Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Dorėheqja e Berishės, ēeshtje nė Departamentin e Shtetit

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 23rd March 2008, 16:46

Dorėheqja e Berishės, ēeshtje nė Departamentin e Shtetit
Media kėrkon komente nga zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit tė SHBA-sė mbi Gėrdecin dhe "dorėheqjen e Mediut nė vend tė Berishės, qė ėshtė fajtor sipas shtypit". George W. Bush, mesazh Presidentit, jo kryeministrit
Zamir Alushi

Berisha po grindet me Amerikėn duke kėrkuar patjetėr qė shteti amerikan tė pranojė implikimin nė Gėrdec, nė Afganistan, Qipro e Bosnjė, nė rrjetin me tė cilin Shqipėria ka shitur fishekė e armė; Ose sė paku, Berisha kėrkon qė diplomacia amerikane tė mos bėj presion pėr largimin e tij nga qeveria. Ndėrkaq, Kryeministri ynė nė vend qė tė japė mesazhe demokratike, bėn me Uashingtonin njė lloj replikimi nė distancė qė nga Vora.


Silure Berishės nga SHBA

Dy ditė mė parė Shqipėria u pėrmend nė mes tė problemeve botėrore, tė prekura nė konferencėn pėr shtyp nga zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Tom Casey. Vendi ynė u deklarua mes vendeve me patate tė nxehta si Izraeli, Palestina, Turqia, Iraku, Jemeni e Maqedonia. Zyrtari amerikan foli me shumė takt dhe la tė kuptohej se dorėheqja e Berishės ėshtė njė problem i brendshėm shqiptar, nė tė cilin SHBA nuk ka ndėrmend tė ndėrhyjė. Pyetja qė iu bė nga media zėdhėnėsit Tom Casey ishte e drejtpėrdrejtė pėr kryeministrin Berisha. "Z, Casey, a keni ndonjė koment pėr tė bėrė rreth shpėrthimit tragjik nė Shqipėri ku pati 15 tė vdekur, 13 tė humbur dhe 300 tė plagosur? Dhe Ministri Fatmir Mediu ka dhėnė dorėheqjen nė vend tė kryeministrit Berisha, qė ėshtė fajtor, sipas artikujve tė shtypit shqiptar? Tom Casey pasi u shprehu ngushėllimet atyre qė u plagosėn dhe familjeve qė humbėn njerėzit e tyre nė kėtė shpėrthim, ka pėrmendur pėrgjegjėsitė qė duhet tė marrė mbi vete qeveria shqiptare. "Sigurisht, ėshtė e rėndėsishme tė theksohen pėrpjekjet qė duhen bėrė pėr tu siguruar se kėto lloj bazash janė tė sigurta nė mėnyrė qė incidente si kėto qė pamė, nuk ndodhin" - pėrgjigj Casey. Ndėrkohė, dorėheqjen e Berishės zėdhėnėsi amerikan e ka quajtur si problem tė brendshėm, pa i ofruar as njė fjalė mbrojtje pėr tė. "Nė kushtet e implikimeve politike dhe tė dorėheqjes sė Ministrit tė Mbrojtjes, ėshtė e qartė qė kėto janė punė tė brendshme tė Qeverisė Shqiptare, i takon asaj tė pėrgjigjet dhe tė merret me to" - deklaroi njeriu i Departamentit tė Shtetit para mediave botėrore.


Komunikimi nė distancė me SHBA

Por si e ka marrė mesazhin e Departamentit tė Shtetit kryemnistri Berisha? Duke u ndjerė i shmangur nga Uashingtoni, i lėnė nė fatin e tij politik, pasi edhe presidenti Bush ka preferuar ti shkruaje Topit pėr kėtė rast, Kryeministri ka zgjedhur Vorėn pėr ti thėnė ca fjalė Amerikės dhe atyre kėrkojnė ta spostojnė nga drejtimi i qeverisė. "Opozita thotė se mund tė fitojė politikisht prej situatės, unė mendoj se opozita dhe Shqipėria mund tė pėrfitojė nėpėrmjet reformave. Politikisht nuk mund tė nxjerrėsh shumė nė kėtė situatė", pra zoti Berisha tha me fjalė tė tjera se nuk jep dorėheqje. Pėrgjegjėsia, sipas tij, nuk ėshtė e Qeverisė, por e shumė institucioneve. "Ka pasur njė dėshtim tė fortė, tė njė numri tė konsiderueshėm institucionesh. Parandalimi i kėtij dėshtimi kėrkon reforma shumė tė thella, pėrndryshe, do tė mund tė na rikthehen dhe kjo ėshtė mė e keqja" - kėshtu foli zoti Berisha. Duke vėnė pikat mbi "I", Kryeministri tha: "Dėshtimi ėshtė nė Ministrinė e Mbrojtjes, nė Shtabin e Pėrgjithshėm, nė dy shėrbimet, nė institucionet e tjera tė tatimeve, tė inspektimit, nė shtrimin e informacionit dhe nė sistemin e prokurorisė. Delijorgji kishte procese, por nuk i hynte ferra nė kėmbė. Kėtu ėshtė njė problem shumė madhor"


Paralele me 11 shtatorin

Shpėrthimi nė Gėrdec ka njė linjė amerikane sepse kontraktore nė fabrikėn e vdekjes ishte edhe njė firmė nga SHBA, por theksimi i ngjyresave tė tragjedisė amerikane tė 11 shtatorit nga kryeministri Berisha duket krejt i pavend dhe i pashpjegueshėm. Qė nga daljet e para disa orė pas tragjedisė deri sot, tė dy tė dyshuarit dhe tė akuzuarit, Berisha dhe Mediu, e kanė lakuar fjalėn Amerikė dhe janė munduar ta ngulin te opinioni si njė fjalė kyēe, qė zgjidh enigmėn dhe misterin e tragjedisė, qė u duket se u lehtėson peshėn e fajit.

Zoti Tom Casey nuk u mor me krahasimet e Berishės pėr 11 shtatorin, por la tė kuptohet me pėrgjigjen e tij se i ka parasysh pretendimet e kryeministrit Berisha pėr versionin e njė akti terrorist nė Gėrdec. "Ky ishte njė incident qė ndodhi nė njė depo armėsh nė Shqipėri. Me sa di unė, ndėrkohė qė hetuesit janė akoma duke investiguar, kjo nuk ėshtė diēka qė ndodhi si rezultat i njė akti sabotazhi ose sulmi, gjithsesi, unė do t'ia lija qeverisė shqiptare qė tė japė detajet"- kjo ishte pėrgjigja koncize e zėdhėnėsit tė departamentit tė Shtetit pėr versionin qė u mundua tė pėrpunonte Berisha pėr Gėrdecin, nė pėrpjekje pėr tė mbuluar pėrgjegjėsitė e tij pėr ngjarjen.

Por si vazhdon dialogu i zotit Berisha me Amerikėn? "Unė e kam krahasuar kėtė ngjarje me 11 shtatorin, jo si pistė terroriste. E kam krahasuar me 11 shtatorin sepse dėmi ėshtė jashtėzakonisht i madh. Ne nuk kemi kulla binjake, nuk ka njė dėm nė njerėz sa ē'kishte aty, por nėse shkollat do tė kishin qenė plot, dėmi do tė kishte qenė shumė herė mė i lartė", deklaroi Kryeministri Berisha dje nė Vorė, tre kilometėr larg kraterit tė shpėrthimit. E megjithatė zoti Berisha i rrotullohet idesė sė veprimit tė qėllimtė. "Kėsaj here erdhi, le tė themi nga njė gabim njerėzor, nuk kam tė dhėna, ėshtė prokuroria qė heton, por herė tjetėr mund tė vijė edhe nga njė shkak i qėllimtė, apo nga shumė shkaqe tė tjera"- paralajmėroi Kryeministri. Ndėrkaq, kreu i qeverisė bėri thirrje pėr reforma. "Ēėshtjet e sigurisė janė ēėshtjet e para pėr ēdo njeri, pėr ēdo qytetar e ēdo jetė. Atėherė, gjykoj se janė vetėm reformat shumė tė thella tė bashkėveprimit, bashkėrendimit e koordinimit tė veprimtarisė sė institucioneve, ato tė cilat do tė garantojnė integritet tė plotė tė sistemit tė sigurimit tė vendit"- u ka premtuar zoti Berisha banorėve tė Vorės, SHBA-ve dhe Presidentit Bush.

Mė tej nė konferencėn pėr shtyp, Tom Casey pėrmendi ndihmat qė ia janė dhėnė nė momentin e parė tė dėmtuarve nė Gėrdec. SHBA, nėpėrmjet Agjencisė sė SHBA pėr Zhvillim Ndėrkombėtar, ka ndihmuar qeverinė shqiptare me medikamente dhe asistencė dhe ka ndihmuar nė trajtimin e disa prej tė plagosurve.

E Shtune, 22 Mars 2008Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 9th April 2008, 00:35

VLORA shkruajti:Dorėheqja e Berishės, ēeshtje nė Departamentin e Shtetit
Media kėrkon komente nga zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit tė SHBA-sė mbi Gėrdecin dhe "dorėheqjen e Mediut nė vend tė Berishės, qė ėshtė fajtor sipas shtypit". George W. Bush, mesazh Presidentit, jo kryeministrit
Zamir Alushi

Berisha po grindet me Amerikėn duke kėrkuar patjetėr qė shteti amerikan tė pranojė implikimin nė Gėrdec, nė Afganistan, Qipro e Bosnjė, nė rrjetin me tė cilin Shqipėria ka shitur fishekė e armė; Ose sė paku, Berisha kėrkon qė diplomacia amerikane tė mos bėj presion pėr largimin e tij nga qeveria. Ndėrkaq, Kryeministri ynė nė vend qė tė japė mesazhe demokratike, bėn me Uashingtonin njė lloj replikimi nė distancė qė nga Vora.


Silure Berishės nga SHBA

Dy ditė mė parė Shqipėria u pėrmend nė mes tė problemeve botėrore, tė prekura nė konferencėn pėr shtyp nga zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Tom Casey. Vendi ynė u deklarua mes vendeve me patate tė nxehta si Izraeli, Palestina, Turqia, Iraku, Jemeni e Maqedonia. Zyrtari amerikan foli me shumė takt dhe la tė kuptohej se dorėheqja e Berishės ėshtė njė problem i brendshėm shqiptar, nė tė cilin SHBA nuk ka ndėrmend tė ndėrhyjė. Pyetja qė iu bė nga media zėdhėnėsit Tom Casey ishte e drejtpėrdrejtė pėr kryeministrin Berisha. "Z, Casey, a keni ndonjė koment pėr tė bėrė rreth shpėrthimit tragjik nė Shqipėri ku pati 15 tė vdekur, 13 tė humbur dhe 300 tė plagosur? Dhe Ministri Fatmir Mediu ka dhėnė dorėheqjen nė vend tė kryeministrit Berisha, qė ėshtė fajtor, sipas artikujve tė shtypit shqiptar? Tom Casey pasi u shprehu ngushėllimet atyre qė u plagosėn dhe familjeve qė humbėn njerėzit e tyre nė kėtė shpėrthim, ka pėrmendur pėrgjegjėsitė qė duhet tė marrė mbi vete qeveria shqiptare. "Sigurisht, ėshtė e rėndėsishme tė theksohen pėrpjekjet qė duhen bėrė pėr tu siguruar se kėto lloj bazash janė tė sigurta nė mėnyrė qė incidente si kėto qė pamė, nuk ndodhin" - pėrgjigj Casey. Ndėrkohė, dorėheqjen e Berishės zėdhėnėsi amerikan e ka quajtur si problem tė brendshėm, pa i ofruar as njė fjalė mbrojtje pėr tė. "Nė kushtet e implikimeve politike dhe tė dorėheqjes sė Ministrit tė Mbrojtjes, ėshtė e qartė qė kėto janė punė tė brendshme tė Qeverisė Shqiptare, i takon asaj tė pėrgjigjet dhe tė merret me to" - deklaroi njeriu i Departamentit tė Shtetit para mediave botėrore.


Komunikimi nė distancė me SHBA

Por si e ka marrė mesazhin e Departamentit tė Shtetit kryemnistri Berisha? Duke u ndjerė i shmangur nga Uashingtoni, i lėnė nė fatin e tij politik, pasi edhe presidenti Bush ka preferuar ti shkruaje Topit pėr kėtė rast, Kryeministri ka zgjedhur Vorėn pėr ti thėnė ca fjalė Amerikės dhe atyre kėrkojnė ta spostojnė nga drejtimi i qeverisė. "Opozita thotė se mund tė fitojė politikisht prej situatės, unė mendoj se opozita dhe Shqipėria mund tė pėrfitojė nėpėrmjet reformave. Politikisht nuk mund tė nxjerrėsh shumė nė kėtė situatė", pra zoti Berisha tha me fjalė tė tjera se nuk jep dorėheqje. Pėrgjegjėsia, sipas tij, nuk ėshtė e Qeverisė, por e shumė institucioneve. "Ka pasur njė dėshtim tė fortė, tė njė numri tė konsiderueshėm institucionesh. Parandalimi i kėtij dėshtimi kėrkon reforma shumė tė thella, pėrndryshe, do tė mund tė na rikthehen dhe kjo ėshtė mė e keqja" - kėshtu foli zoti Berisha. Duke vėnė pikat mbi "I", Kryeministri tha: "Dėshtimi ėshtė nė Ministrinė e Mbrojtjes, nė Shtabin e Pėrgjithshėm, nė dy shėrbimet, nė institucionet e tjera tė tatimeve, tė inspektimit, nė shtrimin e informacionit dhe nė sistemin e prokurorisė. Delijorgji kishte procese, por nuk i hynte ferra nė kėmbė. Kėtu ėshtė njė problem shumė madhor"


Paralele me 11 shtatorin

Shpėrthimi nė Gėrdec ka njė linjė amerikane sepse kontraktore nė fabrikėn e vdekjes ishte edhe njė firmė nga SHBA, por theksimi i ngjyresave tė tragjedisė amerikane tė 11 shtatorit nga kryeministri Berisha duket krejt i pavend dhe i pashpjegueshėm. Qė nga daljet e para disa orė pas tragjedisė deri sot, tė dy tė dyshuarit dhe tė akuzuarit, Berisha dhe Mediu, e kanė lakuar fjalėn Amerikė dhe janė munduar ta ngulin te opinioni si njė fjalė kyēe, qė zgjidh enigmėn dhe misterin e tragjedisė, qė u duket se u lehtėson peshėn e fajit.

Zoti Tom Casey nuk u mor me krahasimet e Berishės pėr 11 shtatorin, por la tė kuptohet me pėrgjigjen e tij se i ka parasysh pretendimet e kryeministrit Berisha pėr versionin e njė akti terrorist nė Gėrdec. "Ky ishte njė incident qė ndodhi nė njė depo armėsh nė Shqipėri. Me sa di unė, ndėrkohė qė hetuesit janė akoma duke investiguar, kjo nuk ėshtė diēka qė ndodhi si rezultat i njė akti sabotazhi ose sulmi, gjithsesi, unė do t'ia lija qeverisė shqiptare qė tė japė detajet"- kjo ishte pėrgjigja koncize e zėdhėnėsit tė departamentit tė Shtetit pėr versionin qė u mundua tė pėrpunonte Berisha pėr Gėrdecin, nė pėrpjekje pėr tė mbuluar pėrgjegjėsitė e tij pėr ngjarjen.

Por si vazhdon dialogu i zotit Berisha me Amerikėn? "Unė e kam krahasuar kėtė ngjarje me 11 shtatorin, jo si pistė terroriste. E kam krahasuar me 11 shtatorin sepse dėmi ėshtė jashtėzakonisht i madh. Ne nuk kemi kulla binjake, nuk ka njė dėm nė njerėz sa ē'kishte aty, por nėse shkollat do tė kishin qenė plot, dėmi do tė kishte qenė shumė herė mė i lartė", deklaroi Kryeministri Berisha dje nė Vorė, tre kilometėr larg kraterit tė shpėrthimit. E megjithatė zoti Berisha i rrotullohet idesė sė veprimit tė qėllimtė. "Kėsaj here erdhi, le tė themi nga njė gabim njerėzor, nuk kam tė dhėna, ėshtė prokuroria qė heton, por herė tjetėr mund tė vijė edhe nga njė shkak i qėllimtė, apo nga shumė shkaqe tė tjera"- paralajmėroi Kryeministri. Ndėrkaq, kreu i qeverisė bėri thirrje pėr reforma. "Ēėshtjet e sigurisė janė ēėshtjet e para pėr ēdo njeri, pėr ēdo qytetar e ēdo jetė. Atėherė, gjykoj se janė vetėm reformat shumė tė thella tė bashkėveprimit, bashkėrendimit e koordinimit tė veprimtarisė sė institucioneve, ato tė cilat do tė garantojnė integritet tė plotė tė sistemit tė sigurimit tė vendit"- u ka premtuar zoti Berisha banorėve tė Vorės, SHBA-ve dhe Presidentit Bush.

Mė tej nė konferencėn pėr shtyp, Tom Casey pėrmendi ndihmat qė ia janė dhėnė nė momentin e parė tė dėmtuarve nė Gėrdec. SHBA, nėpėrmjet Agjencisė sė SHBA pėr Zhvillim Ndėrkombėtar, ka ndihmuar qeverinė shqiptare me medikamente dhe asistencė dhe ka ndihmuar nė trajtimin e disa prej tė plagosurve.

E Shtune, 22 Mars 2008Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi