Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Dita e Poezisė, nis nga Zeniti

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd March 2008, 11:58

Dita e Poezisė, nis nga Zeniti

• Dita e Poezisė dėshmohet se ka qenė e pranishme qė prej vitit 1505.

Ajo ėshtė kujtuar nė muaj tė ndryshėm tė vitit dhe nė forma tė larmishme organizimi, sipas veēorive, besimeve dhe parapėlqimeve tė secilit komb. 21 marsi, si Dita Botėrore e Poezisė, u cilėsua dhe u shpall si e tillė nga UNESCO nė vitin 1999. Nė nder tė kėsaj dite, nė Shqipėri do tė organizohen njė gjerdan veprimtarish nė Tiranė, Durrės, Berat dhe Korēė. Do tė nisin nė galerinė "Zenit" me bashkėorganizatorė nė kėtė aktivitet "Poetekėn", Krenar Zejnon dhe Artur Shkurtin. Nė ambientet e kėsaj galerie do tė recitohen vargje tė njohur, do tė dhurohen papiruse me poezi, do tė ēelet ekspozitė me dorėshkrime tė ilustruara tė poezisė e do tė promovohet numri i ri i revistės "Poeteka". Pėrveē krijimit tė njė dite tė veēantė nė nderim tė poezisė dhe krijimtarisė poetike, qėllimi i Ditės Botėrore tė Poezisė ėshtė pėrkrahja e leximit tė poezisė, nxitja e krijimtarisė poetike, botimi i saj si dhe krijimi i njė atmosfere mikpritėse pėr praninė poetike kudo nė botė. UNESCO e ka ndėrmarrė kėtė hap pėr t'i dhėnė gjallėri, vlerėsim dhe shtysė lėvizjeve poetike kombėtare, rajonale dhe ndėrkombėtare. Duke e konceptuar kėtė ditė si Ditė tė Poezisė dhe jo tė poetit, veprimtaritė ngulmojnė mė shumė largimin nga klisheja dhe takimet rutinė ku ata qė e "dinė" zejen e krijimit poetik, u flasin po atyre qė e "dinė" apo kėrkojnė ta mėsojnė kėtė zeje. Veprimtaritė kėtė vit u drejtohen niveleve shkollore, universitare dhe lexuesve qė besojnė ende nė poezi.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd March 2008, 12:06

Tė gjithė pėr poezinė...

21/03/2008 "Mbretėresha" e ditės do tė jetė poezia, ose tė paktėn synohet qė me gjuhėn e saj tė flitet mė shumė gjatė kėsaj dite. Pasi pikėrisht sot, mė 21 mars, ka "festėn" e saj botėrore. Pėrkrahja e leximit tė poezisė, nxitja e krijimtarisė poetike, botimi i saj si dhe krijimi i njė atmosfere mikpritėse pėr praninė poetike kudo nė botė, duket se ėshtė qėllimi i Ditės Botėrore tė Poezisė, e cila si kudo nė botė, do tė kujtohet edhe nė Shqipėri. E pranishme qė prej vitit 1505, Dita e Poezisė ėshtė kujtuar nė muaj tė ndryshėm tė vitit dhe nė forma tė larmishme organizimi, sipas veēorive, besimeve dhe parapėlqimeve tė secilit komb. 21 marsi, si Dita Botėrore e Poezisė, u cilėsua dhe u shpall si e tillė nga UNESCO, nė vitin 1999. Pėrveē krijimit tė njė dite tė veēantė nė nderim tė poezisė dhe krijimtarisė poetike, qėllimi i Ditės Botėrore tė Poezisė ėshtė pėrkrahja e leximit tė poezisė, nxitja e krijimtarisė poetike, botimi i saj, si dhe krijimi i njė atmosfere mikpritėse pėr praninė poetike kudo nė botė. Nė nder tė kėsaj dite, nė Shqipėri do tė organizohen njė gjerdan veprimtarish nė Tiranė, Durrės, Berat dhe Korēė.

Duke e konceptuar kėtė ditė si Ditė tė Poezisė dhe jo tė poetit, veprimtaritė ngulmojnė mė shumė largimin nga klisheja dhe takimet rutinė ku ata qė e “dinė” zejen e krijimit poetik u flasin po atyre qė e “dinė” apo kėrkojnė ta mėsojnė kėtė zeje. Veprimtaritė kėtė vit u drejtohen niveleve shkollore, universitare dhe lexuesve qė besojnė ende nė poezi.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd March 2008, 13:10

Pesė shekuj pėr Ditėn e Poezisė


Krenar ZEJNO
Dita e Poezisė, dita jote. Sepse pėrjetėsinė e poezisė e bėn ēdo ditė jetėsia e saj, faqe mė faqe, ēdo penelatė e hedhur vargu, kur nė fund ngjizur prej penelatash, shkruesi resht. Dhe heshtur thotė: e hatashme! Sigurisht qė mund edhe tė mos jetė hata, po ku ta dijė, e tek e fundit pak rėndėsi ka. Dhe nė fund tė ditės ndien t’i thotė vetes: e fitova ditėn! Me po atė sfidė loje kumari, ankthi rrėgjues e tė hareshėm qė provon nėse fut dorėn nė njė thes plot me ditė tė pėrziera pėrzishėm, tė njėjta, tė barabarta sė jashtmi dhe pėr fat dora zė pikėrisht pusullėn me ditėn fatlume qė pasi hapet, lexohet: dita e jote! E kjo ėshtė njė grimcė pluhuri nga pėrjetėsia jote, pėrjetėsia e pėrplotė: ajo anonime. Qė i rri pėrjetėsisė sė gjithėsisė nė atė raport qė ēdo ditė mund t’i rijė ditėve tė thjeshta njerėzore qė kanė shkuar e do tė vijnė nėpėr gjithėsi. Dhe qė dita tė bėhet grimcė, ka nevojė qė ta zėrė dora letrėn. Dhe qė tė bėhen plot grimca, lypset qė dora tė tėrheqė gjithherė pusullėn qė mbyll brenda saj shkrimin - dita jote. Ka aq nevojė poezia tė ushqehet me kurbane si kjo lojė e jotja, sa ēka ėndėrrimi pėr iluzionin – bukėn e tij. Mos u tut pse shumica e ka fare kollaj ta anulojė lojėn tėnde e tė tė kthejė nė zhgjėndėrr: tė provojė, tė vėrtetojė e tė thotė se letrat e thesit qenkėshin tė gjitha me tė njėjtin tekst tė shkruar: dita jote. Porse copa e pėrjetėsisė tėnde poetike nuk akordohet me shumicė votash. Ia jep edhe ti vetė, vetes. Qoftė dhe vetėm pak lexues miqėsorė, qė mė vonė mund tė bėhen shumė, e qė pasi lexojnė ca fleta tė shkruara prej dorės tėnde, i thonė vetes: e fitova ditėn! Por edhe nė s’do tė thuhet e hatashme, poezisė do t’i mjaftonte vetėm hareja e saj, hareja pėrreth saj. Do t’i mjaftonte tė thuhej pėr tė: e hareshme! Si njė ditė prej ditėsh - Dita e Poezisė. Dita e Poezisė dėshmohet se ka qenė e pranishme qė prej vitit 1505. Ajo ėshtė kujtuar nė muaj tė ndryshėm tė vitit dhe nė forma tė larmishme organizimi, sipas veēorive, besimeve dhe parapėlqimeve tė secilit komb. 21 marsi, si Dita Botėrore e Poezisė, u cilėsua dhe u shpall si e tillė nga UNESCO nė vitin 1999. Pėrveē krijimit tė njė dite tė veēantė nė nderim tė poezisė dhe krijimtarisė poetike, qėllimi i Ditės Botėrore tė Poezisė ėshtė pėrkrahja e leximit tė poezisė, nxitja e krijimtarisė poetike, botimi i saj si dhe krijimi i njė atmosfere mikpritėse pėr praninė poetike kudo nė botė. UNESCO e ka ndėrmarrė kėtė hap pėr t’i dhėnė gjallėri, vlerėsim dhe shtysė lėvizjeve poetike kombėtare, rajonale dhe ndėrkombėtare. Nė nder tė kėsaj dite nė Shqipėri do tė organizohen njė gjerdan veprimtarish nė Tiranė, Durrės, Berat dhe Korēė. Duke e konceptuar kėtė ditė si Ditė tė Poezisė dhe jo tė poetit, veprimtaritė ngulmojnė me shumė largimin nga klisheja dhe takimet rutinė ku ata qė e “dinė” zejen e krijimit poetik u flasin po atyre qe e “dinė” apo kėrkojnė ta mėsojnė kėtė zeje. Veprimtaritė kėtė vit u drejtohen niveleve shkollore, universitare dhe lexuesve qė besojnė ende nė poezi.

Kalendari i veprimtarive

TIRANĖ
Bashkorganizatorė: POETEKA, Krenar Zejno, Artur Shkurti

1. Poeteka & Shkolla “Udha e Shkronjave” – ora 10:00 – 12:00
Takim me...: Nxėnėsve u janė shpėrndarė qė mė parė fletė tė printuara me fragmente poezish, strofa apo vargje tė emrave tepėr tė njohur nga poezia shqipe dhe ajo botėrore, por pa i shpallur emrat e autorėve, me grishjen pėr ta vazhduar dhe plotėsuar modelin e krijimi poetik pa u stepur nga emrat, fama apo format e paraqitjes.
Shprehjen pėrmes formave tė tjera tė artit: Duke lexuar poezitė nxėnėsi i jep vetes liri krijuese pėr ta sjellė nė formė eseje, duke e ilustruar me imazh apo duke e shoqėruar me instrument, poezinė e tij tė pėrzgjedhur.

2. Poeteka & Zenit Art – ora 17:00, galeria “Zenit”
Tė joshur nga poezia – kalimtarėve u dhurohen rrotulla me poezi.
EXPO e dorėshkrimeve tė ilustruara tė poezisė.
Promovim – numri i ri i revistės POETEKA 11
Spiritizmi poetik – lexim i krijimtarisė sė poetėve qė mungojnė.

BERAT
Bashkorganizatorė: POETEKA, Yzedin Hima, Balil Gjini, Namik Selmani, Drejtoria Arsimore Rajonale, Berat
pasdite poetike, ora 17:00

Miqtė nė Poetekė:
Largėsia mes nesh - lexim i krijimtarisė poetike tė Fiona Sampson
Lexim autorial: krijimtari e poetėve beratas
Gur – vargje a thėnie mbi poezinė, tė shkruara mbi gurė lumi, tė cilėt do shėrbejnė si shenja e themelimit tė festivalit IV tė Poezisė POETEKA (shtator 2008)
EXPOE – ekspozitė me poezi tė ilustruara dhe veprimtari tė poezisė

KORĒĖ
Bashkorganizatorė: POETEKA, Arian Kallēo, & Universiteti Korēė - Pasdite poetike, ora 17:00

Miqtė nė Poetekė
Projektim slide show dhe lexim i poezive miqve tė Poetekės, Maria Luisa Spaziani dhe Fiona Sampson.
Lexim autorial: krijimtari e poetėve korēarė.
Pranvera – lexim i poezive mbi pranverėn. Muzikė, Vivaldi “Pranvera”, shoqėruar me vargjet.
Fytyra e pranverės - projektim i veprės sė Botticelli-t “Pranvera”, - detaje.
Shkolla e pėrkthimit – sprova dhe variante tė pėrkthimit artistik nga studentė tė katedrės sė italishtes.

DURRĖS
Bashkorganizatorė: POETEKA, Ruzhdi Gole, Enton Bido & Shkolla “Mihal Ekonomi” ora 12:00.

Miqtė e Poetekės – lexim nga nxėnėsit, pjesė nga krijimtaria e Fiona Sampson, Jevrem Brkoviq, Ali Podrimja, Otavio Paz (nė pėrvjetor)
Lamtumirė fjalė - koment mbi tekstin kritik tė autorit amerikan Hart Wagner - poezi vizuale, gjuha pa fjalė – trajtimi i poezisė me atė tė shenjave, ilustrimit
Lexim autorial - krijimtari e poetėve durrsakėShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 22nd March 2008, 14:10

Mėpėlqeu shumė ky postim i juaj,mėsova qė shėnoni njė ditė tė begatshme tė poezisė,dhe Urime kėtė ditė tė madhe poetikeShiko profilin e anėtarit


#5

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi