Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
Kuriozite nga bota

Share

Shko tek faqja : 1, 2  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 2nd January 2008, 19:29

*
POPULAR

Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.

- Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.

- Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

- Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.

- 1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 2nd January 2008, 19:29

*
POPULAR

- Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.

- Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.

- Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

- Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.

- Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 16th January 2008, 14:31

*
POPULAR

Nė Brazil gjatĖ shk.XX ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė,Anakonda,gjatėsia e tė cilit arrinte 35 m.Pėr tė vrarė kėtė gjigant u desh tė goditej me 500 plumba.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 00:25

*
POPULAR

Turjela(shpuesja) pėr shpuesjen e dhėmbėve u shpik nė vitin 1790 nė Amerikė dhe shquhej zbulim shumė i rėndėsishėm nė mjekėsi.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th January 2008, 22:44

*
POPULAR

Ekzistojnė katėr oqeane dhe 56 dete qė sė bashku formojnė Detin Botėror,i cili pėrfshinė 71%tė sipėrfaqes tė tokės(316 mil,kilometra katror):Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 19th January 2008, 13:51

*
POPULAR

KRIPĖRAT DHE SASIA E TYRE NĖ DET

Detėrat nuk kanė sasi tė njejtė kripe,shi pėr kėtė mė sė shumėti ka kripė Deti i Kuq,dhe mė sė pakuDeti Baltik.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 19th January 2008, 13:53

*
POPULAR

OQEANET
Oqeani mė i madh ėshtė Oqeani i Qetė,pastaj Oqeani Atlantik,Oqeani Indian dhe Oqeani i ngrirė i Veriut.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 19th January 2008, 13:55

*
POPULAR

MIKROSKOPI

Mikroskopin e konstruktoj mė 1590 holandezi Zaharija Jansen,i cili merrej me optikė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 19th January 2008, 14:00

*
POPULAR

PALMET
Gjethet mė tė mėdha i ka palma e quajtur"Rafia":Rritet nė brigjete lumit AmazonGjethet e saj tė blerta arrijnė gjatėsi 12.-25 metra,ku njė gjeth mund ti strehoj 10 njerės,kurse trupi i palmes deri te gjethet arrinė 5 metra,pastj fillojnė degėzimet e gjetheve.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 19th January 2008, 14:04

*
POPULAR

DRURI QĖ MANĖ REKORDIN E TRASHĖSISĖ
Druri qė mbanė rekordin e trashėsisė quhet"Baobabi" i cili gjindet nė Tanganike me moshė rreth 30 shekuj.Ky dru,perimetrin e trungut e ka47 m,lartėsinė 22 m, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 24th February 2008, 17:30

*
POPULAR


Pistoleta me e vogel ne bote? Eshte nje prodhim zviceran dhe quhet SwissMiniGun. Eshte vetem 5,39 cm e madhe, perdor plumba me madhesi 0,89 cm dhe funksionon ne menyre perfekte njelloj si pistoletat e zakonshme. Vetem se nuk eshte shume komode per t’u perdorur! Per me teper shikoni fotot:
Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 24th February 2008, 17:38

*
POPULAR


Lajme tė kėqija pėr ata qė flenė pranė personave qė gėrhasin:

Mesa duket zhurma e bezdisshme, jo vetėm dėmton gjumin, por shkakton edhe njė ndjeshmėri tė lartė tė presionit tė gjakut duke lehtėsuar shfaqjen e sėmundjeve tė tilla si: infarkt, bllok renal dhe demence.

Tė paktėn kėshtu pretendojnė njė grup shkencėtarėsh londinezė tė “University College” dhe “Imperial College”, studimi i tė cilėve ėshtė publikuar nė numrin e fundit tė “European Heart Journal”. Sipas autorėve tė studimit, gjatė natės organizmi i njeriut nuk i pėrballon dot gėrhimat, zhurma e tė cilės paskan tė njėjtin decibel me tė njė treni qė kalon poshtė shtėpisė.

Nė studim janė analizuar rastet e 140 kavieve qė jetonin nė zonėn pranė aeroportit londinez tė “Heathrow”. Gjatė eksperimenteve u vu re se sa mė shumė shtoheshin decibelėt, aq mė shumė rritej presioni i gjakut.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 12th March 2008, 13:09

*
POPULAR

Fejohen nga njė mesazh i dėrguar gabim

Anglezi Anthony Hubbocks gaboi njė numėr ndėrsa i dėrgonte njė mesazh flirtues dikujt qė njihte. Edhe vajza qė e mori mendonte se e kishte marrė nga dikush i njohur, dhe ja ktheu me shaka. Ēifti foli nė telefon dhe ia kaluan kaq mirė sė bashku sa brenda muajit ai lėvizi tė jetojė nė shtėpinė e Michelle Morris, nė Uells, sė bashku me dy fėmijėt e saj, Darcee 3-vjeēare dhe Levi 8-vjeēar. Ata janė fejuar dhe sė shpejti do tė martohen. Babai i dy fėmijėve, Anthony, 29-vjeēar, njė elektricist nga Gateshead, thotė: “I dėrgova njė mesazh dikujt qė njihja. Ngatėrrova njė shifėr dhe tani pėrfundova nė Uells”.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 24th April 2008, 23:13

*
POPULAR

Pizza me e shtrenjte ne bote,nga nje shqiptar

Ky lajme qarkullon prej kohesh ne web por ne vendosem ta publikojme sot per ate pjese qe akoma nuk jane ne dijeni.
Njė shqiptar i cili jeton nė New York, ka mahnitur qytetarėt e kėtij vendi me picėn e tij e cila konsiderohet si me e shtrenjta nė botė: ajo kushton vetėm 1.000 dollarė. Shqiptari, emri i tė cilit ėshtė Nino Selimaj, me prejardhje nga Shqipėria, ka thėnė se i ėshtė dashur njė vit kėrkim pėr tė zbuluar pėrbėrėsit e duhur nė mėnyrė qė tė krijojė picėn e mrekullueshme. Pėrbėrėsit kryesorė tė picės sė shqiptarit, janė katėr lloje haviari, dhe gaforre deti. Pica ndahet nė katėr feta dhe secila ka lloje tė ndryshme haviari perandorak.
Nėse kėrkoni njė picė tė tillė, atėherė atė duhet ta porositni 24 orė pėrpara pasi ajo ėshtė krijuar vetėm pėr tė pasurit duke qenė se ēmimi ėshtė tepėr i lartė. Selimaj shprehet se pica luksoze mund tė porositet vetėm pėr raste tė veēanta.

Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 25th September 2008, 22:22

*
POPULAR

Meksikanėt instalojnė chip pėr tė shpėtuar nga pengmarrja

Meksikanėt e pasur, tė shqetėsuar nga niveli i pengmarrjeve tė shumta, po shpenzojnė mijėra dollarė pėr tė vendosur transmetues shumė tė vegjėl nėn lėkurė, nė mėnyrė qė satelitėt tė mund tė ndihmojnė nė gjetjen e tyre nė rast se do tė rrėmbehen.
Ndėrkohė qė gjithmonė e mė shumė, banorė tė shtresės sė mesme tė popullsisė, gjithashtu po pėrpiqen tė sigurojnė kėta chip-a tė vegjėl tė dizenjuar nga Xega, njė firmė sigurie meksikane, shitjet e produkteve tė sė cilės janė rritur me 13 pėr qind pėr kėtė vit. Kompania injekton chipin e mbuluar me kristal, e me pėrmasat e njė kokrre orizi, nė trupin e klientėve me anė tė njė shiringe. Njė transmetues mė pas, dėrgon sinjalet nėpėrmjet satelitit nė pikėn e kontrollit, nė rast se personi qė mban kėtė chip ndodhet nė gjendje stresi. Chipet kushtojnė 4 000 dollarė, plus njė kuotė vjetore prej 2 200 dollarėsh amerikanė. Xega, njė firmė me qendėr nė qytetin meksikan tė Quererato-s, dizenjonte mė parė vetėm sisteme pozicionimi global pėr tė gjurmuar automjete tė vjedhura, kjo deri nė momentin kur njėri prej pronarėve tė kompanisė u morr peng, nė vitin 2001. Statistikat zyrtare tregojnė se vetėm vitin e kaluar kanė ndodhur 751 pengmarrjeje nė Meksikė, por shumica e tyre kalojnė tė pa raportuara. Ndėrsa instituti kėrkimor i krimeve, ICESI, thekson se numri real i pengmarrjeve nė vend ėshtė shumė herė mė i lartė, nė mė shumė se 7 000 tė tilla pėr vitin 2007.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2016, 09:29

Nje planet i nente ne sistemin diellor!

Kėrkuesit amerikanė kanė zbuluar tė dhėna sipas tė cilave njė planet i nėntė, shumė i madh, ekziston nė sistemin tonė diellor.

Objekti, i quajtur “Planeti i nėntė”, ka njė masė 10 herė mė tė madhe sesa ajo e Tokės dhe mendohet tė jetė nė njė orbitė 20 herė mė tė madhe nga ajo e Neptunit duke u rrotulluar rreth Diellit me njė distancė prej 4,5 miliardė kilometrash.

”Kjo orbitė mund tė pėrshkohet pėr rreth 10 ose 20 000 vjet”, thanė kėrkuesit Konstantin Batygin dhe Mike Brown, tė Institutit tė Teknologjisė nė Kaliforni.

”Nėse ekzistenca tė kėtij objekti, qė nuk ėshtė parė drejtpėrdrejt, do tė konfirmohet, ai do tė ishte planeti i nėntė i sistamit tonė diellor”, tha Mike Brown.

“Mbetet ende njė pjesė e madhe e sistemit tonė diellor pėr t’u zbuluar dhe kjo ėshtė shumė ekzaltuese”, theksoi ai.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2016, 09:29

Norvegji rastesisht zbulohet piktura e Skenderbeut

Rastėsisht gjatė njė vizite familjare nė njė familje norvegjeze, njė familje shqiptare mbetėn tė habitur kur nė murin e antikuareve tė mikpritėsit norvegjez ishte edhe kjo pikturė e panjohur deri mė tani pėr dhe pėr ta.


Piktura ishte sjellė nga Rusia (Shėn Peterburg) nė Norvegji nė vitin 1920. Ishte koleksion, prapė i njė tė panjohuri hebre. Qė nga viti 1920, kjo pikturė ruhet nė familjen norvegjeze si pikturė me vlerė tė madhe vjetėrsie dhe arti.


Figura e Skėnderbeut ka tėrhequr vėmendjen e shumė autorėve dhe artistėve tė Evropės kėshtu qė nuk ėshtė cudi qė kjo pikturė tė gjendet edhe nė Norvegjinė e largėt.
Holberg qė konsiderohet si themeluesi i letėrsisė moderne daneze dhe norvegjeze i ka kushtuar njė libėr Skėnderbeut.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2016, 09:30

Astronauti gjerman foto te maleve te Shqiperise nga hapesira

Njė astronaut gjerman ka befasuar shqiptarėt me njė foto mahnitėse nga hapėsira. Alexander Gerst ka publikuar nė profilin e tij nė rrjetin social “Facebook” njė foto, nė tė cilėn shfaqet Shqipėria, Maqedonia dhe Kosova.

“Bora e parė nė malet e Shqipėrisė, Maqedonisė dhe Kosovės”, ka qenė ky mbishkrimi qė shoqėronte pamjen e mrekullueshme qė Gerst ka shpėrndarė pėr ndjekėsit e tij online.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2016, 09:31

Sadna me e rendesishme se Blushi dhe nje video plot humor

Ishte bėrė ca kohė qė shqiptarėt nuk trishtoheshin kaq shumė pėr vdekjen e njė personazhi fiktiv nė njė film.

Ka ndodhur njė ditė mė parė, kur njė nga personazhet e serialit ‘Bidai’, Sadna, ndėrroi jetė.

Trishtimi ka pushtuar rrjetet sociale, ndėrsa disa thonė se ky ka qenė momenti mė i rėndė pėr shqiptarėt qė kur ndėrroi jetė Komisar Katani.

Disa media i kanė shkuar pas kėtij vėrshimi.

Faqja e Opinion bėri kaq shumė lajme pėr kėtė ngjarje, sa disa sugjeruan se Blendi Fevziu tė bėjė njė emision pėr vdekjen e Sadnės.

Pėr habi, e pėrditshmja Shekulli i ka kushtuar njė hapėsirė tė rėndėsishme nė faqe tė parė kėsaj ngjarje, por nuk ka asgjė nė ballinė pėr lėvizjen e Ben Blushit, qė ėshtė argument nė ēdo tė pėrditshme.

Komediani Bes Kallaku i ka kushtuar njė video kėsaj ngjarje.

Por ēfarė ėshtė ‘Bidai’?

Bėhet fjalė pėr njė telenovelė indiane, me titull origjinal “Sapna Babul Ka… Bidaai”.

Edhe pse nė Indi ėshtė transmetuar pėr tre vite, nga viti 2007 deri nė vitin 2010, ajo ka mbėrritur nė TV Klan disa vite mė vonė.

Ajo ėshtė njė nga telenovelat mė tė vlerėsuara nė Indi.

Pavarėsisht kėtij vėrshimi memesh dhe lajmesh pėr Sadnėn, nuk ka pasur njė analizė tė fenomeneve qė trajton kjo telenovelė qė mban mbėrthyer shumė shqiptarė.
https://www.facebook.com/BesKallakuReal/videos/1660848197502565/Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2016, 09:32

Sot eshte Blu Monday dita me e trishtuar e vitit Ja si ta kaloni

Viti 2016 thuhet se do tė rezervojė shumė surpriza tė kėqija, por nga 366 ditėt, sot pritet qė tė jetė dita mė e keqe. Nė fakt sot, e ashtuquajtura “Blue Monday” “e hėna blu”, ėshtė dita mė e trishtuar e vitit. Pėr tė mbėshtetur kėtė tezė ėshtė njė ekuacion i diskutueshėm, llogaritur nga matematikanėt dhe psikologėt nė Mbretėrinė e Bashkuar.

Shkencėtarėt besojnė pak, por nė botėn anglisht-folėse, e hėna e tretė e janarit ėshtė bėrė njė ditė e rėndėsishme pėr t’u theksuar nė kalendar. Ekuacioni, i zhvilluar njė dekadė mė parė nga psikologu Cliff Arnall, nė atė kohė mėsues nė Universitetin e Cardiff, tenton tė shpjegojė arsyet e Blue Monday; si rregull, tė hėnėn e tretė tė janarit, e cila ėshtė koha kur euforia pėr festat e Krishtlindjeve zhduket, dhe ti e kupton se ke ende njė vit tė gjatė pėr tu pėrballur.

Nė Angli, ēėshtja nė fjalė ėshtė marrė shumė seriozisht: si pėr koincidencė, nė kėtė ditė, ka rritje tė papunėsisė dhe disa organizata ofrojnė kėshillim psikologjik pėr ata qė kanė nevojė. Ekspertėt e kėshillimit sugjerojnė qė nė kėtė ditė njerėzit tė vishen me ngjyra tė ndritshme ose tė dėgjojnė muzikė tė gėzuar.

Edhe ekspertėt e shoqatės “British Dietetic Association”, sugjerojnė qė njerėzit tė shtrojnė njė banket tė madh pėr tė kapėrcyer depresionin nga “Blue Monday”. “Ushqimi nė sasi tė madh, mund tė ndihmojė njerėzit qė tė kapėrcejnė ditėn mė tė trishtuar tė vitit, por edhe nė kėtė pikė nuk duhet tepruar”, shprehet Alison Clark, BDA-sė. Ky i fundit kėshillon qė njerėzit tė evitojnė kafeinėn, pijet energjike dhe tė konsumojnė vetėm ushqime me vlera, pėr t’i sjellė pak gėzim kėsaj dite.Shiko profilin e anėtarit


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi