-it”, tha Ivanko.

Ai ka shtuar se shumca e policėve, tė cilėt janė lėnduar sot, kanė marrė lėndime nga granatat qė janė hedhur nga protestuesit.

Nga ana tjetėr, zėdhėnėsi i KFOR-it, Jean Luc Cotard, thotė se bilanci i ushtarėve, tė cilėt janė plagosur, ka arritur nė 22 persona.

“Janė tė lėnduar 22 ushtarė nga radhėt e KFOR-it, tė cilėt janė tė plagosur nga granatat e dorės. Pėr momentin, gjendja e tyre shėndetėsore ėshtė jashtė rrezikut pėr jetėn dhe ata po mjekohen nė spitalin e KFOR-it”, tha Cotard.

Pas sulmeve me mjete shpėrthyese, qė dyshohet tė jenė granata dore dhe armė zjarri, Policia e UNMIK-ut ėshtė urdhėruar qė tė tėrhiqet nga veriu i Mitrovicės, qė situatėn ta ketė nėn kontroll KFOR-i. Tėrheqja e tyre u bė pėr shkak tė sigurisė, njoftojnė autoritetet e rendit .

Ndryshe, mjetet serbe tė informimit njoftojnė se deri mė tash janė lėnduar njė numėr i konsiderueshėm i protestuesve serbė, tė cilėt janė trajtuar nė qendrėn spitalore nė veri tė Mitrovicės, dy prej tė cilėve thuhet se janė nė gjendje mė tė rėndė.

Pėrplasjet e sotme kanė nisur pas ndėrhyrjes sė policisė sė Kombeve tė Bashkuara dhe forcave paqeruajtėse nė Kosovė, pėr tė ritkhyer kontrollin mbi ndėrtesėn e Gjykatės sė Qarkut dhe Gjykatės Komunale nė veri tė Mitrovicės. Kjo ndėrtesė ėshtė okupuar, tė premten qė shkoi, nga disa protestues serbė, akt ky tė cilin autoritetet vendore dhe ndėrkombėtare e kanė cilėsuar si vandalizėm.

Kryetari i Kėshillit Kombėtar Serb nė Mitrovicė, Nebojsha Joviq, ka kėrkuar nga Beogradi “qė tė ushtrojė presion tek UNMIK-u dhe tė qartėsojė nėse Kosova, siē thuhet, ėshtė pjesė e Serbisė". Sipas tij, komuniteti serb nuk e ka dashur dhunėn e sotme, por sot ėshtė arrestuar drejtėsia nga, siē ka thėnė, kriminelėt dhe ata qė ushtrojnė dhunė. Ai i quan zhvillimet e sotme njė skenar qė pėr synim, sipas tij, kanė krijimin e kaosit, por nė tė cilin nuk guxon tė ketė tė lėnduar apo viktima.

"Nė momentin qė do tė ketė viktima, do tė jetė njė pikė prej sė cilės nuk do tė ketė mė kthim mbrapa", ka thėnė Joviq.

Ai u ka bėrė thirrje autoriteteve nė Beograd qė tė jetėsojnė planin e tyre aksional, duke thėnė se me heshtje Beogradi rrėnon preambulėn e Kushtetutės sė Serbisė, nė tė cilėn thuhet se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė.

Por, perfaqėsuesi rajonal i administratės ndėrkombėtare nė Mitrovicė, Gerard Galuci, pėrmes zėdhėnėsit tė tij, Gorgi Kakuk, u ka kėrkuar protestuesve serbė qė tė tėrhiqen nga protesta, nė mėnyrė qė situata tė mos pėrkeqėsohet.

"Secili duhet ta kuptojė se tė gjithė duhet tė tėrhiqen. Secili duhet tė tėrhiqet tash, nė mėnyrė qė tė evitojmė eskalimin mė serioz tė situates”, tha Gorgi Kakuk.

Tridhjetė e dy personat qė ishin arrestuar lidhur me okupimin e ndėrtesės sė Gjykatės sė Qarkut dhe asaj Komunale, pasi qė janė intervistuar, u janė marrė shenjat e gishtėrinjve dhe janė fotografuar rreth orės 16:45 dhe tė gjithė ata janė liruar nė procedurė tė rregullt.
Nė Mitrovicė, sot, ka qėndruar edhe ministri serb pėr Kosovėn, Slobodan Samarxhiq, i cili ka bėrė thirrje pėr protesta paqėsore, por, megjithatė, ka kritikuar UNMIK-un pėr trazirat e sotme nė Mitrovicė.

EUROPA e LIRE

#13

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:29

Rritet numri i tė lėnduarve nga KFOR dhe UNMIK

Violeta Hyseni
BBC MitrovicėDhuna nė Mitrovicė
45 pjesėtarė tė KFOR-it dhe 37 policė ndėrkombėtarė janė lėnduar gjatė pėrplasjes sė forcave ndėrkombėtare me protestuesit serbė.

Ndėrkohė numri i tė lėnduarve serbė ka arritur nė 70.

Forca paqeruajtėse e NATO-s ka marrė pėrgjegjėsinė pėr situatėn nė qytetin e ndarė tė Mitrovicės, pas tėrheqjes sė forcave policore nga pjesa veriore.

Pėr momentin gjendja ėshtė e qetė, por e tensionuar.

Nė operacion u pėrfshinė qindra forca policore tė Kombeve tė Bashkuara dhe trupat franceze tė KFOR-it.

Policia thotė se arriti tė arrestojė 53 pjesėtarė tė komunitetit serb. Por njė pjesė e tė arrestuarve janė liruar pasi autokolona e makinave tė policisė sė UNMIK-ut qė po i transportonte ata, u sulmua nga protestuesit serbė.

Kryetari i komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi ka thėnė se pėrdorimi i kontrolluar i forcės nga ana e autoriteteve tė rendit ka qenė e vetmja mėnyrė pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.

Ai ka theksuar se tėrheqja e policisė nga pjesa veriore ėshtė e pėrkohshme.

Ndėrsa njė pėrfaqėsues politik i serbėve, Marko Jakshiq ka thėnė se ndėrhyrja e KFOR-it ndaj qytetarėve serbė ka qenė shumė e ashpėr.

Ai ka apeluar te UNMIK-u dhe te KFOR-i qė siē ėshtė shprehur "tė mos provokojnė serbėt dhe tė mos nxisin dhunė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės", ndėrsa u ka bėrė thirrje serbėve tė qėndrojnė tė qetė nė pronat e tyre.

BBC

#14

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:30

KFOR-i ka rivendosur kontrollin nė Mitrovicė, tha njė zėdhėnės i KFOR-it


KFOR-i ka rivendosur kontrollin nė Mitrovicė, nė veri tė Kosovės, pas pėrleshjeve tė dhunshme. Kėtė e bėri tė ditur zėdhėnėsi i KFOR-it, Etiene du Faye nė Prishtinė. Tė gjitha rrugėt qė tė ēojnė pėr nė Mitrovicė janė mbyllur dhe kontrollohen nga njėsi tė KFOR-it. Para gjykatės sė qarkut nė Mitrovicė po qėndrojnė aktualisht rreth 100 serbė, tha mė tej oficeri. Nė pėrleshjet e KFOR-it dhe UNMIK-ut me demonstruesit u plagosėn rreth 100 vetė. Rreth 70 serbė po trajtohen nė spital, u bė e ditur nga spitali i Mitrovicės. -Njoftohet se 25 policė tė UNMIK-ut dhe 8 paqėruajtės janė plagosur nė pėrleshjet nė veri tė Kosovės. Disa prej tyre mendohet se janė plagosur gjatė njė shpėrthimi, ndėrkohė qė njoftohet se mbi ta ėshtė qėlluar dhe me armė zjarri.

DW.

#15

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:30

UNMIK-u dhe KFOR-i morėn nėn kontroll kufirin verior tė vendit

17.03.2008 13:55 ET Prishtinė (KosovaLive)
UNMIK-u dhe KFOR-i morėn nėn kontroll kufirin verior tė vendit

Zėvendėsshefi i UNMIK-ut, Larry Rossin dhe komandanti i KFOR-it, Xavier de Marnhac, e dėnuan, siē e quajtėn ata, dhunėn vdekjeprurėse nė Mitrovicė dhe konfirmuan se policia e UNMIK-ut nė bashkėpunim me paqeruajtėsit e KFOR-it kanė marrė nėn kontroll tė gjitha pikat kufitare nė veri tė vendit, duke pėrfshirė edhe portat 1 dhe 31.

KOSOVA LIVE

#16

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 03:31

Poashtu, Nato dhe KFOR dhane nje deklarate te forte sot, qe do perdorin forcen ne vetmbrojtje ne rast se sulmohen nga kriminelet dhe huliganet serbe atje, dhe nuk do tolerojne asnje lloj dhune. Atje tani mbreteron pothuajse nje gjendje e jashtezakonshme.

#17

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi