Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
SEKRETI I LUMTURISĖ

Share

#1

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 16:21· Pse dikush ėshtė i pafat e dikush i lumtur? Pse dikush ėshtė gazmor e i pasur, ndėrkaq dikush i mjerė dhe i varfėr? Pse dikush ėshtė frikacak dhe i pasigurt e dikush pėr- plot besim? Pse dikush trajtohet si gjenial nė punėn qė kryen e dikush, ndonėse me pėrpjekje mbinjerėzore,nuk mund tė arrijė kurrfarė rezultatesh? Pse dikujt i shkon pėrdore tė shėrohet nga tė ashtuquajturat sėmundje tė PASHĖSHRUESHME e dikush, pa asnjė sėmundje, ėshtė i sėmurė? Pse disa femra jetojnė pėr mrekulli, kurse motrat e tyre jetojnė nė mjerim? Pse...

#2

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 16:21Thuhet: njeriu i ka njė milion probleme. Jo. Njeriu ėshtė krijuesi i problemeve tė veta, prandaj, ndihmoje njeriun tė qendėrzohet – problemet shuhen e tejkalohen.

Moti ėshtė thėnė se:

1) Nuk ka jetė pa VUAJTJE;

2) Nuk ka vuajtje pa SHKAK;

3) Nuk ka shkak qė nuk mund tė TEJKALOHET.

#3

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 16:22

Pse nuk ka jetė pa vuajtje dhe cilėt janė shkaktarėt e vuajtjes?

Tė gjitha ligjet e natyrės punojnė pėr tė mirėn e njeriut, vetėm njeriu punon kundėr vetvetes. Pse? Njeriu me lindjen e tij e fiton tė drejtėn tė jetojė i shėndetshėm, shumė i pasur, i hareshėm dhe shumė i lumtur. Kėto janė gjendje normale. Ndėrkaq, sėmundja, varfėria, mėrzia dhe mjerimi janė gjendje abnormale, SĖMUNDJE MENTALE, qė ia shkakton njeriu vetes, me mendime negative. (Humbolti ka thėnė: do tė vijė dita kur edhe sėmundja do tė jetė turp, sepse tė gjitha sėmundjet bazėn e kanė nė mendimet negative).

Tė gjitha librat e vjetra tė besimeve fetare thonė: mos iu friko Zotit, frikoju vetes tėnde. Pse? Sepse Zoti - (menēuria universale, fara hyjnore apo fuqia e natyrės – thoni qysh tė doni) - njeriut ia ka dhėnė TĖ GJITHA, pra, ia ka dhėnė tė drejtėn tė zgjedh e tė merr ēka tė dojė dhe sa tė dojė nga jeta e vet!


Tė gjitha krijesat tė tjera nė planetin tokė e kanė skicėn gjenetike, janė esenca tė fikėsuara – janė tė detyruara ta ndjekin vetėm skicė gjenetike dhe asgjė tjetėr nuk mund tė ndryshojnė: zogu duhet tė jetė vetėm zog; lulja vetėm lule; peshku vetėm peshk; molla vetėm mollė dhe asgjė tjetėr.

Njeriu e ka LIRINĖ e madhe – dhuratė hyjnore: prej SHĖMTIE deri nė SHĖNJTRI. Nė pėlhurėn e bardhė tė jetės, me dėshirėn tėnde, me dorėn tėnde, mund ta shkruash fjalėn MJERIM dhe tėrė jetėn do ta kesh tė mjerė dhe, poashtu, nė pėlhurėn e bardhė, me dorėn tėnde, me dėshirėn tėnde, mund ta shkruash fjalėn LUMTURI dhe tėrė jetėn do ta kesh tė lumtur. Kjo ėshtė dhurata mė e shtrenjtė e hyjnores pėr njeriun qė, njeriu i gjorė, nuk DI ta pėrdorė.

Prandaj nuk ka jetė pa vuajtje, sepse nė njeriun gjenden shkaktarėt e vuajtjes. E ku gjendet, atėherė, mundėsia pėr tejkalimin e shkaktarėve tė vuajtjes? Pėrgjigjen do ta them nė vazhdim.

#4

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 16:23CILĖT JANĖ FAKTORĖT QĖ IA MUNDĖSOJNĖ NJERIUT ECJEN NĖ

RRUGĖN E BUKUR TĖ LUMTURISĖ?FAKTORI I PARĖ dhe FAKTORI themelor i jetės ėshtė: BESIMI me BINDJE tė thellė, qė pėrshkon tėrė qenien e njeriut.

(Shihni veēantitė e individit. T'i marrim vetėm tri veēanti qė i ka pranuar hetuesia botėrore: gjurmėt e gishtit, nėnshkrimin dhe aromėn e trupit. Secili njeri qė merr letėrnjohtim, kudo nė botė, duhet t'i le gjurmėt e gishtit. Mbi 6 miliardė banorė i ka bota dhe askund nuk mund tė gjenden dy njerėz tė njėjtė, me veēantitė identike. Tė gjithė i takojnė gjinisė njerėzore, por asnjė nuk ėshtė i njėjtė. Ky ėshtė argumenti i parė se secili njeri ka ardhė nė botė – jo tė bėhet kopje e dikujt, sepse bota s'ka nevojė pėr dy njerėz tė njėjtė, por tė jetė vetė origjinali, ta kryejė njė detyrė madhore dhe tė shndėrrohet nė bjeshkė krenare tė suksesit e tė lumturisė).

E pse nuk bėhemi bjeshkė krenare tė suksesit e tė lumturisė, por dėshtojmė dhe hamė pėr drekė e darkė vuajtje e dėshtim? Sepse na mungon besimi i thellė me bindje tė plotė.

(Edhe derisa po i lexoni kėta rreshta, ju po mendoni mė vete: kjo qė po thotė ky njeri, mos ėshtė tepėr e bukur pėr tė qenė e vėrtetė?)

Prapė pse?

Trupi i njeriut pėrbėhet mbi 75% nga uji. Vlera e njeriut varet nga temperatura e brendshme e pėrbėrėsit kryesor tė trupit tė njeriut. Pra: nga temperatura e ujit nė njeriun. Kjo ėshtė njė alkimi e brendshme qė, patjetėr, duhet ta kuptojmė sa mė thellė qė tė mundemi.

GJENDJA E PARĖ: Kur temperatura e ujit ėshtė nėn zero, uji shndėrrohet nė akull, njeriu ėshtė i vdekur. Nė polin e veriut, nė akullnaja, nuk ka jetė ose ėshtė njė jetė e pavlerė. Kjo ėshtė gjendja pa jetė e njeriut me temperaturė nėn zero.

GJENDJA E DYTĖ: Kur njeriu gjendet me temperaturė tė rėndomtė, pra nė gjendjen e ujit tė zakonshėm, (e kjo ėshtė GJENDJA jonė e pėrgjithshme), ligji themelor i ujit tė zakonshėm ėshtė: tė rrjedh teposhtė, tė mbushė zbazėtėsirat dhe t'i nivelizojė ato. Pikė pėr pikė sipas kėtij ligji vepron edhe njeriu qė ka temperaturėn e ujit tė zakonshėm: me shumė dėshirė ecė teposhtė, si uji; me shumė dėshirė bėn punė tė lehta e tė liga; me shumė dėshirė i beson tė keqes e tė shėmtuarės; madje gėzohet kur tė tjerėt bėjnė punė tė liga dhe, atyre shėmtive, iu beson dhe ato i nderon, sepse ecja teposhtė ėshtė shumė e lehtė; nuk BESON ME BINDJE nė asgjė, sepse po tė besojė do tė detyrohet tė merr rugėn e mundimshme, thikė pėrpjetė, qė, natyrisht, ėshtė rrugė qė kėrkon impenjim.

GJENDJA E TRETĖ: Kur rritet temperatura e ujit mbi 100 shkallė, uji vlon dhe shndėrrohet nė AVULL. Avulli nuk e ka rrugėn e ujit – teposhtė, por ka drejtim tjetėr: me lehtėsi shkon thikė pėrpjetė. Por, kur shtohet temperatura edhe mė shumė, uji i shndėrruar nė avull ka fuqi ta vejė nė lėvizje edhe lokomotivėn e trenit dhe tė tėrheq edhe shumė vagona tė rėndė. Kjo gjendje arrihet me besim tė vėrtetė, me BESIM E BINDJE ēilen qendrat e energjisė. Kėto qendra e shtojnė energjinė, temperaturėn e motivimit dhe, nga dy gjendjet e mėparshme krijohet gjendja e tretė, kryesorja, kur thjesht e shkurt: arrihen caqet mė tė larta tė qėllimeve nė jetėn njerėzore nė tėrėsinė e saj.

NĖ KĖTO TRI GJENDJE uji dhe njeriu janė tė njėjtė: edhe akull, edhe ujė, edhe avull ėshtė e njėjta pėrbėrje: H2O! Por CILĖSIA dhe FUQIA e tij ndryshojnė tėrėsisht:

prej gjendjes sė ngurtė, tė pajetė, deri nė gjendjen kur edhe trenin e ve nė lėvizje.

Pėrmes kėsaj alkimie tė brendshme qartėsohen gjendjet kur: dikush ecė zbathur nėpėr prush me 800 gradė temperaturė dhe nuk digjet; kur dikush (nė rast rreziku) kėcen murin e lartė dy metra e tė nesėrmėn habitet me vetveten; kur dikush, nė aksidente tė ndryshme, ka arritur tė mbahet vetėm me dy gishta, dhe, ata dy gishta, kanė pasė forcė ta mbajnė tėrė trupin; kur dikush i kundėrvihet gravitacionit dhe e sfidon (rasti i fundit: para Shtėpisė sė Bardhė nė Amerikė, njeriu qendronte nė meditim me orė – njė metėr mbi tokė, pa asnjė mbėshtetje, nė ajėr).

Mė kėtė alkimi qartėsohen edhe sukseset mahnitėse tė studentėve, tė aktorėve, tė sportistėve, tė shkenctarėve, tė shkrimtarėve, tė piktorėve... e, sidomos, fitimet materiale tė biznismenėve ose mė saktė: tė aristokracisė ekonomike, qė prekin kufijtė e tė pabesueshmės si Rokfeleri, Karnegia, Sorosi e tė tjerė.

Apo kur sėmundjet e ashtuquajtura tė pashėrueshme, me njė mashtrim tė vogėl tė falltorit -shėrohen si nė lojė. (Ēka pėrdorė falltori pėr shėrim: dhe tė varrit, flokė, thonjė, plumb e hiēgjėra tė tjera. Merrni kėto heēgjėra qė njėmend janė njė hiē, dhe dėrgoni nė laborator: a pėrmbajnė vitamin C, a janė antibiotikė? Janė ZERO vlerė. E, megjiatė, dikėnd e shėrojnė. Kush e shėron? Vetėm besimi dhe asgjė tjetėr.)

Kėto tri gjendje, pa asnjė mėsues e metodė speciale, nė formė tė natyrshme krijohen vetvetiu nė tri raste dhe, kėto raste i keni pėrjetuar shumica prej jush: tek tė DASHURUARIT (a ka pengesė qė e ndalė nė rrugė tė dashuruarin pėr tė arritur tek caku?), nė rast rreziku nga VDEKJA (mijėra raste, sidomos gjatė luftės, kur fuqitė e panjohura nė njeriun kanė bėrė mrekullinė); dhe nė rast tė FRYMĖZIMIT tė fuqishėm (te shkrimtarėt e mėdhenjė, tek humanistėt, luftėtarėt dhe sidomos tek shkencėtarėt krijues).

#5

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 16:23


Njeriu nuk e ka vetėm njė mendje, por shumė mendje. Mendjet e njeriut janė sikur retė nė qiell: nė asnjė moment nuk kanė njė trajtė, njė gjendje. Prandaj edhe bėhet njė shpenzim enormė i energjisė, sidomos nė dy lėvizjet: nė kujtime dhe nė shpresa. Tė dyja janė ZERO dhe nuk i duhen njeriut. Dielli i ditės sė sotit nuk rrezon as nė DJE as nė NESĖR.

#6

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 16:24PRA:FAKTORI I PARĖ: ĖSHTĖ: BESIMI ME BINDJE TĖ THELLĖ!NDĖRTOJE BESIMIN ME BINDJE TĖ THELLĖ SE TI KE TĖ DREJTĖ TĖ

JETOSH NĖ LUMTURI TĖ PLOTĖ.FAKTORI I DYTĖ: F J A L A...dhe ishte nė fillim FJALA..., thuhet nė librat e vjetėr tė besimeve fetare.

Liria e njeriut pėr jetėsimin e lumturisė apo tė mjerimit, pas besimit me bindje tė thellė, realizohet me FJALĖ. Njeriu nuk ėshtė esencė e fikėsuar, si krijesat tė tjera, prandaj posedon mjetin mė tė rėndėsishėm pėr realizim tė synimit jetėsor qė quhet FJALĖ.

Nė Amerikė ėshtė zhvilluar njė shkencė e fuqishme qė quhet AFIRMIMET POZITIVE, e cila, (prej A deri nė ZH) - bazohet nė fjalė.

Teoria aksiomatike e fjalės ėshtė: ēdo gjė lindė nė shpirt, nė xixėn e parė lindė IDEA, pastaj idea formėsohet nė MENDIM, mendimi shprehet me FJALĖ, fjala krijon ENERGJI, energjia rrėnon ose ndėrton JETĖN.

Shembujt, nga studimet e instituteve amerikane, thonė: ATĖ DĖSHIRĖ QĖ E SHPREHĖ ME FJALĖ, kur fjala thuhet me besim e bindje tė plotė, ajo dėshirė bėhet pėrvojė nė jetėn tėnde.

Studimet e para janė bėrė me nxėnės tė fillores. Mėsuestė kanė regjistruar dėshirėn e shprehur tė nxėnėsve tė tyre qė, nė lojė, SINQERISHT, ia kanė thėnė njėri-tjetrit. Nxėnėsi qė ka thėnė: unė do tė bėhem mėsues i fillores, me gjithė kundėrshtimet e prindėrve – ai nxėnės - mėsues filloreje ėshtė bėrė.Tjetri qė ka thėnė se do tė bėhem pilot,kėshtu ka ndo- dhė; profesor universiteti, shkencėtar, biznismen...e tė tjera. Kėto studime janė bėrė kėshtu: njėherė janė regjistruar nė kartotekat e instituteve, pastaj janė pėrcjellė kėta nxėnės dhe – kur ėshtė realizuar dėshira e tyre, ėshtė nxjerrė konstatimi shkencor qė: fjala e thėnė me besim e bindje, sinqerisht, JETĖSOHET.

Studimet tė tjera kanė pasė tė njėjtin qėllim, por nė pista tė tjera:

Njeriu qė ka thėnė unė jam shumė i pasur (Xhorxh Sorosi, Karnegia etj), jeta e tyre njėmend ėshtė bėrė shumė e pasur. (Sorosi i ka tė ardhurat 4 mijė dollar nė minut).

Tjerėt qė gjithnjė janė ankuar dhe kanė thėnė se jeta ime ėshtė vuajtje, se jeta ime ėshtė e varfėr, se pleqėria do tė mė vie e varfėr – vėrtet kėshtu edhe iu ka ndodhė.

Eksperimentet janė bėrė edhe nė pista tė shkurtėra: nėse thua se kur pi kafe nė mbrėmje nuk mė merr gjumi – gjumė nuk do tė kesh. Nėse e ndėrron kėtė hartė negative dhe thua: unė pi kafe nė mbrėmje dhe bėj gjumė tė qetė, kėshtu edhe do tė ndodhė. Merrni me mendė: i njėjti njeri, e njėjta substancė: dje pa gjumė, sot gjumė tė qetė.

Pse, ku janė qartėsimet e kėtij ligji? Nėnvetdija, mendja shėrbėtore, mendja kujdestare, nuk mendon, nuk analizon, nuk tallet, ajo i zbaton urdhėrat qė i mer nga vetėdija. Si toka. Ia hedh farėn e misrit tokės, nuk mund ta mashtrosh se i ke hedhur farė gruri, tallu sa tė duash, ajo misėr ta bėn.

DĖSHIRA QĖ THUHET ME FJALĖ, por me bindje e besim tė plotė, lirėshėm, pa sforcime, me gėzim e dashuri, ajo dėshirė PLOTĖSOHET.

T'i shohim eksperimentet shėndetėsore:

Pas ekzaminimit medicinal tė dorės plotėsisht tė shėndoshė, thuaj asaj dore se ėshtė e sėmurė, po thuaj me bindje e besim, shihe, pastaj, a do tė gjendet mjek kund nė botė qė ta shėrojė dorėn qė ishte e shėndosh, por u sėmurė me fjalė.

Njėqind tė sėmurėt nga kanceri nė spitalin izraelit i ndanė nė dy grupe: grupi i parė (50) i dėrguan nė tretman normal medicinal; grupi dytė (50 tė tjerėt) pėrveē tretmanit medicinal e patėn edhe fjalėn pėr ndihmė: iu thanė familjarėve tė tyre qė t'i thėrrasin nga disa herė nė ditė dhe t'u thonė: ti je i mirė pėr ne, ne tė duam, ti ke fuqi tė shėrohesh etj. Dhe, ēka ndodhi? Nga grupi i parė nuk mbijetojė ASNJĖ, nga grupi i dytė mbijetuan 35 tė sėmurė. Trajtimin e patėn tė njėllojtė, por grupi i dytė e kishte nė ndihmė FJALĖN.

Rasti i fundit i shėrimit tė kėtillė ėshtė Kryetari slloven, Janez Dėrnovsheku, tri librat e tė cilit do tė botohen nė Prishtinė.

PRANDAJ: ASNJĖHERĖ FJALĖ NEGATIVE, VETĖM AFIRMIME POZITIVE QĖ T'I CAKTON MĖSUESI (pėr secilin inivid tė veēanta), PA NEGACION DHE PA KUNDĖRTHĖNIE DHE – GJITHNJĖ: NĖ KĖTU E NĖ TASH.

#7

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 16:24FAKTORI I TRETĖ: JETA NĖ KĖTU E NĖ TASHNė jetėn e rėndomtė njihen tri kohė: e kaluara,e tashmja dhe e ardhmja. Nė jetėn shpirtėrore ekzsiton NJĖ kohė: E TASHMJA. E kaluara ėshtė KUJTIME, e ardhmja ėshtė SHPRESA. Kohė e vėrtetė, reale ėshtė vetėm e tashmja, NĖ KĖTU e NĖ TASH.

Eksperimentet shkencore kanė dėshmuar se 99% tė njerėzimit jetojnė nė dje ose nė nesėr. Tė kalurėn e njohin, pėr tė ardhmėn shpresojnė. Vetėm 1% e njerėzimit jetojnė jetė tė vėrtetė, nė kėtu e nė tash. Por kėta janė mė tė menēurit dhe mė tė lumturit.

Ēka do tė thotė tė jetosh nė kėtu e nė tash? Do tė thotė: PRANIM. Do tė thotė se ti E DI DHE E PRANON se nė kėtė ēast e nė kėtė momenet ĒDO GJĖ nė tėrė universin ėshtė duke u zhvilluar me saktėsi kompjuterike: planetet lėvizin,sillen dhe frymojnė pikėrisht ashtu siē duhet tė jetė; se era fryen ashtu siē duhet, shiu bie ashtu siē duhet; oksigjeni prodhohet aq sa duhet; dielli rrezon ashtu siē duhet, shkurt: ēdo gjė ėshtė nė rregullin e pėrkryer universal dhe, BRENDA rregullit universal, edhe jeta njerėzore zhvillohet pikė pėr pikė ashtu si duhet.

#8

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 16:25JETOJE SECILIN MOMENT TĖ JETĖS NĖ KĖTU E NĖ TASH.Njeriu nuk e ka vetėm njė mendje, por shumė mendje. Mendjet e njeriut janė sikur retė nė qiell: nė asnjė moment nuk kanė njė trajtė, njė gjendje. Prandaj edhe bėhet njė shpenzim enormė i energjisė, sidomos nė dy lėvizjet: nė kujtime dhe nė shpresa. Tė dyja janė ZERO dhe nuk i duhen njeriut. Dielli i ditės sė sotit nuk rrezon as nė DJE as nė NESĖR.

Menēuria supreme ėshtė MEDITIMI DINAMIK. E ē'ėshtė meditimi dinamik?

Ēkado qė bėn, me ēfarėdo pune tė mirresh, p.sh. Prenė dru, merr ujė, shėtit, vrapon, lanė pjata, hekuros, vozitė makinėn, punon nė kopjuter, mėson, pushon – cilėndo punė qė ta bėsh – gjithnjė tė jesh 100% nė KĖTU nė TASH.

Ēdo gjė qė prekė, ta pėrjetosh prekjen; secilin hap qė e bėnė – ta pėrjetosh ecjen; secilėn gotė tė ujit qė pi – tė jesh kėtu, ta pėrjetosh. Kur je 100% nė kėtu e nė tash nuk tė ndodhė e keqja:nuk merr nė thua,nuk lėndohesh,nuk bėn aksident,nuk bėn gabime. Kurrė.

NJERIU QĖ NUK ĖSHTĖ NĖ KĖTU E NĖ TASH – nuk ėshtė njeri, por kufomė e gjallė qė merr frymė. Nė ēdo moment bėn gabime, lėndohet, shkakton aksidente, asnjėherė nuk arrinė sukses dhe, lumturia pėr tė ėshtė VETĖM emėr kuptimi.

Kur je nė kėtu e nė tash nuk je jetim, pjesė e shkėputur, ishull i vetmuar, por i takon tėrėsisė, universit dhe mėshira hyjnore tė vie nga tė gjitha anėt, pėrnjėherė.

PSE NJERĖZIT NUK E APLIKOJNĖ KĖTĖ MĖNYRĖ TĖ JETĖS?

Sepse nuk ėshtė aspak e lehtė dhe kėrkon USHTRIME E USHTRIME nėn mbi- kėqyrjen e Mėsuesit. Vetėm pas ushtrimeve serioze, pas metodave e teknikave mė tė ndryshme tė ushtrimeve, njeriu fillon ta ndiejė, ta vėrejė dhe ta pėrjetojė MREKULLINĖ qė tė dhuron jeta nė kėtu e nė tash dhe, vetėm atėherė, secili individ mund ta pėrjetojė tėrėsisht SECILIN MOMENT tė jetės.

Nė qoftė se mėsohesh ta pėrjetosh secilin moment tė plotė - nė secilin hap tė jetės, atėherė, mund tė thuhet se nė dorėn tėnde gjendet ēelėsi i LUMTURISĖ sė vėrtetė.

Kjo ėshtė liria e njeriut. Nėse do tė jetosh nė fatkeqėsi, nė dhimbje e nė mjerim – zgjidhe jetėn nė HARRIM. Nėse do tė jetosh me suksese, me lehtėsi, me gėzim - zgjidhe jetėn e VETDĖDIJĖSIMIT tė plotė: jeto nė tash e nė kėtu.KY ĖSHTĖ FAKTORI I TRETĖ: JETOJE TĖ PLOTĖ SECILIN MOMENT.

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 19th March 2016, 12:35

Sekreti lumturis esht ta jetosh jeten, ashtu sic te vij pa e vrar mendjen shumShiko profilin e anėtarit


#10

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi