Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
Bėhuni pjesė e ekipit dizajnues tė Fiatit!

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd March 2008, 15:00

Bėhuni pjesė e ekipit dizajnues tė Fiatit!


Prodhuesi italian i automjeteve Fiat, nėpėrmjet faqes sė tij tė internetit, u mundėson qė tė dėrgoni idetė dhe vizionet tuaja pėr dizajnin e veturės "Grande Punto".

Gjashtė punimet mė tė mira tė veturės mė tė suksesshme tė Fiatit do tė fitojnė njė udhėtim nė Itali dhe do kanė mundėsi tė qėndrojnė njė ditė nė fabrikėn e kėtij prodhuesi nė Itali.

Ky ėshtė projekti i dytė i kėsaj forme i kompanisė Fiat, pas atij “500 ju dėshiron”, nė tė cilin vizituesit e faqes kanė mundur tė japin ide se si duhet tė dukej Fiat 500, ndėrsa disa prej tyre edhe ishin pėrfshirė nė dizajnin pėrfundimtar.

Projekti ėshtė i ndarė nė dy pjesė: “Dizajnoni afishen tuaj” dhe “Dėrgoni njė ide”.
I pari ėshtė pėr tė gjithė ata tė cilėt kanė mė shumė kohė tė lirė dhe dėshirojnė tė luajnė me pamjen e jashtme tė Grande Puntos, ndėrsa projekti i dytė ėshtė pėr personat tė cilėt vėrtetė janė munduar dhe kanė krijuar ndonjė ide e cila do tė ndihmojė nė dizajnimin e gjeneratave tė ardhshme tė Puntos.

Njė grup ekspertėsh do t’i analizojė planet e dėrguara dhe do t’i zgjedh gjashtė mė tė mirėt, nga tri nė dy kategoritė. Dy mė tė mirėt nė tė dy kategoritė do tė fitojnė edhe shpėrblim me para, me vlerė prej 5.000 eurosh!

Kjo garė do tė zgjasė deri me 30 prill. Tė gjithė tė interesuarit dhe ata tė cilėt mendojnė se mund tė japin ndonjė sugjerim interesant, duhet t’ia fillojnė punės. Ėshtė njė mundėsi e mirė pėr tė arritur diēka, e nėse ua merr mendja qė mund tė keni sukses, provojeni fatin KĖTU.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi