Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
Kuriozite nga bota

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2016, 09:33

Historia/ Gardiania e dashuruar me kriminelin i hap qeline dhe arratisen

Ai ėshtė i burgosur pėr shkak tė dhunimit, ajo ėshtė gardiane zvicerane. Dhe e dashuruar me sirianin e rrezikshėm. Nė mesnatė ajo hap dyert e burgut – dhe tė dy ikin, me gjasė nė drejtim tė Italisė. Ose tė Sirisė.

Pėr kėtė ēift po flet mbarė Zvicra. Dhe kėtė ēift po e kėrkon me ngulm policia zvicerane. Hasan Kiko, 27-vjeēar, berber me profesion, ėshtė sirian. Ai jeton nė Zvicėr prej vitesh, kėtu ka njė leje qėndrimi.

Kiko i pėrket atij tipi tė qytetarit tė huaj nė Zvicėr, i cili i konfirmon tė gjitha paragjykimet: i dhunshėm, i pasjellshėm, terrorizues i grave. Edhe mė keq: ai ka njė karrierė tė tmerrshme kriminale – ka dhunuar disa gra nė Zvicėr. Dhe ėshtė dėnuar me burg pėr veprat e tij.

Angela Magdici ėshtė 32-vjeēare, e martuar, me origjinė italiane, por shtetase zvicerane. Qė nga viti 2013 punon nė Drejtorinė e Drejtėsisė tė kantonit tė Zürichut. Me fjalė tė tjera: Angela ėshtė gardiane burgu.

Nė Facebook ajo prezantohet si boksiere. Kėshtu ishte biografia e Hasanit dhe Angelas deri tė hėnėn rreth mesnatės, kur ndodhi diēka e pazakonshme. Angela, gardiania e burgut, hapi qelinė e Hasanit nė burgun Limmattal nė Dietikon afėr Zürichut – dhe qė tė dy ia mbathėn, ikėn me njė veturė tė zezė. Policia thotė se bėhet fjalė pėr njė BMW X1 me tabela ZH 528 411.

Policia e ka shpallur nė kėrkim kėtė ēift. Si bėn vaki qė njė gardiane ta nxjerrė nga burgu njė tė burgosur, madje tė dėnuar pėr dhunim?

Pėr mediumet zvicerane, tė cilat po merren me kėtė temė pandėrprerė, nuk ka dyshim: Angela ėshtė e dashura e Hasanit. Ajo tė hėnėn po punonte nė ndėrrimin e natės bashkė me njė koleg. Rregullat e punės nė burg janė tė tilla: njėri gardian punon, tjetri fle. Kur u zgjua nė orėn 05:00 kolegu i Angelas vėrejti ēfarė kishte ndodhur dhe alarmoi policinė.

Ndėrkohė pėr mediumet e Zürichut ka folur bashkėshorti i Angelas. Ai ka thėnė se gruaja e tij kishte ndryshuar prej muajsh, ajo nuk banonte mė nė banesėn e pėrbashkėt, njėherė bashkėshortit i kishte rėnė nė sy njė mesazh telefonik nė gjuhėn arabe qė kishte marrė ajo, e cila po ashtu kishte filluar tė lexojė Kuranin.

Mė tutje burri ka rrėfyer se e kishte dashur shumė Angelan, se do tė dėshironte tė kishte fėmijė me tė. Kjo dėshirė, me gjasė, nuk do t’i plotėsohet atij. «Besoj se ata janė rrugės pėr nė Siri», tha ai pėr gazetėn «20minuten».

Gazeta bulevardeske «Blick» i ka rėnė nė fije edhe njė detaji qė mund tė rrotullojė botėn: Angela Magdicit i pėlqen tė kalėrojė. «Blick» e ka zbuluar edhe stallėn ku ėshtė i vendosur kali i saj. Pronari i stallės i tha kėsaj gazete ēfarė thuhet nė kėso rastesh: «Kur e pashė, s’mund tė besoja. Ka qenė njeri i hareshėm».

E kėshtu me radhė, banalitete tė treguara pėrballė sanės nė stallė. Edhe njėherė pyetja: si mund tė bėjė vaki njė arratisje e tillė?

Drejtori i burgut thotė: «Njė arratisje e tillė ndodh kur faktori njeri paraqet vėshtirėsi». Pėrgjigja e sinqertė do tė ishte: diēka e tillė bėn vaki kur njė gardiane, si puna e Angelas, dashurohet!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2016, 09:34

Fotolajm Qente e rruges bejne mjek roje ne ambulanca

Qė qentė kanė pushtuar rrugėt e qyteteve tona, kjo nuk pėrbėn habi, por qė tė pushtonin edhe qendrat shėndetėsore, kjo ėshtė e patolerueshme. Kėshtu i ka ndodhur sot nė njė qytetari i cili sipas diciturės sė fotos, ka shkuar pėr tė vizituar fėmijėn nė Qendrėn Shėndetėsore nė Rrugėn “Siri Kodra” dhe ka gjetur nė shkallėt e kėtij institucioni shėndetėsor njė qen rruge tė rehatuar pėr 7 palė qejfe. “Ka shkuar pėr t’u vizituar apo bėn mjek roje?”.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2016, 09:34

Nuk e di pyetjen ne provim pergjigja e studentit shqiptar hit ne rrjetet sociale

Njė letėr provimi ėshtė bėrė e njohur nė rrjetet sociale pasi njė student nė Universitetin Bujqėsor nė Kamėz ka kthyer njė pėrgjigje qesharake nė pyetjen e testit.

‘Tė lutem zyshe. Po e pe tė arsyeshme vendose notėn 5 sa tė fitoj disa kredite e tė kem mundėsinė tė fillojmė vitin e dytė se pa shkollė nuk kemi ku shkojmė. Edhe Rama me Veliaj e kanė shtrėngu, duhet shkolla e lartė. Mos na lėr tė pėrfundojmė ‘kamarier’, shkruhet nė pėrgjigjen e provimit.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th June 2016, 14:26

Studimi/ Selfiet, ērregullim mendor

Psikologėt kanė dalė nė pėrfundimin se mania nga selfiet ėshtė njė ērregullim mendor. Kjo mani karakterizohet nga njė dėshirė e vazhdueshme pėr tė fotografuar vetveten dhe pėr tė shpėrndarė foto nė rrjetet sociale, kjo pėr tė kompensuar mungesėn e vetėvlerėsimit.

Shkencėtarėt kanė identifikuar tri nivele ērregullimi:

1- Ērregullim shėndetėsor pėr personat qė e bėjnė foton, por nuk e publikojnė nė rrjetet sociale

2- Akut, pėr ata qė fotografohen jo mė pak se tri herė nė ditė dhe i publikojnė nė rrjetet sociale

3- Kronik, kur njeriu bėhet i varur dhe provon njė dėshirė tė pakontrollueshme pėr tė fotografuar veten 24 orė nė 24, tė paktėn 6 herė nė ditė.

Mė e keqja ėshtė se ende nuk ka njė kurė pėr tė gjithė personat qė fotografohen nė ēdo ēast.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th June 2016, 14:27

Arsyeja pse disa persona djersisin mė shumė

Persona tė ndryshėm pėr arsye nga mė tė ndryshmet shpesh djersijnė mė shumė se disa persona, kjo pėr arsye tė ndryshme. Pėrmes njė artikulli tė publikuar nė "The Science of Us", shpjegohen arsyet pėrse ndodh dhe ēfarė mund tė bėni nėse iu krijon bezdi.

Gjendja kur njeriu djersin mė shumė njihet si hiperhidrozė, gjendje kur njė njeri djersin mė shumė seē duhet, sipas ekspertėve, pėrgjegjėsit kryesor janė prindėrit, ose mė saktė, ambienti nė tė cilin jeni rritur, gjatė viteve tė para tė jetės.

Secili prej nesh lind thuajse me tė njėjtin numėr gjendrash djerse, por kėto tė fundit maturohen gjatė dy viteve tė para tė jetės. Jo tė gjitha gjendrat janė tė afta pėr tė prodhuar djersė (varet nga nevoja nė atė moment tė caktuar tė jetės).

Kėshtu, ata qė rriten nė njė klimė tė ngrohtė kanė tendencėn qė tė kenė gjendra mė aktive djerse, sesa ata qė rriten nė njė ambient me klimė tė kontrolluar, apo nė klimė tė ftohtė.

Nė moshė madhore, gjendrat e djersės janė tė njėjtat, por vetėm njė pjesė e tyre janė tė afta pėr tė prodhuar djersė. Ato janė tė ndryshme nė ēdo individ.

Ekspertėt kėshillojnė se personat tė cilėt djersijnė mė shumė duhet tė ndjekin disa rregulla kryesore si;

Mėsojeni veten me temperaturat e ngrohta nė mėnyrė graduale
Duke shtuar pak gradė herė pas here do tė bėni qė trupi tė mėsohet me temperaturėn e ambientit. Nėse ekspozoheni shpesh ndaj temperaturave tė larta, trupi do tė nisė tė pėrshtatet.

Pini ujė tė ftohtė
Djersa e trupit ėshtė njė pėrgjigje bazuar nė temperaturėn e brendshme, jo tė jashtme. Ndaj pirja e ujit tė ftohtė do tė bėjė qė ta mbani temperaturėn e trupit tė ulėt dhe dukeiu ndihmuar qė tė qėndroni mė tė freskėt e tė djersisni mė pak. /albeu.comShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th June 2016, 14:28

Pse duhet tqė flemė nė krahun e majtė

Gjumi ėshtė procesi mė i rėndėsishėm nė jetėn tonė qė ndihmon pėr tė pasur njė organizėm sa mė tė shėndetshėm. Ēdo njeriut i duhet gjumi pėr ta pushuar trupin nė mėnyrė qė ta mbaj veten me nivelet mė tė larta tė energjisė. Shumė doktorė thonė se njeriu ka nevojė pėr tė paktėn tetė orė gjumė nė ditė qė t’i arrijė nivelet maksimale tė pushimit tė trupit.

Zakonisht njerėzit qė bėjnė mė pak se tetė orė gjumė nė ditė janė tė lodhur dhe nė disponim tė keq. Shumė studiues theksojnė se duhet tė flemė nė krahun e majtė nėse duam tė kemi pėrfitime tė ndryshme shėndetsore.

Arsyeja se pėrse duhet tė flini nė krahun e majtė ėshtė pėr shkak se stomaku dhe pankreasi do tė jenė nė pozicionin e pėrsosur pėr t’jua tretur ushtrimin.

Nėse qėndroni pėr njė kohė tė shkurtėr nė krah tė majtė pasi tė keni ngrėnė bukė, ushqimi do tė lėvizė nė mėnyrė natyrale pėrgjatė stomakut dhe enzimat pankreatike do tė prodhon nė mėnyrė graduale.
Veē kėsaj, edhe funksioni kardiak do tė jetė mė i mirė, pasi qė mė shumė se 80 pėr qind e zemrės gjendet nė pjesėn e majtė tė trupit.
Edhe indianėt rekomandojnė tė flini nė krahun e majtė nėse dėshironi tė pushoni pas ngrėnies, dhe kjo duhet tė zgjatė 10 deri nė 20 minuta. /albeu.comShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th June 2016, 14:29

Vetitė kuruese tė panxharit

Panxhari njihet pėr vetitė e tij ushqyese esenciale si hekuri, bakri, mangan, magnez, kalium dhe vitamina B, por gjithashtu ėshtė edhe burim i madh i sheqerit natyral dhe kėshtu i sjell mjaft pėrfitime shėndetėsore trupit tuaj.

Hulumtuesit kanė zbuluar se panxhari rregullon qarkullimin e gjakut, ndihmon nė uljen e presionit tė lartė tė gjakut dhe stabilizon presionin e ulėt tė gjakut, kėshtu duke qenė vėrtetė shėrues natyral.

Mbush trupin me energji:
Panxhari ėshtė mjaft efektiv nė mbushjen e trupit me energji dhe rritjen e qėndrueshmėrisė trupore tek tė gjithė njerėzit. Njė studim i bėrė tek ēiklistėt ka rezultuar se ata qė pinin lėng sheqeri kishin 15% mė pak lodhje sesa tė tjerėt.

Nxit funksionin e trurit:
Truri juaj funksionon mė mirė me konsumin e panxharit pasi pėrmban ‘Betainė’, njė substancė qė pėrdoret shpesh pėr trajtimin e depresionit dhe ērregullimeve tė tjera tė shėndetit mendor. Thjesht, relakson, qetėson dhe nxit funksionin e trurit.

Pastron mėlēinė:
Panxhari gjithashtu ndihmon pėr tė pastruar mėlqinė dhe parandalon grumbullimin e yndyrės nė mėlēi.

Ndihmon nė luftimeve e sėmundjeve:
I pasur me vitamina dhe minerale, panxhari ėshtė njė antioksidant dhe anti-inflamator i shkėlqyer qė ndihmon nė luftimin e disa sėmundjeve kronike.

Pėrmison shikimin:
Vitamina A dhe Beta-karotina, janė shumė efikas nė parandalimin e degjenerimit makular dhe pėrmirsimin e shikimit.

Rregullon funksionin e zemrės:
Panxhari mbush mungesat e kaliumit qė janė shkaktari kryesor pėr sulmet nė tru e gjithashtu rregullon edhe funksionin e zemrės nė pėrgjithėsi. /albeu.com/ http://www.albeu.com/lifestyle/vetite-kuruese-te-panxharit/248831/Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th September 2016, 13:16

– Nė Skoci lindin mė shumė flokėkuq se sa nė krejt pjesėn tjetėr tė botės

– Krokodili nuk e nxjerr dot jashtė gjuhėn e vet

– Ėshtė e pamundur tė fundosesh nė Detin e Vdekur pa ndihmėn e pajisjeve

– Qentė mund tė stėrviten qė ta nuhasin kancerin e mushkėrive kohė pėrpara shfaqjes sė simptomave

– Mbi 350 milionė njerėz vuajnė nga Ērregullimi i Varėsisė ndaj Facebook-ut

– Thuajse nė ēdo specie gjitarėsh, femrat jetojnė mė gjatė se meshkujt

– Gjirafa mund ta pastrojė veshin e vet me gjuhė

– Njė bllok ari i pastėr me madhėsinė e njė shkrepėseje mund tė shtrohet mbi njė sipėrfaqe sa njė fushė tenisi

– Nėse njė peshk tė kuq e mbani nė errėsirė, ai do bėhet i bardhė

– Jetėgjatėsia e njė peshku tė kuq tė zakonshėm ėshtė mbi 20 vjet

– Kur ju hipin mornicat, qimet qė ngrihen “mbėrthejnė” ajrin dhe ju mbajnė ngrohtė duke mos e lejuar nxehtėsinė e trupit tė dalė jashtė

– Sheiku Hamad bin Hamdan Al Nahyan, miliarder dhe pjesė e Familjes Mbretėrore tė Abu Dabit, e ka skalitur emrin e vet nė ishullin privat Al Futaisi nė Emiratet e Bashkuara ArabeShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th September 2016, 13:17

Duhen deri nė dy orė pėr tė zier njė vezė struci

– Kacabunjtė mund tė jetojnė deri 9 ditė pasi u ėshtė prerė koka

– Mesatarisht zemra rreh 100000 herė nė ditė duke pompuar rreth 7500 litra gjak pėrmes dhomėzave tė saj. Njė 70-vjeēari mesatarisht i rreh zemra 2.5 miliardė herė

– Qumėshti i hipopotamit ėshtė ngjyrė rozė

– Truri njerėzor ka kapacitet tė ruajė gjithēka qė njeriu pėrjeton

– Nė dhjetė minuta, njė uragan lėshon mė shumė energji sesa tė gjitha armėt bėrthamore sė bashku

– Rafflesia arnoldii (nė foto) ėshtė lulja mė e madhe nė botė dhe mund tė rritet sa njė ombrellė

– Njė tryezė pune nė zyrė ka 400 herė mė shumė baktere se njė tualet

– Pema e ullirit mund tė jetojė deri nė 1500 vjet

– Ju mund tė kujtoni vetėm katėr gjėra nė tė njėjtėn kohė

– Iluzionet optike shfaqen kur ajo ēka shohin sytė bie nė kundėrshti me atė ēka pret truri

– Duelet me armė janė tė ligjshme nė Paraguai, nėse tė dy personat janė regjistruar si dhurues gjaku

– Persia e ndryshoi emrin nė Iran nė vitin 1935

– Sean Connery refuzoi rolin e Gandalfit te “Zoti i Unazave” sepse nuk e kuptonte skenarin

– Nuk mund ta gudulisėsh veten, pasi reagimi ėshtė pėrgjigje ndaj njė paniku

– Nė Singapor ėshtė e jashtėligjshme tė shesėsh apo mbash ēamēakėz
– Nga tė gjitha shqisat, nuhatja ėshtė e lidhur mė ngushtė me kujtesėn

– Njė indian me emrin Snake Manu mund tė fusė gjarpėrinj tė vegjėl – pėrfshirė kobra helmuese – nė gojė e t’i nxjerrė nga hunda

– Shumica e buzėkuqit qė femrat pėrdorin, pėrfundon nė stomakun e tyre

– Femrat e kanė nuhatjen mė tė mirė se meshkujt

– Chanel Tapper, studente nga Kalifornia, ka gjuhėn mė tė gjatė, 9.75 cm

– Rrahjet e zemrės mund tė rriten deri nė 30% gjatė njė gogėsime

– Shumė nga ata qė e lexojnė fjalėn “gogėsimė”, do tė gogėsijnėShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th September 2016, 13:17

Simboli i tė Mirės dhe tė Keqes (Yin-yang) ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nė Romė. Jo nė Kinė!

– Nė Zelandėn e Re jetojnė pak mė tepėr se 4 milionė njerėz e mbi 70 milionė dele. /Tirana Observer/Shiko profilin e anėtarit


#31

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi