Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


JUSUF GËRVALLA - PROMETHEU I SIMBOLIKËS LIRIKE

Share

descriptionRe: JUSUF GËRVALLA - PROMETHEU I SIMBOLIKËS LIRIKE

more_horiz
Skena nga jeta e fshatit

Dritarja e avulluar semaveri i çajit edhe vjeshtë
i tillë i lirë rrethuar me sendet që vjetërohen
përmbi rafte ftonj një plakë si pikturë
a nuk qenka vallë krejt zjarri një trillim
bien gjethet e në kopsht femra kotet në luhajë
me goditje të rënda imagjinate me një botë prej letre
tek gjej ngushëllim mes sendesh që s'janë më
atje diku në botën time atje diku larg
eja përsëri netve të vona si hije që sajon
pak frymë njeriu e pak dritë qiriri.

descriptionRe: JUSUF GËRVALLA - PROMETHEU I SIMBOLIKËS LIRIKE

more_horiz
Lufta dhe arti

Tutje gjithnjë akull
Këndej gjithnjë zjarr
Unë jam syri i Aladinit
E shoh veten si digjem
në betejën e tmerrshme
të fjalës
e të mendimit

Me shenjtëri të mallkuar
me përfytyrimin e qartë
e krijoj
Në mua shushurijnë dete
të qena
në ëndërr

S'po flas kotnasikot
Mund t'i merrni fjalët e mia
e të niseni nëpër botë
Unë s'kam guxim
Kuptoj se pa dritën e tyre
Nuk do ta di rrugën nëpër dritë
Janë krijuar prej frenimesh
prej kthesash theqafjesh
dhiaresh të shenjta
zigzage

Unë nuk i shoh yjet
pështjellë në terr
Gjithësia e ftohtë
nuk e ka gji diellin
Sikur të mos e ftohte
ana e errët e planetit

descriptionRe: JUSUF GËRVALLA - PROMETHEU I SIMBOLIKËS LIRIKE

more_horiz
Njeriu i zi

Jam i sigurtë, kurrë s'do të bëj vetëvrasje
Kaq i hekurosur, i mirëfilltë, si arsyeja
E kam vrarë orën e murit me armën e nxehtë
Dhe kam ikur prej librit të përhitur që më shëmton
Me bukurinë e tij

Vdekja s'është dobi as moshë as lindje e re

Drurin e vjetër të tavolinës, shtizën, patericën
Boshtin e lavjerësin, rrapicën e bronztë, lëkenë
Nurin e derdhur si pluhur mbi dritare në mesnatë
Strallin e pikëlat e vesës që shpërthejnë
Me rrezen e parë të dritës në agun vjeshtor –

Vdekja nuk i ka

descriptionRe: JUSUF GËRVALLA - PROMETHEU I SIMBOLIKËS LIRIKE

more_horiz
I nderuar feneri.
Ekziston nje teme e tille per Jusuf Gervalla, dhe beni mire ti postoni atje te gjitha te dhenat qe keni per te. Perseritja e temave nuk ka vlere. Shpresoj ne mirekuptimin tuaj.

Me respekt, MARY
!

descriptionRe: JUSUF GËRVALLA - PROMETHEU I SIMBOLIKËS LIRIKE

more_horiz
@MARY shkruajti:
I nderuar feneri.
Ekziston nje teme e tille per Jusuf Gervalla, dhe beni mire ti postoni atje te gjitha te dhenat qe keni per te. Perseritja e temave nuk ka vlere. Shpresoj ne mirekuptimin tuaj.

Me respekt, MARY
!Pershendetje MARY ! Unë nuk e vërejta ! Dhe ju plotësisisht e mbani te drejtën e moderimit! Me respekt !

descriptionRe: JUSUF GËRVALLA - PROMETHEU I SIMBOLIKËS LIRIKE

more_horiz
Feneri,ky shkrim i juaj për Gërvallën është për qdo lavdatë,ju përgëzoj

descriptionRe: JUSUF GËRVALLA - PROMETHEU I SIMBOLIKËS LIRIKE

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi