Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
Fabula nga autorė shqiptarė

Share

#1

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 15:26

Dritėro Agolli

KALI DHE GOMARI

Kalonin nė njė shteg tė ngushtė mali,
gomari para ,pas gomarit kali.
Tė dy ngarkuar me thasė mirė,
nga vapa tė munduar e djersirė.

Fshatari donte shpejt nė fshat tė arrinte,
ndaj kalit vitheve me shkop i binte.
Por kali mė nė fund durimin humbi,
e ngriti bishtin dhe samarin tundi.

Hej mbaj dorėn se pastaj ta hedh pėrdhe samarin,
ti para meje pse ma nxjerr gomarin?
E nga tė vete s'di fare unė i ngrati,
kur rrugėn ma ka zėnė veshgjati.

Pėrpara nxirrmė mua tė mos vuash,
dhe rrih pastaj gomarin sa tė duash.
Kėshtu e ka kjo botė e mjerė e marrė,
Pėrpara nxjerrin veē gomarė.

#2

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 15:27

Dritėro Agolli

Njeriu nė garė me gomarė

Njė ditėz tė diel
Njeriu me gomarė
u futėn nė garė:

Gomari nė diell
Filloi tė pėllasė,
Njeriu tė bėrtasė.

Gjykonte juria:
Kush bėnte mė shumė
Potere dhe zhurmė.

Dhe tha Perėndia:
"Njeriu nga kjo garė
Fiton mbi gomarė."

#3

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 15:27

Ferit Lamaj

MIZA DHE GOMARI

E dhjerė , por krenare!
Kjo miza qenka fare:

u shkri i tėrė fshati.
e bajgu nga inati;
Por njė ...i dha veshgjati,

nėn bisht e mbi kurriz.
gomarin gudulis
i duket vetja Miss,

Njė mizė , goxha mizė,

#4

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 15:28

Dritėro Agolli

Dijetari dhe gomari

Vėshtrimet racionale dijetarit
I shkaun tek njė bajgė sipėr trarit.

Pėrpiqej nė mendime, bėhej copė:
Si mund tė kishte hipur lart njė lopė

T'ia bėnte bajgėn trarit tė plevicės
Sikur tė kishte kėmbė e thonj tė micės!

Tek fantazonte mėnēėm dijetari,
U ndodh praktiku tokėsor gomari

Dhe tha: "Ky Tra njė vit e ca mė parė
Oborrit ishte hedhur pėr t'u tharė.

Kur trari rrinte gjėrė e gjatė i shtrirė,
Njė lopė e bėri bajgėn mė tė mirė;

Me bajgėn trarin nė tavan e vunė,
Qė dijetarėve t'u hapnin punė,

Tė vrasin mendjen zgjuar ecė e jakė:
Si hipi lopa lart tė bėnte bajgė..."

U pėrshėndet me veshė e shkoi gomari,
Me sy nga bajga mbeti dijetari.

#5

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 15:28

Miltiadh Davidhi

LIRIA
(gomari, i zoti dhe mushka)

U mėrzit nė kasolle gomari,
ndaj njė ditė kėputi litarin:

Boll mė, tha ,me dru dhe punė,
do fitoj lirinė dhe unė!

Po kur i zoti e gjeti nė pazar
e ngarkoi mirė me mall.

I foli njė mushkė aty pranė:
Liria nuk ėshtė pėr gomarė!

#6

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 15:29

Ndre Mjeda

Gomari e kali

Po pse, po pse,
Ankohej nji gomar,-
Ty njerzit t'bajnė kaq nde
E t'shame, mua po m'falin?
Se i bari vetė mbi shpinė
Si ti, a thua, s'e dinė?

E kali i thotė kadal':
"Nė mos gabosha, ty t'pėrbuzin njerzit,
Pse si gomar ti i ban e vetė si kal".
-Ma fort se puna vetė me tė qitun nė za
Shumė herė a mėnyra se si je tuj e ba.

#7

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 15:29

Fabula nga Ferrit Lamaj

Nepotizem

Eshte pare s’eshte pare
Vune minister nje gomar

Gjindja tha: Goxha minister
Me samar e me kapister

C’iu qep mezi, c’iu qep kali…
Eh, gomar, c’te polli halli!

Dhe kerrici prźt nje qoshe
Tok me pelen kuqaloshe…

Por nje cep kerkon dhe mushka
Ndryshe zemerohet krushka

Ne katund plasi debati:
More, s’ngeli soj veshgjati!

Flet me plak i muhabetit:
Le t’i rrojne, me nder qytetit!

Se katundi pa gje s’ngeli
Boll jane: lopa, qeni, gjeli…

#8

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 15:30

Dy majmunet dhe derrkuci

Ishin c’ishin, dy majmune
Me nje sharre benin pune
“Sh, sh, sh” sharronin drune

Nje derrkuc flinte aty
U hodh njeri nga te dy:
Uu, c’djerse paska ky!

Ja dhe tjetri shpejt u ngrit:
Eh, vertet po na cudit
Ne punojme e ky djersit!…

#9

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 15:30

Njeriu-mine dhe mina me sahat

Nje njeri me shpirtin sterre
Qe gjithekund sajonte sherr

Hasi minen me sahat
“Uuu” rrenqethet thelle ne shtat.

Ajo ben: “tik-tak, tik-tak…”
-Shpejt te iki, se pas pak…

Porse mina ia kthen paq:
Une nje here bej “bum” dhe aq…

Eh, kjo bote qenka cudi!
(Per cka them, qysh tash ve bast):

Ka ca njerez, ja si ti
Qe shperthejne ore e cast…

#10

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 15:31

Syri, mendja, hunda

Ish nje sy, nje sy, per dreq
Qe kish marre huq te keq:

S’shihte fare aty prane
Por matane, tej matene

I tha mendja: More sy
Bej cudi, cudi me ty

Shih me pare c’ke perqark
Me pastaj bridh tutje, larg-

Edhe nje thumb i ngjesh ne fund
Ngjitur ti ke motren hunde!

#11

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi