Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Elita kombėtare »
Skėnderbeu ndėr 5 gjeneralėt mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave.

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 3rd January 2008, 22:43

Skėnderbeu ndėr 5 gjeneralėt mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave1. Aleksandri i Madh

Mbreti i Maqedonisė dhe pushtuesi i Perandorisė Persiane, Aleksandri i Madh, konsiderohet si njė prej gjenive ushtarakė mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave. Ai ishte frymėzim pėr tė tjera pushtime tė mevonshme.

U lind nė kryeqytetin e Maqedonisė sė lashtė nė vitin 356 p.e.s. Ishte biri i Filipit, Mbretit tė Maqedonisė dhe Olimpias, princeshės sė Epirit fqinj.

Pavarėsisht mosmarrėveshjeve, e udhėhoqi ushtrinė nė fitore tė njėpasnjėshme nė territoret persiane, nė Azinė e Vogėl, nė Egjipt dhe nuk pėsoi asnjė humbje. Fitorja mė e madhe e tij ishte Beteja e Gaugamelas, qė tani ndodhet nė veri tė Irakut, nė vitin 331 p.e.s. Mbreti i ri i Maqedonisė sundoi Azinė e Vogėl dhe u bė faraon i Egjiptit dhe mbret i madh i Persisė kur ishte vetėm 25 vjeē.

2. Napoleon Bonaparti
Lideri ushtarak francez dhe perandori Napoleon Bonaparti, ishte njė nga sundimtarėt mė tė mėdhenj qė ka njohur bota. Ai njihej edhe si Napoleoni i I-rė dhe pushtoi shumicėn e Evropės nė fillim tė shekullit tė 19-tė. Lindi nė Korsikė dhe shumė shpejt ngjiti shkallėt ushtarake gjatė Revolucionit Francez.

I mprehtė, ambicioz dhe njė strateg ushtarak, Napoleoni udhėhoqi me sukses beteja ndaj koalicioneve tė ndryshme tė vendeve evropiane dhe zgjeroi perandorinė. Megjithatė, pas njė pushtimi katastrofik francez tė Rusisė nė vitin 1812, Napoleoni abdikoi nga froni dy vjet mė vonė dhe u mėrgua nė ishullin Elba. Nė vitin 1815 u kthye pėr pak nė pushtet. Pasi humbi nė Betejėn e Vaterlosė, abdikoi sėrish dhe u dėrgua nė ishullin e Shėn Helenės, ku vdiq nė moshėn 51- vjeēare.

3. Genghis Khan

Njė luftėtar dhe sundimtar i madh mongol, Genghis Khan, nisi nga asgjė pėr tė krijuar njė nga perandoritė mė tė mėdha qė ka njohur njerėzimi. Pasi bashkoi fiset nomade nė rrafshnaltėn e Mongolisė, ai pushtoi hapėsira tė mėdha nė Azinė qendrore dhe nė Kinė.

Kur ishte vetėm 20 vjeē, nisi tė ndėrtojė njė ushtri tė madh me qėllim shkatėrrimin e fiseve individuale dhe bashkimin e tyre nėn sundimin e tij. Ai ishte i suksesshėm: Perandoria Mongole ishte mė e madhja nė botė, dhe zgjati deri nė vdekjen e tij.

Suksesi i shpejtė i ushtrisė mongole i dedikohet kryesisht taktikave brilante ushtarake tė tij, si dhe faktit se kuptonte motivimet e armiqve. Shumė njerėz u masakruan gjatė pushtimeve tė tij. Megjithatė ai lejoi lirinė fetare pėr subjektet e pushtuara, hoqi torturėn dhe krijoi tė parin sistem ndėrkombėtar tė postave.

4. Gjergj Kastrioti – Skėnderbeu

I vlerėsuar si heroi kombėtar nė Shqipėri, Skėnderbeu ishte njė prej sundimtarėve ushtarakė qė arriti tė dėbojė turqit otomanė nga vendi i tij pėr mbi dy dekada, duke ndalur pėrpjekjet e Turqisė pėr tė pėrhapur Islamin nė njė zonė tė dominuar nga katolikėt romanė.

I rrėmbyer nga turqit otomanė kur ishte i vogėl, ky luftėtar shqiptar i lirisė u rrit nėn islam dhe u trajnua si njė gjeneral brenda radhėve tė ushtrisė turke.

Si komandant i princėrve vendas nė Shqipėri, ai shkaktoi njė revoltė nė vendin e tij nė vitin 1444 dhe arriti tė ndalė pėrpjekjet e shumta tė osmanėve pėr tė marrė pėrsėri Shqipėrinė dhe pėr ta vendosur atė nėn sundimin mysliman.

5. Atila i hunėve
Mbreti i shekullit tė V-tė nė Perandorinė Hune, Atila, ėshtė njė nga sundimtarėt mė tė suksesshėm barbarė. Ai bashkoi fiset e mbretėrisė hune dhe thuhej se ishte njė sundimtar i drejtė i popullit tė tij. Ai njihej megjithatė si agresiv dhe i pamėshirshėm gjatė fushatave pėr zgjerimin e perandorisė sė tij. Shkatėrroi toka tė tėra nga Deti i Zi deri nė Mesdhe dhe mbolli frikė nė tė gjithė Perandorinė Romake.

Ai nuk arriti megjithatė kurrė qė tė pushtonte Konstandinopojėn dhe Romėn dhe la pas njė familje tė ndarė kur vdiq nė vitin 453.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi