Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Kroacia, Hungaria, Bullgaria njohin pavarėsinė e Kosovės

Share

#1

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 20th March 2008, 05:51

Kroacia, Hungaria, Bullgaria njohin pavarėsinė e Kosovės
Fqinjėt pranojnė KosovėnTre vende janė bėrė shtetet e para fqinjė me Serbinė qė kanė deklaruar se do tė njohin pavarėsinė e Kosovės.

Kroacia, Bullgaria dhe Hungaria kanė lėshuar njė deklaratė tė pėrbashkėt ku thuhet se vendimi i tyre ishte marrė pas njė shqyrtimi tė imtėsishėm dhe nė pėrfundimet e BE-sė.

Beogradi argumenton se deklarata e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės muajin e shkuar ishte e jashtėligjshme dhe se Kosova ėshtė ende provincė e saj.

Tė tre vendet e pėrshkruajnė rastin e Kosovės si unik dhe shprehin gadishmėrinė e tyre pėr t'i zhvilluar mė tej lidhjet me Serbinė.

Paralajmėrimi i Beogradit

Deklarata e pėrbashkėt e bėn tė qartė se Bullgaria, Kroacia dhe Hungaria do t'i mbėshtesin pėrpjekjet e BE-sė dhe NATO-s pėr tė ruajtur stabilitetin dhe pėr tė ndėrtuar demokracinė nė Evropė.

Ėshtė domethėnėse qė tė tre vendet e bazojnė vendimin e tyre nė gjykimet e udhėheqėsve dhe ministrave tė jashtėm tė BE-sė dhe shfaqin shpresė se Beogradi do ta ruajė "orientimin e tij evropian".

Hungaria dhe Bullgaria janė anėtare tė BE-sė, kurse Kroacia ėshtė nė procesin e negociimit tė anėtarėsimit.

Tė tre vendet pritet ta konfirmojnė sė shpejti njohjen e Kosovės.

Duke folur nga Athina, ministri i Jashtėm serb, Vuk Jeremiē i paralajmėroi vendet qė do ta njihnin Kosovėn, se nuk duhet tė prisnin marrėdhėnie tė mira me Beogradin.

Njė shumicė e vendeve anėtare tė BE-sė e kanė njohur tashmė Kosovėn e pavarur.

Spanja, Sllovakia, Rumania dhe Qipro kanė refuzuar qė ta njohin.

BBC

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 20th March 2008, 20:58

Analistet pohojne se deklarata e perbashket e ben te qarte se Bullgaria, Kroacia dhe Hungaria do t'i mbeshtesin perpjekjet e BE-se dhe NATO-s per te ruajtur stabilitetin dhe per te ndertuar demokracine ne Evrope. "Eshte domethenese, vleresojne ata, qe te tre vendet e bazojne vendimin e tyre ne gjykimet e udheheqesve dhe ministrave te Jashtem te BE-se dhe shfaqin shprese se Beogradi do ta ruaje "orientimin e tij evropian". Hungaria dhe Bullgaria jane anetare te BE-se, kurse Kroacia eshte ne procesin e negocimit te anetaresimit.

Sakaq, dhe Kanadaja, sikunder Japonia dy dite me pare, e njohen pavaresine e Kosoves, duke bere qe Serbia t'i terheqe ambasadoret e saj nga keto vende. "Ne iu bashkengjitem komunitetit nderkombetar dhe e njohem Kosoven si shtet i ri", deklaroi ministri i Puneve te Jashtme, Maksime Barnier. Ai shtoi se Kosova "nuk mund te krahasohet me Kuebekun". Kanadaja eshte e fundit nga grupi i shtate vendeve me te industrializuara te botes G7, te cilat kane njohur Republiken e Kosoves.

Lajm i mire erdhi dhe nga Principata e Monakos, e cila gjithashtu njohu dje Republiken e Kosoves, si shtet te pavarur e sovran. Jean Pastorelli, keshilltar per Marredhenie me Jashte i Qeverise se Monakos, i dergoi nje leter Presidentit Fatmir Sejdiu, ku e njoftoi se "Principata e Monakos, nga dita e sotme, e njeh Republiken e Kosoves si shtet sovran dhe te pavarur". "Qeveria e Principates i shpreh Republikes se Kosoves deshirat me te mira per paqe dhe prosperitet", nenvizonte Pastorelli.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi