Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Bakojani:Greqia po ben ende analize per Kosoven

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 20th March 2008, 21:05

]Bakojani: Greqia po bėn ende analizė pėr Kosovėn

Ministria e Jashtme Dora Bakojani ėshtė sot nė Tiranė pėr njė vizitė miqėsore. Ajo ka vizituar fillimisht tė plagosurit e tragjedisė sė Gėrdecit nė spital, ndėrkohė qė mė vonė ajo ka dalė nė njė konferencė shtypi sėbashku me ministrin tonė tė Jashtėm, Lulėzim Basha.
Njė nga pyetjet e Gazetarėve ishte:
Pse Greqia nuk e ka njohur ende pavarsinė e Kosovės?
[color=brown]Ministria Dora Bakojanis dha kėtė pėrgjigje: “Pėrpara se tė marrim vendimin pėr njohjen e Kosovės, Greqia po bėn njė analizė tė theksuar tė situatės. Siē e dini Greqia ka ushtarė nė Kosovė, qė janė pjesė e KFORI-t. Ne besojmė se misioni i BE-sė duhet tė jetė atje. Por vendimi pėr njohjen e pavarsisė nuk ėshtė marrė.
Sa i pėrket marrėveshjes sė Stabilizim Asocimit ne do tja paraqesim parlamentit pėr shqyrtim”.
Ndėrkohė njė pėrgjigje lidhur me kėtė pyetje ka dhėnė edhe ministri Basha:
“Situtata nė Kosovė ėshtė e njė rėndėsie tė madhe pėr rajonin. Ne e ndjekim atė hap pas hapi. Ne dėnojmė dhunėn e cila pėrfundoi me vrasjen e njė ushtari tė UNMIK-ut. Implementimi total i planit tė Ahtisarit ėhstė mėnyra mė e mirė pėr paqen atje.
Ne besojmė se pavarėsia e Kosovės stabilizon pėrfundimisht rajonin.
Ne besojmė nė perspektivėn evropiane dhe euroatlantike tė Kosovės dhe Serbisė.
Ne shprehim besimin tonė se duke vepruar me qetėsi, me vetėbesim forcat e BE-sė do tė realizojnė njė mision tė rėndėsishėm nė gjithė rajonin”.

Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 20th March 2008, 21:06

Fjala e ministrit Basha
Kam kėnaqėsinė tė pres nė Tiranė, ministren e jashtme greke, Dora Bakojani, njė mike e vjetėr dhe e mirė e Shqipėrisė.
Kjo vizitė vjen nė njė moment tė rėndėsishėm tė Shqipėrisė nė integrimin euroatlantik.
Bakojani ka ofruar ndihmėn mė tė mirė, tė mundshme si me medikamente dhe me asistencėn e saj.
Disa orė pas tragjedisė, Bakojani mė ka kontaktuar mua nė telefon, pėr tė shprehur keqardhjen e saj pėr viktimat dhe pėr tė ofruar ndihmė nga Greqia pėr kėtė ngjarje tė rėndė.
Disa orė pas kėsaj bisede njė ekip mjekėsh grekė fluturoi nė Tiranė dhe ndihmuan skuadrėn tonė tė mjekėve pėr tė plagosurit nė kėtė ngjarje tė rėndė. Ndėrkohė 6 prej tė plagosurve po marrin mjekimin e tyre nė spitalet greke.
Falėnderoj Bakojanin pėr ndihmėn qė na dha nė kėtė ngjarje.
Marrėdhėniet politike midis Shqipėrisė dhe Greqisė janė shumė tė mira.
Greqia ka dhėnė mbėshtetjen e saj nė
Njė komunitet i madh shqiptarėsh jeton dhe punon nė Shqipėri qė jep kontribute tė ēmuara.
Greqia ėshtė njė partner i zhvillimit nė Shqipėri, si pėr projekte energjetike dhe tė infrastrukturės.
Ne sot kemi diskutuar mbi njė numėr hapash qė do tė ndėrmarrim. Kemi diskutuar pėr ekonominė dhe pėr kooperimin pėr futjen e investitorėve grekė nė Shqipėri.
Kemi folur gjithashtu pėr situatėn rajonale, dhe vizioni jonė kooperon nė njė vijė tė vetme, qė ėshtė stabiliteti pėr Ballkanin.
Kemi diskutuar edhe pėr ēėshtje tė tjera tė bashkėpunimit bilateral.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 20th March 2008, 21:06

Fjala e ministres sė jashtme greke Dora Bakojanis
Zonja dhe zotėrinj nė radhė tė parė mė lejoni tu shpreh familjeve tė viktimave si dhe qeverisė dhe kombit shqiptarė ngushėllimet mė tė mira mė tė thella nė kėto momente tė vėshtira. Ne jemi kėtu dhe ėshtė detyra jonė tu ndodhemi pranė nė kėto momente tė vėshtira. Shpresoj tė mos lindi mė nevoja pėr njė bashkėpunim tė tillė.
Unė dėshiroj tė falėnderoj Z.Basha pėr mikpritjen qė rezervoi kėtu.
Takimi ynė i sotėm ka mjaft rėndėsi pasi ne diskutojmė pėr shumė gjėra qė kanė tė bėjnė me bashkėpunimin e dyanshėm.
Takimi na jep mundėsi pėr zgjidhjen e shumė ēėshtjeve tė pėrbashkėta qė ne kemi.
Nė muajin prill do tė mblidhet komisioni pėr tė diskutuar pėr ēėshtjet e dyanshme.
Sot diskutuam edhe pėr njė detyrė humanitare pėr varrosjen e ushtarėve grekė tė rėnė gjatė luftės sė dytė botėrore.
Marrėdhėniet tona si politike dhe ekonomike janė shumė tė mira, por unė jam e sigurt se ato mund tė ecin edhe mė pėrpara.
Greqia e ka bėrė zgjedhjen e saj sa i pėrket rajonit.
Shqipėria meriton futjen nė NATO dhe do tė keni mbėshtetjen tonė.
Sa i pėrket prespektivės evropiane ajo ėshtė e qarta por ajo kėrkon nga tė gjithė kujdes, devotshmėri dhe zbatim tė traditave tė vlerave, qė ka tė bėjė dhe me rolin e tė drejtave tė njeriut dhe tė pakicave.
Sa i pėrket pakicės greke nė Shqipėri ėshtė njė faktor i lirė qė forcon edhe mė tej marrėdhėniet tona.
Njė urė tjetėr e madhe qė lidh dy popujt ėshtė nr i madh i shqiptarėve qė jetojnė e punojnė nė Greqi duke kontribuar edhe pėr vendin e tyre.
Forcimi i bashkėpunimit ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė pėrballuar sfidat tona nė tė ardhmen.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 20th March 2008, 21:07

Bakojani: Mbėshtesim futjen e Shqipėrisė nė NATO
Lidhur me futjen e Shqipėrisė nė NATO, ministria e jashtme greke, Dora Bakojanis, e cila ndodhet pėr njė vizitė nė Tiranė, ėshtė shprehur se mbėshtet fuqishėm futjen e shqipėrisė nė NATO.
“Shqipėria meriton futjen nė NATO dhe do tė keni mbėshtetjen tonė” – tha Bakojanis.
Sa i pėrket prespektivės evropiane ajo ėshtė e qartė por ajo kėrkon nga tė gjithė kujdes, devotshmėri dhe zbatim tė traditave tė vlerave, qė ka tė bėjė dhe me rolin e tė drejtave tė njeriut dhe tė pakicave.
Sa i pėrket pakicės greke nė Shqipėri ėshtė njė faktor i lirė qė forcon edhe mė tej marrėdhėniet tona.
Njė urė tjetėr e madhe qė lidh dy popujt ėshtė nr i madh i shqiptarėve qė jetojnė e punojnė nė Greqi duke kontribuar edhe pėr vendin e tyre.
Forcimi i bashkėpunimit ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė pėrballuar sfidat tona nė tė ardhmen.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 20th March 2008, 21:29

Koment per te mesipermet(nardlushnja)
Me te qeshur me te ngjeshur i tha ato qe donte te thoshte


E mbeshtet apo jo Greqia Shqiperine per antaresim ne Nato ajo do te duket se shpejti nesa ajo vet apo Qiprua do te perdorin apo jo veto.Shum bukur ajo ka goje dhe flet per miniminoritetin grek ne shqiperi i cili gezon me teper te drejta edhe se vet shqiptaret vendas,por do te ishte mire te fliste dhe pak per camet,aravanitasit,dhe se si shteti grek i trajton refugjatet shqiptare ne krahasim me refugjatet e tjere ne kete shtet. Ndihmat e dhena sa per sy e faqe ,jane si ajo shprehja popullore;doren ne qaf e gishitn ne ..... .Greket na duan qe gjithmon ti shtrim doren dhe te lypim nga ata,gje te cilen e arine me sukses.Per sa kohe akoma populli yne do te fle gjume do te detyrohemi te vazhdojme te lypim.Sa me urgjentisht dorheqja e qeverrise Saliiste,shpetimi i Shqiperise varet shume nga kjo gje.Shiko profilin e anėtarit


#6

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi