Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionSerbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice, 20 te arrestuar, Makina ne flake


http://www.balkanweb.com/sitev4/index.php?id=18013


Tensione dhe dhunë në Mitrovicën Veriore


Shtuar më: 17/03/2008 - 08:55
• Sipas raportimeve të agjencive të lajmeve në Mitrovicë po mbretëron kaos dhe dhunë, policia e UNMIK-ut është duke u sulmuar me gurë dhe mjete të ndryshme.

Një turmë e organizuar e serbëve rreth orës 7.30 të mëngjesit të sotëm ka sulmuar policinë e UNMIK-ut në objektet e Gjykatës së Mitrovicës. Reagimi i serbëve ka pasuar pasi që UNMIK-u mbrëmë mori nën kontroll Gjykatën, e cila për katër ditë ishte bllokuar nga serbët.

Sipas raportimeve të agjencive të lajmeve në Mitrovicë po mbretëron kaos dhe dhunë, policia e UNMIK-ut është duke u sulmuar me gurë dhe mjete të ndryshme. Mjete të blinduara të KFOR-it gjithashtu kanë shtuar patrullimet në të gjitha pjesët e qytetarët, por siç bëhet e ditur edhe ato janë sulmuar nga grupe të organizuara të serbëve. Forcat e UNMIK-ut dhe pjestarët e KFOR-it po vazhdojnë rezistencën duke hedhur gaz lotësjellës për të shpërndarë turmat e serbëve.


Dhuna ka nisur menjëherë pasi që forcat e UNMIK-ut arrestuan 20 persona nga ndërtesa e Gjykatës së Mitrovicës, të cilët që nga java e kaluar po mbanin nën kontroll këtë gjykatë. UNMIK pas ndërhyrjes ka hequr flamurin serb mbi Gjykatë, duke lënë të vendosur vetëm ate të OKB-së. Dhuna është shtuar edhe në pjesë të tjera të qytetit, por deri tani nuk jepen hollësi më të reja.

7:00-Pjesëtarët e njësisë speciale të Policisë së UNMIK-ut, në një aksion të shpejt të kryer në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, kanë marrë nën kontroll Gjykatën e Qarkut dhe atë Komunale në veri të Mitrovicës.Aksioni, sipas mediave të Beogradit, është zhvilluar në orën 5:30 të mëngjesit - ndërsa policia me këtë rast ka arrestuar disa serbë si dhe ka hequr flamujt serbë të vendosur dhunshëm ditë më parë në ndërtesën e gjykatës.

Rreth ndërtesës së gjykatës thuhet të jenë vendosur dy kordonë të sigurisë – ku në të parin ndodhen ushtarët e KFOR-it me makinerinë e tyre, ndërsa në kordonin e dytë, Policia e UNMIK-ut.

Zëvendës kryeadministratori i Kosovës, Larry Rosin mbrëmë është takuar me ministrin e Serbisë për Kosovën, Sllodoban Samarxhiq, për të shprehur se sfidat ndaj mandatit ekzekutiv të UNMIK-ut duhet të ndalen, pasi ato paraqesin shkelje të premtimeve të Serbisë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, thuhet në njoftimin e Administratës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë.
"UNMIK-u mirëpriti deklaratën e ministrit të jashtëm të Serbisë në Këshillin e Sigurimit, se UNMIK-u është autoritet ekskluziv administrativ në Kosovë dhe rezoluta 1244 e vetmja kornizë juridike" tha zoti Rosin dhe shtoi se "megjithatë, kjo tash e vendos përgjegjësinë në Beogradin për të shmangur ose evituar çfarëdo aksioni që e sfidon këtë autoritet".
Në këtë kuadër, Larry Rosin tha se sulmet dhe okupimi i gjyqit komunal në Mitrovicë dhe marrja e pasurive të hekurudhave të UNMIK-ut, janë shkelje të këtij mandati ekzekutiv.
Ai kërkoi nga ministri Samarxhiq që të ndërmerrë hapa të menjëhershëm për t'i përfunduar këto dhe shkeljet e tjera të drejtëpërdrejta ndaj autoritetet të UNMIK-ut.
Rossin kërkoi nga ministri Samarxhiq që të përmbahet nga deklaratat publike nxitëse gjatë vizitës së tij.(INA)

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Mitrovicë, 5 pjestarë të forcave ndërkombëtare të plagosur


Shtuar më: 17/03/2008 - 09:37
• Pesë të plagosur nga forcat ndërkombëtare në Mitrovicën Veriore nga shpërthimi i një bombe, bëri të ditur zëdhënësi i Shërbimit Policor të Kosovës (SHPK), Veton Elshani.

Siç bën të ditur zëdhënësi i SHPK-së, Elshani disa mjete transportuese të UNMIK-ut janë djegur dhe janë shkaktuar dëme të tjera materiale në afërsi të Gjykatës në pjesën veriore.

Sipas tij, situata vazhdon të jetë e tensionuar dhe se trupat e KFOR-it dhe UNMIK-ut kanë shtuar masat e sigurisë për të qetësuar turmat protestuese dhe grupet kriminale serbe.

SHPK bëri të ditur se gjatë aksionit policor në Gjykatën e Mitrovicës janë arrestuar 53 persona që mbanin të bllokuar Gjykatën. Ata janë dërguar në paraburgim dhe pritet masat e ndëshkimit.


Një turmë e organizuar e serbëve rreth orës 7.30 të mëngjesit të sotëm ka sulmuar policinë e UNMIK-ut në objektet e Gjykatës së Mitrovicës. Reagimi i serbëve ka pasuar pasi që UNMIK-u mbrëmë mori nën kontroll Gjykatën, e cila për katër ditë ishte bllokuar nga serbët.

Sipas raportimeve të agjencive të lajmeve në Mitrovicë po mbretëron kaos dhe dhunë, policia e UNMIK-ut është duke u sulmuar me gurë dhe mjete të ndryshme. Mjete të blinduara të KFOR-it gjithashtu kanë shtuar patrullimet në të gjitha pjesët e qytetarët, por siç bëhet e ditur edhe ato janë sulmuar nga grupe të organizuara të serbëve. Forcat e UNMIK-ut dhe pjestarët e KFOR-it po vazhdojnë rezistencën duke hedhur gaz lotësjellës për të shpërndarë turmat e serbëve.

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Hapet zjarr kundër KFOR -it në Mitrovicë

Shkruar: 17/03/2008 - 10:01
• Kundër misionit paqeruajtës ndërkombëtar në Kosovë, KFOR, që udhëhiqet nga NATO ja, është hapur zjarr nga armët automatike, gjatë trazirave të serbëve në veri të Mitrovicës, i ka thënë agjencisë Rojters një zëdhënës francez i KFOR it.

Nuk janë dhënë detaje të tjera. Agjencia, duke u mbështetur në dëshmitarë, ka raportuar për të shtëna të armëve, derisa qindra serbë u përleshën me paqeruajtësit e KFOR it dhe me pjesëtarë të policisë së Kombeve të Bashkuara në Mitrovicë, ndërsa policisë më vonë iu dha urdhëri që të tërhiqet.
Sipas një njoftimi më të ri të SHPK-së, rreth orës 07:30 një masë prej 200 300 protestuesish janë mbledhur afër ndërtesës së gjykatës së qarkut dhe me këtë rast kanë hedhur gurë dhe koktej molotovi ndaj Policisë së UNMIK ut, KFOR in dhe pasuritë e tyre.
Dy automjete të KFOR it dhe dy të tjera të UNMIK ut janë dëmtuar. Rreth orës 08:10 ka ndodhur një eksplodim dhe me atë rast tre policë të UNMIK ut dhe dy ushtarë te KFOR it janë plagosur. Evakuimi i tyre është duke u bërë - thuhet në këtë njoftim të SHPK-së, në të cilin vlerësohet se situata është e tensionuar, ndërsa forcat policore dhe të KFORI t do të reagojnë në bazë të zhvillimit edhe të vetë situatës. (Kosova)

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Tensionohet situata ne veriun e Mitrovices. Policia e OKB-se terhiqet
(Dërguar më: 17/03/08) Policia e UNMIK-ut, ka depërtuar sot në ndërtesën e Gjykatës në veri të Mitrovicës duke e rimarrë atë nga serbët, që me forcë e kishin okupuar para tri ditësh

Policia e OKB-së tërhiqet nga veriu i Mitrovicës

Ora 11:05 Policia e Kombeve të Bashkuara ka marrë urdhër që të tërhiqet nga pjesa veriore e Mitrovicës për shkak të përkeqësimit të përleshjeve me serbët. Lajmi eshte publikuar nga shume agjenci lajmesh te cilat citojne nje zyrtar te policisë së OKB-së. Tërheqjen e policisë së UNMIK-ut nga veriu i Mitrovicës e konfirmoi edhe zëdhënësi i policisë së Kosovës, Veton Elshani.

Rossin: Të ndalen ata që po reagojnë dhunshëm

Ora 11:00 Zëvendës kryeadministratori i Kosovës, Larry Rosin kërkoi që të gjitha komunitetet në Kosovë të tregojnë qetësi, në mënyrë që UNMIK-u të mund të vazhdoje në mënyrë efikase te plotësoj mandatin e tij në gjithë territorin e Kosovë. Deklarata e tij vjen pasi forcat e policise se UNMIK-ut dhe pjesëtarët e KFOR-it rimorën kontrollin në gjykatën në veri të Mitrovicës. "Në mënyrë specifike kërkoj nga ata që po reagojnë në mënyrë të dhunshme ndaj aksionit të ndërmarrë nga UNMIK-u dhe KFOR-i që ta respektojnë rendin dhe ligjin dhe t'i ndalin aktivitetetet e tyre ilegale", tha Rosin.


Të shtëna automatiku kundër KFOR-it
Ora 10:50 Gjatë trazirave të serbëve në veri të Mitrovicës eshte qelluar me automatik kunder misionit paqeruajtës ndërkombëtar në Kosovë, KFOR. Lajmi eshte pohuar per agjencine Reuters nga një zëdhënës francez i KFOR-it. Nuk janë dhënë detaje të tjera per ngjarjen. Reuters, duke u bazuar ne deklaratat e deshmitareve, raporton se gjate perleshjeve te forcave te KFOR dhe UNMIK me protestuesit serbe ka pasur te shtena armesh, por me pas policise I ehste dhene urdher te terhiqej.

Shperthim ne Mitrovice

Ora 9:40 Nje shperthim ka ndodhur ne qytetin verior te Kosoves, Mitrovice. Si pasoje e shperthimit kane mbetur te plagosur 3 police ukrainas te UNMIK dhe 2 ushtare franceze te KFOR-it. Lajmi behet i ditur nga agjencite serbe te lajmeve.


Mitrovice, UNMIK merr kontrollin e gjykates. Tensionohet situata

Ora 8:35 - Tensionohet situata ne veri te Kosoves, ne Mitrovice, pas zbrazjes se gjykates se OKB te sulmuar javen e kaluar nga protestues serbe. Policia ka vene ne pranga rreth 20 persona. Pas berjes publik te lajmit, qindra protestues te tjere serbe u mblodhen para nderteses dhe filluan te qellonin me gure. Forcat e UNMIK nderhyne duke hedhur gaz lotesjelles, nderkohe qe gjykata eshte rrethuar nga mjete te blinduara per mbrojtjen e saj. Ne qytet ndihen shperthime dhe dhe shihen makine ne flake.
Shumë prej protestuesve që morrën me forcë ndërtesën e gjykatës javën e kaluar ishin ish-punonjës që humbën vendet e punës në vitin 1999 në fund të luftës në Kosovë, kur ajo e vendos nën administratën e Kombeve të Bashkuara.
Serbët kanë zhvilluar protesta jashtë ndërtesës për disa javë, duke penguar punonjësit shqiptarë të gjykatës të kapërcejnë urën mbi lumin Ibër.

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
UNMIK: Punonjësit e arrestuar në jurisprudencë në Mitrovicë së shpejti do të jenë të lirë

12:30-Të gjithë personat, të cilët sot paradite janë arrestuar në Gjykatën e Qarkut dhe Gjykatës Komunale në pjesën veriore të Mitrovicës do të procesuohen pas një procedure të shkurtër dhe së shpejti do të lirohen, sepse kanë kryer vetëm shkelje ligjesh të vogla, deklaroi për Tanjugun zëdhënësi i UNMIK-ut Gjorgji Kakuk.

Kakuk për radion lokale "Kontakt plus" në Mitrovicë deklaroi se të gjithë duhet të kuptojnë se vetëm nëse dy palët ndalojnë dhe tërhiqen mund të shmanget eskalim serioz i përleshjeve.

"Të gjithë duhet të tërhiqen", porositi Kakuk.

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Policia tërhiqet nga veriu i Mitrovicës, situatën e merr nën kontroll KFOR-i

Sot rreth orës 05:35, Policia e UNMIK-ut ka ndërhyrë në lokalet e Gjykatës Komunale dhe të Qarkut në veri të Mitrovicës, e cila mbahej e okupuar në mënyrë ilegale, që nga 14 marsi 2008. Me këtë rast policia ka arrestuar 53 persona duke përfshirë edhe femra. Gjatë këtij operacioni nuk ka pasur përdorim të forcës.
Të arrestuarit do të dërgohen në qendrat e mbajtjes, të cilat janë të lira nëpër Kosovë, njoftoi policia.
Gjithnjë sipas njoftimit të policisë, rreth orës 07:30 një masë prej 200-300 protestuesish janë mbledhur afër ndërtesës së Gjykatës së Qarkut në veri te Mitrovicës dhe me këtë rast kanë hedhur gurë dhe koktej molotovi në drejtim të Policisë së UNMIK-ut, KFOR-it dhe automjeteve e tyre. Bëhet e ditur se dy automjete të KFOR-it dhe dy të tjera të UNMIK-ut janë dëmtuar, ndërsa rreth orës 08:10 ka ndodhur një eksplodim ku për pasojë janë plagosur tre policë të UNMIK-ut dhe dy ushtarë te KFOR-it. Pas sulmeve me mjete shpërthyese që dyshohet të jenë granata dore dhe armë zjarri, policia është urdhëruar që të tërhiqet nga veriu i Mitrovicës, ndërsa situatën e merr nën kontroll KFOR-i. Tërheqja e tyre bëhet për shkak të sigurisë, njofton përmes një komunikate policia.
Ndërkaq zëdhënësi i Forcave shumëkombëshe koloneli Zhan Lyk Kotar, ka theksuar se situata në veri të Mitrovicës është shumë e tensionuar, por KFOR-i është i vendosur që të garantojë sigurinë në gjithë territorin e Kosovës. Sipas tij, për herë të parë ushtarët e KFOR-it janë gjuajtur me armë dhe kështu është tejkaluar vija e kuqe. “Por, si KFOR ne jemi ende në Mitrovicën Veriore dhe po merremi me ngjarjet” tha Kotar.

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Deklaratë e Qeverisë së KosovësDeklaratë e Qeverisë së Kosovës

Prishtinë, 17 Mars 2008

Sot bëhen katër vite nga ngjarjet tragjike të Marsit të vitit 2004. Dhuna e Marsit të vitit 2004 shënon një nga kapitujt e errët në historinë tonë të re. Qytetarët e Kosovës dënuan dhe refuzuan sulmet të asaj dite. Qeveria e Kosovës sinqerisht shpreh keqardhjen për ngjarjet që shënuan atë ditë, edhe një herë ne shprehim solidarizimin tonë me të gjithë ata që u lënduan, humbën më të dashurit e tyre, dhe me të gjithë ata që u zhvendosën nga shtëpitë e tyre. Ne mbesim të përkushtuar në riparimin e dëmeve të shkaktuara atë ditë, në veçanti riparimin e Kishave Ortodokse Serbe.
Tani kur Kosova është shtet i pavarur, ne si qeveri dhe si lidership kemi përgjegjësi edhe më të madhe që të sigurohemi që ngjarje të tilla të dhunshme mos të përsëriten më. Ne nuk mund ta shlyejmë historinë, por ne duhet të ndërmarrim hapa në mënyrë që të gjitha komunitetet në Kosovë të jetojnë të sigurt, me të drejta dhe liri të garantuara. Ne besojmë që implementimi i plotë i Planit të Presidentit Ahtisari, posaçërisht provizionet e ndërlidhura me mbrojtjen e kulturës dhe identitetit të secilit qytetarë që jeton në Kosovë, do të na ndihmojë në realizimin e qëllimit tonë. Për më tepër, të gjithë akterët në shoqërinë kosovare – qeveria, mediat, qytetarët – duhen të jenë të përgatitur të përgjigjen me maturi dhe qetësi në sfidat e ndryshme të sigurisë me të cilat mund të ballafaqohemi në të ardhmen.
Tani kur u bënë katër vite nga ngjarjet tragjike të marsit, ftojmë të gjithë qytetarët e Kosovës që të kujtojnë mësimet e marra në Marsin e 2004 dhe të përkushtohemi edhe më fuqishëm që të ndërtojmë një shtet në të cilin sundimi i ligjit triumfon mbi logjikën e dhunës dhe urrejtjes.

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
KFOR-i merr kontrollin në Mitrovicë

Shkruar: 17/03/2008 - 13:01
• Zëvendësshefi i UNMIK-ut, Larry Rossin dhe komandanti i KFOR-it, Xavier de Marnhac, e dënuan, siç e quajtën ata, dhunën vdekjeprurëse në Mitrovicë.

Ata konfirmuan se policia e UNMIK-ut në bashkëpunim me paqeruajtësit e KFOR-it kanë marrë nën kontroll të gjitha pikat kufitare në veri të vendit, duke përfshirë edhe portat 1 dhe 31.
Këto pika kufitare kishin mbetur të boshatisura nga doganierët dhe policia e UNMIK-ut, qysh kur u dogjën ndërtesat e tyre, menjëherë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt.
Rossin dhe gjenerali de Marnhac, nëpërmjet një deklarate për media, e cilësuan si dhunë vdekjeprurëse, sulmin e serbëve në veri, në të cilin, thonë ata, janë përdorur të shtëna me armë zjarri.
Rossin dhe komandanti de Marnhac nënvizuan se dhuna e drejtuar ndaj policisë së UNMIK-ut dhe trupave të KFOR-it, të cilët rivendosën kontrollin në ndërtesën e Gjykatës në Mitrovicë, është shkelje flagrante e Rezolutës 1244.
Ata iu kërkuan të gjitha komuniteteve të tregojnë qetësi dhe theksuan se dhuna vdekjeprurëse ka kaluar vijën e kuqe që është artikuluar qartë tek liderët e serbëve të Kosovës në veri dhe tek autoritetet e Beogradit.
Si masë e përkohshme, thuhet në deklaratë, policia e UNMIK-t është tërhequr nga veriu i Mitrovicës dhe se KFOR-i e ka vendosur kontrollin në tërë rajonin.

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Rritet numri i të lënduarve në radhët e KFOR dhe UNMIK

• 45 pjesëtarë të KFOR-it dhe 37 policë ndërkombëtarë janë lënduar gjatë përplasjes së forcave ndërkombëtare me protestuesit serbë. Ndërkohë numri i të lënduarve serbë ka arritur në 70.

Forca paqeruajtëse e NATO-s ka marrë përgjegjësinë për situatën në qytetin e ndarë të Mitrovicës, pas tërheqjes së forcave policore nga pjesa veriore.
Për momentin gjendja është e qetë, por e tensionuar.
Në operacion u përfshinë qindra forca policore të Kombeve të Bashkuara dhe trupat franceze të KFOR-it.
Policia thotë se arriti të arrestojë 53 pjesëtarë të komunitetit serb. Por një pjesë e të arrestuarve janë liruar pasi autokolona e makinave të policisë së UNMIK-ut që po i transportonte ata, u sulmua nga protestuesit serbë.
Kryetari i komunës së Mitrovicës, Bajram Rexhepi ka thënë se përdorimi i kontrolluar i forcës nga ana e autoriteteve të rendit ka qenë e vetmja mënyrë për vendosjen e rendit dhe ligjit në pjesën veriore të Mitrovicës.
Ai ka theksuar se tërheqja e policisë nga pjesa veriore është e përkohshme.
Ndërsa një përfaqësues politik i serbëve, Marko Jakshiq ka thënë se ndërhyrja e KFOR-it ndaj qytetarëve serbë ka qenë shumë e ashpër.
Ai ka apeluar te UNMIK-u dhe te KFOR-i që siç është shprehur "të mos provokojnë serbët dhe të mos nxisin dhunë në pjesën veriore të Mitrovicës", ndërsa u ka bërë thirrje serbëve të qëndrojnë të qetë në pronat e tyre. (BBC)

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Hapni linkun- nga BBC:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7300015.stm

UN police in Kosovo have been forced to withdraw from the Serb stronghold in northern Mitrovica after riots in which more than 100 people were injured.

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Kjo eshte pavarsija

pa ushtri pa polici !

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Mitrovicë, 17 mars 2008
17.03.2008
Arton Konushevci

Dyzet e dy policë të Kombeve të Bashkuara dhe njëzet e dy pjesëtarë të KFOR-it janë plagosur nga një shpërthim, gjatë përplasjeve të sotme midis protestuesve serbë dhe forcave ndërkombëtare të rendit, në veri të Mitrovicës. Kundër misionit paqeruajtës ndërkombëtar në Kosovë, KFOR, që udhëhiqet nga NATO-ja, është hapur zjarr nga armët automatike, gjatë trazirave të serbëve në veri të Mitrovicës, i ka thënë agjencisë Reuters, një zëdhënës i KFOR-it francez. Mjetet serbe të informimit njoftojnë se janë lënduar 50 protestues serbë, të cilët janë trajtuar në qendrën spitalore në veri të Mitrovicës.


Dyzet e dy pjesëtarë të Policisë së UNMIK-ut dhe njëzet e dy ushtarë të KFOR-it janë plagosur nga një shpërthim, gjatë përplasjeve të sotme midis protestuesve serbë dhe forcave ndërkombëtare të rendit, në veri të Mitrovicës.

Kundër misionit paqeruajtës ndërkombëtar në Kosovë, KFOR, që udhëhiqet nga NATO-ja, është hapur zjarr nga armët automatike gjatë trazirave. Autoritetet e rendit, në fakt, kanë thënë se janë shfrytëzuar mjete të ndryshme shpërthyese nga protestuesit serbë, gjë që ka nxitur edhe tërheqjen e policisë së Kombeve të Bashkuara nga veriu i Mitrovicës.

Aleksandar Ivanko, zëdhënës i Policisë së UNMIK-ut, thotë se 42 policë janë lënduar, ku 4 prej tyre me lëndime të rënda.

“Ne kemi 42 pjesëtarë të policisë ndërkombëtare, të cilët janë lënduar. Katër prej tyre janë në gjendje më të rëndë, njëri prej të cilëve tashmë është operuar në spitalin ushtarak të KFOR-it”, tha Ivanko.

Ai ka shtuar se shumca e policëve, të cilët janë lënduar sot, kanë marrë lëndime nga granatat që janë hedhur nga protestuesit.

Nga ana tjetër, zëdhënësi i KFOR-it, Jean Luc Cotard, thotë se bilanci i ushtarëve, të cilët janë plagosur, ka arritur në 22 persona.

“Janë të lënduar 22 ushtarë nga radhët e KFOR-it, të cilët janë të plagosur nga granatat e dorës. Për momentin, gjendja e tyre shëndetësore është jashtë rrezikut për jetën dhe ata po mjekohen në spitalin e KFOR-it”, tha Cotard.

Pas sulmeve me mjete shpërthyese, që dyshohet të jenë granata dore dhe armë zjarri, Policia e UNMIK-ut është urdhëruar që të tërhiqet nga veriu i Mitrovicës, që situatën ta ketë nën kontroll KFOR-i. Tërheqja e tyre u bë për shkak të sigurisë, njoftojnë autoritetet e rendit .

Ndryshe, mjetet serbe të informimit njoftojnë se deri më tash janë lënduar një numër i konsiderueshëm i protestuesve serbë, të cilët janë trajtuar në qendrën spitalore në veri të Mitrovicës, dy prej të cilëve thuhet se janë në gjendje më të rëndë.

Përplasjet e sotme kanë nisur pas ndërhyrjes së policisë së Kombeve të Bashkuara dhe forcave paqeruajtëse në Kosovë, për të ritkhyer kontrollin mbi ndërtesën e Gjykatës së Qarkut dhe Gjykatës Komunale në veri të Mitrovicës. Kjo ndërtesë është okupuar, të premten që shkoi, nga disa protestues serbë, akt ky të cilin autoritetet vendore dhe ndërkombëtare e kanë cilësuar si vandalizëm.

Kryetari i Këshillit Kombëtar Serb në Mitrovicë, Nebojsha Joviq, ka kërkuar nga Beogradi “që të ushtrojë presion tek UNMIK-u dhe të qartësojë nëse Kosova, siç thuhet, është pjesë e Serbisë". Sipas tij, komuniteti serb nuk e ka dashur dhunën e sotme, por sot është arrestuar drejtësia nga, siç ka thënë, kriminelët dhe ata që ushtrojnë dhunë. Ai i quan zhvillimet e sotme një skenar që për synim, sipas tij, kanë krijimin e kaosit, por në të cilin nuk guxon të ketë të lënduar apo viktima.

"Në momentin që do të ketë viktima, do të jetë një pikë prej së cilës nuk do të ketë më kthim mbrapa", ka thënë Joviq.

Ai u ka bërë thirrje autoriteteve në Beograd që të jetësojnë planin e tyre aksional, duke thënë se me heshtje Beogradi rrënon preambulën e Kushtetutës së Serbisë, në të cilën thuhet se Kosova është pjesë e Serbisë.

Por, perfaqësuesi rajonal i administratës ndërkombëtare në Mitrovicë, Gerard Galuci, përmes zëdhënësit të tij, Gorgi Kakuk, u ka kërkuar protestuesve serbë që të tërhiqen nga protesta, në mënyrë që situata të mos përkeqësohet.

"Secili duhet ta kuptojë se të gjithë duhet të tërhiqen. Secili duhet të tërhiqet tash, në mënyrë që të evitojmë eskalimin më serioz të situates”, tha Gorgi Kakuk.

Tridhjetë e dy personat që ishin arrestuar lidhur me okupimin e ndërtesës së Gjykatës së Qarkut dhe asaj Komunale, pasi që janë intervistuar, u janë marrë shenjat e gishtërinjve dhe janë fotografuar rreth orës 16:45 dhe të gjithë ata janë liruar në procedurë të rregullt.
Në Mitrovicë, sot, ka qëndruar edhe ministri serb për Kosovën, Slobodan Samarxhiq, i cili ka bërë thirrje për protesta paqësore, por, megjithatë, ka kritikuar UNMIK-un për trazirat e sotme në Mitrovicë.

EUROPA e LIRE

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Rritet numri i të lënduarve nga KFOR dhe UNMIK

Violeta Hyseni
BBC MitrovicëDhuna në Mitrovicë
45 pjesëtarë të KFOR-it dhe 37 policë ndërkombëtarë janë lënduar gjatë përplasjes së forcave ndërkombëtare me protestuesit serbë.

Ndërkohë numri i të lënduarve serbë ka arritur në 70.

Forca paqeruajtëse e NATO-s ka marrë përgjegjësinë për situatën në qytetin e ndarë të Mitrovicës, pas tërheqjes së forcave policore nga pjesa veriore.

Për momentin gjendja është e qetë, por e tensionuar.

Në operacion u përfshinë qindra forca policore të Kombeve të Bashkuara dhe trupat franceze të KFOR-it.

Policia thotë se arriti të arrestojë 53 pjesëtarë të komunitetit serb. Por një pjesë e të arrestuarve janë liruar pasi autokolona e makinave të policisë së UNMIK-ut që po i transportonte ata, u sulmua nga protestuesit serbë.

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Bajram Rexhepi ka thënë se përdorimi i kontrolluar i forcës nga ana e autoriteteve të rendit ka qenë e vetmja mënyrë për vendosjen e rendit dhe ligjit në pjesën veriore të Mitrovicës.

Ai ka theksuar se tërheqja e policisë nga pjesa veriore është e përkohshme.

Ndërsa një përfaqësues politik i serbëve, Marko Jakshiq ka thënë se ndërhyrja e KFOR-it ndaj qytetarëve serbë ka qenë shumë e ashpër.

Ai ka apeluar te UNMIK-u dhe te KFOR-i që siç është shprehur "të mos provokojnë serbët dhe të mos nxisin dhunë në pjesën veriore të Mitrovicës", ndërsa u ka bërë thirrje serbëve të qëndrojnë të qetë në pronat e tyre.

BBC

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
KFOR-i ka rivendosur kontrollin në Mitrovicë, tha një zëdhënës i KFOR-it


KFOR-i ka rivendosur kontrollin në Mitrovicë, në veri të Kosovës, pas përleshjeve të dhunshme. Këtë e bëri të ditur zëdhënësi i KFOR-it, Etiene du Faye në Prishtinë. Të gjitha rrugët që të çojnë për në Mitrovicë janë mbyllur dhe kontrollohen nga njësi të KFOR-it. Para gjykatës së qarkut në Mitrovicë po qëndrojnë aktualisht rreth 100 serbë, tha më tej oficeri. Në përleshjet e KFOR-it dhe UNMIK-ut me demonstruesit u plagosën rreth 100 vetë. Rreth 70 serbë po trajtohen në spital, u bë e ditur nga spitali i Mitrovicës. -Njoftohet se 25 policë të UNMIK-ut dhe 8 paqëruajtës janë plagosur në përleshjet në veri të Kosovës. Disa prej tyre mendohet se janë plagosur gjatë një shpërthimi, ndërkohë që njoftohet se mbi ta është qëlluar dhe me armë zjarri.

DW.

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
UNMIK-u dhe KFOR-i morën nën kontroll kufirin verior të vendit

17.03.2008 13:55 ET Prishtinë (KosovaLive)
UNMIK-u dhe KFOR-i morën nën kontroll kufirin verior të vendit

Zëvendësshefi i UNMIK-ut, Larry Rossin dhe komandanti i KFOR-it, Xavier de Marnhac, e dënuan, siç e quajtën ata, dhunën vdekjeprurëse në Mitrovicë dhe konfirmuan se policia e UNMIK-ut në bashkëpunim me paqeruajtësit e KFOR-it kanë marrë nën kontroll të gjitha pikat kufitare në veri të vendit, duke përfshirë edhe portat 1 dhe 31.

KOSOVA LIVE

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Poashtu, Nato dhe KFOR dhane nje deklarate te forte sot, qe do perdorin forcen ne vetmbrojtje ne rast se sulmohen nga kriminelet dhe huliganet serbe atje, dhe nuk do tolerojne asnje lloj dhune. Atje tani mbreteron pothuajse nje gjendje e jashtezakonshme.

descriptionRe: Serbet sulmojne UNMIK-un ne Mitrovice !!!

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi