Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
100 poezitė mė tė mira te shqipes

Share

#1

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 21:27

Mundeni te gjith antaret te postojne ne kete teme poezite qe mendojne se jane me te mirat e shekullit

#2

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 21:29

Ali Asllani:

Hakerime

qe nga Korca gjer te Shkodra mbreteron nje erresire,
neper fusha,neper kodra,vershellne nje egersire!
Pra,o burra ,hani e pini,hanipini or'e cas,
per cakallin,nat' e erret,eshte ras'e deli ras'!

Hani,pini dhe rrembeni,mbushni xhepe,mbushni arka,
te pabrek ju gjeti dreka,milioner' ju gjeti darka!
Hani,pini e rrembeni,mbushni arka ,mbushni xhepe,
gjersa populli bujar t'ju pergjigjet peqe,lepe!(urdhero,siurdheron)

Ai rron per zoterine tuaj,pun' e tija,djers'e ballit,
esht' kafshit per gojen tuaj.Rrofte goja e cakallit!
Shyqyr zotit,s'ka me mire,lumturi dhe bukuri,
dhe vjen e ju qan hallin,varni buz' dhe turi!

Hani pini dhe rrembeni,eshte koha e cakenjevet;
hani,pini dhe rrembeni,esht' bot' e maskarenjevet;
Hani,pini,vidhni,mblidhni gjith'aksione,monopole.
ekselenca dhe shkelqesa,tutti quanti come vuole!

Nenshkrim i zoteris suaj neper banka vlen milion,
ju shkelqen ne kraharuar dekorata,''Grand Cordon"
Dhe kerkoni me ballhapur (!) komb i varfer t'ju therres'
gjith' me emrin tingellonjes:Ekselenca e Shkelqes'
dhe te quheni perhera luftetar' e patriot',
ne ka zot dhe do duroj',posht ky zot,ky palo zot!

Grand Cordon i zotris' sate,qe ne gji te kan'vendosur
esht'peshtyma e gjakosur e atdheut te veremosur;
dhe kolltuku ku ke hipur,duke hequr nderin zvarr',
esht' trikembeshi qe perdita varet kombi ne litar!
Dhe zotrote kurulldise,dic u bere e pandeh,
kunder burrit te vertete ze e vjell e ze leh!

E na tunde,na lekunde,neper salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok' te heq per hunde.
Rrofte miku yt i huaj,qe per dita los e qesh,
te gradoi kater shkalle,pse i the dy fjal' ne vesh!

Koha dridhet e perdridhet ,do vij' dita qe do zgjidhet
dhe nga trasta pem' e kalbur doemos jasht'do hidhet!
Koha dridhet e perdridhet ,prej gradimit kater shkalle
nuk do mbetet gje ne dore vecse vul'e zeze' ne balle

Mirpo ju qe s'keni patur as nevoj' as gje te keqe,
me perpara nga te gjithe,ju i that' armikut ''Peqe!"
Qe te zinit nje kolltuk,aq u ulet u perkulet,
sa ne pragun e armikut vajtet si kopil u ngulet!
As ju hahet,as ju pihet,vetem titulli ju kihet...
Teksa fshat' i varfer digjet...kryekurva krihet!

Sidomos ju dredharake,jume zemra aq te nxira,
ju dinake,ju shushunja,ju gjahtar' ne erresira!
C'na pa syri ,c'na pa syri!...hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri,te i ligu,te spiuni me i ndyri!

dallavera neper zyra,dallavera ne pazar,
dallavera me te huaj,dallavera me shqipter'
Vetem,vetem dallavera,dhe ne dem te ketij vendi
qe ju rriti,qe ju ngriti,qe ju ngopi,qe ju dendi!

Nese kombi vete mbare,neser ju veproni ndryshe,
dylli benet si te duash,kukuvajk' dhe dallandyshe...
kukuvajkea gjith' me lajka,neser silleni bujar,
nene dore e nene maska,shkoni jepni nje kapar!

Dhe kujtoni tash e tutje me te tilla dallavera
kukuvajka do pertypi zoge e zoga si perhera...
Ja ,ja grushti do te bjeri perrmbi krye te zuzareve,
koha eshtee maskarenjeve,po Atdheu i shqiptareve!

Edhe ju te roberuar,rob ne dor'te metelikut(te pareve.shenim i imi)
fshihni sofrat e kujtdoj'puthni kembet e armikut!
qe ta kesh armikun mik e pandehni mencuri,
mjafton berja pasanik,pasanik dhe bej i ri,
dhe u bete pasanike,me pallate,me vetura
kurse burrat me fisnike japin shpirtin ne tortura!

vendi qenka sofr'e qorrit,vlen per goj' e per lefyte,(fyti.shenimi im)
beni sikur veni vetull'shoku shokut kreni syte(nxirni syte)
Dhe per nje kerkoni pese,po me mir' njezet e pese.
Le te rroje batakciu dhe i miri te vdese!

Per nje dit' qe nis e vertete do mbaroj'me bubullime,
ky i sotmi,zer' i erret ,benet vetetime
dhe i bije rrufeja pasuris' dhe ,kesi lloj,
nuk ju mbetet gje ne dore,vetem nje kafshit' per goj'!

A e dini qe fitimi brenda kater vjet mizor'
nuk esht' yti nuk esht' imi,eshte i kombit arberor,
esht' i syrit ne lot mekur,esht' i vendit djegur pjekur,
ju do thoni si te doni...po e drejta dermon hekur!


Keta qe i postoj me pelqejne shume.

#3

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 21:30

TRATHĖTORĖTĖ

Shokė, kemi ne mest tėnė
Shum' armik' e trathėtorė!
Popo! mos u qoftė thėnė!
Veē qė s'kanė gjė nė dorė.

Harruanė mėmėdhenė
Dh' e lanė kombinė tėnė
E njė tjatėrė na gjenė!
Popo! mos u qofte thėnė!

Lanė zonjėn e lėvduar
E zunė njė kurvė shtrigė,
Tė ndyr' e tė mallėkuar,
Tė fėlliqur e tė ligė.

Lanė mėmėn tė xhveshur
Dhe mundohenė pėr botė,
Pa dhe bota duke qeshur
U thotė: mundohi kotė!

Qysh u bėnė Efialtė
E nuk e njohin tė mirėn,
Uthullėn pandehin mjaltė
Edhe dritė errėsirėn!

Buk' e mėmėdheut zėntė
Tradhėtorėt e pabesė!
Dhe Zoti dėrrmėn u dhėntė,
Kurrė mos paēinė pjesė!

Miqt' armiq i kanė bėrė,
Armikėtė miq i zunė,
Qysh janė fyell tė tėrė!
Ē'ėshtė kjo e madhe punė!

Fajn' e math kur do ta njohin
Njerėzit e mallėkuar?
Dritėnė pse nuk e shohin,
Apo janė tė verbuar?

Janė sė gjithash tė marrė
Dhe tė liq me tė vėrtetė,
Mėmėdheut bėjnė varrė,
Po do tė bienė vetė,

Se mbretėron e vėrteta,
S'del kurrė gėnjeshtr' e shkretė
T'ish ashtu, qe prishur jeta,
S'kish mbetur gjė e vėrtetė.

Ata turpinė fitojnė,
Nderr' e tyre posht' e hedhin
Dhe armikėtė gėzojnė
E nė errėsirėt bredhin.

Nuk ėshtė kurrė haruar
Dh'e mira dh'e lig' e shkretė,
Tė gjitha janė paguar,
S'ka mbeturė gjė nė jetė.

Lerini, pa do ta gjėjnė,
Tė vėrtetėn do ta njohin,
Se tani s'e dinė c'bėjnė,
Janė tė verbėr e s'shohin.

O, popo ē'turp kanė marrė!
Janė bėrė tradhėtorė
Dhe s'janė mė shqipėtarė,
Se nga kombi hoqnė dorė.

Me tė huajnė u bėnė,
Me armikn' e Shqipėrisė,
S'duanė gjuhėnė tėnė
Armikėt' e Perėndisė!

Ndjej, o Zot, se nukė dinė
Se ē'bėjnė, janė mahnitur,
Rrahin tė prishin shtėpinė
Pun' e lig' edh' e mėrzitur.

Tė gjorėt janė nė gjumė,
Tė vėrtetėnė s'e dinė,
Do tė mundohenė shumė,
Pasdaj mėnttė do t'u vinė.

Vėllazėrin' e harrojnė
Dhe kombin e mėmėdhenė,
Dhe armikėtė dėgjojnė
Edhe s'dinė se ku venė.

Hiqni dorė, hiqni dorė!
Mblithni mėntt' e tupėrohi,
Mos u bėni trathėtorė,
Se pasdaj do tė pendohi.Naim Frasheri

#4

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 21:30

Millosh Gjergj Nikolla-MigjeniRecital i Malėsorit0, si nuk kam njė grusht tė fortė
t'i bij mu nė zemėr malit qė s'bėzanė,
ta dij dhe ai se ē'domethanė i dobėt -
n'agoni tė pėrdihet si vigan i vramė.

Unė lugat si hij' e trazueme,
trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit,
endem mbi bark tė malit me ujėn e zgjueme
dhe me klithma tė pakėnaqura t'instinktit.

Mali hesht. Edhe pse pėrditė
mbi lėkurė tė tij, nė lojė varrimtare,
kėrkoj me gjetė njė kafshatė ma tė mirė...
Por mė rren shaka, shpresa gėnjeshtare.

Mali hesht, dhe nė heshtje qesh.
E unė vuej, dhe nė vuejtje vdes.
Po unė, kur? heu! kur kam pėr t'u qesh?
Apo ndoshta duhet ma parė tė vdes?

0, si nuk kam njė grusht tė fuqishėm!
Malit, qė hesht, mu nė zemėr me ia njesh!
Ta shof si dridhet nga grusht' i paligjshėm...
E unė tė kėnaqem, tė kėnaqem tu' u qesh.

#5

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 21:31

FAN NOLI:

JEPNI PER NENEN

Ē'thot' ajo e ve e gjorė,
-Mbretėreshė pa kurorė-
Faqe-ējerrur, lesh-lėshuar,
Shpirt e zėmėr pėrvėluar;
Gjysm' e vdekur: "O Shqiptarė,
Nėnės mos ia bėni varrė!"
Mbahu, Nėno, mos kij frikė
Se ke djemtė n'Amerikė.

Qan e lutet Nėn' e mjerė,
Kėrkon vatrėn edhe nderė,
Do lirinė dhe atdhenė,
Si ē'e pat me Skėnderbenė,
Bijt' e besės thėrret pranė.
Kur i thirri dhe s'i vanė?
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Cilėt jan' ata tiranė
Qė tė pren' e qė tė vranė
Qė tė therrė bij e bija,
Dhe t'u-nxi, t'u-mbyll shtėpija?
Derthni plumba, o Shqiptarė,
Gjakn' e Nėnės pėr tė marrė,
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Cilėt bij tė trathėtuan
Dhe tė doqnė dhe tė shuan
Dhe tė lan', o Shkab' e ngratė
Pa fole, pa zog, pa shpatė?
Kėta qena, o shok' i mbytni,
Mbushni gjyle qė t'i shtypni.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Sa kėrkon e sa tė duhen?
Burrat nga detyra s'ndruhen!
Trim i mirė do tė japė,
S'kursen jetėn as paratė;
Hithni, hithni tok dollarė,
Tė mos mbetemi tė sharė.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė.
Se ke djemtė n'Amerikė.

Do tė ndihim pa kursyer
Pėr ty, Nėna jon' e vyer,
Qė me drit' e nder tė thuresh
Dhe me bijt' e tu tė mburesh.
Cila Nėnė lyp paranė?
Cilėt bij me shpirt s'i dhanė?
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Armė dhe fishekė mblithni,
Qesen edhe shpirtin hithni:
Pėr lirin' e vėndit t'onė,
Sot -se nesėr ėshtė vonė-
Jepni, Nėnėn tė shpėtoni,
Komb e vatra tė nderoni.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė
Se ke djemtė n'Amerikė.

edhe kete e pelqej shume nga Driteroi:
KUR TE JESH MERZITUR SHUME
Ketu s' do te jem, do jem larguar;
Ne toke i tretur si te tjeret,
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin kamarieret.

Dhe neper udhet ku kam ecur,
S'do ndihet kolla ime e thate,
Mbi varrin tim do te rrije i heshtur
Nje qiparis si murg i ngrate.

Ti do trishtohesh atehere,
Se s'do me kesh ne dhome gjalle,
Dhe, kur ne xham te fryje ere,
Do qash me eren dalengadale.

Po kur te jesh merzitur shume.
Ne raft te librave kerkome,
Atje do te jem i fshehur une,
Ne ndonje varg a ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe une do zbres, do vij pas teje;
Ti si dikur me mall do qeshesh,
Si nje blerim pas nje rrekeje.

#6

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 21:32

O MOJ SHQIPNI - Pashko Vasa

O moj Shqipni, e mjera Shqipni,
Kush te ka qitė me krye nė hi?
Ti ke pas kenė njė zojė e rande,
Burrat e dheut te thirshin: Nanė!
Ke pasė shumė t'mira e begati
Me vajza t'bukra, me djem t'ri.
Gja e vend shumė, ara e bashtina,
Me armė tė bardha e pushkė ltina,
Me burra trima, me gra tė dlira,
Ti ndėr gjithe shoqet ke kene ma e mira.
Kur krista pushka si me shkrep moti,
Zogu i shqiptarit gjithmonė i zoti.
Ka qėnė pėr luftė e n'luft ka vdekun,
E dhunė mbrapa kurr s'i ka mbetun.
Kur ka lidh besėn burri i Shqipnisė,
I ka shti dridhėn gjithė Rumelisė.
Ndėr lufta t'rrepta gjithkund ka ra,
Me faqe t'bardhė gjithmonė asht da.
Po sot, Shqipni, pa m'thuej si je ?
Po sikur Lisi i rrxuem perdhe,
Shkon bota sipri, me kambė tė shklet
E njė fjalė tė ambėl askush s'ta flet.
Si mal me borė, si fushė me lule,
Ke pas ken veshun, sot je me cule
E s'tė kan mbetun as emn, as besė
Vet' i ke prishun pėr faqe t'zezė.
Shqiptar', me vllazėn jeni tuj u vra,
Ndėr njėqind ēeta jeni shpėrnda...
Qani ju shpata e ju dyfeqe,
Shqiptari u zu si zog ndėr leqe.
Qani ju trima bashkė me ne,
Se ra Shqipnia me faqe n'dhe
E s'i ka mbetun as bukė as mish,
As zjarm nė votėr as dritė as pishė,
As gjak nė faqe as nder ndėr shokė,
Por asht rrėxue e bamun trokė.
Para se t'hupet kėshtu Shqipnia,
Me pushkė n'dorė le t'desė trimnia,
Ēoniu shqiptarė prej gjumit, ēoniu !
Tė gjithė si vllazėn n'njė besė shtrėngoniu !
E mos shikoni kisha e xhamia,
Feja e shqiptarit, asht shqiptaria !
Qysh prej Tivarit deri n'Prevezė,
Gjithkund lshon dielli vapė edhe rrezė
Asht toka jone, t'paret na e kan lane,
Kush mos na e prekė se desim t'tanė !

#7

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 21:33

Poema e Mjerimit

Kafshatė qė s'kapėrdihet asht, or vlla, mjerimi,
kafshatė qė tė mbetė nė fyt edhe tė ze trishtimi
kur shefftyra tė zbeta edhe sy tėjeshilta
qė tė shikojnė si hije dhe shtrijnė duert e mpita
edhe ashtu tė shtrime mbrapa teje mbesin
tė tanėjetėn e vet derisa tė vdesin.
E mbi ta n'ajri, si nė qesendi,
therin qiellėn kryqat e minaret e ngurta,
profetėnt dhe shejtėnt nė fushqeta tė shumngjyrta
shkėlqejnė. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.

Mjerimi ka vulėn e vet tė shėmtueme;
asht e neveritshme, e keqe, e turpshme;
balli qė e ka, syt qė e shprehin,
buzėt qė mė kot mundohen ta mshefin -
janė fėmitė e padijes e flitė e pėrbuzjes,
tė mbetunat e flliqta rreth e pėrqark tryezės
mbi tė cilėn hangri darkėn njė qen e pamshirshėm
me bark shekulluer, gjithmon i pangishėm.
Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
zhele fund e maje, flamujt e njė shprese
tė shkymė dhe tė coptuem me tė dalun bese.

Mjerimi tėrbohet nė dashuni epshore.
Nėpėr skaje t'errta, bashkė me qej, mij, mica,
mbi pecat e mykta, tė qelbta, tė ndyta, tė lagta
lakuriqen mishnat, si zhangė; tė verdhė e pisa;
kapėrthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
kafshojnė, pėrpijnė, thithen, puthen buzėt e ndragta
edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
n'epshin kapėrthyes, kur mbytet vetvetja.
Dhe aty zajnė fillin tė marrėt, shėrbtorėt dhe lypsat
qė nesėr do linden me na i mbushė rrugat.

Mjerimi nė dritzėn e synit te kėrthini
dridhet posi flaka e mekun qirini
nėn tavan tė tymuem dhe plot merimanga,
ku hije njerzish dridhen ndėr mure plot danga,
ku foshnja e smueme qan si shpirt' i keq
tu' ndukė gjitė e shterruna tė sė zezės amė,
e kjo prap shtazanė, mallkon zot e dreq,
mallkon frytn e vet, mallkon barrn e randė.
Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lėngon,
e ama s'e don, por vetėm mallkon.
Vall sa i trishtueshėm asht djepi i skamit
ku foshnjėn pėrkundin lott edhe tė fshamit!

Mjerimi rrit fėnnin nė hijen e shtėpive
tė nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
kur bashkė me zoja flejnė nė shtretėnt e lumnis.


Mjerimi pjek fėmin para se tė burrnohet;
don ta msojė t'i iki grushtit q'i kėrcnohet,
atij grusht qė nė gjumė e shtėrngon pėr fytit
kur fillojnė kllapitė e etheve prej unit
dhe fetyrėn e fėmis e mblon hij' e vdekjes,
njė stoli e kobshme nė vend tė buzqeshjes.
Njė fryt kurse piqet dihet se ku shkon
qashtu edhe fėmia nė bark tė dheut mbaron.

Mjerimi punon, punon dit e natė
tu' i vlue djersa nė gjoks edhe nė ballė,
tue u zhigatun deri nė gjujė nė baltė
e prap zorrėt nga uja i bahen palė-palė.
Shpėrblim qesharak! Pėr qindenjė afsh
nė ditė - vetėm: lekė tre-katėr dhe "marsh!".

Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
trupin pėnnendore e njė tregtis sė ndytė,
qė asht i gjikuem tė bijė nė shtrat tė vet i dytė;
dhe pėr at shėrbim ka pėr tė marrė do franga
ndėr ēarēafė, ndėr fėtyra dhe nė ndėrgjegje danga.

Mjerimi gjithashtu len dhe nė trashigim
-jo veē nėpėr banka dhe nė gja tė patundshme,
por eshtnat e shtrembta e nė gjoks ndoj dhimbė,
mund qė tė len kujtim ditėn e dikurshme
kur pullaz' i shtėpis u shemb edhe ra
nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
ish zan' i njeriut qė vdiste nėn tra.
Kėshtu nėn kambė tė randė tė zotit t'egėrsuem -
thotė prifti - vdes ai qė ēon jetė tė dhunuem.
Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqėsinash
mbushet got' e helmit nė trashigim brezninash.

Mjerimi ka motėr ngushulluese gotėn.
Nė pijetore tė qelbta, pranė tryezės plot zdrale
tė neveritshme, shpirti me etje derdh gotėn
nė fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
E gota e turbull, gota satanike
tu' e ledhatue e pickon si gjarpni -
dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,

nėn tryezė qan-qeshet nė formė tragjikomike.
Tė gjitha hallet skami nė gotė i mbyt
kur njėqind i derdh njė nga njė nė fyt.

Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
dhe bajnė tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.

Mjerimi s'ka gėzim, por ka vetėm dhimba,
dhimba paduruese qė tė bajnė tė ēmendesh,
qė t'apin litarin tė shkojsh fill' e tė varesh
ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.

Mjerimi s'don mshirė. Por don vetėm tė drejt!
Mshirė? Bijė bastardhe e etėnve dinakė,
tė cilt nė mnyrė pompoze posi farisejt
i bijnė lodėrtinės me ndjejt dhelparak
tu' ia lėshue lypsiti njė grosh tė holl' nė shplakė.

Mjerimi asht njė njollė e pashlyeme
nė ballė tė njerzimit qė kalon nėpėr shekuj.
Dhe kėt njollė kurr nuk asht e mundshme
ta shlyejnė paēavrat qė zunė myk ndėr tempuj.

#8

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 21:34

Anės Lumenjve


Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur dhe katosur
Po vajtoj pa fund, pa shpresė,
Anės Elbės, anės Spree-sė.


Ku e lam' e ku na mbeti
Vaj-vatani e mjer-mileti
Anės detit i palarė,
Anės dritės i paparė,
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur?


Se ē'e shėmpnė derbederėt,
Mercenarėt dhe Bejlerėt,
Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė
Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
Ē'e shkretuan anembanė,
Nėnė thundrėn e pėrdhunės
Anės Vjosės, anės Bunės!


Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall' as i varrosur,
Pres njė shenj' e pres njė dritė,
Pres me vjet' e pres me ditė,
Se ē'u tera, se ē' u-mpaka,
Se ē' u-ēora, se ē' u-mplaka,
Lark prej vatrės dhe prej punės,
Anės Rinit, anės Tunės.


Ēakėrdisur, batėrdisur,
Pėrpėlitur dhe zalisur,
Endėrroj pa fund, pa shpresė
Anės Elbės, anės Spree-sė.


Dhe njė zė vėngon nga lumi,
Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pėlcet, kėrcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet Beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta,
Dhe kudo gjėmon trumbeta:
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korrini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!


Ky ilaē e ky kushtrim
Mė bėn djal' e mė bėn trim,
Mė jep forc' e mė jep shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Se pas dimrit vjen njė verė
Qė do kthehemi njė herė
Pranė vatrės, pranė punės,
Anės Vjosės, anės Bunės.


Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur
Brohoras me bes' e shpresė
Anės Elbės, anės Spree-sė.

#9

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 22:48

VIGANI I DURIMIT

Ferit Ramadani

( I kushtohet Adem Demaqit
Qė kaloj 28 vjet nė burgje )

Pėr ne –
Nėpėr rrugėt e ferrit kalove !
Patjetėr u shndėrrove jehonė,
Qė zgjon e vezullon agime
Pėr rrugėn e dritės sonė!

Dhe hyre pėrjetėsisht
Nė zemėr tė brezave !
Tė tė ruajnė sinonim durimi !
Pėr atė qė se the nė vepra,
E plotsoj – Qėndrimi!

Pėr tė shpjeguar kur t’i pyesin :
Goli Otokėt, Gradishkat…
Zemėrzitė,
Do t’i kuptojnė vuajtjeqėndrimet Tua
Dhe do tė zbehen nga poshtėrsitė!

Ndoshta papritmas, pa kujtuar
Tė qajnė ndonjėherė kameleonėt !
Kur emrin tėnd
Pėr lavdi, heroizėm
Ta shpalojnė nė shekuj ciceronėt !

Evropa plakė sėrish mahnitet
Si dikur nga Gjergji, Qemali, Noli,
Rekordi botėror –
Demaqi i Llapit ;
Pajtimin – nė zemrėn tonė
E mbolli!

Qyshkur kohės sė njeriut tonė
Pėr shqetėsim –
Ia mbollėn prapsinė,
Gjarpijt e gjakut nė kėtė zezonė
Laokontit shqiptar –
Ia morėn lirinė .


Pėr anale tė zgjimeve largpamėse
Spektri i dhunės
Diktoi trillime, etiketa,
Por, Ti qėndresa vigane –
E ndjenjave u ngrite
Vullkan i pamposhtur
Pėr padrejtėsitė nga jeta !

Kush ta fali guximin
Pėr diagnozė,
Gjarpijt pijnė gjakun
Dhe hedhin helm e vrer,
Nė trojet tona pėr simbiozė
Tė ketė shumė dimėr
Aspak pranverė !

Kush tė ftonte pėr nė Dasma?
Ishin hapat e rritės sonė!
Pėr Frymėmarrjen the : Plasa !
Vranė Rexhepin –
Poetin tonė !

Por nga vdekja su ligėsove!
Rexhep Elmazi –
Jeton nė brezėri,
Dhe mbete nė burg
Sėrish mendove :
- Ėshtė burrė –
Ai qė mposht tradhėti !

Kush tė mbante aq tė fortė
Kush ta rriste krenarinė
Kush tė trokėllinte nė Portė
Qė e mbyllėn, qė e ndrynė ?

Njė ndėrgjegje prej poeti
Qysh i ri,
Njė ndėrgjege prej njė trimi
Pėr liri,
Njė ndėrgjegje – si t’i them :
E Agimit !
Qė dhe nė burgje u priu ndjenjave
Tė Ēlirimit !

#10

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 19th March 2008, 22:52

Ferit Ramadani

DEL SULLTANĖ E QAFĖS

( I kushtohet bijės sė malėsisė e cila
Mė 1913, vrau nipin e kryekomitit tė Brodit
i cili, me fallangėn e tij vrastare vrau e shkretoi
shumė fshatra tė shqiptarėve tė Kėrēovės )Atė ditė tė rėndė
Atė ditė plot gjak
Mikail pėrbindėshi
Hyri n’ēdo konak !

Hyri vrau e preu
Pleq, gra e fėmijė!
E mallkonte fusha
Kur ngjitej nė malėsi !

Por, pėrbindėsh Mikaili
N’galop turrte kalin
Pas i vinte ēeta
Nė Qafė hapin ndalin !

-Dil o Mazllam Qafa !
-Jam Mikail i Brodit !
-Kam pėr tė tė nėnshtruar,
Nė shekuj rod pas rodit !

Dhe rrethojnė Mazllamin
Nagantin nė ballė !
Sulltana shqipe mali,
Cuca – del nė shkallė !

-Mbahu babė Mazllam
O ti burrė malėsie !
S’dijnė kaurrėt e Brodit
Pėr zemėr trimėrie!

Nuk tė le Sulltana
Gjakun unė ta marr,
Qė ta ndjejnė kaurrėt
Damarin shqiptar !

Dhe Sulltanė e Qafės
Hidhet shqipe mali,
Vret e pret kaurrė,
Ik e ik Mikaili !

Ndaj sa herė pėrbindshat
I turren Vatanit!
Del Sulltanė e Qafės –
Pret kokė tė tiranit !KANĖ FLIJUAR JETĖN

(U kushtohet legjendarėve tė Kėrēovės
Qė ranė heroikisht pėr Shqipėrinė Etnike )

Ndėr breza armiqve
U kalben gurmazėt
Kur n’ Zabel Kuvendet
Mbajnė – Mefail Zajazėt !

Njėri – sy shkėndijė
Mban shikim n’ Drenovė !
Tjetri nga Qelojca –
Hapin – nė Kėrēovė !

Pas tyre kaurrėt
Vėrdallė shkojnė rrėpinės,
Nė komandim tė Tempos
Vrapojnė bijtė e shkinės !

Por, thyhen e vdesin
Gjithkund nėpėr shkurra !
Kur nga majė e Shqipes –
Dėgjojnė : Me dorė o burra !

Dhe prijnė Mefailėt
Trimat zemėr –guri,
U bėjnė ballė zaptuesve
Tė mbrohet sinuri !

Shqipja e Skėnderit
Valon tek Kalaja,
Dridhen bijtė e shkinės
Plasin ndėr ograja !

Kėrēova tė robėrohet !
Zajazi tė shembet !
S”lejojnė Bijtė e Ballit
Syri kurrė s’u trembet !

Dhe hidhen nė luftė
Kundėr pansllavisė
Qė coptonte kombin
Dhe trojet e Shqipėrisė !

Dalin prapė nga shekujt
Dalin prapė jehonė !
Nė Zabel mbajnė Kuvendin :
-At Dheun tonė mbrojmė !

Skenderbe - i Madhi,
I pamposhtur kurrė !
Mic Sokol – i vogėli
Digjet pėr Flamur !

Dhe luftėtarėt e Ballit
Tek u rrijnė rrethuar !
-Jo ! Trimat nuk thyhen,
Jetėn kanė flijuar !

Kanė flijuar jetėn
T’u prijė pėr liri !
Ne nuk jemi sllavė,
Por, shqiptarė – Shqipėri !


ZAJAZ O ZAJAZ !

Si mali me borė
Qėndron madhėshtorė !

Emrin tėnd tė vjetėr
E ruaj
Nė zemrėn time tė re
Me plot kujtime tė hidhura,
Zajaz o vatėr e trimėrisė,
Zajaz o emėr i historisė !

Sa rrebeshe
Kanė rėnė mbi ty
As dielli se di !

Sa herė hėna nė mbrėmje
Ka lėshuar sytė
Nga maja e Shqipes
Flakė dhe tym tė zi
Mbi ty ka parė,
Dhe ka fshehur fytyrėn
Nė mjegulla
Duke ikur tutje kah perėndimi !

Sa herė agimi
Ka lindur i buzėqeshur
Ka qarė pastaj qielli
Pėr trimat e vrarė
Pėr trimat e therur
E hedhur nė bunarė !

E nėnat, gratė, motrat,
E cucat ?
Jo!
S’kanė qarė kurrė
Sipas zakoni !
Hasmi s’ka parė lot
Nga trimėreshat !

Zajaz –
O postė e fundit
E letrave nga mėrgimi,
Nė Zabelin tėnd
Kurrė s’kanė shterrė kėngėt
Dhe vallet –
Kurrė s’mbarojnė !

Ti nė shekuj
Qėndron madhėshtorė –
Si mali me borė !

#11

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi