Forumi Zeri YT! » Argėtim - Humor » Humor - Gjeagjeza - Lojra »
Alegoei

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

#21

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:04

VĖ BAST PĖR 100 DOLLARĖ

- Vė bast pėr 100 dollarė, qė banka e qytetit do tė vidhet! - i tha njėri bashkėbiseduesit nė kafene.

- Unė nuk pranoj bast mė pak se 1000 dollarė? - ia ktheu bashkėbiseduesi.

#22

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:04

PYETJE PĖR HAJNAT

- Zoti inspektor, a mė lehtė ėshtė tė zini hajnat qė vjedhin pak, apo ata qė vjedhin shumė? - pyeti njė gazetar inspektorin e policisė.

- Nėse mė tregon ti se kush vjedhė shumė, unė do t’i zė… - u pėrgjigj inspektori.

- Nuk e bėj, se mė largojnė prej detyrės, - u pėrgjigj gazetari.

#23

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:05

MBLEDHJA E COFTINAVE

“BĖJ TRANSPORTIN FALAS E KAFSHĖVE TĖ NGORDHURA!” kėshtu shkruante nė shpalljen e njė shtylle.

- Po bamirės i madh, ky transportues! Mbledh coftinat pėr tė mbrojtur mjedisin! - i tha fqinjit tė vet, kur pa shpalljen nė derė.

- Jo, lum miku! Ky nuk e bėn pėr mbrojtjen e mjedisit!… me to mbaron suxhuk dhe i shet nė treg, - tregoi i dyti.

#24

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:05

ZONJA E DYSHIMTĖ

- Astrit, kush ėshtė zonja qė shkruan shpesh pėr ty? - pyeti bashkėshortja e shqetėsuar, kur pa emrin e njė femre nė faqet e internetit.

- Mos u shqetėso, grua, ėshtė nofka ime! Me emrin e zonjės i lavdėroj shkrimet e mia nė internet, por edhe i shaj tė tjerėt qė mė sulmojnė, - tha bashkėshorti qė mundohej ta qetėsonte gruan.

#25

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:06

FĖMIJĖT SHAJNĖ

- Mama, do ta braktis punėn nė ambulancė, …pacientėt po mė shajnė, - u ankua e bija infermiere.

- Mos bija ime, punėn e ke tė mirė! - i tha me tė mirė mamaja.

- Ē’ punė e mirė, mama! Tė gjithė fėmijėt qė u jap injeksione, mė shajnė!

- Nuk kanė faj tė gjorėt… Shajnė sepse u dhemb…, - tregoi mamaja e infermieres.

#26

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:06

DHELPNA NĖ KOTECIN E PULAVE

- Baba, njė dhelpėn ka hy nė kotecin e pulave, - tregoi me gėzim i biri.

- Po tė mė thoshe pėr Sharanin (qeni i shtėpisė) t’ kisha besue, - u pėrgjigj babai.

- Po, babė, ajo kujdeset pėr kotecin dhe me bisht ua pastron glasat, - vazhdoi tė tregojė i biri.

- O ti, o dhelpna asht ēmend, - ia priti babai tė birit.

#27

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:06

DYFISHIMI I POLICISĖ

Ditari televiziv lajmėron se Qeveria Shqiptare do tė dyfishojė numrin e policisė nė vend. Gruaja ishte nė kuzhinė dhe posa dėgjoi klithmėn e bashkėshortit, e pyeti se ē’ka ngjarė.

- Spikeri tha se do tė dyfishohet varfėria e popullit shqiptar, - tregoi Agimi.

- Ku-ku, pėr ne! - klithi me shqetėsim bashkėshortja e Agimit.

#28

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:07

BURGU I HAGĖS

- A e din pėr ēka Shesheli gjendet nė burgun e Hagės? - pyeti njėri shokun e vet.

- Ai ėshtė kriminel, prandaj gjendet nė burg, - ia ktheu shoku.

- Jo! Ai e ruan Ramushin tė mos arratiset prej burgut tė Hagės, - tregoi i pari.

#29

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:07

STANDARDI SIPAS MIXHĖS

- A jeni tė kėnaqur me standardin, mixhė? - e pyeti njė gazetar fshatarin.

- Mirė, bereēaversen! - pohoi formalisht fshatari.

- A mė mirė pėrpara, apo sot? - vazhdoi tė pyes gazetari fshatarin.

- Pėrpara nana ime i shtonte ujė t’ bunarit kosit, sot gruaja ime i shton ujė t’ ēezmės.

- … Po zotnitė, a kanė ndryshue? - pyeti gazetari.

- Jo!… Pėrpara janė kan t’ kuq, sot janė ēivit, - tregoi fshatari.

#30

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:08

HUMOR nga Ngucakeqi
Ministri qė bėri vetėvrasje?!Ministri i bujqėsisė nė Qeverinė e Japonisė, ishte i ftuar nė interpelancė pėr shkaqe dyshimi nė parregullsi tė shumta qė kishin ndodhur nė ministrinė e tij. Ai para sė tė pėrballej me Parlamentin Japonez, bėri vetėvrasje!...- Ēfarė morali mor burra!- sikur tė ishin edhe ministrat tanė tė tillė, besoj se nuk do tė kishte keqpėrdorime e keqmenaxhime tė buxhetit tė Kosovės - ia priti bashkėbiseduesi.

- Ti thuaj shyqyr qė ministrat tanė nuk kanė njė moral tė tillė!- ia priti tjetri.

- Pse mor burrė thua kėshtu, a nuk tė duket kjo qė thua ti njė lloj nėnēmimi- ia priti ai.

- Jo mor burrė, nuk ėshtė nga se unė po e nėnēmoj gjestin moral tė ministrit nė fjalė, por e kam nga frika se po tė ishin ministrat e Qeverisė sė Kosovės tė tillė do tė mbesnim pa asnjėrin, ngase secili do tė pėrfundonte nė vetėvrasje para ēdo interpelance!- ia ktheu ky.

- Jo mor burrė, mos u friko fare. Ministrat tanė veē nėse i vret rrufeja rastėsisht!- pėr ndryshe ata nuk ka rrezik asnjėherė qė tė bėjnė vetėvrasje pėr shkaqe morale tė keqmenaxhimit tė buxhetit tė Kosovės!...

#31

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:08

U zu me presh nė dorė!?

Dy zyrtarė tė lartė tė Ministrisė sė Transportit dhe Postė Telekomunikacionit tė Kosovės, u zunė me 10 mijė euro ryshfet nė dorė!

Po, habitem- ia priti tjetri, dhe nė fakt nuk po mė besohet fare!

Si nuk tė besohet mor zotėri, kėtė e ka dhėnė edhe gazeta, e ka vėrtetuar edhe shėrbimi i SHPK-sė, dhe ti prapė thua se nuk mė besohet!- ia ktheu bashkėbiseduesi.

Jo, ore jo, nuk mė besohet qė ata zyrtarė tė lartė tė Ministrisė sė Qeverisė sė

Kosovės te bien kaq poshtė! Nėse ėshtė kėshtu, atėherė ata paskan prishur imazhin e Qeverisė, dhe paskan shkelur tė gjitha rregullat e Qeverisė?! Them kėshtu duke u mbėshtetur nė faktin se deri me tani tė gjithė; zyrtarė e kėshilltarė e besa edhe ministra e zėvendės tė tyre, nuk kanė pranuar ryshfet nėn 1 milion e tutje euro! Kėta me 10 mijė euro... Vėrtetė po mė habisin, prandaj nuk po mė besohet mor burrė!...

#32

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:09

30 franga dėnim!

Ditė mė parė, nė disa kantone tė Zvicrės kishte kaluar njė ligj ku parashihej dėnimi me gjobė nė vlerė prej 30 frangash Zvicerane, pėr tė gjithė ata qė vėrehen duke pėshtyrė nė tokė!

Eh, sa mirė- ia priti tjetri.

Ēfarė miri mor burrė, po ja, tė vjen tė pėshtysh... e pastaj, ku tė pėshtysh, ē’tė bėsh?...

Eh, sikur ta sillnin kėtė ligj edhe nė Kosovė!- ia priti ai.

Si, nuk tė vjen turp mor burrė- ia priti ky! Po ē’tė bėjnė gjithė ata njerėz tė pa punė atje?

Gjithė ditėn rrugėve tė Prishtinės, dhe t’ju ndalosh tė pėshtyjnė, po ku tė pėshtyjnė ata sipas teje mor zotėri?- ia prit tjetri.

Pasi qė janė gjithė ata tė pa punė, dhe Qeveria e Kosovės qė mbi tetė vite nuk ka

siguruar as punė, as tė ardhme, as ekzistencė pėr ta, atėherė edhe ata mos tė pėshtyjnė nė tokė, por ta pėshtyjnė tėrė ditėn e ditės Qeverinė nė surrat!...

#33

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:09

Tamam si ura e shenjtė

Para dy dite u lidh koalicioni mes dy subjekteve politike ne Gjilan, mes LDK-sė dhe PDK-sė. Pėrfaqėsuesit e tė dy subjekteve nė Gjilan, para gazetarėve thanė se sė shpejti ky koalicion do tė realizohet edhe nė disa komuna, pra nė nivele lokale mė parė, duke mos pėrjashtuar njė koalicion tė tillė edhe nė nivele qendrore mė pastaj!

Pas dy dite, koalicionin e dėshiruar nga subjekti i PDK-ės, u prish nga subjekti i LDK-ės?! LDK- tha, shkurt e qartė: Se nuk e kanė ndėrmend qė ta prishin koalicionin aktual qeverisės! U bė puna si ura e shenjt, gjithė ditėn ndėrtojnė e gjithė natėn po e shkatėrrojnė! Me gjasė pėr tė bėrė njė koalicion tė qėndrueshėm nė Kosovė, duhet njė kurban, pra duhet qė dikė ta murosim. Se kujt do t’i bie shorti, kjo mbetet tė shihet nė ditėt nė vijim!

#34

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:10

Ndėrroja emrin?!

Edhe zyrtarisht, nė Kosovė u promovua njė parti e re, poashtu me emėr tė ri?! Nė fakt, pas shumė pėrpjekjesh qė tė jetė trashėgimtare e emrit tė vjetėr tė partisė, krahu i zotit Daci e vonoi punėn kot e kot. Kjo ide nuk i ndezi. Jo - i thanė tė OSBE-sė, - Nuk mund tė jetė njė parti e re, bartėse e emrit tė vjetėr, pra nuk mund tė futesh dhėndėrr me “halete” tė huaja zoti Daci!

Mirė pra, - tha zoti Daci. - A keni ju ide se si ta pagėzoj partinė?

Po i thanė ata, pasi qė po dėshironi ende, qė nė emėr tė Dardanisė, me iu hedhur hi syve

Shqiptarisė, atėherė veja emrin: “ LDD!?”.

Jo, - tha z, Daci, - ngase njerėzit do tė thonė e paska uzurpuar Daci partinė, duke ia vėnė emrin e vet, pra LDD- Lidhja Demokratike e Dacit!

Jo, jo- i thanė ata. Ne do sqarojmė popullin shqiptar menjėherė:

Na ishte njė herė LDK- qė do tė thoshte (Lidhja e Demagogėve tė Kosovės), nė shenjė pakėnaqėsie, kjo parti u nda nė dysh dhe u formua edhe LDD - qė do tė thotė (Lidhja e Demagogėve tė Dardanisė) - kėshtu qė populli do tė kuptojė se vetėm lidhjet u kėputen e demagogėt prapė mbeten nė skenė!

Gojėt e liga thanė se qysh nga lashtėsitė, paskėsh ekzistuar njė lidhje e tillė - hajde e merr vesh tani!

#35

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:10

Shyqyr...

Tek po bisedonin dy shoqe tė ngushta mes vete, tė cilat pėrditė rrinin bashkė. Njėra, po i thoshte tjetrės:

- A nuk e sheh moj shoqja ime se ēka janė duke bėrė njė dorė njerėzish? Gjithė kėtė pasuri qė e kanė bėrė, shtėpia, banesa, vila, biznes, tenderė, e ēka jo moj shoqe. Nė kėtė krizė ekonomike qė po kalon Kosova, ata po dojnė me e zėnė krejt botėn e nuk po ēajnė kokėn pėr kėtė popull.

- Po i shohim, moj shoqe, po si nuk po i shohim- ia ktheu tjetra. Mirėpo kot mashtrohen,

sepse askush gjė me vete nė atė botėn tjetėr nuk po merr - veē ( turpin ose lavdinė - sė bashku me njė copė qefin).

- Jo, ti thuaj shyqyr qė nuk na lejojnė me marrė gjė, se njė palė njerėz kishin me marrė tė gjitha me veti nė varr e gjė nuk kishin me lėnė pėr tė tjerėt kėtej - ia ktheu ajo.

#36

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:11

Fushatė

Nė fushatėn zgjedhore qė po mbahet kėto ditė nė Shqipėri, Partie Demokratike nė pushtet e mobilizuar, kishin shkuar nė njė zonė tė thellė rurale, pėr tė mbajtur fushatėn. Fjalėn mori Sali Berisha, dhe elektoratit po i premtonte njė jetė mė tė mirė. Kėrkon ē’tė doni nga ne- iu drejtua elektoratit ai, ēka tė ju do i bardhi shpirt! Njė i pranishėm u ngrit dhe tha:

- Unė dua njė shtėpi zoti Sali! Shėnoja njė shtėpi- po i thotė Saliu zėdhėnėses sė vet.

- Edhe unė dua po ashtu njė shtėpi- tha njė tjetėr qytetar qė ishte aty i pranishėm! Shėnoja

edhe kėtij njė shtėpi- urdhėroi Saliu!

Njė tjetėr u ngrit e tha: Pasi qė zoti Sali tha qė tė kėrkojmė ē’tė duam, nga se Qeveria e tij do tė na i plotėsoi tė gjitha, atėherė mua mė duhen flokėt, pra leshi i kokės qė me mungon qysh nga monizmi! Shėnoja edhe kėtij njė shtėpi- i tha Saliu zėdhėnėses.

- Ky nuk kėrkoi qė tė fitojė shtėpi zoti Sali, ky kėrkoi qė tė fitojė leshin qė po i mungon!- ia ktheu zėdhėnėsja. Shėnoje i tha Saliu, se edhe ata tė tjerėt leshin do tė fitojnė, po shėnoje ti!

#37

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:11

Rrėfehu

Nė prag tė fushatės zgjedhore, tre politikanė kishin shkuar tė prifti, ata dėshironin qė mė parė tė rrėfeheshin pėr gėnjeshtrat qė kishin bėrė elektoratit, gjatė fushatave tė mėparshme e mė pas tė ia fillonin fushatės sė re zgjedhore!

- Futet i pari, dhe prifti i thotė: rrėfehu biri im- a kė gėnjyer elektoratin ndonjėherė?

- Po uratė, e kam gėnjyer vetėm njė herė. Mirė i tha prifti, ti pėr t’i larė mėkatet qė paske

bėrė, duhet qė tė sillesh njė herė rreth e rreth kishės!

- Futet i dyti. Po ti?- po e pyet prifti. Unė uratė kam gėnjyer elektoratin vetėm dy herė. Mirė i tha prifti, t’i duhet qė kishės t’i sillesh dy herė pėr rreth e tė lash mėkatet tuaja!

- Futet i treti. Po ti?- e pyeti prifti atė. A keni makinė?- po e pyet ai priftin qė nė fillim?!

- Pse, ē’ju duhet makina?- po e pyet prifti atė ca i habitur.

- Qė besa e zotit, sa herė kam gėnjyer unė elektoratin, vetėm me makinė mund t’i lajė

Mėkatet, duke iu sjellė kishės pėr rreth. Pėrndryshe me kėmbė, mė duhet dy muaj tė tėrė me u sjellė pėr rreth kishės, dhe nuk e di a mundem t’i bie nė fund premtimeve gėnjeshtare qė i kam bėrė elektoratit!

#38

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:12

Nė kėrkim

Krejt rastėsisht kishte ndodhur, dhe nė njė ndeje bukur tė madhe ishin takuar Adem Demaqi dhe Bexhet Pacolli. Njerėzit, duke pasur dėshirė qė ta dėgjojnė bacėn Adem duke ligjėruar pėr ēėshtje aktuale, ishin bėrė njė me qetėsinė. Pasi qė baca Adem mbaroi bisedėn, me tė shpejt u hodh zoti Pacolli, dhe i bėri pyetje bacės Adem, duke dashur qė para tė pranishmėve tė tregohet i ditur! Ai, po i thotė:

zoti Demaqi, as na thua; a ėshtė mė mirė me qenė i pasur, apo i ditur?

Mė mirė ėshtė me qenė i pasur!- ia ktheu baca Adem.

Eh, tė zura- ia priti zoti Pacolli.

Jo, jo- iu pėrgjigj baca Adem, ne tė dy zoti Pacolli jemi nė kėrkim tė asaj qė na mungon: Ty tė mungon dituria, ndėrkaq mua mė mungon pasuria, prandaj...

#39

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:13

Cili ishte mashkull? Cila ishte femėr?!

Nga ish ministrat e Qeverisė Ēeku, pra ministri Haraqia dhe ministri Tėrmkolli, kush mund tė saktėsojė se cili ishte femėr?! Ja disa karakteristika:

- Ministri Haraqia, nuk barte kurrė revole me vete, nuk fjalosej me askėnd, nuk fyente askėnd, mbante vath nė vesh, kishte njė sjellje tė butė femėrore, i kushtonte rėndėsi tė veēantė dukjes sė tij tė jashtme, nuk mbante kravatė etj!

- Ministri Tėrmkolli, nuk e hiqte kurrė koburen nga brezi, fjalosej madje edhe me policinė e Kosovės, fyente e shante kėdo, nuk mbante vath nė vesh, mbante kravatė, kishte njė sjellje tė vrazhdė burri, nuk i kushtonte rėndėsi dukjes sė jashtme etj! Pra ndonėse nuk e keni tė lehtė, gjejeni vetė se cili i pėrkiste gjinisė femėrore?!

#40

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 24th March 2008, 19:13

Ēka do tė bėhet me shėrbėtorėt ?

Si po duket, pushteti i dhunshėm i Serbisė mbi Kosovėn mbaroi. Me shumė peripeci, gjak e shumė sakrifica, por mė nė fund populli shqiptarė do ta fitojė njė gjysmė shteti.

- Mė intereson tė dijė se ēka do tė bėhet me gjithė kėta shėrbėtorė qė janė tė punėsuar tė UNMIK-u, si: pėrkthyes, truproje, pastrues. Shoqėrues, shofer, spiunė etj? Pasi qė me rastin e shpalljes sė pavarėsisė, do tė bie edhe administrata e UNMIK-ut, pra do bie rozoluta1244- po e pyet bashkėbiseduesi shokun e vet.

- Mos u shqetėso ti fare pėr ata- ia ktheu tjetri. Tė gjithė shėrbėtorėt, nėpėr tė gjitha pushtetet pushtuese nė Kosovė, qė nga pushtimi Otomanė e deri tė UNMIK-ut tani. Pra ata tė njėjtėn punė kanė bėrė gjithmonė- nė shėrbim tė pushtuesve! Edhe nė pushtetin qė do ta vejė BE-ja nė Kosovė- shėrbėtorėt, po tė njėjtin shėrbim do ta bėjnė prapė!

- Pse, prapė tė pushtuar ne a?!!!- po, ia ktheu tjetri pėr sy tė ballit, por kėsaj radhe do tė jemi tė pushtuar nga Evropa e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr fatin tonė tė lig, qė nga viti 1912!...

#41

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 3)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi