Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Mjaft: Berisha Ik! Mjaft kėrkon dorėheqjen e kryeministrit

Share

#1

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 20th March 2008, 05:53

Mjaft: Berisha Ik!
Mjaft kėrkon dorėheqjen e kryeministrit Berisha

Lėvizja Mjaft! ėshtė thellėsisht e tronditur nga shpėrthimi i fabrikės
sė vdekjes nė Gėrdec dhe solidarizohet me familjet e viktimave tė njė
nga tragjedive mė tė mėdha nė kėto 17 vjet.

Nga ana tjetėr, jemi tė tronditur edhe nga deklaratat justifikuese dhe
tė turpshme tė Kryeministrit dhe zyrtarėve tė tjerė tė qeverisė, tė
cilėt nė mė shumė se njė rast e kanė klasifikuar ndodhinė si aksident,
dhe nė vend qė tė mbajnė pėrgjegjėsi publike, janė shndėrruar nė
zėdhėnės tė mortit tė radhės.

Kompania shqiptare e tregtimit te skrapit dhe ka punėsuar banore me
mėditje, gra e fėmijė pėr bukėn e gojės. Shumė nga punonjėsit e tjerė,
bazuar mbi vetė dėshmitė e tyre, ishin tė patrajnuar, ndėrsa kushtet e
punės rezultojnė jashtė ēdo standardi dhe ēnjerėzore. Armėt janė
grumbulluar ne njė fshat dendėsisht te banuar, qė tani ėshtė kthyer nė
njė varreze masive, me burra, gra, dhe fėmije.

Vetė kjo qeveri pėrmes Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave, Nr.138, datė
14.3.2007, ka sanksionuar se "Procesi i ēmilitarizimit e ēmontimit duhet
tė kryhet nėn mbikėqyrjen dhe sigurinė ushtarake tė reparteve tė Forcave
tė Armatosura...” Diēka e tillė nuk ka ndodhur. Kujtojmė se ky ėshtė
precedenti i dytė, qė nga tragjedia e ngjashme e Dhėmbanit nė Tepelenė,
nė 2006-ėn, ku nė pushtet ishte po i njėjti ministėr.

Pėrballė kėtyre fakteve, Ministri i Mbrojtjes duhet tė ndiqet menjėherė
penalisht si fajtori kryesor i kėsaj tragjedie, dhe Kryeministri Sali
Berisha duhet tė japė menjėherė dorėheqjen, pėr sa kohė, si kreu i
qeverisė, ėshtė personalisht pėrgjegjės pėr keqqeverisjen qė shkaktoi
kėtė katastrofė njerėzore.

Nė rast se kjo qeveri nuk merr pėrgjegjėsi dhe institucionet pėrkatėse
nuk veprojnė nė bazė tė ligjit dhe moralit njerėzor, Lėvizja Mjaft! do
tė organizojė qytetarėt nė protesta, deri nė dorėheqjen e Kryeministrit
dhe ndjekjen penale tė Ministrit tė Mbrojtjes.

Per kete eshte hapur dhe nje faqe interneti e levizjes "Berisha, IK!" ku qytetaret mund te firmosin nje peticion ne forme postimi.

Faqja eshte: http://berishaik.com

Burim: MJAFT

Vora i bashkohet protestes Berisha, IK!

Banorėt e zonės sė Vorės dhe tė fshatrave pėrreth bllokuan pėr katėr orė autostradėn. “Mediu ik! Berisha ik! Gjeni shkaktarėt e tragjedisė! Hiqni depozitat e gazit! Dėmshpėrbleni familjet!” ishin kėrkesat e protestuesve

TIRANĖ - Qytetare te zemeruar bllokuan dje autostraden vitale Tirane - Durres ne shenje proteste per tragjedine e Gerdecit. Protestuesit, kryesisht banorė te fshatit Gėrdec dhe zonave pėrreth dogjen goma automjetesh dhe hodhen parrulla antiqeveritare, duke i bllokuar per ore te tera tė dy krahėt e autostradės Tiranė-Durrės. Lejimi i tyre tė shkonin pranė shtėpive tė tyre dhe nxjerrja e pėrgjegjėsve tė tragjedisė ishin dy kėrkesat thelbėsore tė protestės, qė zgjati rreth katėr orė, duke sjellė dhe paralizimin total tė trafikut. “Mediu ik! Berisha ik!”, ishin dy parullat kryesore qė mbizotėronin nė masėn e protestuesve, tė cilėt me tone tė ashpra, veē tė tjerash, kėrkuan qė tė lejohen tė shkojnė nė banesat e tyre pėr tė marrė ato pak gjėra qė ngelėn nga shpėrthimi. Protesta nisi rreth orės 14.00 tė mesditės sė djeshme, njė orė pas fjalės sė Presidentit tė Republikės, Bamir Topi, i cili nga Vora kėrkoi bashkimin e tė gjithėve pėr normalizimin e situatės. Fillimisht 50 persona u grumbulluan nė sheshin e qytetit tė Vorės dhe me thirrje e parulla nė duar kėrkuan pėrgjegjėsit pėr katastrofėn. Protesta qė fillimisht nisi me njė grusht njerėzish, pak nga pak rrėmbeu brenda saj njė numėr tė madh personash tė dėmtuar nga tragjedia, tė cilėt njėzėri kėrkuan vėnien e drejtėsisė nė vend. Gjatė protestės nuk munguan as momentet kur protestues tė irrituar u konfrontuan me forcat e policisė, tė cilat morėn urdhėr tė krijojnė njė kordon sigurie dhe tė zhbllokojnė krahėt e autostradės. Vendosmėria e banorėve pėr tė kėrkuar tė drejtėn e mohuar arriti deri aty, sa njė numėr i madh personash u ulėn nė mesin e autostradės, duke thėnė se nuk do tė lėvizin qė andej pa marrė njė pėrgjigje nga autoritetet vendore pėr kėrkesat e tyre. Disa nga protestuesit mbanin nė duar parulla ku shkruhej “Gėrdeci si Kabuli”, ndėrsa disa tė tjerė nė shenjė proteste i vunė flakėn njė gome makine, djegia dhe tymi i zi i sė cilės simbolizonin atė qė ndodhi nė Gėrdec tri ditė mė parė. Por kėrkesa pėr gjetjen dhe vėnien para drejtėsisė tė pėrgjegjėsve nuk ishte e vetme. Banorėt e zonės gjithashtu thanė qė tė merren masa urgjente pėr dėmshpėrblimin deri nė qindarkėn e fundit tė dėmeve tė shkaktuara nga shpėrthimi. Ata fajėsuan qeverinė dhe ministrin e Mbrojtjes pėr situatėn e krijuar, si dhe thanė qė tė merren nėn mbikėqyrje depozitat e gazit, shpėrthimi i sė cilave mund tė shkaktoi njė tragjedi tė pėrmasave tė paimagjinueshme. Rreth orės 18 tė pasdites sė djeshme, turma e protestuesve vendosi tė lirojė autostradėn Tiranė-Durrės dhe tė shpėrndahet paqėsisht. Pak momente para largimit nga sheshi i qytetit tė Vorės, protestuesit thanė se nė mungesė tė njė pėrgjigjeje nga autoritetet vendore dhe qendrore pėr plotėsimin e kėrkesave tė tyre, atėherė protestat do tė rinisin sėrish dhe do tė vazhdojnė duke u pėrshkallėzuar.

Burim: Korrieri

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi