Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Shkenca dhe Teknologjia »
Paralajmėrohet Peugeot 608

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd March 2008, 14:49

Paralajmėrohet Peugeot 608


Prodhuesi francez i automjeteve, Peugeot, ėshtė duke punuar nė pasardhėsin e modelit tė Peugeot 607, ndėrsa sipas informatave mė tė reja, stili i kėtij automjeti do tė jetė i inspiruar nga modeli konceptual 908RC, i cili ėshtė prodhuar nė vitin 2006.

Peugeot 608 do tė bazohet nė platformėn e ngjashme sikurse Citroėn C6, qė do tė thotė se do tė jetė pak mė i gjatė se modeli aktual 607, mirėpo prapėseprapė do tė jetė mė i shkurtė se pesė metra.

Pamja e jashtme do tė paraqes evoluimin e dizajnit paraardhės, me ndikime tė mėdha nga modelet e fundit konceptuale. Nė veēanti do tė bazohet nė modelin konceptual 908RC, i cili u paraqit nė panairin e automjeteve tė Parisit nė vitin 2006.

Nė tė njėjtėn kohė pritet qė ky model tė jetė i pėrafėrt me modelet kupe, tė cilin e ka nisur CLS i Mercedesit. Brendėsia do tė jetė standarde sikurse automjetet tjera tė Peugeot, mirėpo duke ditur se flasim pėr njė model qė synon majat e shitjeve, pritet qė tė pėrfshijė edhe njė numėr tė madh shtesash luksoze.

Motori do tė jetė mė i avancuar nga modelet e deritanishme, dhe pritet qė rėndėsi t’i kushtohet sidomos zvogėlimit tė harxhimit dhe rritjes sė fuqisė.

Ekziston mundėsia qė me modelin e ri 608 tė vijnė edhe disa novitete, siē janė motorėt benzinė V6 dhe V8, si edhe pritet tė prodhohet njė seri e cila e transmeton fuqinė nė katėr boshtet.

Automjeti i ri Peugeot 608 premierėn botėrore do tė duhej ta ketė kėtė vit, nė Sallonin e Automjeteve tė Parisit.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi