Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Shkenca dhe Teknologjia »
Dizeli R8 nga Audi nė pikėpyetje

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd March 2008, 14:57

Dizeli R8 nga Audi nė pikėpyetje


Audi deri mė tani ėshtė lavdėruar me versionet konceptuale tė modelit R8 me motorin dizel V12, por pėrkundėr vėrshimit tė informatave pėr automjetin super-sportiv, i cili si karburant pėrdorė dizelin, dalja e tij nė shitje ende ėshtė nė pikėpyetje tė madhe.

Motori nė fjalė, veēmė po integrohet nė modelin Q7, me lansimin e tij qė pritet tė ndodhė nė mesin e kėtij viti, andaj mund tė konkludohet se gjermanėt nuk dėshirojnė tė rrezikojnė t’u japin gazetarėve material pėr tė “pėshtyrė” mbi ta.

Merret vesh se problemi mė i madh ėshtė motori i madh, i cili nuk ėshtė edhe aq lehtė tė vendoset nė karrocerinė pėr shkak tė problemeve pėrcjellėse.

Duke marrė parasysh mungesėn e optimizmit tek njerėzit nga Audi, nuk do tė duhej tė habiteshim nėse versioni TDI do tė duhet tė pres gjeneratėn tjetėr tė modelit R8.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi